• Aydın13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anavatan Partisi İl Başkanı Mehmet AKSEL Röportaj +
01 Ocak 2016 Cuma 21:24

Anavatan Partisi İl Başkanı Mehmet AKSEL Röportaj +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Anavatan Partisi Aydın İl Başkanı Mehmet AKSEL İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Temmuz 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Anavatan Partisi Aydın İl Başkanı Mehmet AKSEL İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN : Mehmet Bey öncelikle kendinizi tanıtırmısınız ? Nerelisiniz ? Nerede doğdunuz ? Hangi Eğitimleri aldınız ?

 

Mehmet AKSEL : 1952'de Dalama'da Doğdum

1952'de Aydın Dalama'da doğdum, Aydın Ticaret Lisesini bitirdim, Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümü mezunuyum, Aslen Dalamalıyım.

 

Adnan AYTAŞKIN : Askere gidip geldikten sonra Aydında neler yaptınız ?

 

Mehmet AKSEL : Mali Müşavirlik Yapıyorum

Askere gidip geldikten sonra kendi adıma Mali Müşavirlik Ofisi açtım, Aydın merkez ve Yenipazar ilçesinde bu görevde bulundum.

 

Adnan AYTAŞKIN : İlk Siyasi Hayatınız ne zaman başladı anlatır mısınız ? Kaç yaşında başladınız hangi partide başladınız ?

 

Mehmet AKSEL : 3 Yıldır ANAP İl Başkanlığı Yapıyorum

1980 öncesi hiç bir Siyasi Parti ile alakam yoktu, ne sağı ne solu kabul edemiyordum 1980 öncesi olaylardan dolayı, 1980 sonrası Anavatan Partisine gönül verdik, Anavatan Partisi tabanında görevler yaptım, Üst düzey görev almadım fakat arkadaşlarımın bir yerlere gelip hizmet etmesine de hep destek oldum. 2012 senesinden beri 3 yıldır Anavatan Partisi Aydın İl Başkanı olarak görev yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN : Geçmişte TÜMSİAD Kuşadası İlçe Başkanlığı yaptınız, biraz anlatır mısınız ?

 

Mehmet AKSEL : Geçmişte TÜMSİAD Kuşadası Şube Başkanlığı Yaptım

TÜM Sanayici İş Adamları Derneği Kuşadası Şubesi daha önce Aydın TÜMSİAD Şubesine bağlı bir temsilcilikti daha sonra Kuşadası ilçesi olarak TÜMSİAD Kuşadası Şubesini açtık, TÜMSİAD Kuşadası Şube Başkanlığı görevini 1 yıldan fazla yaptıktan sonra bıraktım.

 

Mehmet AKSEL : Avrupa'da Herkes En Az 1 STK'ya Üye

TÜMSİAD ile ilgili şunu da söyleyebilirim, Türkiye de ileriye dönük Sivil Toplum Kuruluşları olarak Türkiye'nin ekonomisini, Sosyal yaşantısına büyük katkısı olacağını söyleyebilirim, bugün Avrupa'ya baktığımızda Sivil Toplum Kuruluşları siyasetin önündedir yani Siyaset Avrupa'da ön planda değildir, Sivil Toplum Kuruluşları ön plandadır, genelde Avrupalıların çoğunluğu en az 1 Sivil Toplum Kuruluşuna üyedir, çalışmalara zaten o şekilde devam etmektedirler.

 

Mehmet AKSEL : TÜMSİAD'ın Avrupa ve Asya'da da Şubeleri Var

TÜMSİAD'ın açılımını yapayım ben TÜMSİAD Tüm Sanayici İş Adamları Derneğidir merkezi İstanbul'dadır, şuanda bütün Avrupa'da, Asya'da şubeleri olan Türkiye'de de en son Şube Başkanlığım döneminde 55 il'de örgütlenmiş, şubesi olan bir Sivil Toplum Kuruluşudur,

Temel amacı Ticarete yeni atılacak kişilerle mevcut küçük ölçekli, orta ölçekli işletmelerin ticari faaliyetlerini yönlendiren onların çağımızın teknolojisine uyum sağlayarak ticaret yapmasını sağlamaya çalışan Sivil Toplum Kuruluşu olarak'ta görebiliriz.

 

Adnan AYTAŞKIN : Anavatan Partisi Aydın İl Başkanısınız, şuan Anavatan Partisi çok iddialı değil, bu konuda bizi bilgilendirir misiniz ?

 

Mehmet AKSEL : ANAP 30 Yılda Yapılamayanı Yaptı

Anavatan Partisi daha önce güçlü bir partiydi, Ülkeye 1980 sonrasında gerçek anlamda yön verdi, 30 yılda yapılamayanı Anavatan Partisi çok kısa bir sürede yaptı.

 

Mehmet AKSEL : Mesut YILMAZ ANAP'ı Merkez Sağ Lanse Etti

Daha sonra Anavatan Partisinin Genel Başkanlığına gelen Mesut YILMAZ Anavatan Partisinin merkez olan yani 4 tabandan oluşan Anavatan Partisini Merkez Sağ olarak lanse etti, halka bu şekilde getirdi daha sonra halkımızda Merkez olan Anavatan Partisini Merkez Sağ olmasından dolayı da o hizmet partisinin değişmesinden dolayı büyük bir düşüşe geçti şuanda Türk Siyaset sahnesinde yok denecek yere geldi.

 

Mehmet AKSEL : ATATÜRK'ün CHP'si Solcu Değildi

Türk Siyaset vizyonunda geçmişe baktığınızda Cumhuriyet Halk Partisini ilk kuran Mustafa Kemal ATATÜRK, ATATÜRK ilk CHP'yi kurduğunda ATATÜRK'ün CHP'si solcu değildi, Sağcı'da değildi, Türk Siyaset Sahnesinin merkezinde yer alıyordu, Ekonomi olarak Selbest Piyasa Ekonomisini benimsemiş bir partiydi, ATATÜRK kendi Partisinin CHP döneminde çok partili döneme girmek istedi, 18-19 tane parti kurdurdu fakat o günkü ATATÜRK'ün CHP'si başarılı olduğu için halk ikinci üçüncü kurulan partileri önemsemedi.

 

Mehmet AKSEL : İsmet İNÖNÜ CHP'yi Merkez Sol Yaptı

ATATÜRK'ün vefatından sonra ismet İNÖNÜ, ATATÜRK'ün felsefesini taşıyan CHP'yi merkez sol yaptı, merkez sol yaptıktan sonra parti içerisinde ki Adnan MENDERES ve bir Grup Arkadaşı CHP'den ayrıldılar ve Demokrat Partiyi kurdular, CHP'nin Merkez Sol Partiliğini kabul edemediler.

 

Mehmet AKSEL : Demokrat Parti ATATÜRK'ün Yolundan Gitti

Demokrat Parti'de CHP'de ATATÜRK'ün oluşturduğu ilk Merkez Parti olan Ekonomide Merkez Piyasa Ekonomisini uygulamış, dolayısıyla bu şekilde tekrar başarıya ulaşmış, Halk'ta yer etmiştir, o günkü şartlarda Selbest Piyasa Ekonomisini Teşebbüs olmadığı için yani bizde İşletme Rüştü olmadığı için bunu algılayamadılar bunu algılayamayan kesim Adnan MENDERES'i iktidarından indirip asılmasına kadar varılmıştır.

 

Mehmet AKSEL : Adalet Partisi Demokrat Parti'nin Devamı Değildir

Adnan MENDERES'in yapmak istediği olay şuydu, Türkiye'yi Dünya'da ki ekonomik sahanın içerisine sokmaktı o günkü 1950 li yıllarda Dünya Savaşın içerisindeydi, bu ekonomik savaşın içerisine Türkiye'yi de dahil etmek istiyordu fakat onu başaramadı, bu zemini hazırlayamadı dolayısıyla kendi sonunu da hazırlamış oldu, Demokrat Parti'den sonra Adnan MENDERES'ten sonra ki Adalet Partisi Demokrat Partinin devamı olarak lanse edilse de Demokrat Partinin devamı değildi.

 

Mehmet AKSEL : Turgut ÖZAL Adnan MENDERES'in Felsefesini Devam Ettirdi

1980 ihtilalinden sonra Turgut ÖZAL Anavatan Partisini kurdu, Anavatan Partisi de ilk olarak ATATÜRK'ün felsefesi Adnan MENDERES'in felsefesini Anavatan Partisinde devam ettirdi, o Felsefeyi oluşturdu tekrar Anavatan Partisi de bu Felsefe ile yürüdü, sadece bir fark vardı Ekonomide Selbest Piyasa Ekonomisini uygularken Sosyal Selbest Piyasa Ekonomisini uygulamaya çalıştı.

 

Mehmet AKSEL : Turgut ÖZAL Fak-Fuk Fonunu Kurdu

Sosyal Selbest Piyasa Ekonomisinin çalışma şekli şudur; Fak-Fuk Fonunu kurarak bu Selbest Piyasa Ekonomisi uygulanırken Halkın zayıf kalan halkasına da bu Fak-Fuk Fonu ile güçlendirmek yani onları ezilme durumundan kurtarmak bu manada Selbest Piyasa Ekonomisine Sosyal Devlet bölümünü de ilave ederek uygulamıştır, şöyle düşünürsek 1980 öncesi 80 Cent'e muhtaç bir Türkiye Turgut ÖZAL ile beraber Anavatan Partisi ile beraber bu muhtaçlıktan birden bire kalkıyor, bu muhtaçlıktan kurtulduğu gibi de bütün Dünya'da hem ekonomik yönünden yerini alıyor hem de güç olarak ta yerini alıyor, idarenin şekli, siyasetin şekli Ülke iradesinde çok büyük rol olduğunu Anavatan Partisi ile göstermiş oldu.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydınımızda şuan Havalimanı yok, 50-60 sene önce bir Havalimanı arazisi verilmiş, Türkiye'de 50 kusur il de Havalimanı var Aydında yok, Büyükşehirlerin hepsinde Havalimanı var Aydında yok yani Aydında Havalimanı olması gerekir mi bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Neden olmamış bugüne kadar Havalimanımız ?

 

Mehmet AKSEL :  Çıldır Havalimanını Siyasiler Göz Ardı Etti

Aydında Havalimanı bence çok önceden olması gereken bir Havalimanıydı ama nedense herhalde Siyasiler bunu göz ardı ettiler ama önceden yıllar önce yerini bir şahıs bıraktı, hibe etti buna rağmen bu hibeli yeri hazır yerin Havalimanı yapılmamasının izahı mümkün değil, nasıl mümkün değil bütün şartlar oluşmuş Turizm kenti Aydın Kuşadası'na yakın, Didim2a yakın, Muğla'ya yakın, Denizli'ye yakın buna rağmen Aydın'ın göz ardı edilmesine bir anlam veremiyorum ancak bunu şuna yorumluyorum İzmir Adnan Menderes Havalimanının Aydına yakın olması etkin midir bence değildir belki bunu göz önüne almışlardır fakat ben bunun da etkili olduğunu düşünmüyorum, Aydın dediğim gibi konum olarak bölgenin merkezidir en azından Turizm'e yakın yerlerde Kuşadası da İzmir'e yakındır ama Aydın'ın verebileceği bir hizmet ile İzmir'in verebileceği hizmet arasında çok büyük bir fark vardır hatta ben bir ileriye daha gidebilirim Aydında eğer Havalimanı olursa Söke, Kuşadası, Didim havzasını bir Turizm Kenti ilan edebiliriz bu Turizm Kenti ile Aydın Havalimanı ile destekleyebiliriz yani bir bütünlük arz ettirebiliriz, Aydın'a Turizm alanında büyük bir destek sağlamış oluruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3697 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim