• Aydın33 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın Gençlik Spor İl Müdürü Bekir ÇEKER’le Özel Röportaj…
22 Kasım 2016 Salı 23:33

Aydın Gençlik Spor İl Müdürü Bekir ÇEKER’le Özel Röportaj…

Aydın Gençlik Spor İl Müdürü Bekir ÇEKER AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT’a Çok Özel Açıklamalarda Bulundu.

Aydın Gençlik Spor İl Müdürü Bekir ÇEKER AydınÖzel Spor Muhabiri Emrullah TURGUT’a Çok Özel Açıklamalarda Bulundu.

Emrullah TURGUT : Bekir bey Aydın’da yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan Bahsedebilir misiniz?

Bekir ÇEKER : Türkiye’de Yapılan Tesis Yatırımlarından Aydın Payına Düşeni Alamadı

Şöyle söyleyeyim; daha önce Aydın’da görev yapmıştım. O dönemde Aydın’a yatırımlarımız olmuştu, tabi o yatırımlar Aydın’a yeterli değildi. O dönemler Aydın Türkiye’de tesis anlamında ilk 20’nin içerisindeydi. Ancak 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı olduktan sonra 1500’e yakın tesis yatırım programına girdi. Bir anda Türkiye spor tesisi anlamında zirve yaptı. Bu zirvede Aydın kendisine düşen payı alamadı.

Bekir ÇEKER : Aydın’daki Tüm Tesislere Bakım Onarım Yaptık

Şuan 2 tane büyük tesis yapımı görünüyor. O da yüzme havuzu 2011 yılında yatırım programında vardı, 2014 yılında anca ihale edilebildi. İl merkezinde yer bulunamadığı için Nazilli’ye gitti. Ben gelmeden önce planlanmış oraya başladık. İnşallah 2017 başında faaliyete geçecek. Kuşadası’nda 1000 kişilik kapalı spor salonu var. Daha önceden tesislerimiz vardı, bu tesislerimiz rantabl değildi. Hem kullanım açısından, hem de engelli vatandaşların tesisleri kullanımı açısında bakıma onarıma ihtiyaçları vardı. Biz Türkiye’de ilk defa bütün il ve ilçelerimizdeki spor tesislerimizin tamamını bakım onarıma aldık. Şuan için yapılmayan bir Söke var, Didim’i de ihale ettik, bir de Yenipazar da var. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden yaklaşık maliyetini çıkarttık eski projeye göre o da bugün yarın gelir onu da ihale ettiğimiz de bakım onarımı yapılmamış tesisimiz kalmayacak, Gençlik Merkezimizde dahil. Bu toplamda 3-4 tane yeni tesis yapımına denk geliyor; 7-8 milyon civarında bu para. Az bir para değil, A’dan Z’ye değiştiriyoruz ihtiyaç olan her şeyi.

Bekir ÇEKER : 6-7 Tane Top Değmemiş Nizami Sahalar Vardı

Bunun yanında köylere, genellikle ihtiyaç olan köylere 20x40 sentetik halı saha, çünkü oradaki gençler ilçe merkezlerine inemiyorlar, gecede tabi sıkıntı oluyor. O yüzden halı saha yaptık. 1 yıl içerisinde 25’e yakın halı saha yaptık. İhtiyaç olan halı sahalarımızı yeniledik, merkezdeki yan sahaları. Söke çim sahasının komple yeniledik, etrafına sentetik koşu pisti yaptık, merkezdeki Atatürk Spor Salonu da aynı. Bunun yanında daha önceden yapılmış olup da hiç top değmeyen sentetik sahalar vardı çürümeye terk edilmiş. 6-7 tane bunlar nizami saha. Bunları söktürttük, ihtiyacı olan köylere de halısını kullanacağız. İnşallah gelecek günlerde de bunları da atıl vaziyetten aktif bir vaziyete geçirmiş olacağız. İsraf diye bir şey olmayacak. Bunun yanında Söke’de yan sahanın sentetik sahanın halısı şuan için değişiyor ve aydınlatmamız var, amatör spor kulüpleri gece antrenman yapamıyordu. Gece antrenman yapmaları ve maç oynayabilmeleri için aydınlatma direkleri dikildi. 3-4 gün içerisinde onları da faal hale getireceğiz. İncirliova belediyesiyle beraber ortaklaşa yürüttüğümüz bir halı saha projemiz var. Onlar zemini yapacak, biz halısını verecektik. Onlar zeminini bitirmek üzereler.

Bekir ÇEKER : 2016 Yatırım Programının %80’ini Geçekleştirdik

Çine çim saha istedi, mevcuttaki saha çim idi. Benim zamanımda sentetik saha yapılmıştı, onu söküp yerine çim saha yapacağız inşallah, sayın vekilimize de söz verdik Mustafa SAVAŞ beye. Şöyle söyleyeyim; Nazilli’de 2500 kişilik salon var,  yerini sağladık. Nazilli belediyesi verdi. Zemin etüdü yaptırıyoruz önümüzdeki hafta, oranın yatırım programı da 2016 hemen inşaatına başlayacağız. Oradan bu tarafa geldiğimizde Köşk’te spor salonu zemin etüdünü yaptırdık. 500 kişilik, 1000 kişilikten daha güzel kullanımı. Orada futbol sahasının yanına yaptıracağız; yerle ilgili sıkıntı vardı onu da çözdük. 1 ay içerisinde ihalesi gerçekleşir onun da. Merkezde 5000 kişilik spor salonumuz yatırım programında 2016’da ve olimpik yüzme havuzu. Türkiye genelinde belki yüzme havuzu olan ilk illerden bir tanesiydi Aydın ama şuan için yüzme havuzu olmayan illerden bir tanesi de Aydın oluyor. İnşallah onu da gerçekleştireceğiz. Tabi onun yanında yer sıkıntımız var. Buraların çoğu sit alanı ve boş hazine arazisi yok. Bizim bahsettiğimiz yatırımların en azı 12-13 dönümlük arazi, 12-13 bin metrekare alan olması lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız var, mera vasvında ki arazilerin değişimi var. İnşallah bunları başardığımızda 2016 yatırımı bu. Yani yaklaşık 35-40 milyona yakın bir yatırım. Bunu 26 milyonu gerçekleşti, 16-17 milyonu da gerçekleşecek inşallah. Yani %80 oranında gerçekleşti.

Bekir ÇEKER : Adnan Menderes Stadını Şehir Dışına Taşımayı Planlıyoruz

2017de mevcut olan futbol sahasının eğer arazi sorununu çözersek şehir dışına yakın bir yere taşınma durumu var, bunun yanında da Söke ilçesine de bir gençlik merkezi projemiz var. Bunlar sorun değil, bunlar yatırım programına çok rahat bir şekilde alınacak 2017’de. Bu arada merkezdeki 500 bin lira harcadık, hem antrenman salonları hem gençlik merkezine, halk eğitim merkezi vardı 10 yıl işgal ediyordu orayı, halk eğitim merkezi kendi binalarına taşındı. Biz kendi gençlik merkezimizi tadilat bakım onarım yaptırdık 500 bin lira verdik. Orayı dayayıp döşeyeceğiz, gençlerimize uygun hale getirdik, malzemelerimizi alacağız.

Bekir ÇEKER : Nazilli’ye Gençlik Merkezi Yapacağız

Bunun yanında bir de Nazilli de Kültür İl Müdürlüğünün binası vardı. 3-5 yıldır üniversiteye vermişler. Milli eğitime ve halk eğitime vermeyi düşündüler, biz orayı aldık. Gençlik merkezi yapıyoruz. Yakın zaman da oranın donatısı da yapılacak. Eksikliklerini giderip Nazilli’ye o gençlik merkezini de kazandırmış olacağız. Yani binayı atıl durumdan kurtarmış olduk.

Bekir ÇEKER :İşimiz Sadece Tesis Yapmak Değil

Bu arada da bunları yaparken, yakın zamanda biliyorsunuz atletizmde Avrupa şampiyonu çıktı, halterde yıldızlarda dünya şampiyonu kızımız çıktı, güreşte dünya şampiyonlarımız var, diğer branşlarda da keza öyle. İşimiz sadece tesis yapmak değil bununla beraber sporda da başarı elde etmek.

Bekir ÇEKER : 1 Ayda 60 Bin Gencimizi Tarayacağız

Şuan için büyük bir projemiz var. Onu bugün başlattık; Aydın merkez ve ilçelerde sporcu taraması. Öncelikle köylerden başladık. Uzman olan yönetici, antrenör eğitimi almış üniversite mezunu kendi personelimizle beraber, ilçelerdeki okul sporlarını oluşturan kadroyla beraber bazı hareketlerimiz var. Sporcunun yapmış olduğu bu hareketlere göre hangi spor branşına yatkın onu ölçmek için bir çalışmamız başladı. Yaklaşık 17 ilçemizle beraber Efeler’de de yapıp bununla yaklaşık 60 bine yakın gencimizi taramış olacağız. Bugün başladık inşallah hayırlısı olur. Önce köylerimizden başladık sonra merkezlerde devam edeceğiz. Bunu da 1 ay gibi bir sürede tamamlamayı düşünüyoruz. Burada da bize düşen sorumluluğu birey olarak da kurum olarak da yerine getirmiş olacağız inşallah. Becerikli, yetenekli sporcuları belirleyip o spor branşına yönlendirip artık gelecekte de şampiyonlar çıkar diye düşünüyoruz.

Emrullah TURGUT : Az önce bahsettiniz ya bir tane standart ölçülerde saha yapılmış kullanılmamış onun halılarını başka yerlerde kullanıyorsunuz. Aydın’da amatör spor kulüpleri antrenman sorunu yaşıyorlar. O sahayı kaldırmak yerine onu kullanıma açsaydınız amatör kulüpler orada da çalışma yapsalardı daha faydalı olmaz mıydı?

Bekir ÇEKER : Umurlu’ya Sentetik Saha Yapılmış, Kullanılmıyor

Mesela Çine Karakollar da kim gidipte oynayacak? Şurada Umurlu’da sentetik saha yapılmış kimse top oynamadan saha bitmiş. Hiçbir kulüp gitmiyor. Böyle bir sıkıntımız var. Büyükşehirlerde 30-40 km ileriye gidiyor kulüpler. Burada 15 km gidip top oynamadan halı bitmiş saha kullanılamıyor.

Bekir ÇEKER : Sentetik Sahaların İçinde Ot Bitmiş

Karakollar veya Bıyıklı fotoğrafları görseniz, sentetik sahaların içerisinde ot bitmiş. Kullanın diyoruz kullanmıyorlar. Geçenlerde 16 tane sahaya Almanya’dan makine getirdim. Halıların bakımı yapılsın, yenilenmiş gibi olsun diye. Bizde bu 16 tane sahayı amatörün hizmetine sunduk. 400 bin lira bakım parası harcadık.

Bekir ÇEKER : Muhtarlıktan 13 Dönüm Arazi Almıştık

Bunun yanında 2011 de benim zamanında atletizm pistini vermiştik. Toprak futbol sahasıydı. Orayı atletizm pistine çevirdik kullanıma sunduk. Onun yanında muhtarlıktan 13 dönüm arazi almıştık. Onu benden sonra tapuya işletmedikleri için özel idarenin mal dağıtımında belediyeye vermişler şimdi yerimiz yok. Olsa şimdi 13 dönüm arazimiz olacaktı. Bunun yanında bir de şu var aslında Adnan menderes stadının yanındaki sahalar hem aydınlatmalı hem de sabah 8den akşam 5e kadar antrenman yapan yok sahada.

Emrullah TURGUT : Amatör kulüplerde oynayanların hemen hemen hepsi öğrenci, 5 te çıkıyorlar okuldan.

Bekir ÇEKER : Türkiye’de En Çok Amatör Kulübe Sahip Olan İller Arasındayız

5 te çıkıyorlar da sabahçı öğrencisi de var onların. Akşam 6dan 10a kadar antrenman yapıyorlar 4 saat. Hangisine yetişeceksin. Türkiye’de en çok amatör kulüp olan illerden biri Aydın. İlk 3ün içinde.

Bekir ÇEKER : Niye Sadece Gençlik Spor

Birde şu var bu tesislerin hepsini herkesin ortak kullanımına açıyoruz. Burada sentetik sahalarda var. Aydınspor 1923 hepimizin takımı ama belediye ağırlıklı takımı. Ben sahaya 350-400 bin lira para harcadım. Rahat oynansın diye takıma destek olsun diye. Ama başka adamlarda var niye sokulmuyor. Niye sadece gençlik spor.

Bekir ÇEKER : Bana Arazi Vermiyorsun Ki

Bugün ben sıkıntı çekiyorum arazi olarak. Belediyelerde imar planı yapılırken, imar planının % 15lik dilimi spor alanı, sosyal kültür alanı olarak ayırmalısın. Bu ne demek; Belediyenin ukdesinde demek değil ki. Benimde alanım var demek.  Verinde tesis yapayım. Ben araziyi nereden bulacağım peki. İl merkezindeki alanlar kimin. Sen bana vermiyorsun ki. 10 km öteye gitmeyen adam, ben il dışına tesis yaptığımda nasıl gidecek. 

Emrullah TURGUT : Amatör spor kulüplerinin Adnan Menderes Stadı’nın yanındaki sahalara ağırlık vermesinin sebebi ne diğer yerlere neden gitmiyorlar?

Bekir ÇEKER : Ücret Karşılığında Oyuncu Yetiştiren Kulüpler Var

Şöyle bir gerçekte var; amatör kulüplerin maddi sıkıntıları var. Maddi sıkıntıları olmayan kulüplerde var. Bazı spor kulüpleri ücret alarak sporcu yetiştiriyor. Biraz da taşın altına ellerini koysunlar Altınordu gibi. Onlarda kulüp, sistemi kurmuşlar. Tesisi şehir dışında, servisini de koymuş. Kendisi amatör ama yaptığı hizmet profesyonel düzeyde. Aydın’da bu şekilde çalışmalar yapan bir kulüp var mı?

Bekir ÇEKER : Spor Toto Katkılarıyla Okullara Halı Saha Yapıyoruz

Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak bizim kapasitemiz belli. Bir tek ücret karşılığı iş yapmayan kurum Gençlik Spor İl Müdürlüğü. Spor Toto katkılarıyla okullara halı saha yapıyoruz. Bütçemiz belli ama yetişmeye çalışıyoruz. Malzeme; dağıttığımız malzemenin haddi hesabı yok. Bu sporcu seçmelerinde her köye malzeme götürüp malzeme dağıtıyorlar. Bir şekilde sınırın dışına çıkıyoruz, taşın altına elimizi koyuyoruz.

Bekir ÇEKER : Bizde Önce İş, Sonra İşlemler Yapılıyor

2 buçuk yılda 18 tesis yapmışım Muğla’da 100 sayfa tenkit var, müfettiş raporu. 3 kuruş bilmem ne yaptın, ‘Şube müdürü görevlendiriyorsun, bunu görevlendiremezsin’ demiş. Özel İdare 6 metrelik duvar yapıyor parayı bizim genel müdürlük veriyor. 2 metre yetiyor buraya daha ne yapıyorsun demişim. 6 metrelik duvarı niye 2’ye çekiyorsun diyorlar. Devlet 250 bin TL kara geçmiş bunu niye yapıyorsun diyorlar. Bizde iş önceden yapılıyor işlemler sonradan yapılıyor.

Emrullah TURGUT : Sanırım Özlem Hanımın tesis yapma planı var. Sizinle beraber mi yapacak yoksa belediye olarak yapmayı mı planlıyor?

Bekir ÇEKER : Şehre Yapılacak Her Türlü Yatırım Şehir İçin Yapılır

Ben hep şunu söylerim; şehre yapılacak her türlü yatırım şehir için yapılır. Biz Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak yaptığımız yatırımları Gençlik Spor için yapmıyoruz il için yapıyoruz. Bizde kar amacı yok ama belediyelerde kar amacı var. Belediyenin havuzuna bedava giremezsin. Gençlik Spor’un havuzuna bedava girersin. Belediyenin spor salonuna bedava giremezsin, belediyenin kortuna bedava gidemezsin ücret alırlar. Ama biz para talep etmeden, hizmet için varız. 

Bekir ÇEKER : Hizmet Edenden Allah Razı Olsun

Bilemiyorum nasıl bir planı var ama şuan yapımına başladığı tesiste fena bir tesis değil. Kemer tarafına yarı olimpik havuz yapıyorlarmış. Arazi yokluğundan Spor İl Müdürlüğü yapamadı. Biz de arazi bulduğumuzda tam olimpik yaparız. İnşallah belediye katkı verir. Mukan Perinçek Tesisleri var orayı verirlerse biz de Türkiye’de bir ilk olarak; komple spor tesisi yaparız. Muğla’da yaptığımız; yüzme havuzu, 5 bin kişilik salon, tenis kortları ve gençlik merkezi iç içe gibi 45 dönümlük bir arazi içine bu şekilde bir kombinasyon burada da yaparız inşallah. Hizmet edenden Allah razı olsun.  Belediye’ninde imkanları var bu imkanlarla yapabilir.

Emrullah TURGUT : Bu spor tesisleşmesi konusunda belediyeyle beraber çalışıyor musunuz, bu şekilde bir talebiniz oldu mu?

Bekir ÇEKER : Randevu İstedim Geri Dönüş Olmadı

Belediye ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak ayrı ayrı çalışıyoruz. 3 hafta önce randevu istedim geri dönüş olmadı. Ben bir daha böyle bir şeyde yapmam. Ben talep ederim, burada hizmet için varım siyaset için değil. Siyaseti siyasetçiler yapıyor zaten. Ben kurum müdürüyüm. Burada bana düşen sorumluluk; buradaki gençliğe hizmet, nesle hizmet.

Bekir ÇEKER : Bize Destek olan Herkese Teşekkürlerimizi Sunarız

Gençlik Merkezi’de bütün kültürel ve sportif faaliyetlerde ve sosyal alanda üniversitede dahil bütün lise, orta okul, ilkokul dönemindeki çocuklarla beraber ve gençlerle beraber büyük organizasyonlar yapıyorlar. Kültürler projesi, bilgi yarışması, tarihi kültürel değerlerle ilgili seminerler, kurslar gibi aktivitelere ayırdığımız, spor bütçemiz kadar Gençlik Merkezi’nin bütçesi var. Orası da ayrı bir birimimiz. Bu yönde yine hizmet için varız. Bize destek veren herkim olursa olsun kalkıp kendisine teşekkürlerimizi sunarız.

Emrullah TURGUT : Benim sormayı unuttuğum sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Bekir ÇEKER : Milli Kültürümüze Uygun Her İşe Hazırız

Bizim önce bulunduğumuz il’deki sorumluluğumuz; İl’e yatırım yapmak, İl’de sporcu yetiştirmek, İl’e sahip çıkmak ve il’le bütünleşmek. Hiçbir amaç gütmek sizin il’le beraber hareket etmek. Daha sonra ülkemizin gençlerine hizmet etmek. Daha sonra da uluslararası organizasyonlarda Türkiye’nin adını Aydın’la beraber söz sahibi olacak konuma getirmek. Biz; milli ve manevi değerlerimize, kültürümüze uygun her işe hazırız. 

The End

Röportaj : Emrullah TURGUT

bekir-ceker.jpg_dsc1380.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 8007 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim