• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ELDAY 21 Bin Ton E-Atığı Geri Dönüştürdü
18 Aralık 2018 Salı 10:50

ELDAY 21 Bin Ton E-Atığı Geri Dönüştürdü

Atık elektrikli ve elektronik eşyayı geri dönüşüm zincirine kazandırmak ve bu konuda toplumda bir bilinç yaratmak için çalışan ELDAY, beşinci yaşına girmeye hazırlanırken bugüne kadarki çalışmaları konusunda bir değerlendirmede bulundu. Kuruldukları 2014

Atık elektrikli ve elektronik eşyayı geri dönüşüm zincirine kazandırmak ve bu konuda toplumda bir bilinç yaratmak için çalışan ELDAY, beşinci yaşına girmeye hazırlanırken bugüne kadarki çalışmaları konusunda bir değerlendirmede bulundu. Kuruldukları 2014 yılından bu yana 21 bin ton e-atığı geri dönüşüm zincirine kazandırdıklarını söyleyen ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, “2019 yılında beşinci yaşımızı kutlayacağız. Hedefimiz yeni yaşımızda daha çok e-atığı geri dönüşüm zincirine kazandırarak hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak” diye konuştu.
 

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi ELDAY, Türkiye’de her yıl yüzde 10 civarında artış gösteren e-atık sorununa çözüm getirmek için var gücüyle çalışıyor. Beşinci yılına girmeye hazırlanırken ELDAY’ın bugüne kadar olan çalışmalarını değerlendiren ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, bu konudaki bilinç artsa da ülkemizin hala e-atıkların geri dönüşümünde Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer aldığını belirtiyor.
 

Kuruldukları günden bu yana 21 bin ton e-atığı geri dönüşüm zincirine kazandırdıklarını belirten Yamaç, sözlerini şöyle sürdürüyor: “E-atıkların geri dönüşümünün doğaya büyük katkısı var. Atık halini almış elektrikli ve elektronik eşyaların (EEE) uygun şekilde geri dönüştürülmemesi kurşun, civa, brom ve krom gibi zehirli materyallerin salınımına neden olarak insan sağlığına ve doğaya zarar veriyor. İşin ekonomi boyutunu da unutmamak gerekiyor. AEEE’ler geri dönüştürüldüğünde plastik, metal gibi kısımları fiziksel yollarla ayrılarak ikincil ham madde olarak piyasaya sürülüyor. Bir örnekle anlatmak gerekirse 1 kilo demirin elde edilmesi için 200 kilo cevherin çıkarılması ihtiyaç duyulurken 2 kilo AEEE geri dönüşüm prosesinden elde edilen demir yeterli oluyor. Biz bugüne kadar 21 bin ton atığı dönüştürdük; bu da 1 milyon 50 bin ton demir cevheri çıkarılması yerine e-atıklardan 10 bin 500 ton demir elde edilmesi anlamına geliyor. Ayrıca elektronik atıklarda bulunan değerli maddeler geri kazanıldığında enerji tasarrufu sağlanıyor, emisyon salınımı ve fosil yakıtların kullanımı da azalıyor. 2019 yılında beşinci yaşımızı kutlayacağız. Hedefimiz yeni yaşımızda daha çok e-atığı geri dönüşüm zincirine kazandırarak hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak”
 

“Belediyelerle önemli işbirliklerine imza atıyoruz”

Kuruldukları günden bu yana sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla da işbirliğine giderek hem bilinçlendirme hem de atık toplama faaliyetleri gerçekleştirdiklerini anlatan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, özellikle belediyelerin bu konudaki hassasiyetine dikkat çekiyor. Birçok belediyeyle birlikte çok önemli işbirliklerine imza attık. Son olarak yaptığımız birkaç işbirliğinden bahsetmek gerekirse; Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile birlikte ev ve işyerlerinden e-atıkları toplamaya başladık. Ayrıca hazırlanan 35 elektronik atık kutusu elektronik ürün satışı yapan mağazalara, teknik servislere dağıtımı sağlandı. Muratpaşa Belediyesi ile yaptığımız proje çerçevesinde e-atıklar Çevreci Komşu Kart kapsamına alındı ve 31 ton e-atık toplandı. Beyoğlu Belediyesi ile e-atıkların geri dönüşüm zincirine kazandırılmasını teşvik etmek ve özellikle gençler arasında bu konudaki farkındalığı artırmak için “Elektronik Atıkları Topluyoruz, Öğrencilerimizi Ödüllendiriyoruz” kampanyasını yürütüyoruz. Kampanya ile 10 Mayıs 2019 tarihine kadar elektronik atık toplayan öğrencilere bir scooter hediye edilecek. Bütün bunların yanı sıra Çöp Şenliği, Atıklar Orman Olsun, Çevre Şenlikleri ve Kulüp Kaynaştırma Şenlikleri gibi projeler STK’larla yaptığımız çalışmaların sadece birkaçı. Şu anda yeni eğitim filmimizin okullara dağıtımı sürüyor, kamu spotumuz ise yayında.”
 

ELDAY Hakkında:

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği ELDAY, 2014 yılından bu yana kaynakların en iyi şekilde kullanımını sağlamak adına hizmet veriyor. AEEE’yi (Atık elektrikli ve elektronik eşya) sadece mali ve yasal bir yük olarak değil, üreticilerin sürdürülebilirlik simgesi olarak görerek geri dönüştürülmesini sağlayan ELDAY, geri dönüşümün belirlenmiş kalite standartlarında, çevre ve insan sağlığı gözetilerek güvenilir bir şekilde yapılmasını amaçlıyor. ELDAY ayrıca yönetmelikler çerçevesinde atık toplayıp geri dönüşü için sistemin kurulması, faaliyetlerin kontrolü, tüketicinin bilgilendirilmesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında irtibatın kurulmasını sağlar.

Haber : Helin ÖDEN

1545115482_elday_logo-004.jpg1545115505_elday1__4_-003.jpg1545115506_elday_genel_m__d__r___muharrem_yama___2-002.jpg1545115506_elday1__3_.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 725 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim