• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Kuşadası Meclis Üyesi Bilgehan ALGAN Röportajı+
13 Ocak 2016 Çarşamba 00:14

CHP Kuşadası Meclis Üyesi Bilgehan ALGAN Röportajı+

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Bilgehan ALGAN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Aralık 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Bilgehan ALGAN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN: Bilgehan bey öncelikle kendinizi tanıtır mısınız, nerelisiniz nerede doğdunuz hangi eğitimleri aldınız ?

 

Bilgehan ALGAN : Tıp Fakültesi Mezunuyum

1963 Bozdoğan doğumluyum, çocukluğumun 10 yılı Aydın'ın Yenipazar ilçesinde geçti, İlkokul sonra Ortaokul ve Liseyi Nazilli'de okudum. Üniversiteyi  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanıp 1 sene İngilizce hazırlık olmak üzere 7 senede Tıp Fakültesi okuduktan sonra da Amasya nın Göynücek ilçesinde mecbur hizmetimi tamamladım.

Bilgehan ALGAN : 1992 Yılında Kendi Muayenehanemi Açtım

Askerliğimi Tuzla'da yaptım şanslı bir kişi olarak, herkes Güneydoğu'ya giderken arkasından hayalimdeki Doktorluk yeri olan Kuşadası'na geldim tayinde arkadan geldi şansıma taleplerimizi yaptık sonrada 92 yılında kendim muayenehanemi kurdum. 

Bilgehan ALGAN : Turizm Hekimliği Yaptım

Part time olarak muayenehanemde çalışıyordum ve Turizm Hekimliğine gittik ilk önce Pine Bay Otelin inşaat döneminde Doktorluğuna başladık, Turizm Hekimliğine başladıktan sonra da şu anki tıp merkezlerinde  çekirdek yapısı olan  medical canter dediğimiz han özel  sağlığı kurdum  içinde kendi hastalarımıza bakabildiğimiz kanuni olarak labaratuvar ı olan röntgeni olan bir tıp merkezi kurduk. 

Bilgehan ALGAN : Saydam Tıp Merkezini Kurduk

2005 de yasalar değiştikten sonra  Saydam Tıp Merkezini kurduk, Cerrahi  Saydam Tıp Merkezi  içinde apandisit gibi safrakesesi gibi kemik ameliyatları gibi kırık ameliyatları gibi küçük ameliyatların yapılabildiği tomoğrafisi olan güzel bir tıp merkezini kazandırdık Kuşadasına 1987 - 2015 yani 28 yıllık bir hekimlik mesleğim var son geçen sene talihsiz bir anlaşmazlık geçirdik hukuki süreci devam etmekte ve saydam daki haklarımı  maalesef talihsiz bir şekilde kaybettik. 

Bilgehan ALGAN : Yaptıklarımızla Örnek Olmaya Devam Ediyoruz

Biz yaptıklarımızla kişilere örnek olmaya devam edeceğiz yeni projelerim var, o projelerin bir kısmını hayata geçirdim diğerlerini de yavaş yavaş hayata geçireceğiz, sporu çok severim, lisede lisanslı voleybol ve atletizm yaptım ama hayatım boyunca  hep futbol oynadım.

Bilgehan ALGAN : Askerlikte Futbol Turnuvası Organize Ettim

Askerliğimde samsun da eğitimde futbol turnuvası yaptım Komutanımız dalgamı geçiyorsun benimle diye bir muhabbet etti hayır dedim burada arkadaşlar arasında bir spor faaliyet yapalım dedim her halde samsunda ki ilk spor organizasyonu ben yaptım 20 takım çıktı, 20 takımlık çok güzel bir spor organizasyonu yapmıştık askeri eğitimimizde, hayatım boyunca hep spor vardır.

Bilgehan ALGAN : 8 Yaşımda Akordion Çalmaya Başladım

Hayatım boyunca müzik te vardır 8 yaşında Akordion çalmaya başladım, 11 yaşında bağlama çalmaya başladım, 2 tane de nacizaade bestem var, yılbaşından sonra heralde o bestelerim sütüdyo'ya girecek  onlarla ilgili çalışmalarımızda devam ediyor, sesimizi beğenirsek biz okuyacağız orada beğenmezsek bir sanatçı arkadaşa okutacağız şu anda sütüdyo çalışmaları devam ediyor.

 

Adnan AYTAŞKIN: Şu anda euromed den bahsedelim mi?

 

Bilgehan ALGAN : Otellerin İşyeri Hekimliğini Yapıyorum

Şu anda saydamdaki talihsiz kaybımızdan dolayı bütün turizm hekimliği görevlerimi otellerde devam ediyorum ve bunu Eromed, Kuşadası Özel Hastanesi çatısı altında devam ediyorum resmi olarak bir bağlantımız yok şu anda ama otellerin işyeri hekimliğini yaparak özel hastalarda turizm hekimliğini Euromed ve özel hastane çatısı altında onlardan hizmet alarak devam ediyoruz.

 

Adnan AYTAŞKIN : Sizin Stk larda da başkanlıklarınız var sanırım bildiğimiz kadarıyla...

 

Bilgehan ALGAN : Rotary Kulübü Başkanlığı Yaptım

2007 - 2008 döneminde Rotary kulübününde Başkanlığını yaptık uluslararası bir kulüptür. Tamamen toplum hizmeti üzerine kuruludur ana fikri o dur, topluma hizmet vermedir orada topluma nasıl hizmet verebileceğimizi  nasıl liderler çıkarabileceğimizi ana temalarını öğrendik, o Başkanlığım döneminde de Kuşadası na çok güzel projeler kazandırdık.

Bilgehan ALGAN : Resif Projesini Hayata Geçirdik

Resif projesi hatta ve hatta o projenin devamını  Belediye Meclis Üyeliğini süresince yine yaptırmak için kolları sıvadık, o projenin devamını getireceğiz, o projeyi biraz açayım tamamen çevre dostu beton içi boş blokların yaklaşık 18 - 20 metrede derinliklerde belirlenilen çöl olmuş deniz altında  Üniversitelerinde belirlediği  yerlerde resifler balık yuvaları oluşturulması balıkların burada kendilerine barınak oluşturularak balık popülasyonu  4 yıl içinde ciddi rakamlara ulaşır, 10 - 15 misli rakamlara ulaşır ve trollerin de buraya gelmelerine engel olur,  Kuşadasında bunlarla ilgili çok güzel sonuç aldık devamını da getireceğiz bu anlamda sivil örgütlerimize dışardan  destek vermeleri için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Adnan AYTAŞKIN: İlk siyasete ne zaman başladınız ?

                        

Bilgehan ALGAN :  2004 ve 2009'da Genel Merkeze Anlatamadık

Siyaseti hep Dışardan destekledik şu ana kadar ama 2004 yılında Kuşadasının kayıplarının ortadan kaldırmak Kuşadasının iyi bir siyaset iyi bir Belediyecilik getirmek adına bir ekip halinde bugünkü ekibimizin çekirdek halinde o gün birlikteliğiyle oluşturulmuş bir siyasi hareket vardı  o hareketi biz Genel Merkezimizde pek anlatamamıştık, 2004 te  şu anda haklılığımız yavaş yavaş ortaya çıkıyor maalesef 2009 da da anlatamadık biz bunu.

Bilgehan ALGAN : Özer Başkanın Liderliğinde Çalışıyoruz

Şansımız bu güneymiş 10 yıl Kuşadası ne kazandı ne kaybetti her halde halkımız değerlendirecektir 1 - 2 yıldan beri Özer Başkanımizin liderliğinde ekibimiz özverili bir şekilde Kuşadası için elinden geldiği kadarıyla çalışmaktadır ve çalışmaya devam edecektir,  Özer Başkanın bir sloganı vardır, Dünya Kuşadasını konuşacak diye, öz eleştiri bizim için önemlidir daha Kuşadasını Dünyaya konuşturamadık  Ancak Dünyaya konuşturabilmemiz için alt yapının da bir şekilde hazır olması gerekiyordu Kuşadasının şu anda alt yapısını hazırlıyoruz büyük projelerde arkasından gelecektir.

Bilgehan ALGAN : Büyükşehir Yasası Sıkıntı Oldu

Özer Başkanımızın çalışmaları devam ediyor şunu da göz ardı etmemek lazım, bu siyasetin belli araçları vardır Amacınıza gidebilmeniz için belli  araçları kullanmanız gerekmekte bu Büyükşehir olayından sonra belli araçlarda ciddi bir şekilde azalma oldu yani bizim hedeflerimize ulaşacağımız  araçlar bizden alındı tabi bu bir mazeret değil biz politika yapıyoruz politika yaparak araçların çoğaltmanın yöntemini  bulmamız lazım bunun çalışmaları devam ediyor.

 

Adnan AYTAŞKIN: 

2 senedir görev yapıyorsunuz belediye meclisinde. Ekip olarak belediyede yaptığınız, en çok önemsediğiniz birkaç projeden bahseder misiniz?

 

BİLGEHAN ALGAN : Bisiklet Yolunu Yapamadık

Şu anda yaptıklarımızdan çok yapamadıklarımızdan bahsedelim. Biz göreve geldiğimiz anda ekip halinde masamızın üzerinde hemen Atatürk Bulvarından sahil kenarından geçen bir bisiklet yolu projemiz vardı. Bisiklet yolu projesini çizdik, malzemelerini hazırladık tam uygulamaya başlayacağımız anda oraya otoparkların konduğunu gördük ve maalesef bu bir tecrübesizlik. Büyükşehirin kullanımında olduğunu öğrendik. Biz bunu büyükşehir belediyesine anlatamadık tabi. Herhalde bir gelir sağlamak amacıyla oralar tamamen otopark haline geldi ve bizim en büyük yapamadığımız projelerden biri de bisiklet yolu projesidir.

BİLGEHAN ALGAN : Büyükşehir'den Bizim Adımlarımıza Karşılık Gelecektir

Şu anda aslında Davutlar’dan Güzelçamlı’dan Amara Sealight a kadar bir bisiklet yolu projesi de var fakat bunların yapılabilmesi için büyükşehir küçükşehir koordinasyonunun da iyi çalışması lazım. Her halde hem Büyükşehirden hem de bizden kaynaklanan bir tecrübesizlikten dolayı bir koordinasyon kurulamadı bugüne kadar. Bizim yeteri kadar adım attığımızı düşünüyoruz ama inşallah Büyükşehirden de bizim adımlarımıza karşılık gelecektir. Daha koordineli bir çalışmayla daha güzel projeler yapılacaktır.

BİLGEHAN ALGAN : Parke Taşı, Asfaltlama Çalışması Yapıyoruz

Şu anda Kuşadası Belediyesi olarak çok büyük projelere adım atmamakla birlikte bugüne kadar gidilmemiş, girilmemiş mahallelerin alt yapı çalışmalarını yaptık. Biliyorsunuz 12 metrenin üstü büyükşehir 12 metrenin altı da küçükşehir. Biz o yüzden 12 metrenin üstündeki yerlere pek dokunamadığımızdan dolayı 12 metrenin altında kalan mahallelerde parke taşı çalışması asfaltlama çalışması hala devam etmekte olan çalışmalarımız.

BİLGEHAN ALGAN : Altyapıya Yatırım Yapıyoruz

Şu anda yapılan en önemli çalışmalardan biri de altyapı çalışmalarımız. Belediyeciler pek sevmez parayı altyapıya yatırmayı çünkü pek görünmezler ama şu anda bugüne kadar yapılan işlerden bir tanesi bu.

BİLGEHAN ALGAN : Gençlik Merkezi Yapıyoruz

Kuşadası Belediyesi olarak Önümüzde yapacağımız çok güzel projeler var. Bir tanesi TARİŞ’in karşısındaki toprak saha denen yerde iki katlı bir otopark olan, içinde cep sineması olan, yürüyüş alanlarının, tenis kortlarının olduğu çok güzel bir gençlik merkezi, halk merkezi. Ben projesini gördüm çok beğendim, yapan arkadaşımızın da ellerine sağlık çünkü proje bir bina yığını değil. Bunun kararını aldık mecliste hemen en kısa zamanda da inşaata başlanacak.

BİLGEHAN ALGAN : Adagöl İle İlgili Bir Projemiz Var

Kuşadası Belediyesi olarak Yine Tusan ın arkasındaki ADAGÖL’le ilgili çok önemli bir projemiz var fakat orada yine dediğimiz kullandığımız araçlar engel olarak çıkıyor. Onları aşabilirsek Adagölle ilgili de çok önemli bir gençlik merkezi şeklinde bir optimist merkezi, yelkenli merkezi şeklinde bir proje var. Bu konuyla ilgili artık nasıl bir çözüm buluruz bilmiyorum ama. En kısa zamanda  onu da yapacağız.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Şimdi siz doktorsunuz, sağlıkçısınız Kuşadası’nda devletimizin yaptığı Devlet Hastanesi, özel hastaneler, klinikler, sağlık seköründe yeterli mi?

 

BİLGEHAN ALGAN : Sağlıkta Gelişmeler Önemli Ama Yeterli Değil

Kuşadası’na ben hekim olarak 1992 yılında geldim. O zaman Kuşadası’nda Sağlık Ocağı, Halk Sağlığı Merkezi olan yerde biz Devlet Hastanesi olarak hizmet veriyorduk 92 senesinde. Oradaki şartlarla bugün ki şartlar arasında dağlar kadar fark var. Bu tabi ki hala yeterli değil. Bugün ani bir beyin ameliyatı, kalp ameliyatı maalesef Kuşadasında yapılamıyor.

BİLGEHAN ALGAN : Hastane Yapıldı, Doktor ve Bölümler Bazında İçi Doldurulmalı

Yazın bir milyona çıkan nüfusu olan bir yerde, kruvazörlerin geldiği bir yerde sağlık turizminin de yapılabildiği büyük bir hastane kompleksine ihtiyaç var. Daha büyük düşünmek gerekiyor bununla ilgili şahsen bir yatırımcı olarak atılımlarda bulundum fakat o atılımların sonucunda da biraz önce bahsettiğim duruma düştük. Ama bu konu da devletin duyarlı davranıp daha büyük bir hastane yapması gerekir. Şu anda yeni bir bina yapıldı bunun içi doldurulursa doktor bazında, bölümler bazında Kuşadası’nda daha iyi bir sağlık hizmeti verilebileceğini düşünüyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Sizin ek olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

BİLGEHAN ALGAN : Kuşatak Projesi Acilen Yapılmalı

Sağlıkla çok önemli bir konu var, acilen çözülmesi lazım artık. Sürüncemede olan şu KAŞATAK projesinin hem Kuşadası halkının sağlığı hem de bu körfezin sağlığı açısından acilen çözülmesi lazım. Bugüne kadar herhangi bir sağlık sorununun çıkmamasının ana sebebi Kuşadalı olanlar, balıkçılar bunu çok iyi bilir. Kuşadası’nın önünden akan Barbaros yığınından başlayan Adabanko dan geçen körfezin içine girip özdereye doğru giden bir su akıntısı, dip akıntısı vardır doğal bir akıntıdır.

BİLGEHAN ALGAN : Büyükşehir Arıtma Sistemini Acilen Yapmalı

Bu akıntı olmasaydı Kuşadası’nın şu anda denizine girilmesi mümkün olmazdı çok açık söylüyorum. Çünkü Kuşadasını güzelçamlı Davutlardan tutun yalansu mahallesine kadar bir kanalizasyon ve atık sistemi yok derin atık sistemiyle bildiğiniz kanalizasyon 300 metre ileriye atılıp bu akıntıya veriliyor. Bazıları yarı yolda ortaya çıkıyor patlıyor, Bunun ileride büyük sıkıntıarı olur bu nedenle acilen KUŞATAK projesinin veya arıtma sisteminin faaliyete geçirilmesi gerekiyor. Arıtma sistemi Büyükşehirde olmasaydı zaten biz şuan çoktan bu projemizi hızlı bir şekilde başlatıp hayata geçirmiş olacaktık. Büyükşehirin de bunu acilen yapması lazım.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Kuşadası yıllar önce bir numaralı, bir çok ünlünün buralarda yer alıp tatil yapmaya geldiği bir yerdi Şu an herhalde bu dördüncü sıraya düşmüş ve EFES burada olmasa bu daha da aşağılara düşebilirmiş. Sizce neler yanlış gitti de Kuşadası bir turizm kenti olarak bu kadar gerilere gitti.

 

BİLGEHAN ALGAN : Sim City Programını Bilmeyen Belediyecilik Yapmaması Lazım

SİMCİTY diye bir program var. Bu programda biliyorsunuzdur projelendirirsiniz. Simcity programını bilmeyen oynayamayan kişilerin Belediyecilik yapmaması lazım. Şehir plancılığı yapmaması lazım. Şehir 10 yıllık 50 yıllık 100 yıllık projeler haline getirilir. Projeleri yapılır ve buna yönelik sistemler çalışmaya devam eder.

BİLGEHAN ALGAN : Rant Yüzünden Kuşadası Bu Hale Düştü

Kuşadası’nda bundan evvelki Belediyelere ağır olacak ama rant yüzünden maalesef Kuşadası bu hale gelmiştir. Bunu benim söylememe gerek yok bu herkesin gözü önündedir. Ama  önemli olan bu saatten sonra yapılması gereken Kuşadası 50 yıllık büyük düşünüyorsak belki de 100 yıllık projelendirilip alt yapılarının ona göre hazırlandırılıp ruhsatların da buna göre verilmesi gerekiyor.

BİLGEHAN ALGAN : Kuşadası İçin Radikal Kararlar Alınması Gerekiyor

Kuşadası için Çok radikal kararlar alınması gerekiyor. Yıkımsa yıkım, bakın çok açık söylüyorum kamulaştımaysa kamulaştırma, Bu Kuşadası belediyesinin bütçesiyle tek başına altından kalkabileceği bir şey değil Aydın Büyükşehir Belediyesinin de çıkabileceği bir şey değil belki ama projelendirildikten sonra bunların gerekirse Bakanlık düzeyinde bir hale getirilmesi lazım. Ancak bunlar yapılırken de üzerine basarak söylüyorum başkalarının hakkını alıp da başkalarına peşkeş çekmek amacıyla yapılmamasına dikkat etmek gerekiyor.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Türkiye’de böyle bir turizm merkezi olup da bu kadar çok site olan bir yer var mı?

 

BİLGEHAN ALGAN : 20 Yıllık Şansımız Vardı

Turizm Merkezi olupta Türkiyede bu kadar çok site olan yer Maalesef yok. Bakın ben çok açık yüreklilikle söyleyeceğim, Belediyecilikle ve siyasetle hiç alakam olmadığı dönemlerde 2000'lerde turizm sağlıkçılığı yaptığımdan dolayı yani beş yıldızlı otellerin sağlığıyla ilgilendiğim için uluslararası tur operatörleriyle yapılan toplantılarda bunlar çok açık yüreklilikle söylendi bize 95 - 96 larda. Aman dikkat İspanya’nın düştüğü hataya düşmeyin diye ki İspanya kendini bu hatadan kurtardı. Bugün giderseniz İspanya plajlarına ne hale geldiklerini görürsünüz ama bizim daha büyük bir şansımız vardı, önceden önlemini alabileceğimiz 20 yıllık bir şansımız vardı.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bildiğim kadarıyla sporla ilgilisiniz. Kuşadası’nda sporla ilgili ya da Kuşadası belediyesini de sporla ilgili faaliyetleri de var bunlarla ilgili de bizi biraz bilgilendirir misiniz?

 

BİLGEHAN ALGAN : Futbol Olmazsa Olmazımdır

Hani derler ya top şeklinde bir şey koyun arkasından koşturmaya başlarız. Sporu çok severim, her türlüsünü severim. Yüzmeyi de, basketi de, voleybolu da severim futbol benim için olmazsa olmazımdır.

BİLGEHAN ALGAN : Kuşadasporu 2 Türlü Görürüm

Ben Kuşadası’nda Kuşadasısporu iki türlü görürüm. Kuşadası’nın reklam aracı olarak ve Kuşadası’nın gençlerine spor alanı olarak görürüm. Yoksa birinci lige çıkalım, ikinci lige çıkalım, bir milyon dolara futbolcu alalım değil bu bizim Kuşadası olarak hedefimiz amacımız olmaması lazım. Daha çok bizim Kuşadası’nın gençlerine fırsat tanıyan, sosyal amaçlı,

BİLGEHAN ALGAN : Kuşadası Belediyespor Kuruldu

Kuşadası Belediyesinin de desteklediği bir sistem olması lazım. Tabiki bu yılların verdiği değerlendirmelerin sonucunda Kuşadası belediye sporun kurulması gerektiğini düşündük. Futbolun haricinde diğer branşlarda resmen bir amatör kulüp olarak Kuşadası gençliğine spor yapacağı alanları yaratmak adına bir Belediyespor kuruldu. İnşallah amacına yönelik bu konuda devam edecek bu kulüp ve sporla ilgili gerekeni yapacağız. Amacımız Kuşadası gençliğine spor yapacağı alanlar yaratmak.

BİLGEHAN ALGAN : Kuşadasıpor İle İlgili Konuşmak İstemiyorum

KuşadasıSpor ile ilgili çok fazla konuşmak istemiyorum o tamamen kendi içerisinde çözüm bulması gereken bir yönetim şekli var zaten bunun belediyeyi çok da ilgilendirdiğini düşünmüyorum açıkçası.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bizim sorularımız bu kadardı sizin başka eklemek istediğiniz bizim aracılığımızla halka duyurmak istediğiniz bir şey var mı?

 

BİLGEHAN ALGAN : Telefonum Her Zaman Açık

Kuşadası Belediye Meclis Üyesi olarak benim telefonum her zaman açık, eleştirilere her zaman açığız, yapılması gereken, akıllara gelen ne fikir varsa biz her zaman hazırız.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4605 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim