• Aydın26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dikmen Bal Genel Müdürü Zeki ALTIN İle Röportaj
04 Şubat 2016 Perşembe 01:20

Dikmen Bal Genel Müdürü Zeki ALTIN İle Röportaj

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Dikmen BAL Genel Müdürü ve Arıcılar Birliği Eski Başkanı Zeki ALTIN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Ocak 2016'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Dikmen BAL Genel Müdürü ve Arıcılar Birliği Eski Başkanı Zeki ALTIN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

 

Adnan AYTAŞKIN :

Şimdi sayın hocam öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız nerelisiniz nerede doğduğunuz nerede eğitiminizi aldınız?


Zeki ALTIN : Karpuzlu Tekeler Köyündenim

Karpuzlu Tekeler Köyü'nde 1955 yılında  doğmuşum.

Tekeler biliyorsunuz Aydının belki Türkiye'nin sayılı büyük köylerindendir. İlçemiz ile  nüfus olarak başa baş giden eski bir yerleşim yeri. Tarihi bir yerleşim yeri. Ta Karyalilardan beri yerleşim yeri olan bir coğrafyada, havası güzel suyu güzel bir yerde doğmayı lütfetti Allah. Orada doğmuşum şanslı denilebilecek bir çocukluk çağım geçti.

Zeki ALTIN : Öğrencilik Yaptığım Okulda Öğretmenlik bahtiyarligini yaşadım.

İlk tahsilimi köyde, Orta ve lise tahsilimi Aydın İmam Hatip Lisesinde yaptım. Daha sonra  Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesini bitirdim. 1980 yılında. İlk gorev yerimTokat Zile Imam Hatip Lisesi. Sonra Rabbim bana büyük bir lütuf bahşetti. Öğrenciliğimi yapmaktan şeref duyduğum okulda bu sefer öğretmen olarak gorev yapmak nasip oldu.

Adnan AYTAŞKIN :

DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ Mİ?

 

Zeki ALTIN : Meslek Dersleri Öğretmeniydim

Meslek dersleri öğretmeni olarak gelmek nasip oldu. 85 yılından itibaren de 1998'e kadar orada görev yaptım. 6 yıl Efeler Lisesi'nde, ondan sonra da tekrar İmam Hatip'e döndüm ve 2 yıl çalışıp 2006 yılında emekli oldum. öğretmenlik zamanımda aile işletmesi olarak da ALTIN PETEK-DİKMEN BAL firmasını kurduk kurduk.

 

Adnan AYTAŞKIN :

DİKMEN BAL NE ZAMAN KURULDU? İLK KURULUŞUNDA HEDEF NEYDİ, ŞU ANKİ BULUNDUĞUN YER NEDİR?

 

Zeki ALTIN : Dikmen Bal 1985 Yılında Kuruldu

Dikmen bal 1985 yılında kuruldu, ilk kuruluşunda ki hedef, tayin isteyelim diye kuruldu. Bağkurlu olsun da eş durumundan naklimiz yapilsin.

Zeki ALTIN : Hedefimize Büyük Ölçüde Ulaştık

Bal Allah'ın arılar vasıtasıyla insanlara bahşettiği çok güzel bir nimet, şifa, gıda.

Arıcılık, arı ürünleri, bal .... derken. Bu gunlere geldik.

 Hedefimize ulaşabildik mi;

Allaha hamdolsun, büyük ölçüde ulaştık. Ama benim gönlümden geçen şuydu.

Aydın'ın çok güzel ballarını, Türkiye geneline tanıtmak ve marka olarak, Aydın markasıyla göndermekti. Orada çok hedefimize ulaşamadık.

Zeki ALTIN : Dükkanımızın İsmi AltınPetek

Kendi iş yerimizdeki satislar yani sira, şu anda internet üzerinden Türkiye'nin değişik  yerlerine  bal gönderebiliyoruz.

Ama "Aydın'da iyi bal, kaliteli bal yiyeceksiniz gidin Altın Petek'ten,  Dikmen baldan alın "gibi bir imaj doğdu.

Bundan son derece memnunuz. Değişik zamanlarda Tarım Bakanlığı elemanları geldiler, kontrollerini yaptılar, hep  temiz çıktı bir sıkıntı yaşanmadı.

 

Adnan AYTAŞKIN :

ŞİMDİ İLK ETAPTA İLK İŞE GİRDİĞİNİZDE BUNU HERALDE KENDİ DİKMAN BALI OLARAK MARKALAŞTIRMAK VAR MIYDI KAFANIZDA?

 

Zeki ALTIN : Yöremizde Tanınan Bir Markayız

1987 yılından bu yana DİKMEN BAL markasıyla satılıyor. 1987 yılında marka tescilimizi aldık.  Böylece Dikmen Bal markası, kaliteli, insanların güvendiği marka oldu. Tabi kendi yöremizde. Yöremizde tanınan bilinen bir markayız, denebilir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

NEDEN ZİNCİRLERDE YOKSUNUZ?

 

Zeki ALTIN : Zincir Mağazalar Üreticiye Para Kazandırmıyor

Zincir Mağazalarda yokuz. Sadece şarküterilerde ve kendi satış yerimizde urunlerimizi tuketiciyle bulusturabiliyoruz.

 Neden zincirlerde yokuz?

Bu biraz bizim tercihimiz birazda ekonominin gereklerinden dolayı. Zincirlerde malınızın satılması güzel gibi geliyor, fakat size para kazandırmıyor zincirler bizim gibi üreticilere!

Ben bunu söylemekten çekinmiyorum, kendilerine de söylerim. zincirler şuanda hem enflasyon ve pahalılığın kaynağıdır, Hem de yerli üretici küçük üreticinin önünde büyük bir engeldir.

Zeki ALTIN : Zincir Mağazalarda Raf Bedeli Var

Ben bunu iddialı bir şekilde söylerim. Neden? Bir kere zincirin birine mal satmak mı istiyorsunuz? Raf bedeli ödeceyeceksiniz, once!  Zaman zaman indirime gideceksiniz ve sizin paranızı ne zaman ödeyecekleri de kendi insaflarına kalmış!

 Dolayısıyla bizim gibi böyle yöresel markaların oralarda urunlerini satması ekonomik değil.

Zeki ALTIN : Zincirlerde Pahalı Mal Daha Kaliteli Değil

Ben  zincirlere mal vermiş olsam. Şu anda 20TL'ye sattığımız balı, zincirde 30TL'ye sattırmak zorundayım. Neden raf bedeli istiyor benden? Raf bedelini kendi cebimden ödeyecek halim yok. Fiyatın üzerine koyacağım. O nedenle zincirlerle bizim satışımızın arasında çok büyük fiyat farkı da var. O fiyat farkının sebebi de Orada ki ballar  çok kaliteli olduğu için değil; orada ki fiyat bedeli üzerinde raf bedeli, laf bedeli, aracı kuruluş bedelleri var. Dolayisiyla daha pahalı.

Zeki ALTIN : Aydın'ın Ballarını Aydında Ambalajlıyoruz

Biz ne yapıyoruz? Biz kendi ürettiğimiz balları, bir de sözleşmeli arıcılarımızın ballarını alıp, Aydın'da üretilen balları, Aydın'da ambalajlıyoruz. Aracıyı aradan kaldırarak, biz en ucuz maliyetle tüketiciye balımızı takdim etme imkanıni bulunuyoruz. Şarküterilerde raf bedeli istemedikleri için seçkin şarküterilerde Aydın'da, ilçelerimizde bizim ürnlerimizi tüketicilerimiz bulabiliyor ve gönül rahatlığıyla alabiliyorlar.

Zeki ALTIN : Kaliteli Balı Ucuz Fiyattan Alsınlar

 şu anda zaten satışımız raf bedelsiz olarak kendi çapımızda, yeterli satış düzeyimiz var. Hem üreticimiz mağdur olmasın, hem de tüketicilerimiz kaliteli balı en ucuz fiyattan alsınlar diye zincirlerde yokuz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

DİKMEN BALDA BULUNMAYAN BAL ÇEŞİDİ VAR MI? YALNIZCA AYDIN YÖRELERİNİN BALLARI MI MEVCUT?

Zeki ALTIN : Anzer Balımız Yok

Türkiye geniş bir ülke. Anzer balımız yok "neden?" Anzer balı Karadeniz bölgesinde Anzer Yaylası'nda üretilen çok çok dar çerçevede üretilen, çok az üretilen, çok pahalı olan bir bal. Buraya kadar gelmiyor.  Bizim buralarda da kaliteli ballarımız var. Biraz sonra geliriz mesela kestane balı bizde de var. Hayıt balımız var. Hayıt balı, anzer balıni aratmayacak bir bal.

 

Adnan AYTAŞKIN :

BU HAYIT BALINI AÇAR MISINIZ? HAYIT BALI DEDİĞİNİZ BİR BİTKİ MİDİR? HAYIT NEREDEN GELİYOR? AKDENİZ BÖLGESİNDE Mİ VAR?

 

Zeki ALTIN : Hayıt Birkisi Akdeniz'e Kıyısı Olan Ülkelerde Var

Hayıt, Akdeniz bölgesinde yetişen Witex agnus diye Latincesi olan bir bitki.  Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde var. Akdeniz iklimi olan yerlerde var.

Zeki ALTIN : Karpuzlu Yöresinde Üretilen Hayıt Balı Daha Güzel

Hayıt Akdeniz bitkisi olmasına rağmen her yerde bal nektari salgilamiyor. bizim bu yörede özellikle Karpuzlu, Çine, Koçarlı yöresinde üretilen hayıt balının lezzeti nefaseti hiç bir yerde yok. hele hele Karpuzlu yöresinde üretilen hayıt ballarının kalitesi; renk olarak, tat olarak, koku olarak, rayiha olarak, hiç bir yerde yok.

Zeki ALTIN : Her Hayıt Bitkisi Bal Nektarı Salgılamaz

Hayıt bitkisi  her yerde var. Ama önemli olan bu bitkinin nektar salgılaması. Nektar salgılayacak çiçeklerinde bal oluşturan o sıvılar oluşturacak ki arılar gitsin alsın. Arı ne yapar bal nektarlarını toplar kovana getirir ,midesinde getirir ve Allah'ın kendisine vermiş olduğu o midesindeki enzimleri katar  ve onu peteklerin gözüne doldurur belli bir sure onu olgunlaştırır orada. Olgunlaştıktan sonra sırlar,  Böylece bal oluşur.

 

Adnan AYTAŞKIN :

ELİNİZDE BULUNAN VEYA TÜRKİYE'DE BULUNAN BAL ÇEŞİTLERİNİ KISACA AKTARABİLİR MİSİNİZ HALKIMIZ ÖĞRENSE?


Zeki ALTIN : Çiçek Balı Her Yerde Vardır

Şimdi bölgemizde üretilen bal çeşitlerimİzden başlayalım. Çiçek balı Türkiye'nin her bölgesinde oldugu gibi Aydinda da var.

Zeki ALTIN : Çam Balı Akdeniz Yöresine Aittir

Salgı, Çam balı üretimi özellikle Aydın, Muğla, İzmir, Çanakkale gibi illerimizde Balıkesir'in belli bir kısmında üretilen bir baldır.

Zeki ALTIN : Çam Balı Dünyanın Yüzde 90'ını Türkiye Üretir

 Dünya çam balı üretiminin %90 küsuru Türkiye'de, bu  üretimin en az % 20 si de Aydinda uretilir

Zeki ALTIN : Çam Balında Muğla 1. Aydın 2. Sıradadır

Biz çam balı üretiminde Muğla'dan sonra ikinciyiz ve benim araştırmalarıma göre %20'nin üzerinde Türkiye çam balı üretiminin %20'sinin üzeri Aydın'dadır. Böyle bir avantajımız var. Çam balı güzel bir baldır.

 

 

Adnan AYTAŞKIN :
ŞÖYLE BİR DURUM VAR HOCAM. KİŞİSEL OLARAK. ÇAM, ÇİÇEK vb. BALLARDAN BAHSETTİNİZ. BÖLGESEL KARS BALI, HAKKARİ BALI DERLER. AYDINDA BU OLABİLİR Mİ?

 

Zeki ALTIN : Çok Güzel Bir Ülkede Yaşıyo

Zeki ALTIN : Bitki Çeşidimiz Çoksa Bal Çeşidimizde Çoktur

Bitkinin ne kadar çok çeşidi olursa bal kalitemiz ve çeşidimiz çok olacak. Bu nedenle yurt dışında Türkiye'nin balarının diger ülkelerin ballarıyla aynı fiyattan satılmaması lazım.

Bu arada bizim tüccarımıza bal ambajlayan firmalarımıza devletimize büyük görev düşüyor. Bizim bunun tanıtımını yapmamız gerekiyor. Türkiye'nin balları son derece kaliteli bal. O nedenle bu ballarin  Dünya'da hakkettiği fiyattan satılması lazım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

DÜNYADA ÜRETİLEN BALARIN YÜZDELİK DİLİMDE TÜRKİYENİN YERİ NEDİR?

 

Zeki ALTIN : Arı Kovanı Sayısında Çin'den Sonra İkinciyiz

Maalesef biz Çin'den sonra arı kovanı bakımından kovan sayısı bakımından Çin'den sonra ikinci ülkeyiz. Ama bal üretimi arı üretimi bakımından maalesef ikinciliğimizi kaybediyoruz. Burada neden kovan başı verimimiz az bizim ama buna rağmen önemli miktarda bal üreticisi bir ülkeyiz. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor.

Zeki ALTIN : Ürettiğimiz Ürünlerin İhraç Edilmesi Önemli

Balımızı değerlendirirken burada arıcımıza düşen görev var. Devletimize düşen görev var. Ambalajlayan firmaya düşen gorev var.biz dünynın en fazla çam balı üretilen ülkesi olmamiza rağmen çam balında istediğimiz fiyatları yakalayamıyoruz. Bu bizim ülke olarak aşmamız gereken bir handikabımız. Madem ki çam balı gibi çok güzel bir balı, salgı balını Allah bu ülkeye lütfetmiş. biz bunun kıymetini bilmeliyiz.

Zamanla olur bunlar inşallah. Eksiklerimizi tamamladığımız zaman olur. Bu ürettiğimiz ürünlrin ekonomimize katkısı olması için ihracat edilmesi önemli.

 

Adnan AYTAŞKIN :

İthal ediyor muyuz ülke olarak, ihraç mı ediyoruz?

 

Zeki ALTIN : Ülkemizde Bal İthalatı Yasak

İhraç ediyoruz.  Devletimiz sağ olsun, çiftçimizi korumak ve ülkenin değerlerini korumak için, bal ve diğer arı ürünlerinin yeterli üretildiği zamanlarda ithalatı yasakladı. özellikle bal, ithalatı yasak olan bir üründür. Ha gelmiyor mu? Biz biliyorsunuz yasaları delmek için özel gayret gösteren yapıdayız maalesef.

Zeki ALTIN : Kaçak Olarak Yurt Dışaından Bal Geliyor

Kaçak geliyor sınır ticareti diye geliyor. Mesela hiç aklınızda hayalinizde olmayan ihracat kalemleri iithal eden bazı firmalar,  insanlar gizli kapaklı. şekilde balı bal diye demiyorlar da başka isim altında getirdiklerini duyuyoruz. Tabi bunları ispat etme şansımız her zaman mümkün olmaz. Ama yurt dışında özellikle sınır ticaretinde bir takım ballar geliyor.

Zeki ALTIN : Kaçak Balın Ülkemizde Damak Tadı Uymadı

Yalnız onlar Türk ülkesinin damak zevkine uymadı, uymuyor. Resmi olarak bal ithal edemezler ülkeye. Ne yapıyorlar,  polen diye ithal etmiyorlar da kuş yemi diye ithal ediyorlar. Ama onu da millet bizim yerli polenimizi tattıysa ithal poleni de sevmiyor. bizim polen üretimimiz yeterince var. 

Zeki ALTIN : Bal İhraç Etmemiz Gerekir

Ülkemizin Ballarının ihraç etmemiz gerekir. ülkemiz ballarını ihracat etmemiz gerekir. Aydın'a has konuşacak olursak, Aydın'da üretilen bu güzelim balları Aydın'da ambalajlayıp. Katma değeri arttırarak diğer illere oyle pazarlamamız lazım. Şuanda Aydın'da üretilen ballar maalesef büyük çoğunlukta tenekelerle diğer illere gidiyor.

Zeki ALTIN : Aydın'ın Balları Farklı İllerde Marka Oluyor

Aydın'ın Balları İstanbul'a gidiyor, Ankara'ya gidiyor, İzmir'e gidiyor, Bursa'ya gidiyor, gidiyor, gidiyor.... orada markalaşıyor  arıcımız kahrını çekiyor, aracılar teneke başına 3-5 kuruşa razı olup kamyonlara doldurup o illere gönderiyoruz. Katma değeri ilimizde kalmiyor. biz istiyoruz ki ilimizde bu katma değer kalsın , daha fazla geliri artsın, Aydinimizin! İnşallah bu ileride gerçekleşir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

MARKA DEĞERİ OLUŞTURMAK DİYE BİR ŞEY VAR, MESELA KESTANENİN EN ÇOK ÜRETİLEN YER AYDIN OLMAKLA BİRLİKTE BURSANIN KESTANE ŞEKERİ ÜNLÜDÜR. YANİ BURADA Kİ BALIMIZINDA YANİ MARKA DEĞERİ AYDIN BALI VEYA AYDINDA HAYIT BALI OLARAK MARKALAŞMA ÇALIŞMALARI VAR MI?

 

Zeki ALTIN : Hayıt Balının Tanınmasında Çok Fazla Gayretim Oldu

 Bal'da markalaşma çalışmaları tabi var, olmaz olur mu. Ben Arıcılar Birliği Başkanlığı yaptığım dönemde de daha once de bu konunun üstünde çok durdum, şimdi de hala devam ediyorum.

Başkan olmadan öncede hayıt balını gündeme taşıyan, ismini duyuran -burada alçak gönüllü davranmak, başkasına karşı iyi olmadığı gibi kişinin kendisine karşı yapması da iyi değildir- kisilerin basinda gelirim. Hayıt balının gündeme alınması, hayıt balının tanınması için çok fazla gayretim oldu. Bu konuda alçak gönüllü davranmayacağım.

Zeki ALTIN : KTU'de Hayıt Balı 3 Yıl İncelendi

Ticaret odasında nezdinde girişimim oldu mesela, üniversite nezdinde girişimim oldu.  2011 yılında KTÜ'ye hayıt balını gönderdim. Karpuzlu'da, Çine'de üretilen o güzelim hayıt ballarının değişik numunelerini KTÜ'ye gönderdim. Orada 3 yıl incelendi. . Daha önce bizim üniversiteye de göndermistim.

Zeki ALTIN : Hayıt Balı Çok Kaliteli Bir Bal

ulusal bir projesi kapsamında Aydın hayıt balı Ulkemizin değişik yerlerinde uretilen diğer kaliteli ballar ile mukayese edildi, incelendi. Hocanın söylediği sonuç çok gurur verici. Aydın için gurur verici bir durum.

' Ben bu proje kapsamında one cikan balları inceledim. Bunun içinde anzer balıda var. hayıt balınız bu ballardan asla daha az kaliteli bir bal değil. Pek çoğundan daha üstün vasıfları var." dedi.

Zeki ALTIN : Üniversiteler Hayıt Balını Hala İnceliyor

Adnan Menderes Üniversitesi'nde bir hocamız hayıt balıyla ilgili bir araştırma yapıyor bildiğim kadarıyla. Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde hayıt balıyla ilgili  çalışma yapıyorlar. Bu sene Muğla Üniversitesi'nde de hayit bali uzerinde calisilmaya başlandığını duydum, Benim bilebildiklerim bunlar.

Dolayısıyla hayıt balını gündeme taşıdık biz.

Zeki ALTIN : Aydın'ın Güzel Ürünleri Var

Bir gün gelecek Aydın'ın diğer ürünleri; İnciri, kestanesi, Zeytini, zeytinyağinda Aydın markaları var.

Bunlarla beraber Hayit bali da çam bali da yerini alacak.

Zeki ALTIN : Çam Balında Parmak İzi Projesini Başlattık

Balda da olacak mı bu, olacak. hayıtta olacak. çam balı mesela Muğla'da üretilen çam balında üretilen farklı bir balımız var bizim. Çünkü diğer bitki örtüleriyle karışınca çok daha nefis bir çam balı üretme imkanımız var.

Parmak izi yani çam balında parmak izi. Adam rafta bir balı aldı mı, artık o balların o Kuşadası'nda mı, Davutlarda mı, Paşayaylası'nda mı, veya başka bir yerde mi üretildiği bilinebilecek. bu çalışmalar başlamıştı inşallah sekteye uğramadan devam ediyordur.

Zeki ALTIN : Markalar Oluşurken Herkese Görev Düşüyor

Artık biz Aydında ki çam balının özelliklerini de orada tanıyacağız. Bu markalar oluşacak, ha deyince olmuyor burada üreticiye düşen görev var, tüccarımıza düşen görev var, sermaye sahiplerine düşen görev var, ticaret odasına, üniversiteye düşen, sanayi odalarına düşen, hepimize düşen görev var. Bu ülkenin bu ilin bu beldenin bir değeri varsa, bu değeri hep beraber ortaya koyacagiz.

Zeki ALTIN : Hayıt Balını Fuara Götürdüm

Hayıt balıyla ilgili çalışma büyük oranda Zeki Altın'ın sırtına kaldı. Zeki Altın'ında gücü kuvveti belli,  ben kendi imkanlarımla İstanbul'a fuara götürdüm Hayıt balını. çok gurur verici bir durum. Tadanlardan bir Allah'ın kulu burun kıvırmadı. dudak bükmedi. "Ya bu da neymiş" falan yüzünü ekşitmedi tam tersi "Allah , Allah bu nasıl bir balmış böyle" dedi ve bir daha istedi ve  gezerken kolundan tuttuğu tanıdıklarına "gel ben şurada bal tattım sende de tat" diye getirdiler.  ve hala bu balı isteyen var . bu tanıtımı bizim yapmamız lazım. Aydını seven kim varsa onlarin da yapması lazım. Aydın sevdası budur, diye dusunuyorum.

Zeki ALTIN : Hayıt Balı Anzer Balından Çok Daha Fazla Üretiliyor

neymiş efendim, hayıt balı ne kadar uretilen  bir balmış, az üretiliyormuş.

Anzer balından daha mı az üretiliyor bu bal?

Anzer balı kalitesinde bir balsa, anzerden azda üretilmiyor. onunla karşılaştırılmayacak kadar çok üretiliyor.

e biz bu balı niye tanıtmayalım!

Zeki ALTIN : Yurt Dışında KG 170  Euro Olan Ballar Var

Yurt dışında da bazı şeyler duydum. İnanır mısınız kilosu 170 Euro dan satılan Ballar var yurtdışında. Bu ballar çok mu kaliteli ballar, kaliteli bal, iyi de kardeşim bizim hayıt balımız daha az kaliteli bir bal değil ki!

Zeki ALTIN : Karabaş Otu Gargan'dan da Bal Üretilir

Sonra bizim karabaş otumuz var. Mahalli adıyla gargan deriz.  gargandanda bal elde edilir. Karabaş otu bizim buralarda çok var, karabas otu bali uretilebilir. tüm bunlar zaman alacak mı alacak. Bir gün tanınacak mı, tanınacak. Bir an önce tanınsa keşke, daha fazla katma değer gelse şu ile de ilimizin adı daha çok duyulsa , geliri daha çok artsa. benim üreticimin,  ilimde yaşayan insanlarımin refah düzeyi daha da artsa.

Zeki ALTIN : İncir Gönder Diyelen yninda , Hayıt Balı da Gönder Desinler

İncir al gel diye haber gönderiyorlarsa , hayıt balı gönder diye de sipariş etsinler istiyorum. Çünkü biz gerçekten balımıza güveniyoruz. Bir gün o bal hakkettiği yere gelecek.

Zeki ALTIN : Aydında Kurumlar Ne Durumda

Aydın zaten ticarette, sanayide o kadar one cikan bir il degil. pamuk üretilen bir il'iz değil mi?

Pamuğu isleyebiliyor muyuz peki!

 çırçırın dışında pamuğu işleyen bir tekstilimiz vardı yedik bitirdik.

Zeki ALTIN : Aydında Pamuk Üretiliyorsa Sanayisi Niye Yapılmasın

Aydında pamuk üretiliyorsa niye sanayisi yapılmasın. Denizli mesela Saniyede aldı başını gitti, takdir ediyoruz. Sermaye orada olunca geliyor Denizlili Aydın marketini satın alıp Aydın'ın kaymağını Denizli'ye götürüyor mu, kar'ını götürüyor mu götürüyor. Kipa veya diğer zincir marketler gelip burada kazanip  kazançlarını götürüyor mu, goturuyor!

 

Zeki ALTIN : Aydından Giden Bürokrat Arayıp Aydın Hayıt Balı İstesin

Bir gün gelecek belki bizde hata var belki hatanın büyüğü bizde balın kıymetini  anlatamamış olabiliriz. Mesela ben dışarıdan gelen bürokratlardan bakıyorum, kestane balı uretilen yerden gelmiş, "Ben hala oradan kestane balı istiyorum" diyor. Ne güzel bir şey değil mi, Karadeniz bölgesinden kestane balı istiyormuş güzel bir şey. Saygı duyulacak bir şey. Niye burada çalışan bürokrat Aydından gittiği zaman Aydın hayıt balını neden istemez. Hayıt balı kestane balından daha az kaliteli bir bal mı, hayır.

Zeki ALTIN : Hayıt Balında Anti Kanser Özelliği Var

Kestane balının taşıdığı özelliklerin hemen hemen hepsi hayit balinda da var. Hatta daha fazlası var! anti kanser özelliği, kestane balinda ne kadarsa, hayıt balında da var. hayıt balinin artı bir özelliği daha var; hormon dengeleyici bir özelliği var bunun. Ateş dürücü özelliği var, ağrı kesici özelliği var. Hipokrat kullanmış hayıt bitkisini tıpta. Hayit, tıbbi bir bitki ve hayıt balı da tıbbi bir bitkinin aromatik bir balı. İlaç diye değerlendirebilecek bir bal.

Zeki ALTIN : Kurumlar Misafirlerine Hayıt Balı Hediye Edebilir

Niye dışardan gelen bürokratlarımız neden aydında hayıt balı yemiştim, çok güzel bir bal,  onu niye istemesin.

Mesela Belediyelerimiz, mutlaka kendilerini ziyaret eden insanlara yöresel ürünler hediye ediyorlardır. incirimizil hediye ediyorlardır niye hayıt balımızı da hediye etmesinler! mesela bir belediye hayıt balını alsa gelen misafirlerinin çantalarına  birer kavanoz hayıt balını koysa, bu da tanıtım değil mi?

Belediyelerin bu ilde üretilen bir ürünün tanıtımını bu kadarcık katkı görevi yok mu?

 

Adnan AYTAŞKIN :

İnsanlara bunu inandırmak lazım heralde?

 

Zeki ALTIN : Hayıt Balını Tanıtmak Hepimizin Görevi

Hayıt Balıni İnsanlar tanitma görevi, sadece benim görevim değil. Hepimizin görevi. Basın olarak sizin de göreviniz.  sağ olun bu görüşme ile siz üzerinize düşeni yapma gayretindesiniz. 

Hiç kimseye kızgın mıyım değilim. Kızmanın bir anlamı yok,  kızarak darılarak bir yere varacağımız da yok! Ben inanıyorum ki bir gün gelecek. Belediyelerimiz, kamu kurumlarımız, ticaret odamız sanayi odamız bu bölgede ki hediye paketlerinin içerisine balı da koyacaklar.

 

Adnan AYTAŞKIN :

ŞİMDİ HOCAM BENİM MERAK ETTİĞİM SANKİ ÖYLE BİR HAYIT BALIYLA İLGİLİ GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ Kİ SANKİ HAYIT BALI SADECE SİZİN MALINIZ GİBİ ASLINDA BÜTÜN BÖLGEDE OLAN BİR DEĞİL Mİ BU? AYRICA HAYIT BALINI SADECE SİZ Mİ ÜRETİYORSUNUZ ?

 

Zeki ALTIN : Hayıt Balını Ambalaja Koyan İlk Firmayım

Hayıt balını bütün arıcılarımız üretiyor, ne oluyor biliyor musunuz. Ben bunu ambalaja koyan ilk firmayım. Ta 1980 li yıllardı 1990 lı yıllardan beri hayit balini taitmaya çalışıyorum.

Zeki ALTIN : Güler misiniz Ağlar mısınız

Işin garibi ne biliyor musunuz, bir zamanlar hayit balina üretim izni almak için tarım il müdürlüğüne müracaat ediyoruz.  onlarda Ankara'ya gönderiyorlardı o zaman. ben böyle hayıt balı ambalaj yapmak istiyorum diye müracaat yaptım 90lı yıllar.

Zeki ALTIN : Polen Analizi İstediler

Ondan sonra bize dediler ki bunun hayıt balı olduğuna dair polen analizi yaptırın da o analiz raporuna göre biz size izin verelim.

 Polen analizi icin biz hayıt balının numunesini gönderdik.

Zeki ALTIN : Hayıt Balının Polenini Bilmiyorlardı

Ben hayıt balının içinde doğmuş büyümüş bir insanım laboratuvardan gelen sonuc; normal çiçek balıdır,  diye geldi.

Yahu kardeşim, ben bu balı emin olmasam sana göndermeyeceğim. Şunu demiyor biz hayıt balının polenini bilemiyoruz bu bitkiden de gönder de poleni inceleyelim, demiyor.

Zeki ALTIN :

Ondan sonra burada üniversitede  şu anda doçent oldu arkadaşımız.Sayin  Aytül Uçakkoç, o hayıtın resmini çekti belirledi. ondan sonra burada. Sayin hocamiz Mete Karacaoğlu var ziraatte. Bunlar bu konularda biraz gayret ettiler. ve ben hayıt balı etiketini 2 sene oldu Muğla Üniversitesi'ne gönderdim. Hayıt polenini orada tespit ettiler.

Zeki ALTIN : 2 Senedir Hayıt Balını Etiketiyle Piyasaya Sürebiliyoruz

Bal kodeximize göre %45 ve üzeri hangi bitki polenimi taşıyorsa o bitkinin ismini verme şansımız var. Bu tahlile gore hayıt balı diye biz etiketimizi de yaptık. 2 senedir, bu rapor doğrultusunda, hayıt balı etiketiyle piyasaya sürebiliyoruz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Sizden sonra başka paketleyen oldu mu?

 

Zeki ALTIN : Eskişehirde Hayıt Balı Olma İhtimali Yok

İzmir'de oldu internette görüyorum bazı firmaları. Mesela Eskişehir'de bir firmanın hayıt balı diye bir balı sattığını duyuyorum. Herhâlde buralardan alıp götürmüş. Eskişehirde  hayıt balı olma ihtimali yok. Benim burada endişem şu; kimseyi töhmet altında bırakmak istemem, herkesi tenzil ederim inşallah hepsi hayıt balı olduğuna dair raporu, polen analizini yapmışlardır, vatandaşımıza da sundukları bal, hayıt balıdir.

 

Zeki ALTIN : Hayıt Balı Konusunda Endişem Var

Endişem, hayıt balını yemeyen tanımayan, hayıt balı diye hayıt balı olmayan şeyleri yerse, bu bala karşı sempati beslemeyebilir.   Geçen gün Bursa'dan biri geldi. "Hoş geldin, hayıt balı tattıralım size" dedim. "ben hayıt balıni sevmedim" dedi. "Ya etme, yapma nerede yedin" dedim. "Bursa'da falan yerden aldım yedim  sevmedim, dedi."

 "Bir de burada tat bakalım" dedim "belki bunu seversin." Hayıt balımızı tattırdım

"Aaa çok güzelmiş bu ya. Ama orada ki bal böyle değildi" diyor. Benim endişem bu. Insanlara hayıt balı olmayan şeyleri hayıt balı diye takdim edersek, daha başlamadan işi kendi kendimize bitirmiş oluruz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

TÜRKİYE'DE SATILAN BALLARIN HAKİKİ OLUP OLMADIĞININ DENETİMİ YAPILIYOR MU? NASIL YAPILIYOR?

 

Zeki ALTIN : Tarın Bakanlığı Denetliyor Ama Yeterli Değil

Tarım bakanlığı bu konuda gayret içinde ama yetmiyor, bu gayret yapılıyor diye ben bakıyorum çok güzel faaliyetleri var tarım bakanlığımızın sağ olsun. Bakıyorum bazen yasa gereği biliyorsunuz ilanda ediyorlar, mesela şu firmanın yoğurdunda bitkisel yağ var. Kıvam arttırıcı var diye ilan ediyorlar. Ben bakıyorum, balda da yapıyorlar her ilan edişte, aynı markalar var. Yahu iyi de her defasında bu markalar varsa, aynı markalar varsa, bunlar bu ürünü yapmaya nasıl devam edebiliyorlar, handikaplarımızdan birisi bu.

Zeki ALTIN : Kahvaltı Salonlarında Bal Diye Glikoz Veriyorlar

Glikozu çok değişik isimler ile bal aromalı şurup adında kovalara doldurulup, bal diye satılması söz konusu.

kahvaltı salonlarının bir çoğunda otellerin pek çoğunda maalesef bunlar bal niyetine veriliyor. insanımızın sağlığıyla oynanıyor, Üreticimizin alın teri gasp ediliyor. Bunların da önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması lazım.

Zeki ALTIN : Glikozcular Piyasayı İşgal Etmiş Durumda

Yasalarda  sıkıntı var. Eksiklerin giderilmesi lazım. Glikozcular mısır şurupcuları bal adıyla piyasayı işgal etmiş durumda. Bunun iki zararı var. Bir, tüketen kişinin sağlığına zararı var. Iki, gece gündüz soğuk kış demeyip, arıya emek verip, arıdan aldığı kaliteli balı satamayan arıcımıza zararı var. Bunların önlenmesi lazım.

Zeki ALTIN : Aydında Nasıl Kaliteli Bal Bulacağım

Aydın'da nasıl kaliteli bal bulacağım. Aydın şanslı bir il Aydın'ın tüketicisi şanslı bir tüketici. Çünkü Aydın'da kaliteli bal üreten arıcılar var. Burada ambalajlayan ve piyasaya sürebilen aracısız, raf bedeli, laf bedeli olmayan en ekonomik fiyata, en kaliteli balı bulabilecekleri bir il Aydın.

 

Adnan AYTAŞKIN :

HOCAM BİZİM GAZETMİZİN GÜNDEMDE TUTTUĞU BİR KONU VAR. AYDIN'DA ÇILDIR HAVAALANI DİYE BİR YER VAR. TÜRKİYE'DE Kİ BÜYÜK ŞEHİRLERDE HAVAALANI VAR. 50 KÜSÜR İLDE VAR. AYDIN'IMIZDA 50 KÜSÜR SENE ÖNCE MUSTAFA ÇILDIR ARAZİSİNİ BAĞIŞLAMIŞ. BU HAVAALANI NEDEN YOK?

 

Zeki ALTIN : Havaalanında Pilot Eğitimi Yapılıyor

Bu konuda Aydın'ımız  fazla mesafe alamamış. Aynı hayıt balını tanıtamadığı gibi.

Yalnız bir takım gelişmelerde oldu.  Türk Hava Yollarının Pilot eğitim pisti olarak faaliyette şu an. Bu bir gelişmeydi.

Zeki ALTIN : Havaalanı Konusunda Siyasiler Müjdeyi Verdi

Siyasilerimiz bu konuda müjdeyi de verdiler. Ulaştırma bakanımız Aydın'a gelecek.  Bu konuda mesafeler alındı.

Aydina hava alanı şart.

Zeki ALTIN : Havaalanının Gecikmeden Yapılmasında Fayda Var

 çok yakında havaalanına kavuşacağımıza inanıyorum ve sizi de destekliyorum Aydın bunu çoktan hakketti. Geciktirmeden yapılmasında fayda var..

 

Adnan AYTAŞKIN :

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

 

Zeki ALTIN : Kaliteli Ballar Aydında Üretiliyor

Aydın insanımızin kaliteli bali Uzaklarda aramasına gerek yok. kaliteli ballar aydında üretilip tüketiciye sunuluyor.

Bölgesinde ki balları tüketerek  bölgesinin üreticisini desteklesinler, bu ballarımıza sahip çıksınlar onlari tüketsinler.

Zeki ALTIN : Her Bölge Kendine Göre Üretim Yapıyor

Neden,

bu bölgede yaşayan insanın ihtiyaçlarına göre bitkiler var, ona göre bal var burada, şimdi kutup bölgesinde yaşayan canlıların yediği ile ekvatorda yaşayan canlıların yediği şey aynı mı? Bitkilerin özellikleri bile farklı. Demek ki kutup bölgesinde yaşayan canlılara göre orada Yüce Yaratıcı nimetini vermiş, ekvatordakinin ihtiyacına göre orada ki bitkileri yetiştirmiş. Aydın bölgesinde yaşayan insanların ihtiyacını karşılayacak olan ve yemeleri gereken bal ve ürün Aydın'da yetişen bal ve üründür.

Zeki ALTIN : Çok Arı Ürünü, Az İlaç Kullanalım

Bir de bal disinda arı ürünleri var. Polen, Arı sutu, propolis... gibi.

Saglik icin Arı ürünlerinin devamlı olarak tüketilmesi gerekir. Cocuklarımıza, kendimize tüketim alışkanlığı kazandırmamız gerekir.

Arı ürünlerini tüketim alışkanlığı kazanırsak, hastalıklara karşı kendimizi korumuş oluruz.

Ne kadar çok arı ürünü tüketirsek o kadar az ilaç kullanırız. Sağlıklı oluruz.

Okuyucularimza bal tadinda Sağlıklı günler diliyorum.

Ilginize teşekkür eder, yayin hayatinda başarılarinizin devamını dilerim.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4670 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim