• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayvalıklar 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde tek ses tek yürek oldu
08 Haziran 2020 Pazartesi 08:00

Ayvalıklar 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde tek ses tek yürek oldu

AYVALIK SAHİPSİZ DEĞİLDİR

AYVALIK SAHİPSİZ DEĞİLDİR

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin Ayvalık Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileriyle birlikte Doğuş Prina Fabrikası’nın önünde açıklama yaptı. Ayvalıklıların da büyük bir destek verdiği toplantıda tepkiler dile getirildi. Başkan Ergin geçtiğimiz günlerde de fabrika hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Doğuş Prina Fabrikası’nın zeytin karasuyunu Nikita Deresi’ne tahliye etmesi ve fabrika bacasından kenti yayılan dayanılmaz kokular nedeniyle Ayvalık’ta yaşayan vatandaşlar yıllardır tepkilerine dile getiriyordu. Ruhsat iptal yetkisi olmadığı için eli kolu bağlı durumda olan Ayvalık Belediyesi, tepkilerine farklı eylemler ile gündeme taşımaya başladı. Belediye Başkanı Mesut Ergin önce fabrikayı önlem alması konusunda uyardı. Vatandaşlar da fabrikayı CİMER aracılığı ile şikayet etti. Sıkıntıların devam etmesi üzerine Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan Başkan Ergin, İdare Mahkemesi’ne de dava açmaya hazırlanıyor.

ÇEVRESEL SORUNLAR KATLANARAK BÜYÜYOR

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye meclis üyeleri, Ayvalık Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşların büyük bir ilgi gösterdiği toplantıda fabrikanın ruhsatının iptal edilmesi gündeme getirildi. Başkan Ergin,  5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün 1972 yılından beri kutlandığını, ancak dünyada çevresel sorunların azalmak bir yana katlanarak arttığını söyledi. Başkan Ergin, “Acımasız Kapitalizm ve bir zümrenin kar hırsı denizimizi, toprağımız, suyumuzu kısaca doğayı vahşice kirletmekte, onarılmaz hasarlar veriyor. Gönül isterdi ki 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü, Ayvalık gibi güzel bir coğrafyada şenlik havasında kutlayalım. Ancak ne yazık ki Ayvalık da çevreyi tehdit eden olumsuzluklardan payını alıyor. Sahillerimiz, sularımız, topraklarımız ve havamız kirlenmekte ve doğal zenginliklerimiz tahrip olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor” diye konuştu.

 

HAVAMIZA, SUYUMUZA, TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKTIK

Kentin gündemini olumsuz olarak etkileyen ve gittikçe büyüyen bir tehdide karşı, Ayvalık halkının bir bütün olarak mücadele kararlılığını ifade etmek için toplandıklarını hatırlatan Başkan Ergin şöyle devam etti: “ Bildiğiniz üzere, Salı günü Ayvalık’ın suyunu, havasını kirleten Doğuş Prina Fabrikası’na dair tespit olunan aykırılıklara ilişkin suç duyurusunda bulunmuştum. Bu gün de aynı tesisin Ayvalık’a verdiği zarara dur demek için Ayvalık halkını temsil eden Ayvalık Belediyesi olarak bu fabrikanın çevre-işletme izninin iptali talebi ile İdare Mahkemesine davamızı açıyoruz. Onun için havamıza, suyumuza, toprağımıza sahip çıktık, çıkacağız. Bu mücadele bizler için bir hak, geleceğimiz için bir görevdir. Ayvalık’ın havasını suyunu kirleten bu tesis, yasal düzenleme gereği işletme izni verilmesi ve denetlenmesi bakımından Belediyemizin yetki alanı dışında kalsa da biz kentimizin havasına, suyuna, toprağına sahip çıkma hakkımızı kullanarak bu talana “DUR” demeyi görev biliyor ve Ayvalık Halkı adına bu yetkiyi sahipleniyoruz.”

 

AYVALIK KADAR GÜZEL

Turizm cenneti Ayvalık ilçesinin doğal güzelliklerin cömertçe bahşedildiği yerin adı olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, “ Her insan doğup büyüdüğü, yurt edindiği topraklara aşk ile bağlıdır. Ama bizim aşkımız bir başkadır Ayvalık’a, çünkü her gördüğünüzde, sanki ilk kez görmüş gibi hayran kaldığınız bir yerin adıdır, Ayvalık. Onun için ki ben, ne zaman çok beğendiğim bir şey görsem “Ayvalık kadar güzel” derim.

 

ÖNÜMÜZDEKİ ÇEVRE GÜNLERİ ŞENLİKLE KUTLANACAK

Önümüzdeki 5 Haziranları her türlü çevre sorunundan arınmış olarak bir şenlik havasında kutlamak dileğinde bulunan Başkan Ergin, “Ayvalık Belediyesi ve bu Belediyenin Başkanı olarak bu saldırılara karşı Ayvalık halkı adına mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğimi burada bir kez daha tekrarlıyorum. Ayvalık’ın suları gene temiz akana kadar, Kaz Dağları’nın bize hediyesi olan oksijen zengini havamız gene hastalara şifa olana kadar, bu mücadele devam edecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın, dün söyledim, bu gün de söylüyorum, her zaman da söylemeye devam edeceğim, Ayvalık sahipsiz değildir” dedi.

 

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

Hafta başında yapılan açıklamanın ses getirdiğinin altını çizen Ergin,” Bu ses Ankara’ya kadar ulaştı. Bu vesileyle konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıyan Balıkesir Milletvekilimiz Sayın Ensar Aytekin’e ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığımız Ayvalık gündemli toplantıda konunun takipçisi ve Ayvalık halkının destekçisi olacağı sözünü veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

DOĞAYI KİRLETMEYEN ÜRETİME KARŞI DEĞİLİZ

Salı günü başlatılan yasal mücadeleden sonra tesis sahiplerinin, bölgenin önemli bir değeri olan zeytin ürünü ve üreticileri üzerinden “kapatır gideriz” türünden söylemlerin de bulunduğuna değinen Başkan Ergrin, yasal limitlere uygun olarak çalışan ve doğayı kirletmeyen bir üretime karşı olmadıklarını söyledi. Ergrin, “ Bizim karşı olduğumuz, aşırı kar hırsı ile kapasitenin çok üstünde ve doğaya karşı hiçbir önlem almadan hoyratça yapılan işletme şeklinedir” diye konuştu.

 

AYVALIK’IN OKSİJENİ ZENGİNDİR

Ülkenin her köşesinde Kovit-19 Pandemi krizinin yaşanmakta olduğunu hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin şöyle konuştu: “Bu salgın bize büyük sıkıntılar yaşatmakta ama büyük dersler de vermekte. Tarımın, suyun, toprağın, havanın ne denli önemli olduğunu, bunlar olmadan sağlıklı olunamayacağını bir kez daha hatırlattı bize. Her yerde olduğu gibi Ayvalık’ta da bu salgına karşı yerel güçler olarak bir mücadele içinde olduk. Salgın başladığından beri Ayvalık can kaybı yaşamadan günümüze gelmeyi başardı. Bu başarıda Ayvalık’ın oksijen zengini havasının, solunum yollarını etkileyen bu virüsün insanlar üzerinde etkisini azaltan bir etken olabileceğine inanıyoruz.”

STK’LAR DAN TEPKİ

Ayvalık Tabiat Parkı adına konuşan Ayşegür Ereğli , havanın doğanın kirlenmesine karşı olduklarını , nefes alamadıklarını dile getirdi. Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun, ise kapasitesinin çok üzerinde üretim yapan fabrikanın sadece Ayvalık zeytini değil dışarıdan gelen zeytinin karasuyu ile de Ayvalık halkını zehirlediklerini, emekçilerle ilgili bir sıkıntılarının olmadığını, ancak raht uğruna kirlilik yaratıldığını söyledi,

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim