• Aydın22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SİYASETTEKİ DÜŞMANLIĞI KADINLAR AZALTABİLİR
10 Aralık 2016 Cumartesi 10:28

SİYASETTEKİ DÜŞMANLIĞI KADINLAR AZALTABİLİR

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları tarafından organize edilen Seçilmiş Kadınlar ve İnsan Hakları Sempozyumu’na katılan

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları tarafından organize edilen Seçilmiş Kadınlar ve İnsan Hakları Sempozyumu’na katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türk kadınının siyasetteki durumunu psikolojik açıdan ele aldı. Tarhan, “Şu an siyaset sahnesindeki düşmanlığı kadının, erkekten daha güçlü olan empati yönüyle azaltabiliriz” dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve üst düzey yöneticilerin katıldığı sempozyumda söz alan konuşmacılar, dünü ve bugünü ile kadının Türk siyasetindeki yerini değerlendirdi.

 

Cumhuriyet döneminden günümüze kadar gelen süreci ve şu an ki durumu ele alan kadın siyasetçilerin ortak isteği, kadının siyaset arenasındaki yerinin daha da güçlendirilmesi oldu.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Türk siyasetinde empati yok”

 

‘Siyaset ve Kadın Psikolojisi’ başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gelişmişlik düzeyi artan Türkiye’de kadınların siyasete katılımının da arttığını belirterek kadınların kendi haklarına sahip çıkmalarıyla Türk siyasetinde daha güçlü olduğunu ve daha fazla rol almaya başladıklarını söyledi. Bu durumun kadınların başarısı olduğunu ifade eden Prof.Dr. Tarhan kadınların kararlılığına vurgu yaptı.

 

 

Siyasi düşmanlığı kadınlarla aza indirebiliriz…

 

Türkiye’nin en büyük ihtiyacının diyalog olduğunun altını çizen Tarhan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Şu an ülkemizdeki siyasi düşmanlığı, kadınları siyasete daha fazla dahil ederek ve onların erkeklerde çok fazla olmayan empati ve duygusal zeka gücünden yararlanarak en aza indirebiliriz. Artık kadın ve erkeğin sosyal rolü değişti. Kadınların siyasette bu kadar yer alması büyük bir başarıdır. Dünyada artık fiziksel gücün yerini bilgi gücü almıştır, erkeklerin güce bağlı egemenliği azalmaktadır.”

 

Anne ve eş rolü terk edilmemeli

 

Kadınların Türk siyasetine katkısını her fırsatta vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sosyal yaşantımızla ilgili önemli bir de uyarı yaptı. Tarhan, “Kadınlar siyasi ve sosyal hayatta güçlü olmalı ancak eş ve anne rolünü de terk etmemeli. Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımızı annelerimiz yetiştiriyor. Bu rolü bir kenara bırakmamalıyız” şeklinde konuştu.

 

Değerlendirmeleri ve tespitleri ilgiyle dinlenen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Şeyma Döğücü tarafından bir ödül takdim edildi.

AydınÖzel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim