• Aydın33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TKDK DESTEKLERİYLE SINIRLARI AŞIYOR
26 Ağustos 2015 Çarşamba 11:06

TKDK DESTEKLERİYLE SINIRLARI AŞIYOR

Gezici, 13. Çağrı döneminde de 710 Bin TL değerinde bir proje daha sundu ve desteklenmeye hak kazanan ikinci projesinin de yatırımlarına başladı.

Mega Süt ve Tarım Ürünleri Nakliyat İnş. Petrol San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gezici, 2014 yılı içerisinde çıkılan 12. Çağrıda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) sunduğu 1.268.574,93 TL bütçeli projesiyle, 557.667,10 TL hibe desteği alarak tesisinin kapasitesini arttırdı. Gezici, 13. Çağrı döneminde de 710 Bin TL değerinde bir proje daha sundu ve desteklenmeye hak kazanan ikinci projesinin de yatırımlarına başladı.

12. Başvuru Çağrı döneminde TKDK Aydın İl Koordinatörlüğüne, Süt ve Süt Ürünlerinin işlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında ilk projesini sunan Mega Süt ve Tarım Ürünleri, Efeler ilçesine bağlı Umurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan tesisinin kapasitesini arttırarak, tesisin eksik makine ekipmanlarını tamamladı. Daha önce ticari anlamda Ankara’ya kadar olan bölgelere hitap edebildiklerini belirten Mega Süt Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gezici, TKDK desteğiyle aldıkları modern makine ekipmanlar sayesinde ürünlerini Elazığ iline kadar ulaştırdıkları bildirdi.

TOPLAM YATRIM TUTARININ 557.667,10 TL’LİK KISMI HİBE
Proje süreci ve tesisi hakkında konuşan Gezici, “Aydın’da 25 senedir bu işi yapıyoruz. Bu sektöre verilen desteklerden haberdar olunca hemen müracaat ettik ve ilk projemizi sunduk. Hazırlamış olduğumuz proje TKDK tarafından kabul edildi. 1 Eylül 2014 tarihinde TKDK ile sözleşme imzaladık ve iki buçuk ay gibi bir süre içerisinde eksik makine ekipmanlarımızı tamamladık. Projemizin toplam yatırım tutarının yüzde 50 oranındaki 557.667,10 TL’lik kısmını hibe desteği olarak aldık. Destek almadan önce ticari anlamda Ankara ilinden ileriye geçemiyorduk ancak TKDK desteği ile aldığımız modern makine ekipmanlar sayesinde ürünlerimizi Elazığ’a kadar ulaştırdık. Şuan 70 ton süt kapasitesine sahibiz. Hedefimiz 500 ton süt kapasitesine ulaşmak. Aldığımız makine ekipmanlar sayesinde hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Organize sanayideki tüm ilgili şirket sahiplerine bu desteklerden faydalanmalarını öneriyorum. Proje sunacak herkesin makine ekipmanlarını iyi seçmelerini ve iyi bir proje analizi yapmalarını öneriyorum.” dedi.

710 BİN TL’LİK BİR PROJE DAHA
TKDK desteklerinden tekrar faydalanmak için 2015 yılı 13. Çağrı döneminde toplam yatırım tutarı 710 Bin TL’lik bir proje daha sunduklarını söyleyen Yusuf Gezici, “Hazırladığımız bu proje de kabul edildi ve TKDK ile sözleşme imzaladık. Şimdi o projenin yatırımına başladık. Yatırımımızı tamamladıktan sonra yine aynı şekilde toplam yatırım tutarının %50’sini yani 345.314,41 TL’sini hibe olarak geri alacağız. Bu proje sayesinde TKDK desteklerinden ikinci kez faydalanmış olacağız. Herkes bu destekler sayesinde hayalindeki tesisi kurabilir ya da faaliyette olan tesisini geliştirebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1438 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim