• Aydın22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yörük Türkmen Federasyonu Kuruluş Çalışmaları Başladı...
13 Ekim 2016 Perşembe 23:39

Yörük Türkmen Federasyonu Kuruluş Çalışmaları Başladı...

Aydın Efeleri Yörükleri Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Kenar AydınÖzel Muhabiri Emrullah Turgut'a Konuştu.

Aydın Efeleri Yörükleri Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Kenar AydınÖzel Muhabiri Emrullah Turgut'a Konuştu.

Mevlüt Kenar : Kültürümüzü Unutmamak İçin Derneğimizi Kurduk

Aydın Efeleri Yörükleri Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2015 yılında kuruldu. Derneğimizin kuruluş amacı efelik kültürünü, yörük kültürünü ve Türkmen kültürünü gelecek nesillere aktarmak.

 

Mevlüt Kenar : Yörük Evi Açmak İstiyoruz

Dernek olarak Aydın'daki yörüklerimizin efelerimizin geçmiş zamanlarda kullandıkları ürünlerin tanıtımı için geçmişimizin hatırlanması kültürümüzün yok olmaya yüz tutmuş çapa, ayran yayığı, ayak yağı, yaba, dirgen, gaz lambası, dibek, yörük giysileri vs malzemelerinin hatırlatılması için yörük evi açmayı düşünüyoruz. Bunun için valimizle, Efeler kaymakamımızla, Efeler Belediye başkanımızla görüştük bina istedik şuan ellerinde bina olmadığını araştırıp bize yardımcı olacaklarını belirttiler. Dernek faaliyetlerimizde destek almak için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Özlem Çerçioğlu'ndan randevu almaya çalıştık sanırım randevu talebimiz kendisine ulaşamadığından kendisiyle görüşemedik.

 

Mevlüt Kenar : Türkiye'nin En Büyük Yörük Şenliğini Aydın'da Yapacağız

Diğer illerdeki yörük derneklerinin organizasyonlarına şenliklerine davetleriyle katılıyoruz. Bizde bir şenlik yapmayı planlıyoruz ancak son dönemlerde olan olaylar çekimser kalmamıza neden oluyor. Tabi böyle bir şenliği yaptığımız zaman konaklama sorununa da çözüm bulmamız gerekiyor. Gelen kişi sayısı çok olacağından ve aydında o kadar kişiyi misafir edebileceğimiz yer olmamasından kaynaklı olarak sıkıntılarımız var. 2 gün yapmayı planladığımız şenliklerin gün sayısını 1'e düşürmeyi de düşündük. Ülkemiz şuanda bir nevi savaş halinde olduğundan ne zaman nerede ne olacağı belli olmadığından tereddütlerimiz var. Ancak herhangi bir aksilik olmazsa mayıs ayı içerisinde Türkiye'nin en büyük Yörük Türkmen şenliğini yapmayı planlıyoruz.

 

Mevlüt Kenar : Yörük Türkmen Federasyonu Kuracağız

Dernek olarak halk oyunları kursu açtık. Aydın da Yörük Türkmen Federasyonu kuruluş çalışmalarımız devam ediyor. bu konuda aydın ilindeki bütün efe Yörük Türkmen dernekleriyle derneğimizin binasında toplantı yaptık. 12 dernek katılım için çalışma yapıyor. yakın zamanda kuruluşunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Yörüklerin ülke geleceğiyle ilgili yaptığı yörük çalıştaylarına ilimizi temsilen katıldık.

 

Mevlüt Kenar : Aydın'nın Kurtuluşunda 1920 Kişiyle Zeybek Oynatacağız

7 Eylül Aydın'ın kurtuluşu ilimiz yörük dernekleri ilimizdeki yörük köylerinin halkı ve komşu illerdeki yörük dernekleriyle beraber yaklaşık 5 bin kişilik bir grupla ilimizde toplanıp develerimizle atlarımızla koyunlarımızla kapalı spor salonu önünde toplanıp menderes bulvarına yürüyüp Atatürk Kent Meydanında 1920 kişiyle zeybek oynamayı planlamıştık. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi olayları nedeniyle gerçekleştiremedik. Yerel kurtuluş günleri ve bayramlar yerel yönetimlerce programı yapıldığından önümüzdeki yıl büyükşehir belediye başkanımız davet ederse aynı etkinliği yapmak istiyoruz.

Aydın Efeleri Yörükleri Türkmenleri Yardınlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Kenar aynı zamanda Türk Boyları Konfederasyonunun danışmanlığına getirilmiştir.

Haber - Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT


mevlut.jpgmevlut-2.jpgdsc00649.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1561 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim