• Aydın24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYDIN TKDK’DAN YENİLENEBİLİR ENERJİYE DESTEK
14 Ağustos 2015 Cuma 11:30

AYDIN TKDK’DAN YENİLENEBİLİR ENERJİYE DESTEK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK), yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz enerji sistemlerine yönelik 1 MW’a kadar kurulacak yatırımlara destek verecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK), yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz enerji sistemlerine yönelik 1 MW’a kadar kurulacak yatırımlara destek verecek.
Konu ile ilgili açıklama yapan TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Türkiye’de güneş, jeotermal ve rüzgar enerji potansiyelinin yüksek olduğu illerin başında gelen Aydın'da, Ipard-II kapsamında yenilenebilir enerji sistemleri için destek vereceklerini açıkladı. IPARD-II kapsamında yapılan en büyük yeniliğin yenilenebilir enerji kaynaklarının destek kapsamına alınması olduğunu belirten İl Koordinatörü Çiftçi, " Aydın güneş ve jeotermal enerji potansiyeli bakımından çok şanslı bir ildir. Türkiye’de güneş ve jeotermal enerji potansiyelinin yüksek olduğu illerin başında gelen Aydın'da, ülkemizin ve ilimizin ekonomisi için oldukça önem arz eden projeler hedefliyoruz. Yenilenebilir Enerji Sistemlerine maksimum 1,2 Milyon Avro; yani yaklaşık 3,5 Milyon TL’ye yakın bir bütçe sağlanacak. Belirli kamu tüzel kişiliklerine ( Belediyeler, köy İdareleri, İl Özel İdareleri, Organize Tarım Bölge Yönetimi, 5355 No’lu yasaya göre kurulan Birlikler) Yenilenebilir Enerji Tesislerinin kurulumu için %100 destek sağlayacağız. Yine aynı kapsamda özel sektör ve gerçek kişiler tarafından yapılacak yenilenebilir enerji yatırımları da destek kapsamındadır. Özel sektör ve gerçek kişiler tarafından maksimum 500 Bin Avro’ya kadar yapılacak yatırımlar için ise %65’e kadar destek sağlanacak. Bu anlamda ilimizde güneş, jeotermal, rüzgar ve biyogaz enerjisinden elektrik üretimine yönelik olarak 1 MW’a kadar kurulacak yatırımlara TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından hibe desteği sağlanacaktır.  Ayrıca işletmelerin kendi elektriklerini üretmelerine yönelik destekler de verilecektir. Aydın bu kapsam da özellikle güneş enerjisi, Jeotermal enerji ve rüzgâr enerjisi yatırımları için oldukça uygun bir ildir. Bu konuda yatırım yapmak isteyen tüm potansiyel yatırımcılarımızı bu desteklerden faydalanmaya davet ediyoruz.” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2225 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim