• Aydın8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNDE DÜZENLEME BEKLİYORUZ
23 Ağustos 2020 Pazar 19:44

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNDE DÜZENLEME BEKLİYORUZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs pandemisi sebebi ile 03 Nisan 2020 tarihinde çıkardığı, Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle muayene süresi gelen ve

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs pandemisi sebebi ile 03 Nisan 2020 tarihinde çıkardığı, Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle muayene süresi gelen ve yaptırmayan araçlar için 3 aylık süre tanımıştı.

3 aylık sürenin ardından 45 gün içerisinde yapılması gereken muayeneler için süre 17 Ağustos 2020 tarihiydi. Bakanlığın verdiği ek süre ile tarih 30 Eylül 2020 tarihine uzatıldı.

Yönetmelik kapsamına giren üyelerinin muayenelerini son güne kalmadan yaptırmalarını tavsiye eden Aydın Kamyoncular Kamyonetçiler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Adnan Girgin, “Üyelerimizin birçoğunun aynı zamanda K Belgesi bulunmakta. K Belgelerinde kayıtlı araçlara muayene bitiş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde muayene yapılmadığı takdirde araç belgeden düşmekte ve üyelerimiz cezai müeyyide riski ile karşı karşıya kalmaktadır, “dedi.

Pandemi sürecinde yapılan yönetmelik değişikliğinin üyelerce olumlu karşılandığını belirten Başka Girgin, “Üyelerimizin asıl büyük sorunu muayene ücretlerinin çok yüksek olması. Kamyonet ve Kamyon cinsi araçlarda muayene yıllık yapılmakta. Kamyonet tipi araçlar için 2020 yılı için belirlenen ücret 342,20 TL, kamyonlar için ise 462,56 TL. Üyelerimiz bu ücretleri her yıl vermekte ve her yıl da enflasyon oranının çok üzerinde zam gelmekte. 2 yılda bir muayene yaptıran araçla her yıl yaptıran araçtan aynı ücreti almak kamu vicdanını yaralamaktadır. Bu ücretlerin, yıllık muayene zorunluluğu olan araçlarda daha makul seviyelere çekilmesi için Devletimizin çalışma yapmasını bekliyoruz”, dedi.

adnan-girgin---aydin-kamyoncular-odasi-baskani.jpg

Bu haber toplam 4633 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim