• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Veteriner Hekimler Odası ADÜ Rektörü'ne Sahip Çıktı
13 Şubat 2020 Perşembe 14:34

Veteriner Hekimler Odası ADÜ Rektörü'ne Sahip Çıktı

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil ŞAHİN yaptığı açıklamayla ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk ALDEMİR'e Sahip Çıktı.

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil ŞAHİN yaptığı açıklamayla ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk ALDEMİR'e Sahip Çıktı.

BASINA VE KAMUOYUNA AÇIKLAMAMIZDIR

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü, Meslektaşımız Veteriner Hekim Prof.Dr. Osman Selçuk ALDEMİR 'in 1995 yılında kendisine ait olmayan bir gıda üretim iş yerinde sorumlu yöneticilik görevi yaptığı dönem ile ilgili, "Sahte sucuk üretti 3 Ay hapis cezası aldı", " Sahte sucuğun altından bakın kim çıktı?" v.b. başlıklarla yayınlanan haberlere ilişkin tarafımızdan açıklama yapılması gereksinimi duyulmuştur. Öncelikle ifade etmek gerekir ki, Rektörümüz, Akademik alanda ulusal ve uluslararası birçok araştırması ve yayını bulunan, 2017 yılında "yılın bilim adamı" ödülünü almaya hak kazanmış, başarıları çalışmalarıyla sabitlenmiş bir bilim adamıdır, bir Veteriner Hekimdir. 90 lı yıllarda, gıda üretim/satış iş yerlerinde sorumlu yönetici olarak çalışan veteriner hekimlerimiz ve gıda alanında eğitim alan diğer meslek mensupları o dönemlerde yürürlükte olan gıda mevzuatlarının yetersizliğinden dolayı, asgari yetki, maksimum sorumluluk ile görevlerini icra etmekteydiler. Bu nedenle, sorumlu yöneticilerin birçoğu o yıllarda benzer şekilde mağduriyetler yaşamaktaydılar. 2010 yılında çıkarılan 5996 sayılı kanun ile yetkilerde revizyon yapılmış ve önemli bir yol katedilmiştir. Mevcut mevzuatlar da tam anlamıyla yeterli görülmese de eskiye nazaran, amaca daha iyi hizmet etmektedir ve meslek örgütü olarak da mevcut mevzuatların geliştirilmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Diğer yandan, haberlerde virüs olarak lanse edilen mikroorganizma, bir virüs değil bakteridir. E.coli bakterisi, iş yerinde çalışan personelin anlık hijyen yetersizliğinden dahi gıdalara kontamine olabilen bir bakteri türüdür. Sorumlu yöneticiler iş yerinin hijyenini ve yetkili oldukları diğer tüm hususları ilgili işletmenin ruhsatlarında belirtilen ve buna paralel olarak iş sözleşmelerine konan çalışma saatlerinde gerçekleştirmektedirler. Bu saatler dışında işletmelerin üretim yapması halinde gıda sağlığı kontrol edilebilir olmaktan çıkmaktadır. Gıda iş yerlerinde istihdamı zorunlu personel olarak çalışan sorumlu yöneticileri kaba tabirle günah keçisi haline getiren mevzuatların sürekli olarak güncellenmesi ve günümüze uygun hale getirilmesi, gıda alanında eğitim almış olan meslek mensuplarının daha büyük yetkilerle görevlerini yapmasını sağlayacak ve halk sağlığının da etkili şekilde korunmasını temin edecektir.

AYDIN VETERİNER HEKİMLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

cemil-sahin-adu-rektoru-osman-selcuk-aldemir-aydin-veteriner-hekimler-odasi.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim