• Aydın35 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar Röportajı +
01 Ocak 2016 Cuma 20:09

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar Röportajı +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Mart 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Şimdi sayın vekilim nerelisiniz nerde doğdunuz hangi eğitimleri aldınız kendinizi tanıtır mısınız?

 

Metin Lütfi BAYDAR : Aydın'ın Yerlisiyim

Ben Aydınlıyım. Aydın'ın yerlisiyim. Ben 6 aylıkken annem babam ayrılınca beni rahmetli anneannem ve dedem büyütmüşler. 7 yaşına kadar da ninemin yanında Horsunlu'da kaldım. 7 yaşından sonra da Aydın Yedieylül İlkokulu için Aydın' a geldim. Aydın Yedieylül İlkokulunu ve Aydın Lisesi'ni bitirdim. Böyle bir hayat hikayemiz var.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Bağımsız Türkiye Yazarken Yakalandım

1980 öncesi bu sol siyasal hareketler içerisinde aktif rol aldım lisede. Ve o dönem İbrahim KARTALKAYA hareketi içerisinde bulundum. O zaman siyasal bilgilere gitmem istendi ben de tek tercih siyasal bilgiler fakültesini yazdım. Ankara siyasal bilgilere gittim. 1. sınıf öğrenci temsilcisiydim 1977-1978'de, Ondan sonra arkasından Kızılay'da Bağımsız Türkiye yazarken yakalandım. Bir 72 saat gözaltında kaldım. Arkasından da okuldan şubatta ayrılmak zorunda kaldım. Okuldan attılar beni.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Okudum

Daha sonra tekrar sınava girdim. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. 6 sene tıp okudum. Daha sonra mecbur hizmeti yaptık. Ama benim bütün hayalim Ege Üniversitesinde Ortopedi Kliniğinde Ortopedi iktisası yapmaktı. TUS yoktu o zaman 1986'da. Klinik yapıyordu sınavı. Ben İngilizce ve Bilim sınavından çok yüksek not almama rağmen sözlüde o zamanki bölüm başkanı Melih Hoca beni solcu olduğum için kliniğe sokmadı. Defol dedi. Ve biz üzülerek ayrıldık oradan.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Gülhane'ye Sivil Asistan Olarak Girdim

Arkasından dediler ki Gülhane sivil asistan alıyor. Gülhane'deki sivil asistan sınavına gittik. Orada dediler ki buraya girecekler belli. Ama torpillerden bir tanesi dahiliyeden kalmış mezun olamamış o zaman gene sınava girenlerin içerisinde en yüksek hem bilimde hem İngilizceden not alan kişi olduğum için beni  Gülhane'ye sivil asistan olarak aldılar. İşte orada 1987-1981 yılları arasında Ortopedi uzmanı oldum. 1995'de Ortopedi Doçenti oldum. 1998'de ayrıldım.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Başhekimlik Yaptım

Önce Eğirdir kemik hastanesinde 1 sene başhekimlik yaptım. Afyon Kocatepe üniversitesinde kurucu başhekimlik yaptım doçent olarak. 2000 yılında da Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesinin Başhekimi oldum, hem profesör oldum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Süleyman Demirel Üniversitesinde Rektörlük Yaptım

2004 Yılında Süleyman Demirel Üniversitesinde Rektör oldum. O zaman Adnan Menderes Üniversitesi'nde çalışmak için çok müracaat ettim ama o zamanki yönetim Aydınlı olmam nedeniyle bizi almadı. Başlayamadım. Daha sonra Isparta'da 2004 yılında Rektör olduk işte. 2004 yılındaki Rektörlüğümüzde de sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet SEZER o dönemde Isparta'daki üniversite yapılanması içerisinde Cumhuriyet karşıtı olan birçok grup nedeniyle oraya bir Cumhuriyet görevi olarak bana Rektörlüğün önemli olduğunu ifade etmişti. Solcu olduğu için Ege Üniversitesi Ortopedi kliniğine sokulmayan Metin Lütfi BAYDAR 2004 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Süleyman Demirel Üniversitesi'ne Cumhuriyet'in en önemli kurumunun başındaki kişi tarafından Rektör olarak atandı. Atandığımda orada 3. sıradaydım. 2008'deki oylamada da 1. sıradan adaydım. 2008'de de Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL atadı. AKP için o zaman bir kapatma davası vardı. O zaman Abdullah GÜL de beni 1. sırada geldiğim için atamıştı. Hem 2004'te ve 2008'de Rektör olarak atandım. Ve bu süre içerisinde 7 yıl Rektörlük yaptım.

 

Metin Lütfi BAYDAR : 2010'da Genel Başkanımız Tarafından Siyasete Davet Edildim

Çalışmalarım sonucunda sayın Genel Başkanımız Kemal KILIÇDAROĞLU'ndan 1 Kasım 2010'daki üniversitenin akademik açılışında siyasete girmem konusunda bir davet aldım. O davet üzerine de siyasete girdim ve Aydın'dan geçen dönem de kontenjan adayı olarak atandım. 

 

Metin Lütfi BAYDAR : Kendimi Örgütümün Kantarına Emanet Ediyorum

4 yıllık süre içerisinde Aydın örgütünün beni yeteri kadar tanıdığını ve çalışmalarımı değerlendirdiğine inanıyorum. Şimdi de 7 Haziran 2015 seçimleri için 29 Martta yapılacak olan önseçime katılıyorum. Artık Aydın il örgütünün kantarına kendimi emanet ediyorum. Bunun çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Kendi açımdan da bir değerlendirme olacağına inanıyorum. Çünkü insanlar yaptıkları işlerle mutlaka değerlendirilmeli. Ben örgütümün bu 4 yıllık zaman içerisinde beni tanıdığını nasıl bir insan olduğumu nasıl çalıştığımı gördüğüne inanıyorum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Ben Çok Sosyetik Yerlerde Gezmedim

4 yıllık süre içerisinde de ben çok sosyetik yerlerde gezmedim. Cumhuriyet Halk Partisinin az oy aldığı AKP'nin yoğun oy aldığı yerlere yoğunlaştım, oralarda bulundum. Oradaki vatandaşla temas kurdum. Bizlerin nasıl bir insan olduğunu, bizdeki samimiyeti anlatmaya çalıştım. Siyasetin yüzünün insan ve samimiyet olduğuna inanıyorum. Samimiyet olmadan insanı odaklayan bir siyaset sergilemeden kendinizi düşünerek siyaset yapmanız sonuç getirmez diye düşünüyorum. Yani bir yere kadar yapabilirsiniz ama insan olarak da bir siyaset yapıyorsanız ve kendinizden ziyade kendi tabanınıza inmek gibi bir siyasi anlayışınız var ise bunun sonuç getirdiğine inanıyorum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Cep Telefon Numaramı Hiç Değiştirmedim

1992 yılından beri cep telefonu kullanıyorum. Cep telefon numaramı hiç değiştirmedim. Her zaman kendim açarım. Bunun siyasette de çok önemli bir referans olduğuna inanıyorum. Hemen hemen herkesin telefonuna cevap vermeye çalıştım herkesin isteğine cevap vermeye çalıştım.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Hiç Gitmediğim İlçe'ye En Az 20 Kez Gittim

Bu dört yıllık süre içerisinde yılbaşına kadar 2014'ün 31 Aralığına kadar olan sürede Aydın'da 826 örgüt ziyareti gerçekleştirdim. Hiç gitmediğim ilçeye en az 20 kez gittim. Her gittiğimde de mutlaka 2, 3 köy ziyareti yaptım. Ramazanda gittik iftar açtım, teravih kıldım. Cumaları gittik Cuma Namazı kıldık. Özellikle bu bizim az oy aldığımız bölgelerde vatandaşın bizim niyetimizin halis olduğunu anlamasını sağlayacak bir çalışma yaptık.Ve buna göre bir değerlendirme yaptık. Daha doğrusu bir rol de yapmadık neysek o, samimi niyetimizi, samimi duruşumuzu vatandaşın anlamasını sağlamaya çalıştık. Böyle bir siyaset anlayışı güdüyorum. Önümüzdeki dönemde de temel çalışma sistemim CHP'nin 7 Haziran'da iktidar olmasına yöneliktir. Orada maksimum seçmen sayımızı artırmaya yönelik bir çalışma stratejisi izliyorum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Benim Derdim Örgütümün Sevgilisi Olmak

29 Martta bir ön seçim var. Bu ön seçimden örgütümün kantarından iyi bir neticeyle çıkacağıma inanıyorum. Benim derdim örgütümün sevgilisi olmak. Örgütümün her zaman yanında Aydın il örgütünün arandığında yanında olan birisi olmak istiyorum. Hiçbir zaman Aydın'a o kadar gelip gitmelerimde yalnız kalmadım. Ama ben hiç kimseyi de yalnız bırakmadım. Benim temel sloganım bu, bunun üzerinden siyaset üretmeye çalışıyorum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Özellikle Menderes Nehri'ne Çok Odaklandım

Aydın ilinin sorunlarına yönelik birçok çalışma içerisinde bulundum özellikle menderese çok odaklandım. Menderesin taşmaları kirliliği bunlara yönelik birçok soru önergeleri verdik. Jeotermalle ilgili sıkıntıları sorduk ettik, jeotermal'in zararları üzerine Türkiye'de, Dünya'da bir kamuoyu oluşturmayı hedefliyoruz. Burada bu tip sıkıntıların olduğunu görüyoruz.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Milli Eğitim Komisyonunda Grup Sözcüsüyüm

Onun ötesinde Milli Eğitim Komisyonunda CHP'nin grup sözcüsüyüm. CHP'nin milli eğitim politikalarının belirlenmesinde grup ve komisyonda ciddi bir mücadele verdik. Bu konuda da önümüzdeki süreç içerisinde CHP'nin eğitim politikalarının anlatılmasında önemli bir görev alacağımıza inanıyorum. Bunun halkımızda da ciddi bir karşılığının olacağına inanıyorum. Onun ünitesinde NATO Parlamenterler Asamblesi NATOPA yada NATO Parlamenterler Birliği'nde CHP'yi temsil eden üç milletvekilinden birisiyim. İşte bu dört yıllık süre içerisinde 40'a yakın uluslararası konferansta CHP'nin görüşlerini anlattım onların dilinden. Bunun da yine partimizin temsili açısından önemli olduğuna inanıyorum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Van, Bitlis, Şırnak, Hakkari'den Sorumlu Oldum

Dört yıllık süre içerisinde sayın Genel Başkanımızın taktiri ile şu an Van, Bitlis, Şırnak, Hakkari bölgelerinden sorumlu milletvekili olarak görevlendirildim. Özellikle deprem döneminde Van'da ciddi olarak çalışmalar yaptık. Orada da 20'ye yakın bölgede ziyaretimiz oldu. Hem bölgenin insanını tanımak hem Türkiye'nin önümüzdeki dönem şekillenmesini yönelik CHP'nin politikalarını geliştirmeye yönelik olarak çok önemli düşünceler ve izlenimler edindim. Bunların önümüzdeki günlerde çok daha detaylı bir röportajda değerlendirebiliriz. Siyasetin yüzü samimiyet. Ona inanıyorum.Türkiye'nin sorunlarını çözeceğimize temel meselelerini çözeceğimize inandırdığımız andan itibaren Türkiye'de iktidar bizim olduğumuza inanıyorum. Bu duygularla hareket ediyorum.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Milli Eğitim Bakanı Olmak İstiyorum

Ben siyasete bir milletvekili olmak için girmedim. Rektör olarak zaten birçok milletvekilinin sahip olduğu özlük haklarına sahiptim. Benim derdim CHP'yi iktidar yapmak. CHP'nin iktidarlığında da sayın genel başkanımızın Başbakanlığında ben Türkiye'nin en önemli sorununun eğitim olduğuna inanıyorum, Milli Eğitim Bakanı olmak istiyorum. Bunu da açıkça ifade ediyorum. İnşallah bunları göreceğimiz günler de Türkiye'nin daha aydınlık yarınlara taşınması için hep beraber bir mücadele içerisinde olacağımıza inanıyorum. Aydın halkının bana sahip çıkacağına eminim.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Sayın vekilim zaten en baştan beri ön seçimde favorisiniz. Favori olmak da zordur herhalde.Yani bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizin birinci olacağınız söyleniyor. Diğerlerini sıralıyorlar ama sizin diliniz sürçse  diğer 17 kişi eleştirmeye başlayacak çünkü favorisiniz.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Diğer 17 Arkadaşım Benim İçin Can Parçasıdır

Ben diğer 17 aday arkadaşımızın da birbirinden kıymetli arkadaşlarım olduğuna inanıyorum. Her birisi milletvekilliği yapabilecek kapasitededir. Ben partimiz içerisinde elele birlik beraberliği savunan birisiyim. Asla ve asla partime yönelik hiçbir eleştiri içerisinde olmamızın yanlış olduğunu düşünüyorum. Biz hepimiz kardeşiz. Ve bu kardeşliğimiz CHP'yi iktidara taşıyacaktır. Benim ağzımdan hiçbir üye partimizin diğer aday adaylarıyla ilgili hiçbir partilimiz hakkında yanlış bir şey duyamazsınız. Benim böyle bir ahlakım böyle bir anlayışım yok. Hepsi değerlidir. Hepsi benim için can parçasıdır, kardeştir. Öyle değerlendiriyorum. Hep bütün arkadaşlarımın başarılı olmasını istiyorum ama örgüt bunun taktirini yapacaktır diye düşünüyorum. Birbirinden değerli arkadaşlarımın kendilerinin de mutlaka bir partili olarak birbirimizle kucaklaşma elele tutuşma konusunda gerekli özeni göstereceklerine olan inancım da tamdır.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Sizin milletvekili döneminizde hani partililerinizi ziyaret ettiniz, çok geldiniz gittiniz ama Aydın'a şu hizmetlerin olmasında mecliste çaba sarfettim yaptırdım dediğiniz bir vatandaşımıza gözle görülür birşeyiniz var mı?

 

Metin Lütfi BAYDAR : Aydın Devlet Yatırımlarından Faydalanamıyor

Biz 690 civarı 700'e yakın soru önergesi verdik. Bu soru önergelerinin birçoğuna yönelik olarak ciddi çalışmalar yapıldı. Aydın'da menderes konusunda duyarlılığın oluşturulması hem ıslahı hem kirliliği konusunda bu konuda ciddi siyasi çalışmalarımızın katkısı olduğuna inanıyorum. Benim yine argümanım şu Aydın Türkiye'ye vergi katkısı açısından ilk 30 il arasında ama devlet yatırımları arasında da son 30 il arasında olduğuna inanıyorum ben. Bununla ilgili soru önergesi sordum net bir rakamı daha yazıp göndermediler bana. Bu benim inancım. Bu yüzden Aydın'a devlet yatırımının daha fazla olması konusunda bir çaba içerisindeyim. Aydın devlet yatırımlarından yeteri kadar faydalanamıyor, onu görüyorum. 

 

Metin Lütfi BAYDAR : Aydın'a 3 tane Tematik Üniversite Kurulması Gerekir

Aydın için üç tematik üniversite kurulması konusunda kanun teklifi verdim. Söke'de Milet Üniversitesi, genellikle sosyal bilimler ve tarım ağırlıklı ve Ablı kent dediğimiz tarımsal teknokentin olduğu yani kendi tohumlarımızın kendimize ait bitki türlerinin geliştirildiği bir araştırma merkezinin de olduğu bir üniversite hedefliyorum. Nazilli'de girişimcilik ve teknoloji üniversitesi bir Sümer Üniversitesi hedefliyorum. Kuşadası'nda da turizm üniversitesi ki Türkiye'de her türlü rehberin yetişeceği yani Çince rehberden tutun da korece bilen rehbere kadar ne bileyim portekizce bilen rehbere kadar insanların yetişebileceği bir turizm üniversitesi hayal ediyorum. Onları hem dediğim gibi rehber yetiştirmede, turizm elemanı yetiştirmede ara elemanı hem yönetici yetiştirmede turizm yöneticiliği konusunda gerekli yetkinliğe sahip olan turizm işletmeciliği konusunda gerekli yetkiye sahip olan insanların yetiştirileceği bir tematik üniversite hayal ediyorum. Bunların üçüyle ilgili kanun teklifi verdik ama bugüne kadar AKP grubu bu konuda bir şey yapmadı. Daha doğrusu Türkiye'de 41 tematik üniversite kurulmasına yönelik bir çalışma oldu. Dünyadaki temel eğitim bu tematik üniversitelere yönelik bu nedenle belirli alanlarda uzmanlaşmış kendisini dünyada kanıtlayan yeni şeyler yaratan üniversiteler kurmayı hedefliyoruz. Hayalim şu neden bir Iphone 8'i Iphone 9'u bir türk genci icad etmesin. Neden yani? Biz böyle teknoloji alan değil teknoloji satan bir ülke haline gelmeliyiz. Bunun için Aydın üniversite girişiminde Uygun bir ortam ama yeteri kadar bunun olmadığına inanıyorum. Aydın'da çok nitelikli gençlerimizin olduğuna ve çok nitelikli sivil toplum örgütlerinin olduğuna inanıyorum. Bunların da bu konuda ciddi destek vereceklerine inanıyorum. Bu projeleri inşallah iktidar olduğumuzda yapma şansımız olacaktır diye düşünüyorum. Onun dışında Türkiye'nin dış politikasındaki temel yanlışlara yönelik bir takım çalışmalarımız oldu ama Aydın'la ilgili temel çalışmalarımız birçok o dediğim gibi hem tarımsal duyarlılık konusunda, çevre duyarlılığı konusunda ve Aydın'a yapılan yatırımlar konusunda olmuştur.

 

Adnan AYTAŞKIN : Yeni rektörümüzü ziyaret ettiniz mi nasıl buluyorsunuz?

 

Metin Lütfi BAYDAR : ADÜ Rektörü'nü Akademisyen Sıfatımla Ziyaret Ettim

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörünü ziyaret ettim. Ben sonuçta bir akademisyenim. Bir akademisyen sıfatımla ziyaret ettim. Aydın'a katkı koyan tüm bürokratların da her zaman arkasında oluruz. Ama bir yanlışları olursa da kendilerine ifade ederiz. Yeni Rektörümüz yeni her işin bir öğrenme zamanı vardır. O öğrenme sürecini mutlaka değerlendirecektir. Özellikle hastanenin sıkıntılarını biliyorum. Hastanenin sıkıntıları için iktidar partisi vekillerinin mutlaka hastanenin ödeme problemini çözecek tarzda bir ek ödeme oluşturmaları konusunda da buradan söylüyorum. Üniversitenin yetkililerine de ifade ettim. Maliye bakanlığı bir ek ödenek talebiyle destek vermediği taktirde Adnan Menderes Üniversitesi bir kaç ay içerisinde ciddi sıkıntılara girecektir. Bunu biliyorum ve oradaki hekim arkadaşlara öğretim üyesi arkadaşlara yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum. İktidar partisi vekillerinin bu konuda üzerine düşeni yapacağına da eminim.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Biz kendi gazetemizde de bir reklam sayfası ayırdık Aydın'da çıldır havalimanının açılması yönünde. aydın'da çıldır havalimanı olmalı mı neden olmuyor.

 

Metin Lütfi BAYDAR : Aydında Havalimanı Kesinlikle Olmalı

Aydında Havalimanı kesinlikle olmalı. Bu hükümetin yani CHP'nin yoğunlukta olduğu illere bir cezalandırma metodolojisi var. Ne yazık ki böyle. Böyle bir siyaset olmaz olmamalı da... Ama böyle yapıyorlar bunun altını çizerek belirtiyorum. Böyle bir siyasi üslubu şık bulmuyorum. Bizim Aydın'da bir havaalanımız olsa özellikle yaş sebze meyvenin sıklıkla taşınacağı zamanda bir kargo uçaklarının kalkabileceği bir ortam yaratılsa hem ihracatımız daha direkt olur daha düzgün olabilir, onun dışında da birçok il ile irtibatımızı daha küçük uçaklarla sağlayabiliriz. Butik havayolu şirketleri burada birtakım şeyler yapabilir. Bunlara yönelik çözümleri mutlaka iktidar partisi vekilleri de düşünüyordur. Yani bu konuda duyarsızlardır demiyorum. Ama sonuçta olmuyor. Bunun yapılması gerektiğine inanıyorum. Aydın artık bir Büyükşehir olduysa sadece adıyla değil yani yaşantısıyla şekliyle onun ötesinde havalimanıyla tüm yapılarıyla ulaşımıyla her türlü alt yapısıyla Büyükşehir olmalıdır. Bütün şehir olmalıdır diyorum. Buna yönelik olarak Büyükşehir Belediyemizin projeleri var. Önümüzdeki günlerde sayın Başkanımız da açıklayıp anlatacaktır ama esas olarak Aydın'ın adına Aydın Büyükşehir e yakışır tarzda bir hükümet yatırımını alamadığını tekrar altını çizerek belirtiyorum. Bunlar mutlaka değerlendirilmeli. Ve bir an önce yatırım planlarına alınmalı. Aydın hak ettiği noktaya gelmelidir. Ben de bunun Aydın'ın bir milletvekili Aydın'ın bir evladı olarak da Aydın haklarının aranması ve bunların savunulması konusunda her zaman yılmaz bir milletvekili olacağıma da belirtmek istiyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN : Son olarak Aydın halkına bizim aracılığımızla neler söylemek istersiniz?

 

Metin Lütfi BAYDAR : Hiç Yerde Yalnız Kalmadık, Hiç Kimseyi de Yalnız Bırakmadık

Ben Aydın halkının dört yıldır milletvekilliğini yapıyorum. Önümüzdeki dönemde önseçimde aday adayıyım ve ondan sonra da Milletvekili adayı olacağıma da eminim. Bize güvenmelerini CHP'nin de iktidar olacağına inanmalarını ve bu konuda gün seferberlik birlik günü olduğunu unutmamaları ve CHP'ye destek vermelerini istiyorum. Tekrar bende kendi sloganımı söylüyorum. Gittiğimiz hiçbir yerde yalnız kalmadık ama hiç kimseyi de yalnız bırakmadık diyorum.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2460 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim