• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TURİZM ÇALIŞANLARI TOPLANTISI YAPILDI
28 Kasım 2016 Pazartesi 18:22

TURİZM ÇALIŞANLARI TOPLANTISI YAPILDI

Ekonomistler Derneği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Nişantaşı Üniversitesi işbirliği ile yürütülmekte olan “Turizm Sektörü Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi kapsamında,

Ekonomistler Derneği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Nişantaşı Üniversitesi işbirliği ile yürütülmekte olan “Turizm Sektörü Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi kapsamında, Kuşadası Belediyesi’nin katkılarıyla Kuşadası Efes Kongre ve Kültür Merkezi’nde “İşbirliği Toplantısı” düzenlendi. Türkiye’de kayıtlı istihdamın artmasına katkı sağlamak ve başta Kuşadası olmak üzere Türkiye’nin turizm bölgelerinde kayıtlı istihdamın artmasına ilişkin model uygulamaları geliştirmeyi amaçlayan projenin işbirliği toplantısında ülkede yaşanan politik ve ekonomik krizin Türk turizmine yansımaları ele alındı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, “Turizm Sektörü Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi işbirliği toplantısına turizm sektörüne yön veren işletme sahipleri ile meslek birliklerinin temsilcilerinin yanı sıra Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek, ADÜ Turizm Fakültesi Dekanı Osman Eralp Çolakoğlu, Ekonomistler Derneği Başkanı Oğuz Demir, KODER Başkanı Tacettin Özden, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Ayşe Şerifoğlu, Muzaffer Eryiğit, Kuşadası Belediyesi Meclis Üyeleri Ferah Sürekçi ve Zekeriya Tünk de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Ekonomistler Derneği Başkanı Oğuz Demir, Türkiye’de yaşanan sorunların projeye yansımalarına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Projemizi, ülkemizde yaşanan tüm sorunlara rağmen yürütmeyi başardık. Programımız kapsamında bulunan üç başlık ülkemizin de temel sorunları haline gelmiş durumda. Bir yandan AB ile yaşanan problemler, bir yandan Ortadoğu ve ülkemizde yaşanan kaos ortamının turizme olumsuz yansımaları, bir yandan da ekonominin kötü gidişatı projemizi sekteye uğratabilirdi. Ancak biz tüm sorunları atlatmayı başardık. Bu zor süreçte projemizi doğru şekilde yürütmeye devam etmek için belediye ve ticaret odası gibi kuruluşların desteğine ihtiyacımız olacak.” Türkiye’de yaşanan krizin turizm sektörüne olumsuz etkilerinin atılacak doğru adımlarla giderilebileceğini belirten Demir sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülke olarak yaşadığımız olumsuzlukları atlatabilmek için ufkumuzu genişletmemiz gerekiyor. Farklı destinasyonlara yönelebiliriz. Hiçbir şey olduğu gibi kalmıyor. Emin olun ülkede kriz yaşanmamış olsa bile kullanmakta olduğumuz taktikler bir gün eskiyecek ve ülkemizi ziyaret eden turistler başka turistik merkezleri tercih edebilecekti. ”

Demir’in ardından konuşan TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Çiçek, son dönemde yaşanan problemlerin ülke turizmine olumsuz yansımalarının atılacak doğru adımlarla en asgari düzeye çekilebileceğini belirterek “Dünya turizm sektöründe büyük bir payı olan ülkemiz son zamanlarda yaşanan olumsuz gelişmelerle gerilemeye geçmiştir. Fakat biz heyecan kaybetmeden çalışmalarımıza devam etmeliyiz. TÜRSAB olarak biz, bu sıkıntılı süreçten çıkmanın yollarını aramaktayız. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’dan gelecek sezon ülkemize turist akışı bekliyoruz” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı Kayalı ise “Turizm Sektörü Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesinin turizm çalışanlarının kaygılarını gidermesi hususunda faydalı olacağına dikkat çekerek “Ben bu projenin doğru şekilde hayata geçirileceğine ve amacına ulaşacağına inanıyorum. Türkiye sunduğu kaliteli hizmet ve uygun fiyat seçenekleri ile dünya turizm merkezleri arasında en iyi durumda olanıdır. Ülkemizde yaşanan kaos turizmimizi kötü yönde etkilemiş olsa da bu durumu atlatabileceğimizi düşünüyorum. Biz Kuşadası Belediyesi olarak Kuşadası turizmini geçmişteki günlerine döndürmek amacıyla yapılacak tüm çalışmalara katkı sunmaya hazırız" diye konuştu. 

AydınÖzel

unnamed-(20)-001.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim