• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAKKALLAR ODASI BAŞKANI İLYAS SEÇKİN RÖPÖRTAJI +
10 Ocak 2016 Pazar 10:59

BAKKALLAR ODASI BAŞKANI İLYAS SEÇKİN RÖPÖRTAJI +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas SEÇKİN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Aralık 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas SEÇKİN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN : 
Başkanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız, nerelisiniz nerde doğdunuz hangi eğitimleri aldınız.


İlyas SECKİN : Selçuk Üniversitesi Mezunuyum

1971 Aydın merkez doğumluyum, Anne tarafım Koçarlı, Babam Aydın Merkez, Kuyulu İlkokulu, Güzelhisarda Ortaokulu, Liseyi de Aydın Teknik Lisesinde okudum, liseyi okul ikincisi olarak bitirdim, Önlisans mezunuyum, Selçuk Üniversitesi Teknik Bölümler Meslek Yüksek Okulu Makina bölümü mezunuyum. 


İlyas SECKİN : Esnaflığa 12 Yaşında Atıldım

Bu arada ilkokulun bitiminden yani 12 yaşımdan 24 yaşıma kadar boş kaldığım günlerde, aylarda ve yıllarda market personeli olarak Adnan Menderes Bulvarında market personeli olarak çalıştım esnaflığa 12 yaşımda atıldım.


Adnan AYTAŞKIN : 
Çalıştığınız yer akrabanızın yerimiydi yoksa başkasının yanında mı çalıştınız?


İlyas SEÇKİN : Esnaf Olarak Yetiştim

Çalıştığım yer Akrabamızın değildi, mahallemiz esnafından biriydi ,Orada çalıştım Anne, Baba, Amca çevresinde esnaf yok a kalma bir durum değil esnaflığım ama çocukluğumdan beri esnaf olarak yetiştim.


Adnan AYTAŞKIN : 
Ailenizin maddi durumunun kötü olmasından dolayı mı yoksa çalışmayı sevdiğinizden dolayı mı küçük  yaştan beri çalışmaya başladınız


İlyas SEÇKİN : Kendim İsteyerek Çalışıyordum

İşçi emeklisi bir Ailenin çocuğuyum tek gelirimiz işçi emeklisi  geliri, Anne çalışan değildi çalışmam gerekiyordu misali yoktu ama yazın boşta olunca bir sene çalıştığımda zaten hani Ailem de çalış diye bir zorlama yoktu ben kendim isteyerek çalışıyordum isteyerek yaptığım bir işti.  


İlyas SEÇKİN : Evlere Servislerim Olmuştur

Hizmet sektörü olarak gördüğüm amme hizmetini bu güne kadar çok yaptım Aydında Aydın halkına Aydın vatandaşına amme hizmeti evlere servis olsun, su servisi olsun, ekmek süt gazete servisi olsun özellikle geçmişteki önde gelen bürokratlarımızın çoğunun evine servislerim olmuştur, genelde bunlarda o zaman bulvar vardı başka yer yoktu genelde hepsi bulvarda oturuyorlardı, Aydınsporun antronörleri olsun Aydınsporun önemli futbolcuları olsun geçmişte ki Belediye Başkanlarımız olsun genelde evlerine servisim olmuştur. 


Adnan AYTAŞKIN : 
Kaç yıl oldu kendi marketinizi açalı ?


İlyas SEÇKİN : 1996 Yılında Bakkalımı Açtım

1996 yılında burada Efeler Mahallesinde isim olarak babamın üzerine açtım. Maddi olarak güçlü girmediğim için tasarruf sağlamak için bağkur u ödemek vb. vergilerden faydalanma açısından 1996 da başladım halen devam etmekteyiz. İlk açtığım yere göre  50 metrelik bir yer değiştirdim, aynı binanın arkaya bakan sokağındaydı şimdi cadde üzerine  taşındık.


Adnan AYTAŞKIN : 
Şimdi Aydın Bakkallar Odası Başkanısınız, ilk defa yönetime mi girdiniz direk Başkan mı oldunuz Başkanlık nasıl oldu ?


İlyas SEÇKİN : Mariş Temin Kooperatifini Kurduk

Başkanlık gibi öyle bir şey aklımızda normalde yoktu 1996 da marketi açtıktan sonra aşağı yukarı 2000 li yıllarda Mariş Temin Kooperatifi, Mariş Marketler iş birliği temin tevzi kooperatifi ne öncülüğü Müjdat ÖZKAN kardeşim yapmıştı onun öcülüğünde de bu temin tevzi kooperatifini kurduk aşağı yukarı 22 - 30 arası değişiyordu ortaklarımız bu kooperatin amacı ortaklarına ucuz mal temin etmek indirimden faydalanmaktı  o dönemde birkaç  kişi olarak başkanlığı değişti mariş in yani güzel günlerimizde oldu güzel bir kuruluştu ama Aydın da genelde ortaklık tam randımanlı yürümüyor  bazı sebeplerden dolayı  fesh etmek durumunda kaldık.


İlyas SEÇKİN :  Mariş Kooperatifinin Başkanlığınıda Yaptım

Mariş Kooperatifinin son 2 - 3 yıl başkanlığını ben yaptım, bu  Mariş Başkanlığını yaptığım dönemde Bakkallar Odası Başkanı bir seçimde  bana geldi yanında  yer almamı  istemişti Saim UYGURLU  bir önceki Başkanımız ben kabul ettim, benim sağ kolumsun diye söylemişti  ama seçim oldu geçti ben başkan vekili olarak görev yapamadım,  benim Başkanlıkta gözüm yoktu ben  büyüğüm olarak gördüğüm onunda sağ kolu olarak yanına alması  sebebiyle Başkan Vekili olarak onun yanında yetişmekti amacım. 


İlyas SEÇKİN : Her Seferinde Son Başkanlığım Diyordu

Benden Önceki Bakkallar Odası Başkanım Saim UYGURLU İİk 4 yıl zaten bana yönetim teklifi yaptığında benim son dönemim diye söylemişti  bende son dönemi olarak görüyordum 4 yıllık dönemi bitmek üzereyken  yönetici arkadaşlarla sohbetimizde yönetici diğer arkadaşlarımız daha eski den bu Başkanımızla  çalıştığı için ya her dönem bu dönem son diyor  bu gene aday diye söylediler bende kendine gidip sorduğumda ben tekrar adayım diye söyledi  bende hani sondu dedim  bu sefer son diye tekrar söyledi.


İlyas SEÇKİN : Amacım BaşkanVekili Olup Kendimi Geliştirmekti

Mevcut Başkana Başkanvekili kim olacak diye sorduğumda seçim geçsin ondan sonra yönetim  belirlesin diye söyledi bende bana Başkanvekilliği yeşil ışığı  olmadığı için o zaman beni garanti olarak görmeyin  hani ben yönetimde olmak istemiyorum  diye söyledim  o da bundan memnun oldu tabi aday olursan seçim daha güzel olur diye söyledi bu şekilde ben de mariş toplantısında bu konuyu dile getirdim dediler başkasının yanında olmaktansa olacaksan aday ol dedi.


İlyas SEÇKİN : 2010 Yılında Bakkallar Odası Başkanı Oldum

Çevremdeki  arkadaşlar Marişte benden memnundular çünkü  bizde aday olduk ama aday olursak ta kazanacağımızı az çok biliyorduk üyelerle aram iyiydi aday olduk ve 2010 yılında Bakkallar Odası Başkanlığına bir dönem yöneticilik yaptığım Oda'nın Başkanlığına 2010 yılında kazandık ekibim le birlikte 4 yıl başarılı bir dönem geçirdik. 


İlyas SEÇKİN : Her Yıl Üyelerimizin Tamamını Ziyaret Ederim

Son Seçimlerde tekrar  karşımızda aday olsa da büyük bir sorun yaşamadan 2. dönemimizde de çok şükür Başkanlığımızı tazeledik diğer Başkan  arkadaşlarımızı  bilmem ama her yıl rutin en az yılda bir kez bütün üyelere tek tek ziyaretimi eksik etmiyorum böyle yani şu anda 6 yılımızı doldurduk  Başkanlıkta 4 yılda yönetim kurulu üyeliği dersek 10 yıldır bu görevlerin amme hizmetlerin içindeyiz.


Adnan AYTAŞKIN : 
Büyük marketler geldi her sokakta bim var şok var a 101 var bakkallar odası  nın kaç üyesi var yıllardır bu azalıyor mu azalıyorsa buna nasıl bir çözüm bulacaksınız ?


İlyas SEÇKİN : Zincirler Doyuma Ulaştı, Geriye Dönüş Olacak

Bu konuda zincirlerin maksimumlara ulaştığını görüyorum ulaşmadıysa da ulaşmak üzere bu maksimumlara ulaştıktan sonra da geri sayım başlayıp birde bunun  geri dönüşümü olacağını düşünüyorum 1. si bu.


İlyas SEÇKİN : Oda Üyemiz Zincir Mağazalarda Var

2. si ise odamın üyesi  olup başarısını göstermiş ve zincirleşmiş üyelerimizde var zincir mağaza deyince kötülemek gelmiyor içimden bunu bizler kendimiz oluşturmamız gerekiyordu. Mariş ten aldığımız derse göre Aydında ortaklık yürümediği için bir araya gelinip büyümeyi bir mahalledeki bakkalların bir araya gelip büyüğünü açması mümkün değildi yani yapısal olarak kişisel yapı olarak Aydında bu böyle zincirler bizim yapamadığımızı onlar yaptı yoksa herhangi bir 3 bakkalın birleşip veya 3 arkadaş bir araya gelip birleşip bir mahallede açılan yerlerimiz çok örnekleri var Aydında hepsi de çok şükür vatandaşımızın desteğiyle hepsi de ayakta  ve iyi gidiyor.


İlyas SEÇKİN :  Bakkallarımız Çağa Ayak Uydurmalı

Herhangi bir sıradan esnafımızı ele alırsak eski bir esnafsa bakıyoruz 20 yıllık bu mesleği geleneksel Bakkallık mesleğimizi sürdürüyor  20 yılda 1 daire bir araba veya çocuğunu okutmuş vs vs  100 bin tl lik bir yatırımı varsa o dükkanda  ama dükkanın kendisine 1000 tl lik yatırım yapmamış  20 yıl önceki rafı ve 20 yıl önceki  florasanı hala kullanıyorsa 20 yıl önceki teknolojiyle şu anda ki teknoloji  aynı değil müşteriye davranış açısı da aynıysa kendini geliştirmediyse bu esnafın yok olmaya mahkum oluyor yok olan genelde bunlar ama kendini yenileyen teknolojiye ayak uyduran esnaf kardeşlerimizin en azından ayakta  kaldığını kimilerinde güzel bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz.


Adnan AYTAŞKIN : 
Şimdi başkanım 1. si kaç üyeniz var 2. si büfelerde size üye mi kantincilerde size üye mi kimler üye olabiliyor Bakkallar Odasına ?


İlyas SEÇKİN : 550 - 600 Civarı Üyemiz Var

Kantinciler kahveciler odasına üye oluyordu son 10 aydan beri bize geçti bize üye oluyorlar şu an bakkalların sayısı aşağı yukarı 3 yıldır 550 - 600 arasında hemen sıcak bir örnek olarak 10. ay ve 11. ay 2015 60 gün zarfında 13 kapatan odadan sildiren arkadaşımız var tam 13 adet de açan arkadaşım var.


İlyas SEÇKİN : Bakkallarımızda Bir Azalma Yok

Bu gün 15 yıl önce bakkal olan bir köşemiz bir mahalle köşesi veya cadde köşesi veya dükkan  bu gün yine hala bakkal, bakkallarımızda bir azalma yok ama esnafımızın ayakta durmasında  zorlanma çok yüksek esnafın sırtına vurulan yük 20 yıldır belki kat kat üstüne bindiği için şu anda ki esnafın üstündeki yük çok fazla bu yükten biraz almak gerekiyor bir insanın kaldırma kuvveti 45 - 50 kg ise sırtında bunu zor taşıyorsa burda 60 kg lik bir yük olmuş bu yükün 35 40 kg düşmesi  gerekiyor.


Adnan AYTAŞKIN : 
Bakkalın kar marjı düşük olsa bile sürümden kazandığı bir ekmek olayı var bu halk ekmekler sizi etkiledi mi  ?


İlyas SEÇKİN : Ekmek Fiyatlarında Yaptırım Gücümüz Yok

Aydın piyasasında 1998 den beri ekmek piyasasında sabit bir fiyat oturtamıyoruz birde Özal zamanında  çıkan serbest piyasa  ekonomisine göre ucuz satmanın yasak olmadığı kanunlarımızda  var onun için ucuz satan arkadaşlarımıza ya diğer bakkal arkadaşlarımız rahatsız oluyor diyebiliyoruz ama onu  bir yaptırım gücümüz yok ki ucuz satmasını engellemek için.


İlyas SEÇKİN : Ekmek Satışındaki Sayı Artışı Esnafımızı Etkiledi

Belediyemizin tabi burada büyük bir rolü oldu aslında hiç zarar vermezdi sadece ve sadece ekmek sayısında birazcık fazla çıkarıyor yoksa zaten ucuz satan yerler piyasada oluyor yani zaten piyasada rekabetten boğuşuyorduk oralara giren çok oluyordu ama belediyemizin ekmek sayısını belli bir yerde sabitlemesi daha uygun diye düşünüyorum ilk zaman için ne kadar aşsa da 10 bin çıkarıyordu 10 bin ekmeği satıyordu o zaman için aslında daha güzeldi daha iyiydi ama ekmek sayısını yükselttikten sonra tabi etkilenen sayısı da burada biraz daha yükseldi.


İlyas SEÇKİN : Halk Ekmek Kimin İçin Çıkıyor

Burada halk ekmeğini geliri düşük vatandaş için mi çıkarıyor yoksa hijen arayan vatandaş için mi  çıkarıyor burada bunun bir tanımı da aslında farklı kimileri halk ekmeği gariban dersin nerede birokrat var kalbur üstülerin ihtiyacı olmayanların orda kuyrukta sırada beklediklerini  almanyadan gelmiş emekli olmuş 2 - 3 dairesi kirada olan vatandaşlarımızın orda sırada olduğunu görmek arkasındaki gariban vatandaşı da görünce bize bunlar üzücü geliyor ihtiyacı olmayanın oradan gidip alması belediyenin de bu ekmeğin sayısını  artırmasına sebep oluyor.


İlyas SEÇKİN :  Belediyemizin Sosyal Çalışmaları 10 Numaradır

Belediyenin Halk Ekmek Satış Noktalarından ihtiyacı olanlar faydalanmıyor ama bunu diyorsak hijyenlikte daha iyiyiz diyorsa belediye bütün halk için çıkarıyorsa o gene bir ayrı ama ben derim ki zaten ihtiyacı olan vatandaşa belediyemizden de gerekli odalarımızın da fazdasıyla gerekli yardımlar zaten  gidiyor Belediyemizin sosyal hizmet çalışması özellikle son yıllarda on numara desem yeridir.


İlyas SEÇKİN : Belediyemiz Garibana Bedava Ekmek Veriyor

Belediyemizin çalışmalarının örneğini gözümüzle görüyoruz yardıma muhtaç kardeşlerimizin evlerine kadar sıcak yemeği ekmeği bedava olarak gidiyor, 50 kuruş değil indirimli değil bedava olarak gidip onlar zaten doyuruluyor,  zaten adam gidip bedava ekmeğini almış ihtiyacı olana gidiyor ihtiyacı olan adam 50 kuruşa ekmek almasın gitsin bedava alsın bu daha mantıklı diye düşünüyorum.


Adnan AYTAŞKIN: 
Odalarımız birliğe bağlı esnaf odası birliği var birlikte herhangi bir komüsyonlar da belirli şeylerde  göreviniz var mı   birlik başkanımızı başarılı buluyor musunuz

 
İlyas SEÇKİN : Birlikte Denetim Kurulunda Görev yaptım

2010 yılında başkanlığa seçildiğimde o aktiflik o gazla birliğinde denetim kurulu üyeliğine direk seçildim daha önce Bakkallar Odası Başkanları bu birlikte görev almamış federasyonlarda da görev almamış ilk dönemimde Bakkallar Odası Başkanlığıyla birlikte birliğimizin de esnaf odaları birliğimizinde denetim kurulu üyeliğini yürüttüm. 


İlyas SEÇKİN : Başkanlık Adına Hulusi AKŞİT Üzerine Tanımam

Sayın Başkanımız Hulusi  AKŞİT  döneminde Birliğin Denetim Kurulu Üyeliğini bir dönem yürüttüm bir protokol bir Başkanlık adına Hulusi AKŞİT üstüne tanımam diyebilirim şuana göre  onu kıyaslayamayız şu anda birliğin yönetiminin yönetim olarak 10 kişinin bir araya gelip te protokol sözü geçerliliğini Hulusi Başkanım tek başına geçerliliği sağlıyordu 10 kişinin bir araya gelip bir yerde bitirilecek işi bitiremediğini Hulusi başkanım tek başına  bitiriyordu.


Adnan AYTAŞKIN : 
Hulusi başkanı arıyorsunuz o zaman ?


İlyas SEÇKİN : Hulusi AKŞİT'i Arıyoruz

Tabi şikayetimiz yok ama belki alışkanlıktan belki de sevdiğimiz kişi olarak babalıklarını gördüğümüz bir kişi olarak arıyoruz yani bu yeni gelenleri şikayetimizden veya başka sebeplerden önce yaptığı güzellikleri gördüğümüz için.


Adnan AYTAŞKIN : 
Aydında hava alanı meselesi  herkese soruyorum röpörtajlar da 50 sene önce Mustafa ÇILDIR bağışlamış araziyi çıldır hava alanı diye  bir yer var Türkiye de bütün büyükşehirler de havaalanı var sadece Aydında yok bu güne kadar olmaması normal mi Aydın neden hava alanını açamadı 


İlyas SEÇKİN : Aydın'a Havaalanı Erken

Hava alanı bana göre Aydında daha erken kurulsa Aydında o kadar gidiş geliş uçağının kalkacağı meçhul  Aydında hava alanını için ben bile erken olacağını düşünüyorum.

 
Adnan AYTAŞKIN : 
Benim sorularım bitti sizin son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı 

İlyas SEÇKİN : Mahallemiz Esnafıyla Güzel

Mahallemiz esnafıyla güzel tüm esnaf kardeşlerimiz mahallelerimizin bekçiliğini mahallemizdeki vatandaşlarımızın amme  hizmetlerini  yapan arkadaşlardır çoğu cenazelerine  cemiyetlerine bile ailecek katılamazlar çoluğu çocuğuyla bile evde beraber yemek yemeyi haftada 1 veya  2 günü yapıyor veya yapamıyor  sadece ve sadece vatandaşa hizmet için bu çileleri çekiyor.


İlyas SEÇKİN : Bakkalımız AVM'ler Gibi Değil

Kazanç olarak ta  zincirler gibi yatırımlar, Dolarlar, Eurolar peşinde değil sosyal güvencesi olan Bağkuru nu  ödemek ekmek parasını kazanmak, okuyan çocuğu varsa onları okutmak bunları yapabiliyorsa zaten o esnafım zengin o esnafım  güzel o esnafım iyi  olarak değerlendiriyoruz. 


İlyas SEÇKİN : Cenazelere Esnaf Kardeşim Katılıyor

Vatandaşın bunda duyarlı olmasını zincirler ve markasal tercihler yerine esnafları tercih etmesini esnafımıza biraz daha yönelmesini her zaman destek bekliyoruz vatandaşımızdan doğumu, ölümden ve cenazelerimizden esnaf kardeşlerimiz katılıyor  AVM patronları katılmıyor 30 yıl bir AVM den alışveriş yaparsınız ama cenazenize kapınızın dibinde uğramadığınız ekmeğinizi tokmağınızı almadığınız bakkalınız sizin cenazenizi taşır cenazenize cemiyetinize esnafımız katılır. 


İlyas SEÇKİN : Vatandaşlarımızdan Destek Bekliyorum

Bunun için giyimde de olsa yeri alışverişte de kıyaffet de gıda da da yeri AVM lere hayır diyelim AVM lazım mıdır, lazımdır sonuçta alışveriş içindir ama bu gün küçük esnaftan alacak olduğunuz ufak defek meşrubattır çikoladır bisküvi dir yumurta dır bunlar zaten AVM lere göre daha taze daha özverili satıştadır bakkalarımız da  esnaflarımız da ben vatandaşlarımızdan da desteklerini  bekliyorum.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3930 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim