• Aydın31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYTO Meclis Üyesi Dilek AYSIN Röportajı +
15 Ocak 2016 Cuma 23:43

AYTO Meclis Üyesi Dilek AYSIN Röportajı +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Aydın Ticaret Odası Meclis Üyesi Dilek AYSIN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Ocak 2016'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Aydın Ticaret Odası Meclis Üyesi Dilek AYSIN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Dilek Hanım nerelisiniz, nerede doğdunuz, hangi eğitimleri aldınız?

 

DİLEK AYSIN : Köşk İlçemizde Büyüdüm

Aydın da doğdum aslında Köşk ilçesinde büyüdüm, ilkokulu bitirdikten sonra açık öğretimde okuyorum hepsini dışarıdan bitirdim, 20 yaşında da fotoğrafçılık mesleğine atıldım.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Meslek olarak kaç yıldır fotoğrafçılık yapıyorsunuz? Mesleki başarılarınızdan biraz bahseder misiniz ?

 

DİLEK AYSIN : Sekreter Olarak Başladım

Şu an devam ettirmekte olduğum iş yerine sekreter olarak girdim. Buranın ikinci bürosu Foto Arkadaştı burası da Stüdyo A’ydı. Şu anki Sıla Kitabevinin  bulunduğu yerde yeni bir büro açılmıştı, orası da sadece çekim alanı olarak kullanılıyordu, oraya sekreter olarak alındım.

DİLEK AYSIN : İşyerimi Patronumdan Devraldım

Yaklaşık bir ay içerisinde mesleği sevdiğim için bütün mesleği öğrendim. Sonrasında oranın bütün sorumluluğu bana verildi. 1999 yılında da patronumuzun satış yapacağı söylendi ve 5 talip içerisinden resmi olarak devraldım.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Yıllardır aynı yerdesiniz, sizin gibi aynı yerde olan çok fazla meslektaşınız yok. Bu istikrarı neye borçlusunuz?

 

DİLEK AYSIN : Bayan Fotoğrafçı Olmak Zordu

Yıllardır aynı yerde istikrarlı bir şekilde çalışmamızın sebebi Önce kişinin yenilikçi ve araştırmacı olması gerektiğini, belli bir vizyon ve misyonu olması gerektiğini düşünüyorum. En başta da ben bayanım benim açımdan daha zordu o dönemde bir fotoğrafçıda çalışan kişilere artist mi olacaksın sen şeklinde davranışlar oluyordu.

DİLEK AYSIN : Akşamları Fotoğrafçı Olarak Çalışıyordum

En basitinden şuankilerin rahatlığını söyleyeyim alkollü düğünlerimiz şuan da daha fazla ve aileler eşleriyle birlikte içebiliyor. Benim zamanımda alkollü düğünler daha azdı eşiyle birlikte bile bir bayan içmiyordu ki ben o ortamda akşamları bayan bir fotoğrafçı olarak çalışıyordum.

DİLEK AYSIN : İstikrar ve Duruş Önemli

Akşamları bu Alkollü Düğünlerde müşteriye güven aksettirmen gerekiyor, burada alkol aldıkta sonra kişilerin karakterleri doğal olarak değişiyor artı yanında bir de eşi var. Ailenin önce bana güvenmesi gerekiyor ki düğün bittiği sabah olup alkolün etkisi geçtiği zaman benimle ilgili düşüncelerinde bir değişiklik olmasın. İstikrar ve duruş önemli diye düşünüyorum ben.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Foto Arkadaşta ve ajansınız da var bildiğim kadarıyla hangi hizmetleri veriyorsunuz ?

 

DİLEK AYSIN : Vesikalık Fotoğraf Çekilmez Oldu

Dış çekimler, düğün, nişan, sünnet, gelin takipleri, kamera çekimleri, özel çekimler ve şu anda yeni olan halk dilinde gelin filmi deniyor küçük klipler halinde yapılıyor, bunun dışında gelin takipleri özel çekimler Aydın içi ve Aydın dışı, normal vesikalıklar zaten çekiliyor ki vesikalığımız kalmadı artık çok fazla bizim yerimize başka daireler de bizim elimizden aldığı için.

DİLEK AYSIN : Her Türlü Organizasyon Yapıyoruz

Düğün salonllarındaki çekimler, kına gecelerinin organizasyonu, gelin girişleri TAK dediğimiz bir olay var onun yapılması, doğum günü süslemeleri yani aklınıza gelebilecek her türlü organizasyonu şu anda yapıyoruz. Matbaa olarak da kartvizit hazırlanması, yeni şirketlerin logoları ve web sitesi tasarımları hazırlıyoruz.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Ticaret odasında da şu an meclis üyesisiniz ilk defa mı seçildiniz yoksa geçmişte de var mıydınız ?

 

DİLEK AYSIN : Ticaret Odası Meclis Üyesi Oldum

Aydın Ticaret Odası Meclisine İlk defa seçildim. Daha önce bir çalışma yapmamıştım.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Aydın Ticaret odasında da meslektaşlarınızı temsil ediyorsunuz. Meslektaşlarınız ile oda içerisinde bir örgütlenmeniz var mı ne oluyor sizin açınızdan ?

 

DİLEK AYSIN : Önce Ticaret Odasının Ne Yaptığını Öğrendim

Ticaret odasında ben ilk defa seçilmiştim ve önce Ticaret oOdasının ne yaptığını öğrendim. Orada ben meslek dalımın temsilcisi olarak Ticaret Odasının bizler için ne yapabileceğini önce kendimce bir eğitim aldım ilk iki yılda. Çünkü insanlara bir vaat verdiğiniz zaman bunu yapabilmeniz lazım. Öncelikle bilgi edinmeniz lazım size gelen sorulara cevap verebilmeniz lazım bunun için bir iki yılım geçti açıkçası.

DİLEK AYSIN : Esnaf Odası ve Ticaret Odası Ortak Hareket Ediyoruz

Önce kurumsal olarak ne yapabiliriz araştırdıktan sonra arkadaşları topladım.  Aydın Esnaf Odasını ve kendimizin tek bir Birlik olarak ve Oda olarak değil de mesleğimizi kurtarma açısından birlik olmamızı sağolsun odamızda zaten arkamızda ondan sonrasında da sizin sayenizde başta basın olarak sesimizi duyurmaya başladık bu yıldan itibaren. Şimdi yavaş yavaşta zaten sizlerinde desteğiyle odamızın bizim arkamızda olduğu söyleniyor kurumsal olarak yazışmalar yapılacağını söylediler bize bu konuda zaten hiçbir şüphemiz yok. Daha da büyüyerek ilçelere dağılacağız.

 

ADNAN AYTAŞKIN:

Şimdi ‘korsana hayır’ diye bir başlık var. Korsan nasıl çalışılıyor sizin sektörde? Bunu nasıl engellemeyi hedefliyorsunuz?

 

DİLEK AYSIN : Mesleki Bilgisi Olması Lazım

Fotoğrafçılık sektöründe Korsan ile mücadelede Önce resmi kaydı olması lazım. Açık konuşmam gerekirse resmiyeti de bir kenara bırakalım önce mesleki bilgisi olması lazım. Yani belirli bir eğitim derken üniversitede de bu bölümlerimiz var  alaylı ve okullu diyoruz biliyorsunuz  öbür türlü de eğitim alabilir ama meslek bilgisi olmayan bir kişi yani fotoğrafçılığı eline cep telefonu alan bir kişi de yapabilir akıllı telefonlarımız özellik olarak bizim makinalarımıza yakın hemen hemen ama bakmak ile görmek arasındaki farkı bilmeden bu çekimleri yaparsa bu iş olmaz fotoğrafçılık bu değil.

DİLEK AYSIN : Fotoğrafçılık Önceden Sanattı

Fotoğrafçılık dendiğinde önce akla bir sanat geliyordu şimdi bir kağıt parçası değil mi, ne olacak bir flaş diskin içerisine bana fotoğrafları atsanız olmaz mı durumuna geldi. Önce eğitim ve meslek bilgisi diyorum ben daha sonra da resmi kurumlara başvuru olacak, kaydını yaptıracak ondan sonra bu işe başlayacak.

DİLEK AYSIN : Korsan İstihdama Engel Oluyor

Korsan'ın Zararları neler biz bir yer açtık mı resmi olarak istihdama da engel olmuş oluyorlar fotoğrafçıların yetişmesine de engel olmuş oluyorlar. Bizim bünyemizde çalışan arkadaşlarımızda var onların ekmeğine de engel olmuş oluyorlar bu yüzden arkadaşlarımız kapatmak zorunda kalıyor ve oradan üç kişi işsiz kalsa evine ekmek götüremiyor. Ucu o kadar farklı yerlere gidiyor ki. Mesleğimizin adı da kirleniyor. İyi bir fotoğraf makinasının iyi bir çekim yapabileceğine inanıyorlar ama aslında tersi bu işi fotoğraf makinası yapmıyor kişi yapıyor bilgisi yapıyor.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Ama fotoğraf makinaları da etkiliyordur değil mi?

 

DİLEK AYSIN : Fotoğrafta Bakmak ile Görmek Önemli

Çekilen Fotoğraf makinesinin kalitesi tabiki de kaliteyi etkiliyor. Size şöyle bir örnek vereyim. Analog makinaları daha çok kullandığımız zaman bir doktor arkadaşımız var halen de görüştüğümüz yurt içinde ve yurt dışında gezilere gittiğimizde o analog makine ile çekim yapıyordu ve inanın bana elinde o en güzel profesyonel makinası olanlardan daha güzel çekim yapıyordu ve ben hayranlıkla bakıyordum. Biraz önce de söylediğim işte o bakmak ile görmek arasındaki fark işte o gerçek fotoğrafçılığı yapıyordu bence. Makinada  detayı görebilmek önemli makinanın pikseli düşük çekmiştir ama pozlandırma muhteşemdir öbürünü bertaraf edebilir. Meslek bilgisi bu işte.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Dernek kurmayı düşünüyor musunuz? Bu konuyla ilgili görüşmeleriniz oldu mu?

 

DİLEK AYSIN : Dernek Kurmayı Düşünüyorum

Ben Dernek Kurmayı düşünüyorum. Arkadaşlarımla görüştüm şu anda açık konuşmam gerekirse destekleyenler de var ama Derneğin ne olduğunu bilmeyenler var ve tam bilmedikleri için Derneğin bize ne faydası olacağını artı eksilerinin ne olduğunu bunlarla ilgili bir çalışmamız olacak bir Avukatımız ve Mali Müşavirimiz resmi olarak kendilerine bilgi verecekler. Dernekleşmiş meslek dallarımız kendilerine olan artı eksileri anlataraktan onlara ben bu teklifi götüreceğim, Bu benim hayalini kurduğum bir şey inşallah gerçekleştirebilirim.

 

ADNAN AYTAŞKIN:

Bir de ADD Kadın Kolları Başkanısınız. Başkanlığa başlayalı ne kadar süre oldu?

 

DİLEK AKİL : ADD Kadın Kolları Başkanıyım

Atatürkçü Düşünce Derneği Kadın Kolları Komisyonu Başkanıyım, Geçtiğimiz 2015 Eylül ayında bir yılı doldurmuş olduk.  Halen Devam Ediyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Kaç yıldır üyesiydiniz? Seçimle mi giriliyor teklif mi geldi nasıl oldu?

 

DİLEK AYSIN : Bizden Önce Aydında ADD Kadın Kolu Yokmuş

Aslında kol dediğimiz şey seçimle değildi. Atatürkçü Düşünce Derneğinde kadın kolları yokmuş kurulmak istenmiş ama hiç kurulmamış. Gençlik kolumuz da yoktu o dönemde. Bana teklif getirdiler yönetimin içinden arkadaşlarımızdan biri yönetime sunmuş bunu onlarda kabul etmişler sonra da bana teklifi getirdiler. Dürüst davranmam gerekirse Atatürk ile ilgili birçok şeyde bulunuyordum ama üye değildim. Ama oraya girdikten sonra her şeyin üyelik olmadığını anladım. Üye olup çalışmamakta var üye olmayıp çalışmak var önemli olanın hakkını vermek olduğunu anladım.Bu şekilde oldu yani.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Nasıl ikna ettiler sizi. Gel bizim ADD Kadın Kolları Başkanı ol mu dendi? Kurucusunuz bir de.

 

DİLEK AYSIN : Atatürk Denildiğinde Bir Durursunuz

Tabi önce çekindim başarabilir miyim diye çünkü çok büyük bir sorumluluk. Atatürk dendiğinde bir durursunuz zaten. Onun ilkelerine ve yapmış olduğu herşeye kadın olarak bilhassa aynı şekilde lansettirmem gerekiyor. Bir hata yaptığım zaman olay bitmiştir orada ama sonra herkesin desteğiyle ve kendi inancımla yaptık. Atatürk dendiği zaman benim için olay bitmiştir zaten.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak ne gibi faaliyetleriniz oluyor sadece kadın kolları olarak değil de derneğinizi tanıtmak adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz Aydın’da?

 

DİLEK AYSIN : ADD Olarak Öğrencilere Burs Veriyoruz

Genel anlamda günlerimiz oluyor zaten onun dışında konferanslarımız oluyor.Bu konuyla ilgili bilgisi olan profesörlerimizi eğitimcilerimizi çağırıp konferanslar veriyoruz, kermeslerimiz oluyor, en başta da buranın benim için önemi öğrencilerimize burs verilmesi. Buraya en çok da öğrencileri ve burs paralarını toparlamaya çalışıyoruz zaten konferanslardan bize bir para gelmiyor kermesler sayesinde geliyor bunları yapmaya çalışıyoruz ajandalarımız ve takvimlerimiz var, ayda bir çıkan bir dergimiz var bunların satışlarıyla da zaten  ADD ‘yi ayakta tutmaya ve öğrencilerimize burs vermeye çalışıyoruz.

 

ADNAN AYTAŞIN :

Başka sivil toplum kuruluşlarında da görevleriniz var mı?

 

DİLEK AYSIN : Efeler Kent Konseyinde Çalışmalarımız Oluyor

Efeler Kent konseyinde, Ticaret Odasının ve ADD Kadın Kollarının temsilcisi olarak yer alıyorum. Dünya kadın platformunun çalışmalarında yer alıyorum. Ama diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da destekleşiyoruz her konuda o yüzden hepsinde de var sayılırım. 

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan ÜLKEN ve siz Hakan Bey'in grubundan mı girdiniz karşıdan mı? Karşıdan girdiniz bildiğim kadarıyla nasıl kazandınız Çünkü listelerin çoğu kaybetti orada ?

 

DİLEK AYSIN : Az Sayıda Kazanan Listedenim

Karşıdan girdim. Az sayıda kazanan listedenim. Ben ilk başta daha önce de belirttiğim gibi Ticaret Odasının ne olduğunu Komitenin ne olduğunu öğrenmek istedim. Komite belirli meslek kuruluşlarının bir grupta toplanmasıymış orada bende 18. Komiteden girdim. Buradaki kazanma sebebimiz de biraz önceki dernekleşme dediğim dayanışma kaynaklı kazanıldı. Mesela orada bizi sarraflarımız vardı onlar güçlü bir gruptu, Kırtasiyeciler vardı ve o grupla bizim meslek dalımız yan yanaydı zaten bizim de kendi meslek dalımızdan aldığımız destekle komitemiz o şekilde kazandı.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Ticaret odası meclisinde ve komitede fotoğrafçı olarak tek misiniz? Çünkü bildiğim kadarıyla komitelere gruplarla giriliyor sizi nasıldı?

 

DİLEK AYSIN : Oda'da Fotoğrafçı Olarak Tek'im

Aydın Ticaret Odasında ve Komitede Fotoğrafçı olarak meslektaşlarımı temsil eden Tek Kişiyim. Yedi kişilik bizim komitemiz Sarraf çoğunlukta.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Ticaret odasında da teklif mi size geldi?

 

DİLEK AYSIN : AYTO Meclis Üyeliği Teklifi Geldi

Aydın Ticaret Odası Meclis Üyeliği için Teklif bana geldi ben daha önce böyle bir şeyi aklımdan bile geçirmemiştim. Önce teklif geldiğinde şaşırdım ama düşününce kabul ettim öncesinde ben Meclis Üyesi olayım şuraya başvurayım falan diye bir düşüncem hiç olmamıştı, aklıma gelmemişti açıkçası ama çok memnunum.

DİLEK AYSIN : Ticaret Odasında 3 Bayanız

Aydın Ticaret Odası Meclisine İyiki de girmişim mesleğimi de orada Kadın olarak temsil ediyorum ve biz orada üç bayanız İzmir Ticaret Odası’ndan bile yüzdelik yaptıkları zaman sayımız daha fazlaymış ki ben ilk gördüğümde de çok şaşırmıştım  ve ben orada kadınların daha da çoğalmasını istiyorum açıkçası.

 

ADNAN AYTAŞKIN:

Rakip olarak girmişsiniz ama şu anki Başkan Hakan ÜLKEN'in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

 

DİLEK AYSIN : Hakan ÜLKEN'i Takdir Ediyorum

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan ÜLKEN; Azimli, hırslı ve yaptığı işin de arkasını bırakmayan birisi. Ben taktir ediyorum kendisini açıkçası.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Kazanıldıktan sonra siz muhaliftiniz gibi bir durum söz konusu oldu mu?

 

DİLEK AYSIN : Fikirlerimizi Rahatça Beyan Edebiliyoruz

Muhalif olarak kazandıktan sonra asla öyle bir şey negatif bir durum yaşamadık. Orada 51 kişiyiz ve ben hepsiyle iyi ki tanışmışım diyorum. Hepsi birbirinden güzel insanlar. Tabi ki fikir uyuşmazlıklarımızın olduğu konular oluyor ama saygı çerçevesi asla bozulmadı biz de fikirlerimizi rahatça beyan edebiliyoruz. Meclis toplantısında sizsiniz diyelim ki o kişi ben bunu sizinle rahatça konuşabiliyorum ama kapıdan çıktıktan sonra  küslüktür falan asla öyle bir şey olmadı,

DİLEK AYSIN : Muhalefetsiniz Gibi Bir Yaklaşım Olmadı

Siz karşıdan geldiniz bize muhalefetsiniz gibi bir yaklaşım asla olmadı hatta çoğu çalışmalara bizi de dahil etmeye çalıştılar tekliflerde bulunuldu. Kesinlikle kendimi orada dışarıdan gelmiş veya dışlanmış gibi hissetmedim.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Fotoğrafçılar ile ilgili başladığınız basın açıklamasının sonunda ne olacak, nasıl bir yol izlemeye devam edeceksiniz?

 

DİLEK AYSIN : Ergün EVRAN Başkanlığında Tekrar Toplanacağız

Bu toplantılardan sonra kendi aramızda Ticaret odasında bir toplantımız olacak yine. Ergün EVRAN Başkanımız başkanlığında olacak bu toplantı. Burada korsan fotoğrafçılık, mesela tapu dairelerinde ki o kabinlerimiz var burada kurumsal olarak Belediyemizin ne gibi bir destek verebileceği ya da Maliyeden nasıl bir destek alabiliriz, resmi ne şekilde çalışabiliriz tartışmasını yapacağız.

DİLEK AYSIN : İlçelerdeki Fotoğrafçılar İle de Birlikte Hareket Edeceğiz

Dilekçelerimizi hazırlayacağız zaten kurumsal olarak da yazışılacak bunun akabinde de Aydın Ticaret Odası ve Aydın Esnaf Odaları kendi içlerinde yazışıp bir taraftan Nazilli’ye diğer taraftan da Kuşadası’na kadar yazışmalar yapılacak bir daha ki toplantıda da ilçeler de dahil bitin odaları çağıracağız ve sizlerle birlikte daha büyük bir basın toplantısı yapacağız.

DİLEK AYSIN : Orkestra ve Çiçekçiler İle de Birlikte Hareket Edeceğiz

Bu arada da resmi çalışmalarımız devam ediyor olacak. Başka meslek dallarında da  bizim mesela orkestracılar, çiçekçiler var bunlarda bize bağlıdır yani organizasyon olayının içerisinde olarak onlarda da kaçaklar var ise ben onlara da çağrıda bulunacağım birbirimize destek olalım diye bu şekilde büyüyeceğiz.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bu büyümede liderliği Ticaret odası mı yapacak yani?

 

DİLEK AYSIN : TBMM'de Yaptırım Uygulayabiliriz

Biz Ticaret Odasında kanun uygulayıp ceza kestiremeyiz belki ama çıkartmış olduğumuz bir teklifi meclise gönderebiliriz orada bir yaptırım uygulayabiliriz. Fotoğrafçılar içinde alacak olduğumuz kararlar ortak kararlar olacak. Atıyorum bizde seyyar fotoğrafçılık var biz bunun yasal olarak kaldırılmasını istiyoruz diye bir dilekçe ile gittiğimiz zaman Ticaret Odası bunu Meclise sunabiliyor böyle bir avantajımız var zaten o yüzden bizim arkamızda da güçlü bir şekilde duruyorlar sonuna kadar da varız dediler. Ergün Bey  konuşmasında da söyledi bunları. Emlakçılarımızda diğer meslek gruplarımızda da bu oldu başardık sizde de elimizden geleni yapacağız dedi.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Aydın da hava alanı var fakat uçak iniş kalkışı yok. Türkiye de bütün büyükşehirlerde var Aydın da yok siz bu konuda ne düşünüyorsunuz sizce Aydın da havaalanı olmalı mı? Bugüne kadar neden olmamış?

 

DİLEK AYSIN : Bakan Aydın'a Havaalanına Gerek Yok Demiş

Bugüne kadar biz Aydın Ticaret Odası olarak da Havaalanı  konusunun üzerinde durduk. Vaatlerde bulunulur ama arkasında durulmaz daha önce de vaatlerde bulunulmuş ama biz Ticaret Odası olarak kanun çıkartamıyoruz tekliflerde bulunabiliyoruz. Daha önce bir Bakanımız gelmiş demiş ki buna gerek yok kırk beş dakikalık bir yol diye konuştuğu için bir şey yapılamamış.

DİLEK AYSIN : AYTO Olarak Havaalanı Konusuyla Yakından İlgileniyoruz

Bizde Ticaret Odası olarak bu konunun üzerinde duruyoruz bunun yapılması için uğraşıyoruz ama sadece bizim yapmak istememizle bu iş olmuyor yasal olarak da onaylanması lazım ama onların kararları pozitif olmadığı için olmuyor şuan. Aydın zaten son beş yıldır kendini hissettirmeye başladı,  Aydın ekonomik olarak, eğitim olarak, güç olarak İzmir e yakın olduğu için daha kolay olabilirdi kendini geliştirmesi ve bu çoktan olmuş olurdu ama Aydın arada sıkıştırılmış gibi bir Denizli daha önde gidiyor bu konuda bu yine bizlerin hepimizin hatası ‘Aydın için gerekli olan ne?’ Hepimizin kendimizle bunun kavgasını yapmış olması lazım. Bence bütün eksiklik bundan.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3468 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim