• Aydın39 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“EVLİYA ÇELEBİ HAYATIN ACI YANLARINA BAKMASI YÖNÜYLE ÇOK AZ BİLİNİR”
29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:23

“EVLİYA ÇELEBİ HAYATIN ACI YANLARINA BAKMASI YÖNÜYLE ÇOK AZ BİLİNİR”

Kadir Has Üniversitesi “Herkese Açık Kolokyum” serisinin üçüncüsü 27 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirdi.

Kadir Has Üniversitesi “Herkese Açık Kolokyum” serisinin üçüncüsü 27 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirdi. Kadir Has Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği “Herkese Açık Kolokyum”un son konuğu Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemal Kafadar oldu.

 

Kadir Has Üniversitesi sosyal sorumluluk projesi olarak, farklı konularda dünyaca ünlü bilim insanları ve uzmanları ağırladığı “Herkese Açık Kolokyum”u düzenlemeye devam ediyor. İlk olarak Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’in “İyi Bir Öğretmen, İyi Bir Yönetici, İyi Bir İnsan” konusu ile başlayan kolokyum serisinin ikincisi Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın “Para ve Akıl” başlıklı konferansı ile devam etti.

 

Son olarak 27 Mayıs Pazartesi günü üçüncüsünü gerçekleştirdiği Kolokyum’un konuğu Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Cemal Kafadar“Evliya Çelebi’den Tekinsiz Bir Kanal İstanbul Hikayesi: Tuna’nın Balıkları, Boğazın Canavarları” başlıklı birkonferans verdi.

 

“Herkese Açık Kolokyum”un açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Berker, “Kadir Has Üniversitesi Herkese Açık Kolokyum serisinin üçüncüsünü düzenliyoruz. İlk ikisi gibi bugün de harika geçeceğine eminim. Cemal Kafadar hocamızı uzun zamandan beri hepimiz tanıyoruz. Hem kültür bakımından hem derinliği bakımından ne kadar değerli bir insan olduğunu biliyoruz. Cemal Kafadar hocamızı üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Modern çağın dünyasında, birinci şahıs anlatılarına dönük hatıra kaydetmek, otobiyografi yazmak gibi bir merak var diyen Prof. Dr. Cemal Kafadar, “Bu durum Avrupa’da çok daha güçlü olmakla beraber Osmanlı dünyasının hiç hafife aldığı bir şey değil. Evliya Çelebi Seyahatnamesi tartışmasız en uzun seyahatnamedir. Bu yüzden de dijital çalışmalar için biçilmiş bir kaftan. Çünkü muazzam hacimli bir eser ve malumat dolu. Biz de bu konuda bir proje tasarlamayı düşünüyoruz. Hem Evliya Çelebi’nin doğduğu büyüdüğü yer, hem de İstanbul Çalışmaları açısından en önemli ekibi şimdiden oluşturduğu için Kadir Has Üniversitesi çok doğru ve uygun bir yerdir. Umarım projeyi hayata geçirebiliriz” dedi.

 

“İSTANBUL İLE KAHİRE ARASINDA BİR ÖMÜR”

Evliya Çelebi’nin 17. Yüzyılda Unkapanı’nda doğduğunu ve 20’li yaşlarında seyahatlerine başlayana kadar hayatını Unkapanı’nda geçirdiğini belirten Prof. Dr. Cemal Kafadar, “İstanbul ile Kahire arasında geçen bir ömrü olan Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik eserinin ilk cildi baştan aşağıya İstanbul’u anlatırken, hayatının son 10-15 yılını geçirdiği Kahire’ye ayırdığı 10. Cilt ve o arada 40 küsür yıllık seyahatleri anlatıyor” dedi.

 

Evliya Çelebi’nin eserini çok eğlendirici bir metin olarak bildiğimizi ama aynı zamanda çok trajik boyutlarıyla da okumak gerektiğini belirten Kafadar, “İstanbul’a olan sevgisi malum olmakla birlikte, ömrünün son 10-15 yılını bir daha İstanbul’a uğramamacasına İstanbul dışında geçirdiğini hatırlatmak isterim. O seyahatine giderken de “İstanbul başıma zindan oldu” yazar. Yani Evliya Çelebi çok komiktir, güldürür, eğlendirir fakat hayatın trajik yanına bakması, hayatın acılı yanına bakması yönüyle de çok az bilinir” şeklinde ifade etti.

 

Prof. Dr. Cemal Kafadar; Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi Eski Direktörü olan Cemal Kafadar, halen üniversitedeki Türk Dili ve Kültürü Vehbi Koç Kürsüsü’nde öğretim üyesidir. Bundan önce, Prof. Kafadar, Princeton Üniversitesi’nin Yakın Doğu Çalışmaları bölümünde görev yapmıştır. Prof. Kafadar’ın dünyaca ünlü "İki Dünya Arasında: Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuruluşu" adlı kitabı, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurululuş aşamasında yaşanan mücadeleleri konu almaktadır. Ayrıca, "Osmanlılar ve Avrupa 1400-1600" isimli bir kitabı bulunmaktadır. Çalışmaları ve öğretileriyle Osmanlı tarihi ile ilgili daha derin ve eleştirel bir anlayış geliştirmiş olan Prof. Kafadar, Hamilton College’daki lisans eğitiminden sonra, doktorasını McGill Üniversitesi’nde İslami Çalışmalar üzerine tamamlamıştır.

Haber : Helin ÖDEN

1559035009_khas__kolokyum.jpg1559035009_prof._dr._cemal_kafadar.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim