• Aydın13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali PETEK : Emek Büroları Olarak Yeniden Örgütlemektedir
16 Mart 2017 Perşembe 13:36

Ali PETEK : Emek Büroları Olarak Yeniden Örgütlemektedir

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Bayram İNCİ ve Adnan Menderes Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ali PETEK Kıdem Tazminatının Fona devredilmesi ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Bayram İNCİ ve Adnan Menderes Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ali PETEK Kıdem Tazminatının Fona devredilmesi ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bayram İNCİ’nin konuşmasında ki Satır Başları…

Bayram İNCİ : Emekçiler Nezdinde Bir Tehdit Olarak Algılanmaktadır

Çok değerli partili yol arkadaşlarım, çok değerli basın emekçileri; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun bu yıl içerisinde kıdem tazminatını fona devredecek adımı atacaklarına dair açıklaması, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak algılanmaktadır. Hükümet yetkililerinin bir müjde olarak açıkladıkları bu sözde ‘’reform’’ emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu kazandığı hakkı ortadan kaldıracaktır.

Bayram İNCİ : Neden Referandumdan Önce Hayata Geçirilmiyor?

Öncelikle sorulması gereken şudur; madem kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir, neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor? İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reformu, referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor? Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak, neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı?

Bayram İNCİ : Hükümet Emekçilerin Aleyhine Olduğunu Biliyor ama Gizliyor

Biz açıklayalım. Çünkü hükümet bu sözde reformun emekçilerin aleyhine olduğunu, işçilerin kazanılmış haklarına bir darbe vuracağını biliyor ama gizliyor. İktidar partisi halktan korktuğu için, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır.

Bayram İNCİ : Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesini Kabul Etmiyoruz

Biz emek büroları olarak, kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır.

Bayram İNCİ : 30 Günden 15 Güne İndirilmesi Kazanılmış Hakkın Kaybıdır

Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır. Emekçiler var olan haklarından bir adım dahi geri atmayacak, hakları olanı alabilmek için mücadeleye devam edecektir.

Bayram İNCİ : ‘’Evet’’ Çıkar ise Hükümet Emekçilerin Hakkını Gasp Edecek

Türkiye’de hali hazırda, iş güvencesinden %13,5 gibi çok küçük bir kesim yararlanabilmektedir. Hükümet bu az sayıdaki emekçinin hakkına da göz dikmiştir. 16 Nisan’da önümüze gelecek sandıktan ‘’Evet’’ çıkması durumunda iktidar partisi emekçilerin hakkını gasp edecek bu sözde reformu hayata geçirecektir. Ancak sandıktan çıkacak bir ‘’Hayır’’ hükümete bir mesaj ve uyarı olacaktır.

Bayram İNCİ : Türkiye’nin Geleceği İçin Hayır Kere Hayır Diyoruz

Emek Büroları olarak, emekçilerin kazanılmış haklarının tırpanlanmasına,  iş güvencesini yok edecek düzenlemelere ve işlerin alınteri ile kazandığı üç kuruşa göz dikenlere HAYIR diyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilecek keyfi işten çıkarılmalara yol vermesine HAYIR diyoruz. Emek düşmanı politikalara HAYIR diyoruz. Emek Büroları olarak Türkiye’nin geleceği için HAYIR KERE HAYIR diyoruz.

Yrd. Doç. Dr. Ali PETEK’in Konuşmasında ki Satır Başları…

Ali PETEK : Türkiye’de Emek Büroları 63 İlde Örgütlendi

Emek Büroları Türkiye’de 63 İlde örgütlendi ve bu Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar projelerinden bir tanesidir. Bu örgütlenmelerin ilk ayaklarından biri Aydın’da oldu ve 6 yıl içerisinde örgütlendi. Huzurunuzda İl Başkanımızı kutluyorum.

Ali PETEK : Emek Büroları Olarak Yeniden Örgütlemektedir

Bu konuda Türkiye’de Emek Bürolarının güçlenmesine önderlik eden İllerimizden bir tanesi ve İl Başkanlarımızdan bir tanesidir. O yüzden çok iyi ve çalışkan fakat Cumhuriyet Halk Partisinin esasında 1970’li yıllarda ki en önemli projelerinden birini günümüze uyarak; o dönemdeki İşçi Bürolarını, şimdi daha geniş bir perspektifte Emek Büroları olarak yeniden örgütlemektedir.

Haber/ Fotoğraf : Mehmet ŞİMŞEK

_dsc1518-001.jpg_dsc1543-001.jpg_dsc1531.jpg_dsc1523.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 5093 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim