• Aydın24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ofis Koltuğundaki Risklere Dikkat!
14 Kasım 2016 Pazartesi 22:03

Ofis Koltuğundaki Risklere Dikkat!

Masa başında çalışırken saatlerimizi geçirdiğimiz koltukların sadece rahatlığına değil, üretiminde kullanılan malzemelerine de dikkat etmemiz gerekiyor.

Masa başında çalışırken saatlerimizi geçirdiğimiz koltukların sadece rahatlığına değil, üretiminde kullanılan malzemelerine de dikkat etmemiz gerekiyor. Koltuk üretimini, toksik etkiler yani zehirli kimyasallar içermeyen malzemelerle gerçekleştiren Tuna Girsberger, ofis çalışanlarına sağlıklı ve güvenli bir ortam sunuyor.

Hizmet sektöründe çalışıp uzun saatlerini masa başında geçirenlerin yaşadığı rahatsızlıkların başında boyun, bel ve sırt ağrıları geliyor. Bunlar, herkesten duyduğumuz ve sıkıntılarını hissedip önlem aldığımız rahatsızlıklar. Peki ya fark edemediklerimiz? Korkutucu gerçek şu ki, saatlerce oturduğumuz koltukların üretiminde kullanılan malzemeler, toksik etkileri olan PAH bileşenleri içeriyor olabilir! Bugünün ofis yaşamını yansıtan çizgileriyle Tuna Girsberger, ergonomideki iddiasını Endüstriyel Tıp Raporu ile taçlandırırken, sahip olduğu PAH sertifikası ile de insan sağlığına önem verdiğini bir kez daha ispatlıyor.

Çalışma ve misafir koltuklarının Türk Akreditasyon Kurumu’ndan onaylı PAH sertifikasına sahip olduğunu söyleyen Tuna Ofis Satış & Pazarlama Bölüm Başkanı ve Tuna Girsberger Genel Müdürü G. Mehmet Arda, “PAH bileşenleri içeren ürünlerin deri ile temas etmesi sonucunda, zehirli kimyasallar vücudumuza girebiliyor. Uzun saatlerini masa başında geçiren çalışanlar için, bu durum çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. PAH’lar, çevrede bulunan, insan sağlığına olumsuz etki eden her şey olabilir. Kumaşlar, metal parçalar, özellikle de plastiklerde çok yoğun olarak bulunabiliyor. Koltuklarda, diğer malzemelerin yanı sıra plastik aksamın da oldukça fazla olduğu göz önünde bulundurulunca, PAH içermeyen malzemelerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Kaliteli mobilya üretimi ve tasarım kadar sağlık konusuna da hassasiyetle eğilen bir marka olarak, bu konu üzerinde titizlikle çalıştık. Plastik aksamlarından kumaşlarına kadar, Tuna Girsberger koltuklarının üretiminde kullandığımız hiçbir malzeme, PAH bileşenlerini içermiyor” diyor.

Deri yoluyla bulaşıyor, karaciğer ve böbreklerde birikiyor

PAH, yani polisiklik aromatik hidrokarbonlar, toksik etkiye sahip kimyasallardır. Orman yangınları gibi doğal yollarla ya da sigara dumanı, motorlu taşıtlar gibi nedenlerle insan kaynaklı oluşan PAH’lar, yiyecek, içme suyu, kirli hava ve deriyle temas yoluyla vücuda girebiliyor. Genellikle karaciğer, yağ ve böbreklerde birikerek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan PAH’ların en bilineni, zararlarına rağmen hala yoğun olarak kullanılan naftalin. Özellikle plastiklerde bulunan PAH’lar, ayakkabılardan sandalyelere, gün içinde sürekli kullandığımız ürünler ile vücudumuza girerek sağlığımızı tehdit ediyor. Bu nedenle, bu kimyasalları içermeyen sertifikalı ürünler kullanmak büyük önem taşıyor.

Tuna Ofis hakkında:

Bugünün ofis yaşamı, bugünün tasarımı” mottosuyla fark yaratan tasarımlar sunan Tuna Ofis, 1970 yılında Tuna Çelik markasıyla İstanbul’da kuruldu. 1982 yılında şirketin ulusal bir marka olma kararının bir yansıması olarak Ankara'daki ilk showroom hizmete girdi. Türkiye’de ofis mobilyaları sektöründe tek yabancı ortaklı kuruluş olan Tuna Ofis, 1992 yılında İsviçre’nin en köklü şirketlerinden Girsberger Holding AG ile ortaklığa giderek ofis koltuğu üretimine başladı. Bugün Tuna Girsberger, yılda yaklaşık 70 bin adet koltuk üretiyor.

Tuna Ofis’in Silivri-Kınalı’da bulunan ve toplam 55 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren üretim tesislerinde ahşap ve metal üretim hattı, toz boya tesisi, sofa ve koltukların üretildiği döşeme hatları, cilahane bölümleri bulunuyor. Tesisin metal bölümü yılda 120 bin adet işlenmiş parça, ahşap bölümü ise 900 bin metrekare ahşap işleme kapasitesine sahip. Modern cila tesislerinde ise elektrostatik toz boya hattında 180 bin metreküp alüminyum, sac işleme ve arıtma yapılıyor. Tuna Ofis, bugün İstanbul Altunizade, Silivri’nin yanı sıra Ankara, İzmir ve Riyad’ta bulunan showroom’larıyla hizmet veriyor.

AydınÖzel

1479116994_g.mehmet_arda_____tuna_ofis_ve_tuna_girsberger_genel_m__d__r__.jpg

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim