• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın Kahveciler Başkanı Halis HEKİMOĞLU İle Röportaj +
01 Ocak 2016 Cuma 21:46

Aydın Kahveciler Başkanı Halis HEKİMOĞLU İle Röportaj +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Aydın Kahveciler Odası Başkanı Halis HEKİMOĞLU İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Ağustos 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Aydın Kahveciler Odası Başkanı Halis HEKİMOĞLU İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım öncelikle Nerelisiniz ? Nerede doğdunuz ? Hangi eğitimleri aldınız ?

 

Halis HEKİMOĞLU : Bitlisliyim 9 Yaşında Aydın'a Geldim

Ben Bitlis'te doğdum, aslen Bitlisliyim 9 yaşında Aydın'a geldim, 9 yaşından beri de Aydında yaşıyorum, 1970 yılından beri de Kahvecilik yapıyorum, 1983 yılından beri de Aydın Kahveciler Odasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyordum, Başkanımız Hulusi AKŞİT'in başına gelen bir hadiseden dolayı onun yerine aday oldum ve şuan Aydın Kahveciler Odası Başkanıyım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Kahvecilik sektörüne ilk nasıl girdiniz, ne zaman girdiniz ? Nasıl bir Vesile ile yani..

 

Halis HEKİMOĞLU : 8 Yıl Turistik Parkta Çalıştım

O zamanlar biz küçük yaşta yoksul bir Aileden geliyorduk biliyorsun, bizim memleketi terk edip buraya gelmemiz, yapabileceğimiz bir tek iş vardı Kahveci çıraklığı  ve garsonluk, çıraklık yaptık Turistik Park'ta çalıştım ben 1970-1978 yılları arası 8 yıl Turistik Park'taydım ondan sonra Askere gittim geldim, 1983 yılından sonra da kendim ayrı bir kahve açtım ve bugüne kadar devam ettim halen Kahvecilik yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Aydında kaç tane kahve var ? Bu sayı giderek artıyor mu ? Azalıyor mu ?

 

Halis HEKİMOĞLU : Aydında 450 Tane Kahve Var

Aydın'da 450 tane kahve var, her geçen yıl biraz azalma var bizim meslekte bunun sebebi de Sigara yasağı var biliyorsunuz şimdi şehir merkezinde hemen hemen hiç kahve kalmadı, Yani Menderes Bulvarı, ara sokalar, çarşı merkezinde kahve kalmadı çünkü kahvecilik mesleği bir yönüyle öldü, bizim zamanımızda kahvecilik çok güzeldi, Kahvehaneler Yazıhane gibiydi, bir Üniversite gibi görüyordum ben, her türlü insan Kahve de oturur bir barınma merkeziydi.

 

Halis HEKİMOĞLU : Şehir Merkezinde Kahve Kalmadı

Kahveler, Sigara yasağı çıkınca şimdi Hükümetler böyle yasaları çıkarıyorlar ben Sigara yasağının çıkmış olmasından memnunum ama ondan önce o kahveyi devralmış kişileri düşünelim, o anda devralmış olsun işi çok güzeldi ama Sigara yasağı olunca Bahçesi yoksa sıkıntı oldu hiç sen bu kahveci ne yapar ne eder diye düşünen olmadı, çok Kahveci arkadaşımız vardı o zaman kapattı mesela şehir merkezinde ki kahveler  bizim yine kenar mahalle de kahvemiz  bahçesi var falan iş yapıyoruz ama şehir merkezinde ki bir kahve Sigara yasağından sonra bilmiyorum Sigara içen bir adam bu şartlarda Kahve de oturur mu oturmaz, bahçesi var ise bahçede otururlar ama yoksa.

 

Halis HEKİMOĞLU : Sigara Yasağı İle Çok Kahve Kapandı

Araştırmak lazım başka ülkelerde bu iş nasıl mesela bir yasa çıktığı zaman o yasa kimlere zarar veriyorsa onun karşılanması lazım mesela sen Sigara yasağını çıkardın, ben hava parası verdim biliyorsunuz bizde hava parası vardır bir işyerini devralırken ama sen Sigara yasağını koydun, biliyorsunuz bazıları duvarları içeriye çekti bazıları Sağlık Müdürlüğü ile sorunlar yaşadı ne oldu en son kapattı gitti.

 

Halis HEKİMOĞLU :Kahvecilik Duygulu Bir Meslek

Benim kendi görüşüme göre Kahvecilik mesleği duygulu bir meslek yani biliyorsunuz Büyükşehirlerde kış geldiği zaman spor salonlarında fakir fukaraları topluyorlar bizim Kahvelerimizde evinde sobası olmayan insanların barındığı yerdir, bizde hiç bir kahvede burada oturdun çay iç denmez, oturur adam ısınır olmazsa aslında Devlet'in bize teşvik vermesi yardımda bulunması lazım ama böyle bir sıkıntı var.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Şöyle bir şey var mesela 1 bölge de kahve çok ise orada işsizlik çoktur gibi bir algı var değişik yerlere göre düşündüğünüzde Aydının bu potansiyeli nedir ? İşsizler mi genelde kahvede oturur yoksa nedir durum ?

 

Halis HEKİMOĞLU : Kahveler Fakir Fukara Yuvasıdır

Şimdi Memur kesimden bir misal verelim Devlet Dairesinde çalışan bir adam kendi ailesiyle kafe'ye gider  kahveler nerede iş yapar kenar mahallelerde iş yapar yani çarşı merkezi, Güzelhisar Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi gibi bir Zafer Mahallesi gibi yerlerde kahve olmaz çünkü orada belirli Devlet Dairelerinde çalışan insanlar vardır, eşiyle oturur, misafirine gider ya da bir Kafe ye gider, tabi garibanların olduğu yerlerde kahveler çok çalışır, bizim kahveler fakir fukara yuvasıdır, barınağıyız yani.

 

Halis HEKİMOĞLU : Kahveler Buluşma Yerleridir

Şimdi bir fakir düşünelim inşaatta çalışan bir insan bir Kafeye gidip icabında Kafelerde bizim odamıza bağlı ama kafe de  2 TL yada 3 TL'ye çay içemez, gelecek 50 KR yada 65 KR çayını kahvede içer içmezse de bir şey yok yani birisi ile buluşacak nerede buluşacak adam, yazıhanesi mi var adamın inşaatta çalışan bir adam yada Sıvacısı, Demircisi, Kalıpçısı, Dayıbaşı'sı bizim mahalle de çoktur adam nerede buluşacak kahvede buluşuyor.

 

Halis HEKİMOĞLU : Kahveler Karakol Vazifesi Görüyor

Eğer bir mahallede kırsal kesimde esnaf yok kahve varsa gece mesela o kahve Karakol vazifesi görüyor, aydınlanıyor orası bir çehresi değişiyor, insanlar orada barınıyor, hakikaten ben Kahveciye devletin yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum ama bizde maalesef Belediye Başkanlarımız olsun, Siyasiler olsun, bütün kahvelerden geçerler biz kahvecileri hiç tanımadılar.

 

Halis HEKİMOĞLU : Önceden Her Şey Kahveciye Sorulurdu

İşte kahvede geçmişten hatırladığım yanında çalıştığımız patronum o mahallede bir şey olacaksa o mahallede birini soracaksa iyi mi kötü mi birisi evlenecekse kahveciye sorulurdu, kahveciler öyle iyi insanlar olurdu ha şimdi kötü demiyorum ama kahveci şuanda para kazanamıyor, Hükümet Sigara yasağı çıkardı para kazanamıyor, Belediye zaten yarışıyor.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Kahveciler Odası Başkanısınız ? Başkan olarak genelde esnaf odalarının genelinde aidatı alıyorlar başka da hiç bir faydaları yok deniyor genelde siz Kahveciler Odası olarak Başkan olarak üyelerinize ne gibi faydalarınız oluyor.

 

Halis HEKİMOĞLU : Kahveciliği Seviyorum ama Çocuklarım Sevmiyor

Ben kendi şahsi çabalarımla şahsen ben Kahveleri çok seviyorum, mesleğimi çok seviyorum ben 60 yaşıma geldim bu yaşımda Kahveciliği sevdiğim için bu işi yapıyorum ama benim çocukların Kahvecilik mesleğini sevmiyor ama ben seviyorum zamanında alışmışım, hayatımı Kahvecilikten geçindirdim.

 

Halis HEKİMOĞLU : Kahveciler Pire İçin Deve Yakıyorlar

Bütün Kahveci arkadaşlara gidiyorum, gittiğim zaman rica ediyorum ya Allah aşkına birbirimize destek olalım yani Kahvecilerde bana ters geliyor ama pire için yorgan yakıyorlar, bir kişi kızıyor karşı kahveciye ben çayı 25 KR satacağım diyor, birbirleriniz ile iyi geçinin, bizim zamanımızda Patron diyordu ki Okey taşı kalmadı git karşı kahveden Okey taşı getir, çayımız kalmadı ondan çay alırdık, Şimdi burada ne yapıyoruz, Çay fiyatı 65 KR bu fiyatta yarışmayın, öbürü diyor ki mekan benim ben 50 KR veririm diyor, öteki adam kiracı o onu batırmaya çalışıyor, o onu batırmaya çalışıyor ancak ben Oda Başkanı olarak bunlardan rica ederim, gidip konuşarak düzeltmeye çalışırım bir yaptırımımız hakikatten yok.

 

Halis HEKİMOĞLU : Fiyatta Değil Esnaflıkta Rekabet Edelim

Şimdi biz Kahveciler yarışmayalım mı ? Birbirimiz ile rekabet etmeyecek miyiz edeceğiz tabi esnaflıkta rekabet olacak tabi biz fiyatta rekabet etmeyelim de temizlikte yapalım, çayımızın kalitesinde yapalım biri 10 TL lik çay kullanıyor ötekisi 20 TL lik çay kullanıyor burada yarışalım garsonumuz olsun temiz mesela ne bileyim yani bu eskiden yoktu.

 

Halis HEKİMOĞLU : Oda'lar Ses Getirmeli

Ben Oda Başkanlarının daha aktif durmasını istiyorum, bir müddet ses getirmelerini istiyorum mesela birisi esnafı yok etmeye çalışırken veya bir esnafa zarar veriyorsa o kim ise artık Belediye Başkanı da olabilir, Kaymakam da olabilir, Vali de olabilir ha bizim esnaf suçluysa suçluyu da savunalım diye açıkça söylemiyorum yani lafı buraya getiriyoruz yani şimdiki fırıncıların başına gelen, Kasabın başına gelen, Şehirciçi Münübüsçülerinin başına gelen hani söylüyoruz ya  beni savunmuyorsa niye ben Oda Başkanlığı yapıyorum, niye ben esnafı temsil ediyorum, esnafı temsil etmiyorum o zaman herkes bir tarafa çekiliyor.

 

Halis HEKİMOĞLU : Selahattin Bey Kimseden Korkmasın

Benim anlamadığım bu ya sen Aydın da Esnaf Odaları Birlik Başkanısın Selahattin ÇETİNDOĞAN Beyi kastediyorum, çokta üzerine gitmek istemiyorum ama açılsınlar abi kimse kimseden korkmasın yani ben bu Odanın haklarını savunuyorum ben kendi hakkımı savunursam olmaz esnafın hakkını savunacaksın ama herkes bir tarafa çekiyor O diyor ki benim Belediye ile başım belaya girmesin, Vali Bey bana kızmasın, Kaymakam bana kızmasın sen esnafın hakkını savunursan kimse sana kızar mı ya.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Şimdi dediniz hani Belediyenin özellikle  esnaf ile yarıştığı şeyler oldu Selahattin ÇETİNDOĞAN Bey zamanında da mesela Fırın açılırken de Hulusi Bey vardı ben Fırıncılar Odası Başkanı Kemal AKDAĞ'ın ses çıkardığını görmedim şimdi burada esas yetkili Oda Başkanı mı yoksa Esnaf Odaları Birliği mi toparlaması gerekiyor bunları, bu birliktelik nasıl olması lazım ?

 

Halis HEKİMOĞLU : Özlem ÇERÇİOĞLU İle Bende Samimiyim

Bir Adamın Belediye Başkanı ile samimiyeti olabilir benimde Samimiyetim olabilir, Özlem  ÇERÇİOĞLU Hanım ile çok sohbetim var ben Aydın Belediye Meclis Üyeliği yaptım onunla beraber bir yanlışımızda olmadı ben gitsem Özlem Hanım ile samimi olduğumu da biliyorum 5 yıl boyunca aramızda kötü hiçbir şey geçmedi belki seçim dönemi birbirimize Mecliste bazı şeyler olmuştur ama Siyasette böyle şeyler olabilir.

 

Halis HEKİMOĞLU : Halk Ekmek Kurulmasın Diyen Tek Kişiydim

Şimdi Oda Başkanı Fırıncılar Odası Başkanı Kemal AKDAĞ mesela bir şeyler yapmaya çalışıyordu aslında da o zaman ki Birilik Başkanımız Hulusi AKŞİT Abimizde duyduğum kadarıyla ben o zamanda aktiftim,  seslenme, ayarlayalım diyordu, Belediye Meclisine geldi Halk Ekmek kurulsun mu diye ben o zaman Belediye Meclis Üyesiydim bir tek Aydında Ekmek Fırını Kurulmasın diyen bendim, şimdi bunu derken fakir fukara düşmanı ilan edildim o zaman ben fakir bir ailenin çocuğuyum ben Kahvecilik yapıyorum öyle adam Kahvecilik yapmaz gider başka iş yapar ve yoksul bir ailenin çocuğuyum.

 

Halis HEKİMOĞLU : 34 Tane Fırını Yok Ettiler

Aydında 34 tane Fırın var ve bu Fırınlar Aydına yetiyor siz Aydında Ekmeği kaç liradan satmak istiyorsanız Fırıncılar O fiyata satsın, bir Belediye Başkanı Fırıncılara diyecek ki ekmeği şu fiyata satın kimse kırmaz ama tabi günün şartlarına göre e şimdi 34 Fırını yok ettiler o zaman.

 

Halis HEKİMOĞLU : Fakirlerin Olduğu Yerde Halk Ekmek Yok

Mesela ben Aydında yaşıyorum ve Osman Yozgatlı Mahallesi Muhtarıyım biliyorsun benim mahallemde Halk Ekmek Satış Noktası yoktur, Osman Yozgatlı Mahallesinde, Ovaeymir'de Yeniköy de var 40.000 nüfusun olduğu yerde ekmek satış noktası yok birileri bir işi hakikaten halk için yapıyorsa Vallahi ben Fakirler için yaptığına inansam ben bu işe elimi değil gövdemi koyarım, halk Ekmek satsınlar ama fakirlerin olduğu yerde satsınlar, ekmek satış noktaları Osman Yozgatlı da Kemer Mahallesinde olması gerekir önce ekmek satış noktasını taa bilmem nereye koymuşsun şimdi çocuğu göndersen bir araba çarpsa Allah Korusun, fakirden yana olmak bu değil, fakirden yana olmak Devletin imkanlarıyla diğer esnafı da yok etmek değildir anladın mı ? Şimdi ben Devletin imkanlarını kullanacağım ve yüzlerce esnafla rekabet edeceğim yani onların ekmeklerine mani olacağım böyle bir şey olmaz.

 

Halis HEKİMOĞLU : Semih ÖZMERİÇ'i Eleştirmem Lazım

Semih ÖZMERİÇ Bey mesela Belediye Meclis Üyeliği yaptı 5 yıl onu da eleştirebilirim hele şu dönemde eleştirmem lazım yani Oda Başkanı olduğunuz zaman hakikaten o Oda seçimlerinde ben 1983 yılından beri Aydın Kahveciler Odası Yönetim Kurulu Üyesiyim, ne güzel konuşuyorsun kardeşim ama şimdi icraat zamanı bak yarın ister istemez yine seçimlerimiz var o gün orada konuşma kardeşim diyecekler ne yaptın ki konuşuyorsun yani şimdi.

 

Halis HEKİMOĞLU : Aydında 300 Tane Minibüsçü Var

Semih ÖZMERİÇ Bey Aydında Aydın Şoförler Odası Başkanısın 170 tane şehiriçi minibüs'ün var merkezi köylerde de var atıyorum 300 tane minibüsün var, 300 Minibüsün birer tane sahibi olsa bazılarının 2 şer 3 er tane var ben bildiğim için söylüyorum ama hadi her minibüs tek kişinin olsun 300 Aile diyelim bunlar ekmeğini bu işten kazanıyor, inan ki ben bazen düşünüyorum da kimse kimseye yapmaz, Bir Minibüs sistemi kuracaksın para almayacaksın bunda bir mantık var mı ya.

 

Halis HEKİMOĞLU : Şöför Esnafı Kafayı Sıyırır

Özlem ÇERÇİOĞLU sen Büyükşehir Belediye Başkanısın doğrudur, senin güzergahlarından şehiriçi minibüsleri geçmez, Şehiriçi Minibüslerinin güzergahlarından senin Otobüslerin geçmez bu dediğimde Aydın için değil İzmir, İstanbul, Ankara ve Adana gibi Büyükşehirler için Aydın için uygun değil hadi öyle bile olsa İstanbul'da Ankara'da İzmir'de de görüyoruz Büyükşehir Belediyesi Otobüsleri öyle Özel Halk Otobüslerinin güzergahlarından geçmiyorlar, sen aynı güzergaha koymuşsun adam şoför kafayı sıyırır ya adam araba kullanıyor orada Belediye bedavaya götürüyor orada, vatandaş niye binsin senin Otobüsüne, adam git gel, git gel ne yapacak ekmeğini, evine ekmek götürecek bundan zevk almak mümkün mü ? Böyle bir olaydan zevk duyulması böyle bir olaydan mutlu olmak Vallahi büyük yanlış bana ters geliyor yani sen Belediyecilik yapacaksın.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Şimdi burada Oda Başkanları kendi Odalarında kısıtlı bir bütçeleri kısıtlı bir üye sayıları var esnafın yumruğu vurması için Esnaf Odaları Birliği olarak Masaya vurulması lazım burada da etkin bir birlik Başkanı lazım.

 

Halis HEKİMOĞLU : Belediye Protesto Edilebilir

İşin parasal yönü bana göre sıkıntı olmaz, yeter ki birliktelik olsun her Oda nın 7-8 Yüz tane üyesi var, bunların aidatları var, bu Aidatları boş yere harcamasınlar bu aidatları birleştirdikleri zaman ne yapılabilir Belediye'yi Protesto etsin, Valiliği Protesto etsin yada Kaymakamlığı yani benim esnafıma kim zarar verirse hep beraber yürüyelim ve protesto edelim yani dile getirelim madem o kadar demokratsınız sen benim ekmeğimle oynayamazsın, sen Aydında ne olursan ol, Belediye Başkanı da olabilirsin, ha ben yanlış yaparsam kanunlar belli o ayrı konu ama sen benim ekmeğim ile niye oynuyorsun kardeşim, yok Minibüs Hatları, yok Kasap'ın etiyle, yok Ekmek ile yok Çay ile.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım size de bir darbe vurulmuş durumda aslında ama Sadece Merkezde olan bir şey Menderes Park gibi, Meydan gibi 50 KR çay satarak.

 

Halis HEKİMOĞLU : Şoför Esnafı Daha Duyarlı Çıktı

Şimdi zaten önce Fırıncıların başına geldi sonra bizim başımıza geldi o iş, bizde sesimizi çıkarmadık, fırıncılar da ses çıkarmadı ondan sonra sıra Kasaplara geldi sondan sonra da Şehiriçi Minibüslerine gelince onlar hem daha çok hem de daha duyarlı oldukları için konuşanlar oldu.

 

Halis HEKİMOĞLU : Selahattin ÇETİNDOĞAN Nasıl Oy İsteyecek

O kadar Esnaf zarar gördü ama Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanı Selahattin ÇETİNDOĞAN konuşmuyor niye konuşmuyorsunuz diyorum ben ya ne gerek var diyorlar orada bu Esnafın hakkını savunacaksın ki ben merak ediyorum bu adamlar seçimlerde Esnaf'tan nasıl oy isteyecek o zaman bir daha aday olurlarsa ben dahil gidip uğraşmak lazım ben gidiyorum kahvelere bir sorunları varsa yada bir sıkıntı olursa ben ancak bunu yapabiliyorum ama bu yeterli değil.

 

Halis HEKİMOĞLU : Yürüyüş mü Yapılacak, Yapalım

Esas  bizim yapmamız gereken, Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahattin ÇETİNDOĞAN çağıracak Oda Başkanlarını, Yöneticilerini çağıracak toplantı yapacak, Yürüyüş mü yapılacak yapalım veya çözüm Kahveyi, Bakkalı dükkanı kapatmaksa kapatalım bir yerde dükkan yıkılacaksa yıkalım da bir başka yerde ona yer verelim Esnafı mağdur etmeyelim benim derdim o yani bir yapı ters yerde yapılmıştır onun yıkılması gerekiyordur yıkalım ama başka bir yerde de az buçuk ekmeğini kazanabileceği bir yer yapalım biz esnaf olarak Devlete hiç zararı olmayan insanlarız, Devletten para almıyoruz ki biz ama sürekli Vergi veren insanlarız biz kapatalım Kahvemizi de gidelim Devlet Dairesine işe mi girelim, Esnaf olarak hiç Devlete zararımız yok, devamlı Devletimize veriyoruz, bizim işimizle oynamak, ekmeğimizle oynamak bunlar doğru değil.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım Belediye Meclis üyeliği de yaptınız, Efeler Belediyesi sizin Meclis Üyeliği yaptığınız Aydın Belediyesinin devamı, nasıl görüyorsunuz Başarılı buluyor musunuz ? Mesut ÖZAKÇAN ve ekibini ?

 

Halis HEKİMOĞLU : Efeler Belediyesi'nin Varlığı Bile Yok

Valla ben Belediye Meclis Üyeliği yaptığım için mi ters geliyor bana bilmiyorum, ben Belediye Meclis Üyeliği yaptığımda işte herkes kendi zamanına göre mi değerlendirir bilmiyorum ama Belediyecilik bitti ben şuan Efeler Belediyesinin varlığını bile yani yok gibi geliyor bana bizim zamanımızda kapımız sonuna kadar açıktı, İlhami ORTEKİN Bey zamanında biz görev yaptık biliyorsunuz sonra Özlem ÇERÇİOĞLU hanımla da görev yaptık.

 

Halis HEKİMOĞLU : Efeler Belediyesinden Memnun Değilim

Tabi Aydın'ın Büyükşehir Belediyesi oluşundan da bir karışıklık var ama bir Müdür'ün Cep Telefonunu bir Oda Başkanı alamıyor ya, Ben Oda Başkanı olarak bir Müdürün Cep Telefonunu sorsam bana vermiyorlar neden vermiyorsunuz ben bir görüşeyim Müdür Bey ile bu memlekette bizde Sivil Toplum Örgütü Başkanıyız, bizim zamanımızda bu böyle değildi yani bir kitapçık vardı bütün Daire Müdürlerinin hepsini Telefonlarını, Cep Telefonlarını gerek Esnaf Oda Başkanlarına gerekse Sivil Toplum Örgütlerine dağıtırdık yani bizim buralarda şuanda ki Efeler Belediyesinden memnun olduğumu söyleyemem.

 

Halis HEKİMOĞLU : Zabıta Seyyar Çay Ocaklarına İşlem Yapmıyor

Geçen yine bir sıkıntımız vardı bizim Seyyar Çay Ocakları var biliyorsunuz, Pazar yerlerinde Seyyar Çay Ocakları ile ilgili Belediye Zabıtasına şikayet gidiyor onlarla görüştük Zabıta Komiseri ile görüştük, O'da ben gittim çay ocağına o benim işim değil Sağlık Müdürlüğünün dedi, ya bizim Aydın Zabıtası bir Çay Ocağı da değil yani arabanın içersinde çay satılır mı ya o adam bardakları nasıl yıkar, bu adam birileri zehirlendikten sonra mı yoksa birileri mezara girdikten sonra mı görevini yapacak biz diyoruz ki adam çay ocağı açacaksa çay ocağı açsın o pazar yerlerinde kahvelerimiz var, çay ocaklarımız var, arabada çay olur mu ya bardağı nasıl yıkayacak o adam ha buna bile bir şey yapılmıyorsa ben kendim mi gideceğim Oda Başkanı olarak burada çay satamazsın mı diyeceğim ben adama bir şey diyemem ki sana ne kardeşim demez mi ? Bu Devletin memuru var amiri var, Zabıta gidip sen çay satamazsın diyemiyor.

 

Halis HEKİMOĞLU : Belediyeler Nereye Baktığını Bilmiyor

Aydında Belediyecilik maalesef öylesine gidiyor işte neymiş bu sokağa Büyükşehir Belediyesi bakıyor bu sokağa Efeler Belediyesi bakıyor daha bunu çözemediler bizde uğraşıyoruz yani hangisi bir anlasak Büyükşehir Belediyesi'ne ait neresi var Efeler Belediyesi'ne ait neresi var, yok 12 Metre yol, yok 8 Metre yol şu anda 1 Buçuk yıl oldu aşağı yukarı halihazırda hiç bir şey yok.

 

Halis HEKİMOĞLU : Efeler Belediyesinde ki Kepçeler Nereye Gitti

Belediye personelinin altlarında o kadar araba var, yüzlerce araba var altlarında Belediyenin ama Fen İşleri Müdürü Kepçemiz yok diyor ya nerede bu araçlar her birinizin altında araba var ne yapıyorlarsa Kepçeler nereye gitti o Ovaeymir'in, Çeştepe'nin, Tepecik'in Umurlu'nun Kepçeleri nereye gitti, bir parkımızın tadilatı var Efeler Belediyesine başvurduk 1 Kepçe yok ellerinde bu nasıl bir şeydir nasıl olmaz o kadar Kepçe nereye gitti.

 

Halis HEKİMOĞLU : Belediyeciliği İlhami ORTEKİN'de Gördüm

Valla ben Belediyeciliği İlhami ORTEKİN zamanında gördüm, 24 Mahalle vardı Aydında 22 Mahallenin tüm su borularının tümü değişti 2 tane Mahalle kalmıştı, o zaman o kadar Su borusu değişti ve kaldırımları ile birlikte yenilendi ya o zaman ki Belediye bunu yapıyorsa şimdi ki niye yapmıyor.

 

Halis HEKİMOĞLU : Mezarlık Yolu Paldır Küldür

Benim bir de Osman Yozgatlı Mahallesi Mahalle Muhtarı olmamdan dolayı biliyorsunuz Belediye ile ilişkilerim var, şimdi bozuk yollarda var biliyorsunuz Tellidede Mezarlığının yolu, ya paldır küldür orası 500 Metre bir yol taş çok eski 1 yıldan beri yetkili bulamıyoruz, Cengiz Süne vardı Efeler Belediye Başkan Yardımcısı ara sıra geliyordu programa alacağız diyordu şimdi O da görevden alınmış başka birime verilmiş şimdi onun yerine gelen Bayanla görüştüm ben Efeler Belediyesi'nden memnun değilim. Aydın Belediyesinde Büyükşehirde de Küçükşehirde de konu konuyu açtığı için anlatıyorum çekinecek bir durumumda yok yani.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Milletvekillerimiz nasıl gerçi birçoğu yeni seçildi ama Valisi, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Aydın diğer şehirlere oranla baktığımız zaman Aydın gelişiyor mu ? Ne diyorsunuz ?

 

Halis HEKİMOĞLU : Aydın Şehri Geri Kalıyor

Aydın şehrimiz zamanla güzelleşti bazı noktaları ile tabi ki başka şehirleri gördüğümüz zaman oralara göre Aydın'ın geri kaldığını görüyoruz mesela Konya'ya bakıyoruz, mesela bir Kayseri'ye gittim ben oralara baktığımız zaman Aydın hiç gelişmemiş oralar ile kıyasladığımızda gelişmiş demek doğru değil oralarda bir mesire alanı bir parkı var çok büyük bir misafiriniz geldiği zaman bizim Aydında götürebileceğimiz yer yok yani bugün bi Konya'yı, Kayseri'yi gördükten sonra gelişmemiş ama Aydın'a baktığımızda ufak tefek gelişmelerde var ama bana göre Aydın gelişmiyor. Benim istediğim bu değil.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4325 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim