• Aydın22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İNCİR VE KESTANE İŞLETME TESİSİNE %50 HİBE
23 Temmuz 2015 Perşembe 21:56

İNCİR VE KESTANE İŞLETME TESİSİNE %50 HİBE

Gül-sa Organik Tarım Gıda Ltd. Şti. 2014 yılı içerisinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna sunmuş olduğu 561.150,00 TL bütçeli projesi ile 280.325,00 TL geri ödemesiz hibe desteği alarak Nazilli ilçesinde faaliyette olan incir-kestane işleme

Gül-sa Organik Tarım Gıda Ltd. Şti. 2014 yılı içerisinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna sunmuş olduğu 561.150,00 TL bütçeli projesi ile  280.325,00 TL geri ödemesiz hibe desteği alarak Nazilli ilçesinde faaliyette olan incir-kestane işleme ve paketleme tesisinin makine ekipmanlarını tamamladı.
12. Çağrı döneminde TKDK Aydın İl Koordinatörlüğüne Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında sunmuş olduğu proje ile faaliyette olan tesisinin makine ekipmanlarını tamamladığını belirten proje sahibi Said Gürses, TKDK sayesinde Avrupa Birliği standartlarında üretim yapan bir tesis seviyesine ulaştığını belirtti. 2014 yılı içerisinde proje başvurusunda bulunduklarını ve projelerinin kabul edilip, 29 Ağustos 2014 tarihinde TKDK ile sözleşme imzaladıklarını belirten tesis yetkilisi Said Gürses, sözleşmenin ardından iki buçuk ay gibi bir süre içerisinde yatırımlarını tamamladıklarını ve toplam yatırım tutarının %50 oranındaki 280.325,00 TL’lik kısmını hibe desteği olarak aldıklarını belirtti. Projesi hakkında bilgiler veren Gürses,” Emekli öğretmenim ayrıca 5 yıldır, Aydın ilimizin yerel ürünlerinden olan incir ve kestane üretimi yapmaktayım. Tarım bakanlığının sağlamış olduğu desteklerden faydalanmayı düşünüyordum. Nazilli’de yapılan tanıtım toplantısı sonucunda TKDK’yı tanıdım. TKDK’nın sağladığı destekler ve bu desteklerin geri ödemesiz olması bana cazip geldi. Daha sonra proje hazırlayarak TKDK’ya sundum. Sunduğum proje sayesinde tesisimin makine ekipmanlarını tedarik ettim. TKDK sayesinde Avrupa Birliği standartlarında üretim yapan bir tesis seviyesine ulaştık. Amacımız daha sağlıklı ürünler elde ederek bu ürünleri, Türkiye ve diğer ülkelerdeki vatandaşlara ulaştırmaktı. TKDK desteklerinden faydalanarak bu amacımıza ulaşmış olduk. Çevremdeki herkesin bu desteklerden faydalanmasını isterim. Dürüst olan ve projesini doğru hazırlayan herkese TKDK ayrım yapmadan bu desteklerden faydalandırıyor. İstiyorum ki vatandaşları bu destekler hakkında daha çok bilgilendirelim. Bu desteklerden herkes faydalansın. Tüm TKDK çalışanlarına teşekkür ederim.” dedi.
TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi ise yaptığı açıklamada bu tür yatırımların Aydın’daki diğer yerel ürün işleme tesislerine örnek olacağını vurguladı. Çiftçi, “Aydına ait ürünlerin hak ettiği değere ulaşması için ilimizin bu tür modern tesislere ihtiyacı var. Yerel Ürünler kapsamında incir, kestane, zeytin, zeytin yağı gibi birçok ürünün işlenmesi ve paketlenmesine yönelik işletmeler kurumumuz tarafından desteklenmektedir. Bu sektörle ilgilenen vatandaşlarımız TKDK’dan makine ekipman ve inşaat desteği alabilirler. Yatırım yapacak tüm vatandaşları kurumumuza bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2510 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim