• Aydın32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YANAN HARD DİSKTEKİ VERİLER NASIL KURTARILIR?
06 Mayıs 2019 Pazartesi 12:08

YANAN HARD DİSKTEKİ VERİLER NASIL KURTARILIR?

Kullanıcı hatalarıyla oluşan yada aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı hard disklere büyük zararlar veriyor.

Kullanıcı hatalarıyla oluşan yada aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı hard disklere büyük zararlar veriyor. Bunlardan en ciddi hasarı yangınların oluşturduğunu dile getiren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yanan hard diskler için kullanıcıların asla yapmamaları gereken 4 hatayı sıralıyor.

 

Kullanıcı hatalarıyla oluşan yada aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı hard disklere büyük zararlar veriyor. Birçok verinin saklandığı hard disklerde en ciddi hasarın ise yangın gibi bir felaketin ardından yanan hard diskteki verilere ulaşamamak olduğunu belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların bu zor durumda yapmamaları gereken 4 hatayı sıralıyor.

 

1. Çalışmasını durdurun. Öncelikle bir hard diskin yangın nedeniyle zarar görmesi durumunda, hard diskteki tüm işlemlerin durdurulması gerekiyor. Hard diski kullanmaya devam etmenin doğru olmadığını dile getiren Serap Günal, bazı kullanıcıların yanan hard disklerinin çalışıp çalışmadığını görmek için kullanmaya devam ettiklerini ancak bu eylemin hard diske ciddi zararlar verdiği için kesinlikle tavsiye edilmediğini belirtiyor.

 

2. Sallamayın, sökmeyin veya temizlemeyin. Yangından dolayı zarar gören bir hard diski birçok kullanıcı sallamaya, sökmeye veya temizlemeye çalışıyor. Bunun nedeninin, kullanıcıların hard disk bileşenlerinin hala iyi olup olmadığını kontrol etmek istemeleri olduğunu belirten Serap Günal, hard disklerin oldukça hassas olduğunu, sağlıklı durumdayken bile sallamanın yada açmaya çalışmanın hard diske ciddi zararlar verdiğini söyleyerek bu hareketlerden kaçınılması gerektiğini dile getiriyor.

 

3. Kurulamaya çalışmayın. Yanan hard disk için çoğu kullanıcı su dökerek çözüm arayabiliyor. Suyun sabit sürücüye zarar vermesi yüksek ihtimal iken ayrıca onu kurutmaya çalışmak hasarın ciddileşmesine sebep oluyor. Hard diskin kuruması, diskte değişikliklere neden olarak veri kurtarmanın zorlaşmasına neden oluyor. Yanan hard diske su dökülmüşse onu ıslak bırakmak en azından ikinci bir hata yapmanın önüne geçiriyor.

 

4. Bilgisayardan çıkarmayın. Yangının etkilerinin hard disk dışında tüm bilgisayara yayılmış olabileceğini hatırlatan Serap Günal, birçok kullanıcının sürücünün ana makineyle olan bağlantısını kesme eğiliminde olduğunu ve bunun verileri kurtarmada sorunlar yarattığını belirtiyor. Kullanıcıların hasar gören hard diski bilgisayardan çıkarmamaları önemli bir adım olarak görülüyor.

 

Yanan hard disklerden verilerin kurtarılamayacağını düşünen kullanıcıların öncelikle bu tarz hatalara düşmemesi gerektiğini belirten Serap Günal, alınacak profesyonel bir veri kurtarma hizmeti ile yanan hard diskler dahil tüm doğal afetlerden etkilenen hard disklerdeki verilerin kurtarılabileceğini dile getiriyor.

Haber : Merve GÜLMEZ

1554993567_veri_kurtarma_hizmetleri_genel_m__d__r___serap_g__nal_1_.jpg1554996682_yanan_hard_diskteki_veriler_nas__l_kurtar__l__r__1_.jpg1554996682_yanan_hard_diskteki_veriler_nas__l_kurtar__l__r__2_.jpg1554996683_yanan_hard_diskteki_veriler_nas__l_kurtar__l__r__3_.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim