• Aydın30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Kuşadası İlçe Başkanı Soner KAPLAN İle Çok Özel Röportaj
23 Ağustos 2015 Pazar 01:42

CHP Kuşadası İlçe Başkanı Soner KAPLAN İle Çok Özel Röportaj

Aydın Özel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN CHP Kuşadası İlçe Başkanı Soner KAPLAN İle Çok Özel Röportaj yaptı.

Aydın Özel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN CHP Kuşadası İlçe Başkanı Soner KAPLAN İle Çok Özel Röportaj yaptı.

Adnan AYTAŞKIN :

Öncelikle Başkanım nerelisiniz ? Nerede doğdunuz ? Hangi Eğitimleri aldınız ? Anlatır mısınız ?

 

Soner KAPLAN : Konya Ereğli Doğumluyum

Ben Konya Ereğli doğumluyum, 8 yıl yatılı okulda okudum, sonrasında Endüstri Meslek Lisesine devam ettim, sonra yolumuz gurbete düşmek zorunda kaldı, gurbete çıktık 18 yaşından beri Kuşadası'nda yaşıyorum, Kuşadası'na yerleştim, Kuşadası'ndan evlendim, Kuşadası'nda işimi kurdum, Kuşadası'nda siyaset yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Ne iş ile Uğraşıyorsunuz ?

 

Soner KAPLAN : Kuşadası'nda 2 tane Restoran'ım Var

Malum Kuşadası'nda geçim kaynağı Turizm, benimde Turizm sektörüne endeksli Restaurant'larım var 2 tane, birisi Aile Restoran'ımız birisi kendi Restoran'ım var, kendi mesleğim bu, ben çekirdekten bu mesleğin içerisinde yetişen, yoğrulan, çekirdekten gelen bir kişiyim, benim öyle patronluk gibi bir lüksüm yok mutfağın içerisindeyim, salondayım sizde görüyorsunuz her alanda çalışıyorum kendi işimin işçisiyim, mutluyum çokta severek yapıyorum bu işi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Turizm dediniz de Kuşadası Turizm Kenti, kaç yıldır Turizm Sektöründesiniz ? İşler nasıl artıya mı gidiyor ? Eksiye mi gidiyor ? Nasıl ? Kuşadası Turizmi ?

 

Soner KAPLAN : Borçlu Olmayan Hiç Kimse Yok

Ben 18 yaşımdan beri 19872'den bu güne Turizm sektörünün içerisindeyim, dönem dönem değişiyor işler, çok iyi olduğu dönemlerde oluyor, dibe vurduğu dönemlerde oluyor ki bunun en büyük gerekçesi Ekonomi ile de ilgili, gelir kaynaklarıyla da ilgili cebinde parası olmayan insan tatile çıkamaz, tatile çıkamayınca bizler iş yapamayız, tabi ki ülkenin durumu son günlerde her ne kadar şişirilse de herkes borçlu, borçlu olmayan hiç kimse yok, herkesin cebinde 2 şer, 3 er tane Kredi Kartı var, yaşamımız krediler ile sürüyor, bu son zamanlarda iyice artık köşeye sıkışmış bir vaziyette ekonomik durum, inşallah toparlarlar ama çok iyi değil Turizm'de çok iyi değil.

 

Soner KAPLAN :Yerleşik Turist Sayıları Hiç Yok

Eski dönemlerdeki yerleşik Turist sayıları hiç yok, Kuşadası'nın içerisinde günü birlik Turizm var Kruvaziyer Gemi Turizmi dediğimiz, onların esnafa hiç bir katkısı yok, bizim Yüzde 50 yerli yüzde 50 yabancı Turiste dayalı bir müşteri potansiyelimiz var, tabi istediğimiz beklediğimiz işlerimiz yok, SSK borçlarımız, Vergi borçlarımız, Belediyeye olan borçlarımız tamamen arkadan geliyor, günü gününe ödeyebildiğimiz borçlarımız çok nadir yani sıkıntılar malum ama yine de mücadele ediyoruz uğraş veriyoruz sonuçta mesleğimiz bu.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Kuşadası önceden Türkiye de daha bir markaydı, Şimdi Bodrum, Çeşme, Antalya gibi birçok yer daha ön plana çıktı, Türkiye gündeminden Kuşadası'nın eskiye nazaran düşmesinin sebebi nedir ?

 

Soner KAPLAN : Kuşadası Beton Yığınına Döndü

Kuşadası'nın diğer tatil yörelerine göre arka planda kalmasının sebebi yerleşim, Kuşadası'nın yerli halka yerleşik düzene kaydı Otelleşme veya Tatil Köyü konseptinden çok uzaklaştığı için bu sonuç doğdu tamamen beton yığınına dönüştü, sitelere müsaade edildi, arsalar, araziler yıllar öncesinden imarlara açıldı, tatil köyleri Otel yatırımcısı teşvik edilmediğinden dolayı,  bir sitede 700 tane daire var, yılda sadece 30 gün tatil yapmaya oraya geliyorlar, geri kalan 11 ay tamamen boş halbuki buralarda Tatil Köyleri, 5 yıldızlı donanımlı Oteller olsa daha kaliteli olur daha böyle heyecan olur daha bir canlılık olur tam bilmiyorum ama 1500-2000 civarında Kuşadası'nda site var, tamamen bina yığını, beton yığını böyle bir düzen var.

 

Soner KAPLAN : Herşey Dahil Sistemi İçimizin Kanayan Yarası

Herşey dahil sistemi içimizin kanayan yarası, bugün sabah bavulunu otele bırakan müşteri Kuşadası'nı terk edinceye kadar çarşıya inmiyor her şeyini Otelin içerisinde ücretsiz karşılayabildiği için dışarıya ihtiyaç duymuyor bu kez dışarıda ki esnaf mağdur oluyor, Turist paylaşılamıyor yani ortada olan bir pasta var bu pastayı adil bir şekilde hiç kimse kullanamıyor sadece Otellerin inisiyatifine ve acentelerin inisiyatifine bırakılıyor bu sistemde çökmeye başladı çoğu otel bunun altında ezilmeye başladı bir kısım oteller artık yarım pansiyon'a dönmeye başladı, inşallah ilerleyen günlerde de bunun fayda getirmediğini anlayıp tamamen Avrupa Ülkelerinde yapılanlar gibi olur, herşey dahil sistemi çok berbat bir sistem hepimize zarar verir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım birde sizin Siyasi yönünüz var, ne zaman siyasete başladınız ?

 

Soner KAPLAN : Siyasete 1991'de Gençlik Kollarında Başladım

Ben Siyasete 1991-1992 yıllarında Gençlik Kollarında başladım, nasıl mesleğimde mutfakta yetiştiysem Siyasette de Gençlik Kollarında yoğrularak hiç kopmadan partinin içerisinde büyüdüm benim çocukluğum orada geçti, yazın işyerimde kışın tamamen partimin içersinde geçti, barajın altında kaldığımız dönemde de biz o partideydik, en kötü günlerimizde de biz o partideydik, en coşkulu günlerimizde de biz o partideydik, çok ağladığımız günde oldu, üzüldüğümüz günde oldu, Kuşadası'nda coşkuyu yaşayıp Türkiye genelinde hüzünlenip sevincimizi yaşayamadığımız günlerde oldu yani Siyasetin içersindeyim, çok uzun zamandır içerisindeyim, bugün de CHP Kuşadası İlçe Başkanıyım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Kaç yıl yönetimde bulundunuz ve kaç yıldır İlçe Başkanlığı yapıyorsunuz ?

 

Soner KAPLAN : 2 Buçuk Yıldır İlçe Başkanıyım

2008 yılında Esat ALTUNGÜN'ün İlçe Başkanlığı ile birlikte bende yönetim Kurulu Üyesi olarak başladım o zaman yönetimimizde şimdiki Belediye Başkan Aday Adayı olan arkadaşlarımızdan da vardı sonra Esat ALTUNGÜN Başkan istifa edip ayrıldıktan sonra Kuşadası Belediye Başkan Adayı oldu ve  kendisi Kuşadası Belediye Başkanı oldu, bizim ilçe yöneticiliğimiz devam etti sonraki 3 yıl Örgütten Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildim son 2 buçuk yıldır da İlçe Başkanıyım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Kuşadası'nda CHP'li bir Belediye var, Belediye Başkanı olarak Özer KAYALI'yı nasıl buluyor sunuz ? Birlikte hareket ediyor musunuz ?

 

Soner KAPLAN : Esat ALTUNGÜN'ü Destekledik

Şimdi benim ilk dönemde de CHP li bir Belediye Başkanım vardı, bu dönemde de CHP li bir Belediye Başkanımız ile devam ediyoruz, bu bir Bayrak yarışıdır, Genel Merkezin tercihi bu yönde oldu saygı duymak lazım, her ne kadar gönlümüzde önseçim, Demokrasi kurallarının uygulanması olsa da Genel Merkez böyle bir uygulamada bulundu, saygıyla karşıladık o gün Belediye Başkan Adayımız Özer KAYALI bey ile oturduk konuştuk dedik ki biz seçim sathında olduğumuz için biz taraf olduk, bir önceki Belediye Başkanımızı destekledik, bunu da kimseden gizlemedik çünkü aile içi bir yarıştı bu, herkesin gönlünden geçen bir aday adayı vardı, bizde o gün mevcut Belediye Başkanımız Esat ALTUNGÜN'ü destekledik.

 

Soner KAPLAN : Özer KAYALI Bizim İle Devam Etmek İstedi

Kuşadası Belediye Başkanımız Özer KAYALI aday yapıldıktan sonra bugün artık Belediye Başkanı Adayımız sizsiniz Özer Bey, bizim partili ruhumuz ön plana çıktı adaylık döneminde ki gömleğimizi çıkartıp artık gerçek kimliğimizi partimizin gömleğini ile görevimize devam edeceğiz sizinde bu konuda düşünceniz çok önemli bizimle çalışmak ister misiniz, istemez misiniz sonuçta sizin tasarrufunuzda bizim devam edip etmememiz dedik, kendisi çok iyi niyetli davrandı zaten birbirimizi de çok öncesinden tanıyoruz,  kendisi de İlçe Sekreterliği yaptı, yönetim kurulu üyeliği yaptı bugünkü Belediye Başkanımız Özer KAYALI, ben bu mevcut yönetim ile devam etmek istiyorum dedi.

 

Soner KAPLAN : Kuşadası'nı Yüzde 60 İle Kazandık

Kuşadası Belediye Başkanımız Özer KAYALI aday yapıldıktan sonra yönetimimize başarılı bir yönetim, çalışmalarınızı çok iyi görüyorum dedi, devam edeceğim dedi karşılıklı güven oluştu bu güveni tabanımıza yaydık, örgütü birleştirdik, o ayrışmalı 7 tane aday adayı olan bir parçalanmışlığı toparladık hep birlikte sonucunda da %60 ile yerel seçimleri kazandık, müthiş bir başarıydı.

 

Soner KAPLAN : Büyükşehir Yasasının Zorluklarını Aşamadık

Türkiye genelinde de %60 ile kazanan bir İlçe olduktan sonra da tabi ki vatandaşta toplumda büyük bir beklenti oluşuyor ister istemez ama Büyükşehir yasasının getirdiği zorlukları aşamadık açıkçası sistem oturmadı, sistemsizlik bazı olumsuzlukları getirdi çünkü görev alanlarını tam kavrayamıyorsun, yılların getirdiği bir yerleşik yönetimden tamamen farklı bir sisteme geçiyorsun bunun zorlukları baya bir yaşandı bence yeni yeni 1 buçuk yıl geçmesine rağmen anca yeni yeni kimin hangi alanda sorumlu olduğunu görevli olduğunu ancak anlamaya başladık.

 

Soner KAPLAN : Hükümet Kuşadası'na Destek Olmuyor

Hükümet desteğinden yoksun bir Belediye çalışmaları gerçekleştiriyorsun, örnek veriyorum Denizli Büyükşehir Belediyesinde ben Denizliye gittiğimde sokak aralarında Karayollarının, Devlet Su İşlerinin araçlarını görüyorduk hayret ile karşıladım yani Denizli Belediyesinin çalışmalarına destek veriyor katkı sağlıyor halbuki Aydına geldiğimde Kuşadası'na geldiğimde Devletin hiç bir imkanının ne bir alanda ne bir yerde burada Belediye çalışmalarına katkı sağladığını ben görmedim yani bu Hükümet ile bağlantılı, Hükümet ile ilintili bir durum eğer Hükümet kendi Belediyesi olan yerlere desteğini katkısını daha çok sunuyor böyle olmamalı, daha önceki dönemlerde de bir çok Hükümetler gördük, yaşadık Hükümetin görevi toplumun her noktasına eşit bir mesafede hizmet götürmektir, burada bir farklılık yaratıyorlar, e bunun karşılığında da kendi imkanların kısıtlı örnek veriyorum,

 

Soner KAPLAN : Kuşadası'nda  6 Ay 100 Bin, 6 Ay 1 Milyon Yaşıyor

Kuşadası 100.000 i yeni aşan bir ilçe de 100 Bin nüfusuna dayalı iller Bankasından veya Ankara'dan ona göre katkı alıyorsun, destek alıyorsun maddi manevi ama götürdüğün hizmet 1.000.000 kişiye yakın bir hizmet götürmek zorundasın yazlık bir şehir, yaz Nüfusu sizde biliyorsunuz 1 Milyon'a yakın bir Nüfus yoğunluğu var tabi ki çöplerde toplanamayabiliyor işlerde tam sağlıklı yapılamayabiliyor, Parklara belirli hizmetler götürülemiyor, elindeki ekipman verdiğin hizmet 1 Milyon Nüfusu kaldırmakta zorlanıyorsun, bu aksaklıklar tabi ki çıkıyor tamam denilecek işte tabi ki Eskişehir çok başarılı Eskişehir'in yazlık nüfusu belli yazlık kışlık nüfusu aynı birbirine orantılı ama Kuşadası'nda 6 Ay'ın 100 Bin ama diğer 6 ay'ın 1 Milyon Nüfusa hitap ediyor.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Turizm Bölgelerine ayrıca farklı bir sistem mi uygulanmasını istiyorsunuz ?

 

Soner KAPLAN : Abone Sayısına Göre Hizmet Verilmeli

Yani Turizm Bölgelerinde şu dikkate alınmalı çok basit Abone sayısına göre hizmet vereceksin, sadece kağıtta yazan nüfusa göre hizmet gönderirsen, destek gönderirsen Belediyeler bunların altında ezilir, Kuşadası'nda ki abone sayısına göre destek gönderirsen o aldığın desteği de daha böyle sağlıklı daha böyle rahat ulaştırırsın ekipmanını çalışan sayını ona göre artırırsın, 1 Milyon kişi yaşayan bir şehirde 130 kişi ile Temizlik Şirketi kuruyorsun, 131. kişiyi alamıyorsun çünkü bulunduğun ilçenin Nüfus sayısına göre bazı düzenlemeler Sayıştay tarafından yapılıyor, ondan sonra da bu mücadelenin içerisinde boğulup kalıyorsun işin açıkçası.

 

Soner KAPLAN : Turizm Şehirleri Eziliyor

Turizm sektörü Kuşadası'nın Ülke ekonomisine sağladığı katkıyla bir başka ilçenin sağladığı katkı arasında dağlar kadar fark var, Gemi Turizmiyle gerek yerleşik Turizmiyle müthiş bir girdi sağlıyor ama bu yoğunluğun altında da Belediyeler ister istemez eziliyor. Bu şekilde Bodrum aynı sıkıntıları yaşıyor, Marmaris aynı sıkıntıları yaşıyor, Fethiye'de Kuşadası, Çeşme gibi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Büyükşehirlerinde çok büyük yetkisi var şimdi Aydın Büyükşehir Başkanının Partinizden olmasının katkısını mutlaka alıyorsunuzdur.

 

Soner KAPLAN : Büyükşehir Yasasını Biz İstemedik

Aydın Büyükşehir Belediyesinin katkısını tabi ki alıyoruz ama aslında bu Büyükşehir yasası bizim istemediğimiz bir yasaydı, Büyükşehir yasasına geçilmeden önce biz Davutlar Beldenizde ve Güzelçamlı Beldemizde Referandum yaptık, dedik ki Belde Belediyelerin kapanmaması için halkı gayriresmi Referanduma davet ettik vatandaş geldi oy kullandı %95 i Hayır dedi yani biz Belediyelerimizin kapanmasından yana değiliz dedi, biz bu çıkardığımız Referandum sonuçlarını Genel Merkeze gönderdik, Genel Merkez bunu önerge olarak Hükümete sundu arkadaş yapmayın bunu dedi, bu doğru bir yasa değil doğru bir çalışma yöntemi değil dedi.

 

Soner KAPLAN : Yasayı Çıkartıp İçini Boşattılar

Büyükşehir Yasası tamamen Valilik sisteminde yönetilecek, Eyalet sisteminde yönetilecek bir sistem bu, bunlar yapıldı kabul edildi ama sonrasında İl Özel İdarenin mallarını Büyükşehirlere devir etmesi gerekirken Aydın İl Özel İdaresi kendi mallarını tekrar Devletin bünyesine çekti, yani hem yasaları getiriyorsun hem yasaların içini boşaltıyorsun eğer bu Büyükşehir Aydın'ın ise Belediyesine bakıyorsun CHP li yada MHP li bir Belediye ise içini boşaltıyorsun AKP'li bir Belediye ise desteğine bir kat daha fazla destek veriyorsun gücüne güç katıyorsun böyle bir anlayış olmaz yani bu sistem altında hiç bir Büyükşehir Belediye Başkanı başarılı olamaz.

 

Soner KAPLAN : Aydın'ın Malı Aydın'da Kalmadı

Bir kampanya düzenleniyor yıllardır Aydın'ın malı Aydında Kalsın diye neden düzenleniyor bu kampanya bunu bir irdeleyip düşünmek lazım, Örnek veriyorum burada Kuşadası Davutlarda Belediyenin malı olan sağlık hizmeti veren eski Belediye Binasına geldi Özel İdare el koydu burası Özel İdarenin oldu dedi yok böyle bir şey eğer Büyükşehir yasasına geçiyorsan, mevcut mallar, mevcut Gayrimenkulleri de bırakmak zorundasın.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Önümüzde CHP Kuşadası İlçe Başkanlığı seçimleri var, siz mevcut Başkan olarak Aday mısınız ? Kararınızı verdiniz mi ?

 

Soner KAPLAN : 7 Yılda 6 Seçim Yaşadım

Şimdi ben az önce de söylediğim gibi 7 yılda 6 tane büyük seçim yaşadım, 3 tane İlçe Kongresi yaşadım, müthiş bir tempo müthiş bir enerji harcadık bütün arkadaşlarımız ile birlikte müthiş başarılar yakaladık, ilk Genel seçimimde yüzde 56 gibi bir oran sonra yerel seçim yüzde 60 arkasından Cumhurbaşkanlığı seçimi yüzde 76 sonrasında en son Genel Seçimler yüzde 53 oy aldık, yüzde 50 yüzde 60 bandında oyları gidip gelen bir ilçenin İlçe Başkanıyım ben,

 

Soner KAPLAN : Müthiş Bir Başarı Yakaladık

Başarı durduk yerde olmuyor gecemizi gündüzümüze kattığımız emek verdiğimiz zamanlar çok fazla ben sabahın 08:00 de çıkıyordum gece 01:30 da eve geldiğim günler oluyordu, Milletvekillerimiz ile birlikte gitmediğimiz yer yani klasik sözler bunlara çok fazla girmek istemiyorum, müthiş bir tempo yakaladık ben üretken birisiyim ben geldiğim görevi sonuna kadar bulunduğum görevi sonuna kadar kullanan sonuna kadar mücadele eden bir insanım müthiş bir başarı yakaladık, bu başarılar gelirken de yoruluyorsun ister istemez.

 

Soner KAPLAN : Başkanlığa Aday Değilim

Bir süreliğine yani bu dönem bir ara vermek istiyorum, 2 yıl bir dinlenip, 2 yıl bir toparlanıp yani işimi çok aksattım, ailemi çok aksattım 8 yaşında bir kızım var, nasıl büyüdüğünü bilmiyorum hatırlamıyorum, onun hazzını yaşayamadım, 1 dönem 2 yılda birdir Kongreler bizde 1 dönem ara verip sonraki süreçte Partimin bana ihtiyacı olursa her zaman sorumluluk almaya hazırım ama bu dönem aday olmayacağım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Delege seçimleri var, Kuşadası'nda şuan aktif Delege seçimleri için çalışan gruplar var, sizin bu Delege seçimleri ile ilgili bu gruplar gibi herhangi bir çabanız var mı ?

 

Soner KAPLAN : Şimdilik Nail Bey ve Erdal Bey Aday

Ben hiçbir adayın yanında değilim, hiçbir adayında karşısında değilim, Adaylığını açıklayanlar var Nail ÖZAZMAN Bey var, Erdal Bey var, bir de başka grup var herhalde onlar Delege seçiminden sonra aday çıkaracaklar, tabi bu bir Aile içi yarış başka adaylarda çıkacaktır, bu işin doğasında var.

 

Soner KAPLAN : Bana Çok Büyük Baskılar Geldi

CHP Kuşadası İlçe Başkanlığını bırakmama için bana çok büyük baskılar geldi, çok büyük talepler vardı, bir taraftan gerçekten çok mutlu oldum, onur duydum demek ki biz doğru işler yapmışız ki tercih ediliyoruz, siyasette hep istenilmez, hep birileri çökertilip onun üzerine geçip makama gelinmek istenir ama ben bunu yaşamadım bunun tam tersine gerek Belediye Başkanımızdan gerek Milletvekillerimizden gerek parti tabanımızdan korkunç bir baskı vardı üzerimizde ama ben bir kez karar aldım ara vereceğim dinlenmek zorundayım fiziken de çok yıprandım, çokta mutlu oldum hakikatten böyle yapılmalı bu şekilde yapılmalı zamanı gelince de geriye çekiline bilmeli, dinlenilmeli, yeniden enerji toplayıp yeniden girdiğin zaman daha faydalı oluyorsun, daha üretken oluyorsun bu benim tercihimdi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Birde şöyle bir durum var, seçimler 3 ay sonra olursa seçim gözüküyor Kongreler iptal olursa siz İlçe Başkanı olarak 1 seçim daha geçireceksiniz, hazır mısınız  yeni bir seçime ?

 

Soner KAPLAN : Delege Seçimleri Yapılır

Şimdi yeni bir seçimden çıktık, 7 Haziran seçimlerinden çıktık, Mahalle Delege seçimlerimiz yapılır, benim şahsi düşüncem Mahalle Delege seçimleri yapıldıktan sonra 2 haftaya kadar da erken seçim tarihi belirlenir, Kasım ayının ilk haftası Genel Seçim yapılacak olursa İl ve İlçe Kongreleri ertelenir diye düşünüyorum çünkü örgüt motivasyonunu tamamen kendi iç yarışına harcar, Genel seçim havasına örgütü, tabanı sokamazsınız,

 

Soner KAPLAN : 1500 Kişi İle Sahadaydık

Son 7 Haziran Genel Seçimlerinde biz 1500 kişi ile sahadaydık, 1500 kişiyle biz alandaydık, 1500 kişiyi Genel Seçime mi motive edeceksin kendi yarışının içerisine mi çekeceksin, öyle bir durumda örgüt tamamen zorlanır, kanımca erken seçim tarihi belirlendikten sonra Genel Merkez kendi içerisinde bu durumu düşünüp İl ve İlçe Kongrelerini Genel Seçim sonrasına erteleyebilir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

4 tane Milletvekiliniz vari Kuşadası ile ilgili sorunlarınızda en fazla ilgilenen Milletvekiliniz hangisi ?

 

Soner KAPLAN :Vekillerimiz Mazbatalarını Yeni Aldılar

Şuan çok yeni 3 aylık bile değil yeni bir süreç işte mazbatalarını aldılar, daha çok taze her şey işin açıkçası Kuşadası'nın sorunlarına eğilinecek Kuşadası'nın sorunlarıyla ilgilenilecek çok bir ortamda doğmadı bu Hükümetin belirsizliği koalisyon kurulacak mı ? Kurulmayacak mı ? Genel Merkezin kendi içerisinde ki grup toplantıları yerellerde kilerin önüne geçti, bu da haksızlık etmemek lazım yani öyle bir tablo oluşmadığı içinde şuan için söylenecek bir şey yok, hemen yeni bir erken seçime hazırlanılması gerekiyor durum bu şekilde devam ediyor.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Aydında Çıldır Havalimanı var, arazisi var, ismi var, yaklaşık 50 sene önce Mustafa ÇILDIR Havalimanı yapılsın diye araziyi hediye etmiş ama şuan Aydın'da uçak kalkıp inmesi yok, Büyükşehirlerin hepsinde Havalimanı var, ülkemizde 50 kusur ilde havalimanı var yani Aydın sınırlarında havalimanına ihtiyaç var mı ? Bu konuda ne düşünüyor sunuz ?

 

Soner KAPLAN : Havalimanı Aydın'ın Batı Yakasına Olmalı

Tabi ki ihtiyaç var yani bunun en canlı örneği İzmir Adnan Menderes Havalimanına gittiğinizde oradaki tabloyu görürsünüz, İnsanlar balık istifi gibi araç bırakacak yerin yok, tamamen çok müşkül vaziyette talep var mı var, İzmir'deki Havalimanına gelen yerli ve Yabacı Turistlerin hepsi İzmir'de kalmıyor, bir çoğu Kuşadası'n Didim'e Bodrum'a Marmaris'e Fethiye'ye de gidiyor, benim düşüncem Aydın'ın batı yakasına işte Didim'e de yakın olabilecek, Kuşadası'na da yakın olabilecek diğer Turizm ilçelerine de yakın olabilecek coğrafya da müsait düzgün bir ovaya sahip bu bölgede iyi bir Havalimanının yapılmasından yanayım.

 

Soner KAPLAN : Havalimanı Açılmaması Hükümet Politikası

Yani bugün Karadeniz de denizin üzerine Havalimanı yapacağım diye uğraşırken asıl ihtiyacın bulunduğu bölgeye Havaalanının düşünülmemesi Hükümet Politikası olarak ben bunu değerlendiriyorum yani dedim ya Siyaset bazen düşüncelerin önüne geçiyor, yatırımların önüne geçiyor anlayın işte senin şehrin benim şehrim, Benim hislerime siz telaffuz oldunuz Aydında CHP 1. parti olduğu için mi dediniz ? Yani doğrusu bu en büyük ihtiyaç olan yer burası gidin Adnan Menderes Havalimanına çıkan acente araçlarına bakın, Turizm araçlarına bakın, yüzde 60 yüzde 70 i Didim ve Kuşadası'na yöneliyor. aynı zamanda Efes'e çok yakın olacak Efes Meryemana gibi önemli 2 değerimiz var, Kuşadası ile bütünleşmiş Kuşadası ile artık iç içe geçmiş, oranında çok büyük etkisi olur, faydası olur ama maalesef dikkate alınmıyor.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Benim sorularım bitti, sizin son olarak Kuşadası ve Aydın Halkına iletmek istediğiniz neler var.

 

Soner KAPLAN : Seçim Havasına Bürünmeliyiz

Ben öncelikle partimizin aile içerisinde ki seçimlerin Demokrasi içerisinde, şölen havasında geçmesini temenni ediyorum, burada tabi ki demokrasi kazanacak, anlayış kazanacak, birbirimizi üzmeden kırmadan ötekileştirmeden ayrıştırmadan  bir an evvel bu kongre havasından sıyrılıp genel seçim havasına bürünmelerini öneriyorum çünkü biz bu yarışları içimizde yıllardır yapıyoruz, yıllarca yapmışızdır.

 

Soner KAPLAN : Önemli Olan Partimizin İktidar Olması

Siyasette benim İlçe Başkanı olmam ya da başka bir arkadaşın İl Başkanı olması önemli değil önemli olan Partimizin İktidar olması, iktidara gelebilmesi benim gönlümden geçen benim istediğim CHP'nin Türkiye'de İktidar olması az önceki bahsettiğimiz sorunların, problemlerin hepsinin eşit ve adaletli bir şekilde dağıtılmasından yana talebim bu niyetim bu, inşallah CHP önümüzdeki Genel Seçimlerde iktidar olması, Demokrasinin, Adaletin, Özgürlüğün yaşandığı bir ülkenin temellerini hep birlikte atmak,  bütün düşüncem, isteğim, talebim de bu.

 

Soner KAPLAN : Sizi Beğenerek İzliyor, Takip Ediyorum

Size de bize böyle bir imkanı sunduğunuz için teşekkür ediyorum, sizin hem Sosyal Medya da hem de medya üzerinden ve yazılı basından takip ediyorum, gayet başarılı buluyorum, esnaf ile iç içesiniz, halk ile iç içesiniz, Siyasetten uzak değilsiniz, Siyasetin içerisindesiniz, yorumlarınızı paylaşımlarınızı da takip ediyorum, çok ta olumlu seviyeli bir şekilde sürüyor, gerçekten sosyal medyada bu tür gazeteci arkadaşlarımıza da ihtiyaç var, doğru yolu gösteren, doğru bilgileri aktaran arkadaşlarımıza da ihtiyaç var, beğenerek izliyorum, takip ediyorum, teşekkür ediyorum.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4113 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim