• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düğün Fotoğrafçılığından Organizasyon Ajansına İlerleyiş…
11 Ekim 2016 Salı 22:20

Düğün Fotoğrafçılığından Organizasyon Ajansına İlerleyiş…

Foto Bade Genel Müdürü Murat Koçen AydınÖzel’e Konuştu.

Foto Bade Genel Müdürü Murat Koçen AydınÖzel’e Konuştu.

Murat Koçen : 1998 Yılında Gelen Teklifle Düğün Fotoğrafçılığına Başladım

1998 yılında düğünlerde kamera fotoğraf çeker misin? diye gelen teklifle fotoğrafçılığa başladım. İş ayırt etmeyip kabul ettik teklifi. Tabi o zaman başkalarının çekimlerine gidiyorduk. Aydındaki birkaç ünlü fotoğrafçının adı altında onların fotoğraf çekimlerini gerçekleştiriyordum. Daha sonra kendimize ekipmanlar alarak onlarla çekimler yapmaya başladık. Baktık arz talep fazlalaşmaya başladı. Böyle olunca o zaman dükkan açalım insanlara ekmek teknesi olsun dedik. 2013 yılında dükkan açtık. O gün bugündür işimizi devam ettirmekteyiz.

Murat Koçen : Yeni Nesil Çok Farklı Şeyler İstiyor

Her geçen gün insanların arz talepleri artıyor. Yeni nesil çok farklı bir şeyler istemeye başladı. Zamanın da mesela iki tane kişi birbirini sevdi evlendi stüdyo fotoğrafı bile yoktu. Son 10 yıldan beri birazcık talepler artmaya başladı. Stüdyo fotoğrafçılığının da 3-4 yıl oldu rafa kaldıralı. Tabi tam olarak rafa kaldırılmış sayılmaz ama şimdi ki dönemde genellikle dış çekim ve düğün klipleri ön planda, düğün hikayeleri ön planda. Bunun yanı sıra doğum fotoğrafçılığı başladı gibi gibi birçok örneği var. Fotoğrafçılarda reklam sektörüne atılmaya başladı. Bu da fotoğrafçıların her geçen gün kendilerini ilerlettikleri anlamına geliyor. Önceden stüdyoya gelirlerdi, 2-3 poz çekinirlerdi. Tamam biz evlendik der çekilirlerdi. Ama şimdi öyle değil dış çekime götürüyorsun, bunların panaromik albümlerini yapıyorsun. Ekstra isterlerse düğün kliplerini çekiyorsun veya playbackli istediklerinde ayrı bir senaryo yazıyorsun bunlara. Yani düğünün editörü, rejitörü oluyorsun. O düğünün yönetmeni sen oluyorsun çekimler o şekilde devam ediyor. Fotoğrafçılık sektörü ölüyor gibi görünüyor ama insanlar bilirkişilerin elinden anılarını ölümsüzleştirmek istiyorlar.

Murat Koçen : 2017 Yılında Büyümeyi Hedefliyoruz

Nasip olursa 2017 içerisinde ajans olmayı hedefliyoruz. Ajanstan kastım insanlar güvenebildikleri esnafla çalışmak istiyorlar. Böyle durumlarda tek fotoğrafçılık adı altında değil de organizasyon üzerine de yönelmek istiyoruz. Yani düğünün başından sonuna kadar bütün sorumluluğu üstümüze alarak hareket ederek yolumuzu çizmek istiyoruz. Gelen müşteriler fotoğrafçısı olarak bizi tuttukları zaman orkestrasından, aşçısına, palyaçosuna kadar istekte bulunmaya başladılar. Şuan gözlemlediğim istatistiklerime göre kendi müşterime bakarsam %50 lik bir kısmı hep bu taleplerde bulunmaya başladı. Bunların yanında katalog çekimleri de oluyor. Yeni açılan bir mekanın çekimlerine çağırıyorlar onları gerçekleştiriyoruz. Böyle olunca biz de organizasyon ajansı adı altında toplanmayı düşünmeye başladık. Organizasyon dediğin zaman kitleni çoğaltman gerekiyor. Böyle durumlarda ajansa ihtiyaç duyulacağına inanıyorum. Bu sebeple iş arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz toplantılarda da onların da hevesli olduğunu gördüm. 2017 yılında biraz daha iş ahlakımızı üzerimize oturtursak ajansı düşünüyoruz.

Murat Koçen : Fotoğraf Aşk İşidir

Fotoğraf aşk işidir ama fotoğraf çekeceğin şeyi sevmen lazım. Düğün fotoğrafçısıyız ve düğün fotoğrafçısı devam ediyoruz. İşin en zor kısmından başladık. Duran bir nesneyi çekmiyorsun. Sürekli hareket halindeler. İnsanların en mutlu anlarını çekiyorsun. Bir kareden 45-50 poz çekiyoruz. Önce kendimiz beğeniyoruz. Ondan sonra kişilerin önüne sunuyoruz. Şuan ki nesil evet fotoğrafları çekiyorlar. Çekmiş oldukları fotoğrafları güzel pazarlamaya çalışıyorlar. Beğeni kitlesine ulaşmak çok önemlidir. Şuan ki nesile şöyle bir eleştiride bulunabilirim bol bol fotoğraf çekerlerse en iyisini yakalayabilirler.  Bir fotoğraf çekip bu iyi oldu diyerek değil onun daha iyisini çekmeye çalışarak kendilerini geliştirirler. Bakmayla görme arasındaki farklı yakalamalılar.

Haber – Röportaj / Fotoğraf : Emrullah TURGUT

foto-bade.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1579 defa okunmuştur
YORUMLAR
Fotoğraf Çekmek Yetenek İşidir
Ali
Foto Bade'nin sahibi Murat Bey bu işi iyi yapıyor, Başarılarının devamını diliyorum
15 Ekim 2016 Cumartesi 18:51
78.176.252.169
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim