• Aydın35 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaspersky Lab Yeni Otomatik Eğitim Platformu İle Güvenlik Farkındalığını Artırıyor
12 Şubat 2019 Salı 10:45

Kaspersky Lab Yeni Otomatik Eğitim Platformu İle Güvenlik Farkındalığını Artırıyor

2017 yılında Türkiye’deki şirketlerin %52’si, BT güvenliği stratejilerindeki zayıf halkanın çalışanların dikkatsiz davranışları olduğunu dile getirdi.[1] Çalışanlara eğitim vermek siber güvenlik vakalarını azaltmak için önemli bir yol fakat çoğu BT depart

2017 yılında Türkiye’deki şirketlerin %52’si, BT güvenliği stratejilerindeki zayıf halkanın çalışanların dikkatsiz davranışları olduğunu dile getirdi.[1] Çalışanlara eğitim vermek siber güvenlik vakalarını azaltmak için önemli bir yol fakat çoğu BT departmanı bunun için en verimli yaklaşımı bulmakta zorlanıyor. Şirketlerin bu sorunu çözmelerine yardımcı olmak isteyen Kaspersky Lab, çalışanların en son bilgi ve becerilerle donatılmasını kolaylaştırmak için Otomatik Güvenlik Farkındalığı Plaftormunu geliştirdi. Bu çevrim içi hizmet; mikro öğrenim, farklı ders biçimleri ve sürekli destek ile eğitimleri daha verimli hale getirerek şirketlere çalışanlarının siber güvenlik farkındalığını artırma konusunda yardım etmeyi hedefliyor.

 

 

Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP), her ölçekten şirket için siber güvenlik farkındalığı eğitimlerini otomatik hale getiren, web tabanlı yeni bir öğrenim sistemi. Çalışanların siber güvenlik ile ilgili bilgi ve becerilerini artırmalarına yardımcı olan platformda her ders 10 dakika içinde tamamlanıyor. ASAP, basitten gelişmişe kadar tüm risk düzeylerindeki çalışanların kendi istedikleri hızda gelişmesine izin veren otomatik bir öğrenim yolu ile siber tehditlerden daha iyi korunmaları için kullanılabiliyor.

 

Mikro öğrenim ve destek ile güçlü siber koruma becerileri

 

Çalışanların eğitim sürecine katılmalarını ve kişisel siber farkındalıklarını artırmalarını sağlamak için platformda şu temel yaklaşımlara yer veriliyor:

  • Hedefli eğitim: Platformda farklı profillere uygun, başlangıçtan gelişmişe kadar değişen düzeylerdeki eğitimlerle 350’nin üzerinde beceriyi güçlendirecek özel alıştırmalar bulunuyor. Örneğin bir çalışanın yalnızca siber güvenlik hakkında temel bilgi alması gerekebiliyor. Bu da ‘başlangıç’ düzeyindeki eğitimlerle birkaç ay içinde tamamlanabiliyor. Ancak, gizli bilgilere erişebilen kıdemli bir yöneticinin tüm departmanda veriyi nasıl güvende tutacağını bilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda daha yüksek düzey siber güvenlik bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Bunun için daha gelişmiş düzeyde eğitim almak uygun oluyor.
  • Mikro öğrenim ve birden fazla model: Psikolojik ve eğitimsel çalışmalara dayanan metotlarla hazırlanan derslerin süresi 2 ile 10 dakika arasında değişiyor. İnsan belleğinin özel durumları da göz önünde bulundurulduğunda, yapılan tekrarlar güçlü beceriler elde etmeye ve edinilen bilgilerin unutulmasını engellemeye yardımcı oluyor.
  • Oyunlaştırma ve gerçek hayatla bağlantı: Etkileşimli eğitim gerçek yaşantıda karşılaşılabilecek durumları içeriyor. Becerilerin kolay edinilebilmesi için eğitimlerde kullanıcıların ilgilendiği konulara odaklanılıyor ve siber güvenliğin kişisel olarak da ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor.

Kaspersky Automated Security Awareness Platform şirketlerin ölçülebilir hedefler koymasına ve bunları çevrim içi arayüzden net bir şekilde takip etmesine olanak tanıyor. Kolay raporlama sayesinde yönetim ekibi gerektiğinde güncellemelere ve faaliyet raporlarına erişebiliyor.

 

Esnek uyum: Kurumsal düzeyde ölçeklenebilirlik

Kaspersky Automated Security Awareness Platform için esnek lisans modelinde aylık abonelik planı bulunuyor. Böylece her ölçekten şirket bu etkili eğitim platformuna erişebiliyor. Platformda ayrıca, yönetilen hizmet sağlayıcılar (MSP) için tasarlanan işlevler ve çoklu müşteri mimarisi de bulunuyor. 2019’un ikinci yarısında kurumsal şirketlere yönelik özellikler de platforma eklenecek. Bunlar arasında özelleştirme seçenekleri, AD (Active Directory) entegrasyonu ile şirket dizininden kullanıcı listesini çekebilme ve özel buluta kurulum gibi özellikler yer alacak.

 

Kaspersky Lab Güvenlik Eğitimi Programı Yöneticisi Slava Brolin, “Şirketlerin farklı çalışan gruplarında güvenlik yetkinliği düzeylerini dengelemelerine yardımcı olacak, yönetimi kolay bir web tabanlı araç geliştirmeyi amaçladık. Mikro öğrenim yaklaşımı ve otomatik eğitim yollarıyla, çalışanların kolaylıkla yeni beceriler edinmesini sağlamayı ve bunların unutulmasını engellemeyi umuyoruz. Bu yaklaşım özellikle, etkili bir güvenlik farkındalığı programı yürütmek için deneyimli çalışanlara veya kaynaklara sahip olmayan küçük işletmelerin işine yarayacak.” dedi.

 

 

Platform; İngilizce, Almanca, İtalyanca, Rusça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde sunuluyor. Arapça ve Hollandaca dilleri de 2019 içinde sunulacak.

 

Kaspersky ASAP hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.kaspersky.com.tr/small-to-medium-business-security/security-awareness-platform adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca eğitici video ve tanıtım videosunun (https://youtu.be/V7sJlv0Cefg) yanı sıra Parola Güvenliği (https://youtu.be/CPGRxXIDBo8) ve Fidye Yazılımlarından korunma (https://www.kaspersky.com/ransomware) hakkındaki ders videolarını da izleyebilirsiniz.

Haber : Merve GÜLMEZ

1549955973_kaspersky.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 150 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim