• Aydın34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali KOÇAK, Sanayi Odasını Ziyaret Etti
15 Temmuz 2016 Cuma 00:27

Vali KOÇAK, Sanayi Odasını Ziyaret Etti

Aydın Valisi Ömer Faruk KOÇAK; Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulunu Ziyaret etti.

Aydın Valisi Ömer Faruk KOÇAK; Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulunu Ziyaret etti.

Ziyarette, AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, AYSO Meclis Başkanı ve Ortaklar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu, AYSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Merve Alpargun Altıntaş, Salih Fahlioğulları, Yönetim Kurulu Üyeleri Fetay Eliçelik, Mehmet Küçük, Levent Candal, Sinan Yılmaz, Genel Sekreter Kerem Öden, Ortaklar OSB Müdürü Semiha Özgen hazır bulundular.

AYSO'nun Kuruluş Süreci Anlatıldı

Ziyarette, ilk önce AYSO Hizmet Binasın yeri ve  Odanın, EBSO ‘ dan ayrılma süreci hakkında bilgi veren  AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “ Sayın Valim, Odamızın, 2008 yılında faaliyete geçişinde kaynak ve birikimi olmadığı gibi demirbaş olarak EBSO dan devraldığımız sadece 600 üyenin sicil dosyası vardı. Bu şartlarda, üyelerimiz için hizmete kesintisiz devam ederek 1 milyon TL lik oda bütçesine ve 950 sanayici üyeye ulaşmış durumdayız. Bu aşamada,  Aydın Ekonomisine yön vereceğine inandığımız Aydın Serbest Bölge Projesini, kadınların istihdamına katkı verecek GEKA destekli Anaokul Projemizi, yakın zamanda da daha iyi şartlarda hizmet vermek üzere Odamıza ait yeni hizmet binası çalışmalarımızı  yürütmeye devam ediyoruz. Bu konular hakkında yaşanılan gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edip, görüş ve tasviplerinize sunarak desteğinizi isteyeceğiz. “ dedi.

AYSER Kurulmalı

Aydın Serbest Bölgesinin(AYSER) kurulmasının Aydın ekonomisinde eksik taşları yerine oturmasını sağlayacağını belirten  Şahin, “ AYSER’ in tam anlamıyla faaliyete geçmesi zorlu ve uzun bir süreci kapsayabilir. Ancak AYSER, İlimizde yolcu ve kargo taşımacılığı için faaliyete geçecek havaalanının hizmet vermesini, ilimizde ulusal ve dünya çapında bilinen yabancı markaların yatırım yapmasına, yan sanayi ve hizmet sektörünün de aynı şekilde gelişmesine, Aydın’ın  potansiyel ekonomik değerlerinin katma değeri yüksek ürünler olarak ihracatına ve istihdama çok büyük katkısı olacaktır. AYSER’in kuruluşuna katkı verecek AYSO ve diğer kurum ve kuruluşlar olarak; AYSER ’in yönetiminde en  dinamik ve süreklilik arz eden yönetim anlayışını oluşturmak üzere bir araya geldik. AYSER’in  bölgemiz ve Ülkemiz için örnek bir yapı olacağını düşünerek çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Meslek Liseleri Desteklenmeli

AYSER’ in faaliyete geçmesine kadar geçecek sürede, burada çalışacak yetişmiş işgücü ihtiyacının Mesleki Eğitimle hazırlanması gerektiğini ifade eden  AYSO Meclis Başkanı Ercan Çerçioğlu, “ Sayın Valim, Meslek Liselerimizde Aydın imalat sektörünün talep ettiği metal, ahşap, motor, tekstil, endüstriyel boyama, tasarım, makine ressamlığı vb bölümlerine öğrenciler kayıt olmadığı için meslek lisesi mezunlarının imalat sektörüne geçişi yok denecek kadar azalmıştır. Bu ülkemizin sorunu, kısa zamanda meslek liselerinde gerekli dönüşüm yapılmazsa, mesleki eğitimi seçen  öğrenci ve hatta veliler teşvik edilmezse, işgücü ihtiyacı karşılanamadığı için yeni yatırımların yapılması mümkün olmayacaktır. İyi bir mesleki eğitim almış bir gencimiz imalat sektöründe ortalama 1800-1900 TL maaş almaktadır. Ayrıca, kısa sürede usta seviyesine gelerek ve fazla mesailerle bu ücreti katlayabilmektedirler. Artık sanayide büyük küçük firma ayrımı yapmadan her işletme iş sağlığı ve güvenliği konusunda  çalışanlarına en iyi şartları oluşturmaya gayret gösteriyor. İşyerlerinde üretim daha planlı ve bilinçli yapılıyor. Bunları mesleki eğitimde henüz bölümünü seçmemiş  öğrencilere anlatıp göstermek gerekiyor. Bunu için  sanayici üyelerimiz her türlü desteği vermeye hazırdır.” ”dedi.

İhracat Yapmak lazım

Sanayicilerin mutlaka ihracat yapmak için kendilerini zorlamaları gerektiğini,  iç pazarın pek çok üretim konusunda doyum noktasına geldiğini, yurtdışında yeni pazarlara açılmak gerektiğini belirten Çerçioğlu, “ Daha çok ihracat yapmakta geri duran yada fason çalışan sanayicilerimiz için ihracatta verilen desteklerin daha kolay elde edilebilir şekle dönüştürülmesi ve çeşitlendirilmesi konusunda teşvik mevzuatının yenilenmesi gerekmektedir.” dedi.

Ayser İyi Etüt Edilmesi Gerekiyor

Bu ziyaretlerle Aydın sanayisi hakkında önemli bilgiler aldığını ifade eden Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Aydın Sanayisi ve imalat sektörünün gelişimi için oluşturulan projelerin çok iyi etüt edilmesi gerektiğini, Aydın Serbest Bölgesi (AYSER) projesi için iyi bir fizibilite raporunun hazırlanmasının çok önemli olduğunu, AYSER için Ekonomi Bakanlığınca gerekli olur verilmesinde,  AYSER’i yönetecek firmanın oluşturulmasında ve verimli çalışmasında, en önemlisi de yerli ve yabancı  yatırımcının AYSER’i tercih etmesinde hazırlanacak  fizibilite raporunun  etkisinin olacağını  ifade etmiştir.

Selbeste Sağlık Bölgesi de Önemli

Aydın’ da Serbest Sağlık Bölgesinin  de kurulması için tüm potansiyelin olduğunu belirten Vali Koçak, Dünyada gelişmiş ülkelerin vatandaşlarının sağlık turizmi ile en uygun koşullarda sağlık hizmeti alabilmeleri için milyar dolarlık fonlar oluşturduklarını, Serbest Sağlık Bölgesi ile bu potansiyeli Aydın’ a çekebileceklerini, aynı zamanda sağlık personeli ve ekipmanlarının da bu bölge için ihtiyaç olacağını, Serbest Sağlık Bölgesine hizmet verecek yan sanayinin kurulmasında ve yıllardır talep edilen sivil havacılığa hizmet verecek  havaalanının da  faaliyete geçmesinde  önemli katkısı olabileceğini  belirtti.

Vali Koçak, Aydın sanayisinin  gelişimi için yürütülen projelerde ve yaşanılan sorunların çözümü için hep birlikte hareket edip dayanışma içinde olmanın önemine değinerek başarılar diledi.

Teşekkür Ettiler

AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “ Sayın Valim, Sizin Aydın sanayisine göstermiş olduğunuz yakın ilgiden ve Odamızı ziyaretinizden  dolayı  sanayici üyelerimiz ve odamız adına teşekkür ederim. Ayrıca  Siz de uygun görürseniz, İlimizin önemli sektörleri ( Maden, makine , gıda, tarım ürünleri vb) hakkında sanayi tesislerimizde,  Sizlere detaylı bilgilendirme yapmak üzere bir araya gelebiliriz.  Bu faaliyetler, sanayicimize büyük güç  verecektir. “dedi.

vali-ziyareti-foto-2.jpgvali-ziyareti-foto-3.jpg

valiayso668289.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1403 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim