• Aydın23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni eğitim-öğretim yılı başladı
28 Eylül 2015 Pazartesi 17:29

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı

Aydın’da 176 bin 470 öğrenci ve 13 bin 068 öğretmen bugün ders başı yaptı.

    Aydın’da 176 bin 470 öğrenci ve 13 bin 068 öğretmen bugün ders başı yaptı.

    Yaz tatilinin ardından açıköğretim öğrencileri dahil, 176 bin 470 öğrenci ve 13 bin  068 öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılına bugün başladı. Yeni eğitim öğretim maratonu, 17 Haziran 2016'ya kadar sürecek.

    İlimizde İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında Aydın Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE, Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törene, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın  Pervin TÖRE, müdür yardımcıları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

    Çelenk sunumunun ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE, Gazipaşa İlkokulu 4. sınıf öğrencileri Adem Onur Lisan ve Büşranur İnançla birlikte Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ’ı makamında ziyaret ederek çiçek sundu.

    Ziyarette konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE, "Eğitime verdikleri katkılardan dolayı Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ’a teşekkürlerimi sunuyorum. Aydın’da yeni eğitim-öğretim yılına Bin 49  kurumda 176 bin 470 öğrenci ve 13 bin öğretmen ile girmiş bulunuyoruz. Valilikten aldığımız talimatlarla yeni döneme hazır bir şekilde başladık. Yaklaşık 2 milyon Kitap Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilmiş durumda. Tüm eğitim yerlerimizi temiz bir şekilde eğitime hazırlanmıştır. Yeni yılın herkese hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

    Yeni eğitim yılı için konuşan Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ  da yaptığı açıklama "Öncelikle yavrularımızın çok değerli eğitim-öğretim kadrolarının neferlerinin 2015-2016 yılı eğitim-öğretim yılını tebrik ediyorum. İnşallah geçmiş yıllardan daha başarılı bir şekilde ilerleme kaydederiz. Şunu belirtmek isterim ki Aydın eğitim-öğretim konusunda emsallerine göre çok ileridedir. Dolayısıyla bu durum bize hem sevinç hem gurur yaşatmaktadır. Bu nedenle başta İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE ve diğer eğitimcilerimiz ile öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu anlamda üzerimize düşen her görevi tam olarak yerine getirmek için çalışacağımızı belirterek bu eğitim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

    Valilikte yapılan tören ve ziyaretin ardından İncirliova’nın Sandıklı Mahallesi’nde hayırsever Sayın Talat MUŞKARA’nın katkılarıyla yaptırılan Nazmi Topçuoğlu İlkokulunda yapılan törenle eğitime başlandı.

    2015-2016 eğitim öğretim yılı açılış törenine Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ, Tören için Ankara’dan gelen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK, Milletvekili Adayı Sayın Mehmet ERDEM, İncirliova Kaymakamı Sayın Ediz SÜRÜCÜ, İncirliova Garnizon Komutanı Sayın Ahmet KURT, Aydın İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE, Aydın İl Emniyet Müdürü Sayın Halis BÖĞÜRCÜ, İncirliova Belediye Başkanı Sayın Gürşat KALE, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa ÇALIŞKAN, Sandıklı Muhtarı Sayın Fazlı KURŞUNLU, siyasi ilçe başkanları, mahalle muhtarları ve veliler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

    Tören esnasında bir grup öğrenci Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ’a, Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE’ye çiçek verdi.

    Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ Okulun yapımında katkıda bulunan hayırsever Talat MUŞKARA’nın plaketini Sandıklı Mahallesi Muhtarı Fazlı KURŞUNLU’ya takdim etti.

    Nazmi Topçuoğlu İlkokulundan bir grup öğrenci birinci sınıfa yeni başlayan öğrencilere "Hoş geldin" diyerek çiçek verdi.

   Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE yaptığı konuşmada; 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılımızın Ülkemize, ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza, siz değerli velilerimize ve saygıdeğer öğretmenlerimize başarı, mutluluk ve huzur getirmesini ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

    Bu güzel günümüze iştirak ederek bizleri onurlandırmanızdan dolayı başta Sayın Valim ve Sayın Müsteşarım olmak üzere hepinize hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.

     Bu günlerde ülke olarak maalesef zor günlerden geçmekteyiz. Yine teröre asker, polis ve sivil vatandaşlardan onlarca gencimizi şehit verdik. Bu vesileyle ben, huzurunuzda bu vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, ailelerine başsağlığı, yaralı askerlerimize, polislerimize ve vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. İnşallah bütün bu sıkıntıların ardından özlemle beklediğimiz huzurlu ve müreffeh Yeni Türkiye’nin doğuşunu hep birlikte görürüz.

    Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizin tüm okullarında, çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, bilimi ve teknolojiyi milli ve manevi değerlerimizin ışığı altında bütünleştirerek, eğitimde en üst seviyelere ulaşmayı amaçlamaktayız. Gelecekte büyük Türkiye’yi yönetecek, daha da yüceltecek olanlar, bugünün küçükleri olan çocuklarımızdır. Bu bilinci ve özgüveni çocuklarımıza okul öncesinden itibaren vermenin gayreti içerisindeyiz. 

    İlimizde, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve tüm ortaöğretim kurumları olmak üzere toplam; 1.039 okul ve 8.641 dersliğimiz mevcuttur. Bu kurumlarda 176.470 öğrencimize, 13.068 öğretmenimizle eğitim öğretim hizmeti vermek üzere tüm hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. 

    Geçen 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında İlimize, okul yapımlarında 534 derslik kazandırıldı.  Bu kapsamda 4 anaokulu,  12 ilkokul, 7 ortaokul, 4 imam hatip ortaokulu, 1 meslek lisesi ve atölyesi, 1 Bilim Sanat Merkezi olmak üzere toplam 29 adet okul inşaatı tamamlanmıştır.

    Devam eden okul yapımlarında ise, 226 derslik olmak üzere 1 Anaokulu, 2 İlkokul, 3 Ortaokul, 3 Pansiyon, 1 Anadolu Lisesi, 2 Spor Salonu, 2 İmam Hatip Lisesi Külliyesi, 1 adet Çok Programlı Lise ve yemekhane yapımı tamamlanarak ilimizin eğitim-öğretimine kazandırılacaktır.

    Eğitim ve öğretim sorunlarının çözümünde sadece devlet imkânlarıyla çözümün mümkün olmadığı aşikârdır. Bu nedenle başta hayırsever vatandaşlarımızın duyarlı yaklaşımları, iş adamlarımızın ve diğer kurum ve kuruluşların eğitime vermiş oldukları destek ile Aydın’da okul yapımında ve eğitim öğretim kalitesinin arttırılmasında önemli mesafeler aldık. Bu nedenle yardımda bulunan herkese şahsım ve kurumum adına teşekkürlerimi arz ederim.

    Özellikle bugün burada açılışını yapacağımız, YİKOP tarafından ihalesi yapılan ilkokulumuzun yapılması için 900 bin liralık maddi destek sağlayan hayırseverimiz Sayın Talat MUŞKARA ve ailesine huzurlarınızda Milli Eğitim camiası adına teşekkürlerimi arz ediyorum

    Temel Eğitimde, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul olmak üzere toplam; 641 okulda 6.040 derslik mevcut olup, 8.459 öğretmen ile 125.119 öğrencimize eğitim öğretim vermekteyiz. Derslik başına düşen öğrenci sayısı; Anaokulunda 21, İlkokulda 18, Ortaokulda 22 olup, sınıf bazında ortalama öğrenci sayısı 20’dir. 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında ikili eğitim-öğretim yapan okul sayımız 75 iken, fiziki şartların düzeltilmesi ve yeni okul yapımlarıyla birlikte bu öğretim yılında sayı 24’e indirilmiştir. 2 yıl içinde tüm okullarımızda tekli eğitime geçilmesi planlan-maktadır.

    2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında öğrencilerimizin hayata hazırlanması, başarı ve mutluluklarının artırılması amacıyla il genelinde Bakanlığımızın “Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları” Yönergesi kapsamında planlı ve geniş çaplı çalışmalar yaparak 150 kurs merkezinde kurslar açıp yaz tatilinde Haziran ayından itibaren 11.000 Ortaokul öğrencimize ücretsiz kurs imkanı sunmuş olduk.

    Ortaöğretimde; YGS ve LYS başarılarımızı değerlendirdiğimizde, son 3 yılda Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı elde ettiğimizi gördük. 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında ilimiz genelindeki tüm ortaöğretim okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize ve velilerine yönelik YGS ve LYS için “Öğrenci Rehberi” ve “Veli Rehberi” El Kitapları hazırlanarak dağıtımını gerçekleştirdik. Ortaöğretim okullarımızda öğrenim gören 12. Sınıf öğrencilerimize yönelik açmış olduğumuz “Destekleme ve Yetiştirme Kursları”na 8.000 öğrencimiz kaydolmuştur. 27 Ağustos 2015 tarihinde 1. ücretsiz deneme sınavı yapılmış olup, toplamda 10 adet “İl Geneli Deneme Sınavı” yapılacaktır. Kurslarımız mezun ve açık öğretimde okuyan tüm öğrencilerimiz için de önemli bir hizmet sunmaktadır.

        Taşımalı Eğitimde; 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında, İl genelinde 4.172 İlkokul,  8.121        Ortaokul öğrencisi olmak üzere toplam 12.293 öğrencimizin taşınması gerçekleştirilecektir.  Ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmış öğrencilerimizden ise 6.226 ortaöğretim öğrencisinin taşınması gerçekleştirilecektir. Özel Eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin okullara erişiminin sağlanması için de toplam 722 özel eğitim öğrencisinin taşınması yapılacaktır.

    Ücretsiz ders kitaplarında; 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında İlimiz genelinde 2 milyon 171 bin 160 adet “Ücretsiz Ders Kitabı” dağıtımı ve dağıtılan ders kitaplarının poşetlenmesi yapılmıştır. Ücretsiz Ders Kitapları Dağıtımının tüm okullarımıza zamanında ve eksiksiz olarak teslim edilmesi sağlanmıştır.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının bu ilk gününde; Yönetici ve Öğretmenlerimize, Sevgili öğrencilerimize ve Saygıdeğer Velilerimize kısaca birkaç konuyu hatırlatmak istiyorum.

Değerli Yönetici ve Öğretmenlerim,

          Amacımız, sadece bilgiyi aktarma olmamalı, bilgiye ulaşmanın yollarını öğrencilerimize öğretmeliyiz. Bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi kullanabilen ve üretebilen,  insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli, kendisine, ailesine ve çevresine yararlı bir nesil yetiştirebilmek olmalıdır.

Sevgili Öğrenciler!

Bilgiden başka sahip olduğumuz her şeyi siz korurken, bilgi, sizleri korumaktadır. Okullarımız, sizi bilgilendirmek, bilgiyi doğru ve yerinde kullanabilmenizi öğretmek ve uygar bir insan olarak yetişmeniz için vardır. Öğretmenleriniz de bu özellikleri sizlere kazandırmak için buradalar. Hepimizin görevi; sizleri, ailesine, topluma ve insanlığa yararlı bir insan olarak yetiştirmektir. Çünkü eğitilmemiş toplumlar uygar olamazlar, gelişemezler, ayakta kalamazlar.

Saygıdeğer Veliler!

    İlimizin eğitimdeki başarısında sizlerin payının büyük olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte; öğrencinize, dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı sahip çıkmak ve desteklemek sizlerin ve bizlerin görevi olmalıdır. Bu nedenle, sürekli okullarımızı, öğretmenlerimizi ziyaret ediniz. Öğrencilerinizle, ilgileniniz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız.

    Konuşmalarıma son vermeden önce Yoğun programlarına rağmen bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, eğitime vermiş olduğu maddi ve manevi her türlü destekle gücümüze güç katan, Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ’a, tüm milli eğitim camiamız adına şükranlarımı arz ediyorum.

   Teşrifleriyle bizleri onurlandıran, Bakanlığımız nezdinde bizlere hep destek olan Bakanlığımızın çok değerli Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK’e şükranlarımı arz ediyorum.

    Bütün bu başarılı hizmetleri gerçekleştirmemizde bizden gece gündüz desteğini esirgemeyen, Değerli Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi AVCI’ya, Müsteşarımız Doç. Dr. Sayın Yusuf TEKİN’e ve tüm bakanlık çalışanlarına,

    Destekleri ile hep yanımızda olan ve bu topraklardan çıkarak ilimize ve ülkemize hizmet eden Milletvekillerimize, birçok konuda yardımını esirgemeyen İlimizin değerli Kurum Müdürlerine ve Amirlerine şükranlarımı arz ederim.

    Okulların yapımında ve onarımında bizlere maddi ve manevi destek veren hayırseverlerimize de şahsım ve kurumum adına teşekkür ederim.

    Sözlerime son verirken, İlköğretim Haftası’nın ve 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının tüm öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımıza sağlık, başarı ve mutluluklar getirmesini diler, saygılarımı sunarım.

    Son yıllarda eğitimde büyük destekler verildiğinin altını çizen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK,  ise “Bugün itibariyle 18 milyonu aşkın öğrenci 900 bine yaklaşan öğretmenle eğitim öğretime başlamış olduk. Eğitime son 15 yılda tüm bakanlarımızın derin izler bıraktığını düşünüyorum. Masaları gezdiğimde 18 milyon öğrencinin ders kitaplarının masalara bırakıldığını gördüm. Yeni yetişen nesil bunları bilmeyebilir. Haftalarca kırtasiyede sıra bekleyen ve kendisine sıra geldiğinde kitabım bittiğini görürdük ve kitap aramak için kırtasiye kırtasiye dolaşırdık. Ama bunu son 8 yılda ortadan kaldırmış olduk. Yapılanların unutulmaması gerekiyor” dedi.

    2015-2016 eğitim-öğretim yılının tüm ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunan Valimiz Sayın Erol AYYILDIZ, “Nazmi Topçuoğlu’nu rahmetle anıyoruz. Kurduğu Vakıfla burada bugün yapılan bu okulun açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu okulumuzun İncirliova’ya ve Aydın’a hayırlı olmasını diliyoruz. Buradan yetişecek öğrencilerin gelecekte ülkemizin huzura kavuşması için öğrenciler ve insanlar yetiştireceğine inancım tamdır. Aydın geçtiğimiz yıldan itibaren eğitimde emsallerine göre üst sıralardadır. Tabiî ki bu başarı başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin TÖRE ve eğitim camiasına aittir” bu hakkın teslimini yapmak lazım  diye konuştu.

    Sandıklı Mahalle Muhtarı Fazlı Kurşunlu da 2009 yılında göreve geldiğinde eğitime büyük önem vereceğini ve bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığına değinerek, “Köy Tüzel Kişiliği kaldırılmadan önce köye ait arsayı eğitime bağışlamak için yoğun bir çaba sarf ettik. Bunu başardığımız içinde çok mutluyuz” dedi.

    Daha sonra Van depreminde şehit olan öğretmenimiz Alpaslan ALTINTAŞ’ın ailesine yapılan ziyaretin ardından program sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1213 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim