• Aydın29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yatırımlara Korona ayarı
05 Nisan 2020 Pazar 12:10

Yatırımlara Korona ayarı

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası göreve gelen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, bir yıllık hizmet dönemini değerlendirdi.

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası göreve gelen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, bir yıllık hizmet dönemini değerlendirdi. 

 

Nisan’da mazbata alarak göreve başladıklarını hatırlatan Başkan İduğ, göreve geldiklerinden bu yana insana ve sağlığa yatırım yapmaya özen gösterdiklerini söyledi. 

 

Görev döneminin olağanüstü koşullarda sürdüğünü hatırlatan Başkan İduğ, “Tekrarlanan İstanbul seçimleri nedeniyle ilk aylarımızda verimli çalışamadık. Bugün de Koronavirüs salgını, 2020 yılının ilk aylarını önemli ölçüde etkilemiş durumda. Yine de belediye hizmetlerinin etkin ve verimli yürümesi, çağa uygun dijital çözümlerin üretilmesi, hem çalışanlarımızın hem de Bornovalının mutlu olduğu hizmetleri gerçekleştirmeye gayret ediyoruz” dedi. 

 

Dijital hizmetlerin önemi arttı

 

Dijital belediyecilik hizmetleri ve araç alımlarının öneminin Koronavirüs salgınında daha da ortaya çıktığını ifade eden Başkan İduğ, “Dijital hizmetleri Bornovalının rahatı ve belediye hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak için tasarlamıştık. Ancak salgın nedeniyle çalışmaları öne alarak sosyal mesafe koruma konusuna hızlı katkı sağladık. Dijital Sınıf’a kayıt sayısı 32 bini buldu. Her gün 21 bin öğrencimiz sisteme giriyor. Kiralama yerine satın alma yöntemiyle araç ve ekipmanlarla hem ciddi tasarruf sağladık. Hem de Koronavirüse karşı gerçekleştirdiğimiz temizlik, hijyen ve ilaçlama çalışmalarını 24 esasına göre, daha hızlı ve etkin şekilde yürüttük” diye konuştu.

 

Bütçeye Korona ayarı

 

Koronavirüs salgınının belediye gelirlerini azaltacağını, giderlerini ise arttıracağını öngördüklerini söyleyen Başkan İduğ, “Bütçemizi gözden geçirdik. Nakit akışında kendimizi daha kötü senaryolara hazırlıyoruz. Bu yılın sonuna kadar hizmete almayı planladığımız havuz, düğün salonu ve pazaryerleri gibi hizmetler vardı. Salgın nedeniyle dezenfeksiyon, çöp toplama, çok sayıda kapanan işyeri ve işsiz kalan Bornovalı olacağı için bütçemizin daha büyük bölümünü sosyal yardım ve sağlık hizmetlerine aktaracağız. Normal koşullarda yürütmediğimiz ancak olağanüstü koşullar nedeniyle sağlık kuruluşlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalar da bulunuyor. Diğer yatırımlarımız durmayacak ama bütçemizle orantılı ertelemeler olabilir” dedi.

 

Salgının bize sağlığımızın önemini bir kez daha hatırlattığını söyleyen Başkan İduğ, “Bu günlerimiz geçecek. O zaman yatırımları da bitiririz, ekonomik sıkıntıyı da atlatırız. Hepsinin çözümü var, en önemlisi sağlımıza dikkat etmemiz. Lütfen evde kalalım, sosyal mesafeyi koruyalım, hem kendimize hem de ailemizin ulu çınarlarına dikkat edelim” dedi.

Bu haber toplam 575 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim