• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SERDAR AKDOĞAN’DAN SEZON SONU DEĞERLENDİRMESİ;
21 Ekim 2015 Çarşamba 18:21

SERDAR AKDOĞAN’DAN SEZON SONU DEĞERLENDİRMESİ;

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, bitmesine günler kalan 2015 yılı yaz sezonunu değerlendirdi.

ZARAR ETMEYENLERİN ŞANSLI OLDUĞU BİR SEZON GEÇTİ

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, bitmesine günler kalan 2015 yılı yaz sezonunu değerlendirdi. Kuşadası Ticaret Odası yayın organı Kuşadası Güvercin dergisindeki köşesinde de “2015 sezonu ve 2016 beklentileri” başlığıyla kaleme aldığı sorunların en başında 2015 sezonunda dünyadaki ekonomik sıkıntıların, özellikle de Rusya’da meydana gelen ekonomik krizin ilçemizi de, ülkemizi de çok fazla etkilediğini  vurgulayan Akdoğan, Ramazan ayının sezonun tam ortasına denk geldiğini ve kurban bayramındaki 9 günlük tatilin de beklentileri karşılamadığını söyledi.

YERLİ TURİSTİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

Rusya ve çevresindeki ülkelerde yaşanan ekonomik kriz sonucunda, özellikle Antalya bölgesindeki otellerde boşluklar ve ardından gelen promosyon fiyatların, Ege bölgesine turist kaybı yaşattığını belirten Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan; “2015 yılı yaz sezonu, sezonun tam ortasına denk gelen  Ramazan Bayramı ile başladı diyebiliriz. Burada yabancı turistlerdeki açığı, bayramdan sonra yerli turistle kapattık. Önemi çok büyük olan yerli pazarda, özellikle yeme, içme ve eğlence sektörlerinde  Bodrum, Çeşme gibi  diğer sahil kentlerimizde tanınan toleranslar Kuşadası’nda da uygulanmalıdır. Bu durum, yerli pazarın canlanması için çok önemlidir. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması da, ilçemizde beklentileri karşılamamış, otellerin de, alışveriş sektörünün de yüzünü güldürmemiştir” dedi.

Global krizden etkilenen alışveriş sektörünün ise, bu yıl krizin etkisini daha da fazla hissettiğini belirten Akdoğan; gelen gemi ve ona bağlı olarak turist sayısı artsa da, promosyon fiyatlarla gelen daha düşük gelir seviyesine sahip turistlerin, turistik eşya satışlarının düşmesine neden olduğunu söyledi. 

GÖRSEL KİRLİLİK VE SIKIŞIKLIK NEGATİF ETKİLİYOR

“2015 Sezonunda yerel hareketlerde de çok iyi puan alamadık” sözleriyle değerlendirmesine devam eden  Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, “yıllardır her ortamda, her yazımda vurguladığım, 2011 yılında hazırladığımız, bu yıl da güncellediğimiz Ticari Envanter raporumuzda da belirttiğimiz gibi, ilçemizin  Marina-Güvercinada-mezarlık üçgeni arasında kalan 2 km2’lik alana sıkışıklığı gün geçtikçe daha çok sıkıntı yaratıyor ve bunu bir tek sürücüler değil, yayalar da görüyor.  4 yıl önce de söylediğim gibi; bu alanda yoğunluk yaratan kamu kuruluşları, pazaryerleri, bankalar okullar da dahil, yeni planlanması ŞART olan alternatif merkezlere taşınmalı, yoksa bu trafik işkencesine gelecek turist bulunmayacak.”dedi. Aynı zamanda ilçedeki seyyar satıcılar konusuna da değinen Akdoğan açıklamasının devamında “ eğer şartsa (ki bize göre şart değil)  Belediye tarafından seyyar satış noktaları yapılması gerekir” dedi ve aksi taktirde yaratılan görsel kirlilik ve rahatsızlığın, ilçeye gelen turisti olumsuz etkilediğini ve aynı turistin tekrar gelmesinin beklenmesinin hata olduğunu belirtti.

UZUN VADELİ VİZYON OLUŞTURULMALI

“Özetle ikinci yarısında hareketlenen sezon, bu yıl beklentilerin altında kalmamıza neden oldu. Zarar etmezsek şanslı olduğumuz bir sezon geçirdik. Günlük popülist politikalarla bir yere varmamız mümkün değil. Daha öncede defalarca dediğim gibi; uzun vadeli vizyon oluşturup, görmek istediğimiz Kuşadası’nı adım adım yaratmalıyız” diyen Akdoğan, açıklamasında “2015 sezonunu bitirip, 2016 sezonuna hazırlanacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi şartlar ve artan terör olayları ile ilgili endişemiz büyük. Ülkemizde öncelikle huzur ve güvenlik sağlanmasını temenni ediyorum. Bu ikisi olmadan turizm olmaz. Gerilim ve ekonomide yaşanan kriz ülke genelindeki turizmi olumsuz etkiledi ve 2016 için de parlak konuşmak mümkün değil. Yine de dünyada önemli bir destinasyon olan ilçemiz, sorunlar daha da büyümediği ve istikrar sağlandığı takdirde hedeflerine ulaşacaktır.” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim