• Aydın35 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hotpoint; 16 Ekim Dünya Gıda Günü Dolayısıyla, Gıda İsrafına Dikkat Çekiyor
15 Ekim 2018 Pazartesi 16:35

Hotpoint; 16 Ekim Dünya Gıda Günü Dolayısıyla, Gıda İsrafına Dikkat Çekiyor

Gıda israfı dünyada giderek daha da önemli bir sorun haline geliyor. Günümüzde insan tüketimi için üretilen gıdaların üçte biri ya kayboluyor ya da israf ediliyor. 2020'ye geldiğimizde bu oranın %40'a varacağı öngörülüyor.1 Hotpoint’in yaptığı güncel araş

Gıda israfı dünyada giderek daha da önemli bir sorun haline geliyor. Günümüzde insan tüketimi için üretilen gıdaların üçte biri ya kayboluyor ya da israf ediliyor. 2020'ye geldiğimizde bu oranın %40'a varacağı öngörülüyor.Hotpoint’in yaptığı güncel araştırma, Avrupa'da evlere alınan gıdaların %8'inden fazlasının atıldığını ve gıda israfının önemli bir kısmının evlerde gerçekleştiğini gösteriyor.

 

Araştırmanın ışık tuttuğu bir başka bilgi ise, insanların gıda israfını azaltmak için gıdayı daha iyi ve daha uzun süreyle saklamak üzere teknolojik ev aletlerine başvurduğu. Soğutma, dondurma ve pişirme kategorilerindeki mutfak aletlerinin gıda israfına karşı mücadelede oynayabileceği rol bu bakımdan son derece önemli.

 

Gelişmiş soğutma ve saklama teknolojileriyle uzun süren tazelik

Hotpoint buzdolapları, doğanın temiz havayı oluşturma sürecinden ilham alan sistemlerden başlayarak kapı açıldıktan sonra hızlıca iç sıcaklığı düzenlemeye varan birçok özellik sayesinde gıdaların tazeliğini uzun süre koruyor ve gıda israfını en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bu vizyonla geliştirilen Active Oxygen teknolojisi, oksijen molekülleriyle tazeliği garanti altına alıyor ve gıdaların besin değerini haftalarca koruyor. Hızla bozulan taze sebzeler için nemin öneminden hareketle, sebzelik bölmesinin üstünde bulunan özel sürgülü mekanizma ile hava dolaşımı kontrol edilerek, sebzeler ideal nem ve soğuklukta saklanıyor ve böylece uzun süre taze kalıyor.

 

Evde hazırlanan bir öğünün ardından artan ya da fazla alınan gıdaları depolamak, mevsiminde alınmış taze gıdaları besin değerini koruyarak saklamak içinse derin dondurucular devreye giriyor. Hızlı dondurma özelliğiyle dikkat çeken Hotpoint derin dondurucular, don yanığı ve kalite kaybını engelleyerek gıdaları doğru şekilde saklamaya yardımcı oluyor. Ayrıca hareketli sepet sistemi ve raflar gibi düzenleme sistemleri, yiyeceklerin organize edilmesini kolaylaştırıyor ve kenarda unutulmalarını engelliyor.

 

Unutulmuş Gıdalara Taze Fikirler

Hotpoint, geliştirdiği teknolojilerle gıda israfıyla mücadelede aktif bir pozisyon almanın yanı sıra, bu küresel meseleye ilişkin farkındalığı artırmak üzere Jamie Oliver ile başlattığı işbirliğini “Unutulmuş Gıdalara Taze Fikirler” projesiyle bir adım ileri taşıdı. Proje kapsamında Hotpoint ve Jamie Oliver, evde gıda israfını azaltmak için tüketicilerin kendilerine düşen görevi nasıl yerine getirebileceğine dair ipuçları paylaşıyor.

 

[1] Avrupa Parlamentosu Haberi: Gıda israfı: rakamlarla AB'deki sorun (Mayıs 2017).

 

Hotpoint Hakkında: Bir Whirlpool Corporation markası olan Hotpoint, 1911 yılından beri evin her alanında maksimum konfor sunmak için yenilikçi ürünler tasarlıyor. Hotpoint ürünleri, mükemmel performansı, yüksek verimliliği ve sağladığı enerji tasarrufuyla hayatınıza değer katıyor. Evdeki yaşam kalitesini sürekli artırmak isteyenlerin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan ürünler, paylaşımın, konforun ve samimiyetin merkezi konumunda bulunuyor.

 

Whirlpool Corporation Hakkında: Whirlpool Corporation, 2017 yılında elde ettiği yaklaşık 21 milyar dolarlık cirosu, 92.000 çalışanı ve toplam 70 üretim ve Ar-Ge merkeziyle bugün dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerindendir. Hotpoint, Indesit, KitchenAid, Whirlpool, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht ve Jenn-Air markaları başta olmak üzere nerdeyse her ülkede tüketicilerle buluşan Whirlpool Corporation’ın Avrupa Operasyon Merkezi olan Whirlpool EMEA İtalya, Pero (MI)’da yer alıyor. Türkiye'nin de dahil olduğu Whirlpool EMEA; yaklaşık 22,000 çalışanı, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 30’dan fazla ülkedeki satış ağı ve 7 ülkede faaliyet gösteren üretim tesisleriyle Whirlpool Corporation’ın bir parçasıdır.

Türkiye’de ana markası Hotpoint ve Indesit markalarıyla beyaz eşya, küçük ev aletleri ve klima sektöründe faaliyet gösteren şirket, yeni konsept Hotpoint mağazası yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor. Whirlpool Corporation'ın, Manisa'da 1995'ten beri faaliyette olan soğutucu fabrikası ve 2014'te üretime başlayan çamaşır makinesi fabrikası ise son 8 yıldır Ege Bölgesi'nin elektrik-elektronik kategorisinde ihracat rekortmeni.

 

Hotpoint ürünleriyle ilgili daha fazla bilgi için bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Haber : Merve GÜLMEZ

1536936658_d__nya_g__da_g__n__.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim