• Aydın29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fedakâr personele moral ziyareti
09 Nisan 2020 Perşembe 00:04

Fedakâr personele moral ziyareti

Yüzlerce firmanın kısa çalışma ödeneği başvurusunu alan İŞKUR’un personelini moral ziyaretinde TTO Başkanı Olgun firmalara “Faaliyetine ara vermek zorunda kalan firmalarımız çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak yerine Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalansın”

Yüzlerce firmanın kısa çalışma ödeneği başvurusunu alan İŞKUR’un personelini moral ziyaretinde TTO Başkanı Olgun firmalara “Faaliyetine ara vermek zorunda kalan firmalarımız çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak yerine Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalansın” çağrısı yaptı.

İşyerlerinde çalışanların koronovirüs’ten dolayı işini kaybetmemesi için hayata geçirilen Kısa Çalışma Ödeneğine Torbalı’daki firmalar büyük ilgi gösteriyor. Firmaların  iskur.gov.tr başvuruda bulunduğu İŞKUR Torbalı Hizmet Merkezini ziyaret eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun görevli personele moral ziynetinde bulunup tatlı ikram etti. Kurum Müdürü Cemil Altun ve personeline teşekkür eden Olgun, firmalara çalışanlarının mağdur olmaması için Kısa Çalışma Ödeneğine başvurması için çağrıda bulundu. Olgun “Firmalarımızdan faaliyetlerine ara vermek zorunda kalanların; çalışanlarını işten çıkarmak veya ücretsiz izne çıkarmak yerine Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanması halinde 3 aya kadar maaşların yüzde 60’ı devlet tarafından ödenecek” dedi. Torbalı’da 500 firma çalışanlarının mağdur olmaması için İŞKUR’a başvuruda bulundu. Tüm başvuruları tek tek değerlendirmeye alan kurum Mayıs itibari ile maaşların yüzde 60’ını ödeyecek.

ÜRETİME ARA VEREN FİRMALAR BAŞVURSUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ kapsamında İŞKUR iki haftadır gerekli çalışmaları yürüterek işverenlerden kısa çalışma ödeneği başvurularını alıyor. Kısa çalışma ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştiriliyor. İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında sağlanan bu imkan, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara devlet tarafından, işverenin başvuru yapması durumunda kısa çalışma ödeneği veriliyor.

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim