• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞİŞECAM TOPLULUĞU’NUN DÜZENLEDİĞİ CAM SEMPOZYUMU’NDA “CAMIN GELECEĞİ” KONUŞULDU
07 Kasım 2018 Çarşamba 12:18

ŞİŞECAM TOPLULUĞU’NUN DÜZENLEDİĞİ CAM SEMPOZYUMU’NDA “CAMIN GELECEĞİ” KONUŞULDU

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, dünya cam sektörünün önde gelen isimlerini bu yıl 33’üncüsünü düzenlediği Cam Sempozyumu’nda ağırladı.

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, dünya cam sektörünün önde gelen isimlerini bu yıl 33’üncüsünü düzenlediği Cam Sempozyumu’nda ağırladı. Büyük ilgi gören ve 525 katılımcıyla gerçekleştirilen Şişecam Cam Sempozyumu’nda cam sektörünün geleceği ve yeni teknolojiler konuşuldu.

 

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, yaptığı açılış konuşmasında, cam ürünlere yüklenen fonksiyonlar ve camın kullanım alanlarının hızla geliştiğine dikkat çekerek, “Cam sektörünün sınırlarını sürekli genişletme çabasıyla çalışan bilim insanları ve sanayiciler bu yüzyılın‘cam çağı’ olacağını belirtmektedir” dedi.

 

07.11.2018 –Camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, bu yıl 33’üncüsünü düzenlediği Şişecam Cam Sempozyumu’nu İş Bankası Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi’nde gerçekleştirdi. Büyük ilgi gören ve 525 katılımcıyla gerçekleştirilen Şişecam Cam Sempozyumu’nda, dünyanın önde gelen cam sanayi temsilcileri ve bilim insanları cam sektörünün geleceğini ve yeni teknolojileri konuştu.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, cam dünyasını ve akademisyenlerini İstanbul’da buluşturan organizasyonun önemine işaret ederek, “1985 yılında başlayan, kurum içi üretilen bilgiyi, güçlenen beceriyi ve yetkinlikleri paylaştığımız Şişecam Cam Sempozyumları son yıllarda bilim insanlarını, sanayicileri ve yöneticileri bir araya getiren cam sektörünün ülkemizdeki en önemli birlikteliğine dönüşmüştür. Bu yıl 33’ncüsü düzenlenen Şişecam Cam Sempozyumu’na ulusal ve uluslararası üniversite, araştırma kurumları ve şirketlerden artan ilgi ve bizleri onurlandıran katılımcı sayısı, bugüne kadar atılan adımların doğru yönde olduğunun güçlü göstergeleridir” dedi.

 

“Bilim insanları ve sanayiciler bu yüzyılın‘cam çağı’ olacağını belirtiyor”

Şişecam Topluluğu ve diğer global sektör oyuncularının camı daha ileriye taşımak için önemli adımlar attığını dile getiren Kırman, “Bilimsel ve teknolojik gelişmeler camı ve kullanım alanlarını her gün yeniden tanımlamaktadır. Camın girmediği hiçbir sektör kalmazken, günümüzde cama ve ürünlerine yüklenen fonksiyonlar ve kullanım alanları hepimizin hayal gücünü zorlayacak ölçekte ve hızla artmaktadır. Cam sektörünün sınırlarını sürekli genişletme çabasıyla çalışan bilim insanları ve sanayiciler bu yüzyılın‘cam çağı’ olacağını belirtmektedir” diye konuştu.

Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise konuşmasında, Türkiye’de kurumsal Ar-Ge faaliyetleri yürüten ilk kurumlardan biri olduklarına dikkat çekerek, “Bugün araştırma ve teknolojik geliştirme faaliyetlerimizi, 2014 yılında Gebze Çayırova’da kurulan ve 9 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi bünyesindeki 28 ayrı uzmanlık laboratuvarında sürdürmekteyiz” dedi.

Şişecam araştırmacıları ve çalışanlarının yanında ulusal ve uluslararası üniversite, araştırma kurumları ve şirketlerinin cam bilimi ve teknolojisi alanındaki tek ve en güçlü platformuna artan ilgisinin daha sonraki adımlar için cesaret verdiğini ifade eden Oktik, şöyle devam etti: “33’üncü Şişecam Cam Sempozyumu’na 525 cam sektörü profesyoneli kayıt yaptırdı. Açılış özel oturumu ile başlayan ve 6 paralel oturum ile süren sempozyumda yurt dışı ve yurt içinden toplam 14 davetli konuşmacı bilgi paylaşımında bulundu. Sempozyum kapsamında 78 sözlü ve iki poster olmak üzere toplam 80 bildiri sunuldu.”

 

 

Şişecam Topluluğu Hakkında

 

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu düzcamcam ev eşyasıcam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. “Düzcam”“Cam Ev Eşyası”“Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar”olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır.

Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda beşinci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.Şişecam, 80 yılı aşkın deneyimi, 22 bine yakın çalışanı, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

Haber : Merve GÜLMEZ

1541575288_prof._dr._ahmet_k__rman.jpg1541575290_prof._dr._sener_oktik.jpg1541575296_sisecam_cam_sempozyumu_2.jpg1541575295_sisecam_cam_sempozyumu.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1313 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim