• Aydın28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doktor Serap BARLAS İle Çok Özel Röportaj
04 Ekim 2015 Pazar 20:13

Doktor Serap BARLAS İle Çok Özel Röportaj

Aydın Özel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; CHP Aydın Milletvekili Aday Adayı Doktor Serap BARLAS İle Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi.

Aydın Özel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; CHP Aydın Milletvekili Aday Adayı Doktor Serap BARLAS İle Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi.

Adnan AYTAŞKIN :

Serap Hanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız, Nerelisiniz Nerede Doğdunuz ? Hangi Eğitimleri aldınız ?

 

Serap BARLAS : Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde Okudum

1966 yılında Sağlık Kolejinden mezun olan Annemin görev yeri olan gönüllü olarak gittiği Hakkari Şemdinli'de doğdum, doğum yerim ilginçtir. Daha sonra Babam İnşaat Mühendisidir ve görevi gereği çocukluk yıllarım Ankara, Elazığ ve Aydında geçti. İlkokulu Ekrem Çiftçi İlkokulunda, Ortaokulu Gazipaşa Ortaokulu ve 1984 yılında Aydın Lisesini bitirdim. Daha sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim ve 1991 yılında mezun oldum ilk görev yerimde Aydın Devlet Hastanesidir, 10  yıl boyunca burada hizmet ettim ve 2001 yılında Didim'e tayinim çıktı, 12 yıl da burada görev yaptım, 23 senelik mesleğimden sonra emekli oldum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Serap Hanım 23 sene Doktorluk yaptınız, Bundan bahseder misiniz ? Neler yaptınız ?

 

Serap BARLAS : 10 Yıl Aydın Devlet Hastanesinde Çalıştım

Öğrencilik yıllarımda yurtta Öğrenci temsilcisi seçildim, daha sonra ilk görev yerim olan Aydın Devlet Hastanesine başladıktan sonra da Sivil Toplum Örgütlerinde çalıştım, Türk Kadınlar Birliğinde dağ köylerimizde Kadın Sağlığı çalışmalarında bulundum, SES Sendikalarımızda ve Tabip Odamızda Sendikal eylemlerde bulunduk, TEMA Vakfında yöneticilik yaptım, Ağaçlandırma, Çevre, Erozyon, Eğitim çalışmaları yaptım, Spastik Engelliler Derneğinde Kurucu üyelik yaptım.

 

Serap BARLAS : 2001'de Tayinim Didim'e Çıktı

2001 yılında da tayinim çıkması nedeniyle Didim'e gittim, Didim de görev yaptığım süre içerisinde de Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Yardımcılığı daha sonra da ADD Genel Merkez Disiplin Kurulu üyeliği yaptım, Didim Hacıbektaşi Veli Derneği, Didim Cemevi'nde Kadın Sağlığı çalışmaları yaptım, Van ve Gölcük Depremlerinde görevli olarak gittim, 23 yıllık hekimliğim boyunca Sivil Toplum Örgütlerinde bir Fiil çalıştım, Siyaseti çok yakından takip ettim.

 

Serap BARLAS : Ambulans Helikopter'i Ben Önerdim

1999 yılı Gölcük Depremi sonrasıydı Aydında yaptığımız bir toplantı da Bakanlık yetkilisine Helikopter Ambulans sistemini önerdim daha sonra da bu önerimin hayata geçtiğini gördüm ve çok mutlu oldum, Türkiye'de ilk Helikopter vakası da İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde olmuştur, Ambulans Helikopter ile hastaya müdahale eden ilk hekim oldum, Teşekkür belgesi aldım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Ne zamandan beri Siyasete ısınmaya başladınız ?

 

Serap BARLAS : Görev Almak Hoşuma Gidiyor

Siyasete çok meraklıydım, yakından takip ettim, Siyaseti Öğrencilik yıllarımdan beri seviyordum aslında Siyaseti seven bir kişilik yapım vardı, ilk öğrenci olarak yurtta kaldığım dönemde Revir sorumlusuydum, insanlarımız adına görev almak hoşuma gidiyordu, sıkıntıları dile getirmek, çözüm üretmek o dönemlerde hoşuma giden şeylerdi, 2015 yılında seçimlere girerken Öğrenci işlerinde çalışan arkadaşlarımız vardır onlar sayfamıza şey yazmışlar, Serap bizlerin yanındaydı, birini gördüğü zaman savunuculuğunu yapardı, biz onun Milletvekili olacağını düşünürdük demişler, şimdilik gerçekleşmedi ama inşallah ilerleyen dönemde onların dilekleriyle halkımızın sıkıntılarını çözeceğiz bu idealler ile siyasetteyiz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Neden CHP'de Siyaset yapmayı tercih ettiniz ?

 

Serap BARLAS : Doktor Serap İle Çok Uğraştılar

Cumhuriyet Kadınıyım ben yıllardır Cumhuriyet Halk Partiliyim, Devlet Memuru olduğum sırada da CHP'li kimliğim ön plandaydı hatta Didim'de Atatürkçü Düşünce Derneği'ne hakaret eden AKP'li bir Encümen Üyesi bir Hanım ile de yıllardır devam eden bir davamız var karşılıklı, Meslek hayatımda da özellikle o dönemde ki AKP ilçe Başkanları Doktor Serap ile çok uğraştılar, sıkıntılı bir süreç geçirdim.

 

Serap BARLAS : Ben Bir Cumhuriyet Kadınıyım

Cumhuriyet Halk Partiliyim çünkü ben bir Cumhuriyet Kadınıyım, Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir, Cumhuriyeti seviyorum, Cumhuriyetin aydınlığını seviyorum, Atatürkçüyüm bu idealler ile de 6 Ok'u savunan Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

CHP'de Milletvekili Aday Adayı olmaya ne zaman karar verdiniz ?

 

Serap BARLAS : Memurken Risk Alarak Siyaset Yaptım

2014 Yerel Seçimleri olduğu süreçte Devlet Memuruydum, Cumhuriyet Halk Partimizi destekledim aktif bir şekilde hatta risk aldım normalde Devlet Memurlarının Siyaset yapması yasaktır ama ben elimden geleni yaptım o süreçte 2015 yılına gelirken emekliliğim dolmuştu ama bir taraftan da Uluslararası İlişkiler Siyaset bilimi okuyorum.

 

Serap BARLAS : Benden Çok İyi İnsan Hakları Avukatı Olur

Bilgiyle donanmaya çalışıyordum hep aklımda Siyaset düşüncesi vardı, Milletvekili olmak, baktığınızda benden çok iyi bir insan hakları avukatı olacağını söyler tanıyanlar, öğrencilik yıllarımda 14 Tıp 4'te Hukuk yazdım tabi o zamanlar Tıp daha revaçta olunca Hekim oluyorsunuz ama Hekimlik mesleği sizin analiz yeteneğinizi artırıyor, Psikoloji eğitimine meraklı oluyorsunuz ve yeni yeni donanımlar elde ediyorsunuz.

 

Serap BARLAS : Emekli Olup ve Aday Adayı Oldum

2015 yılına geldiğinde Ülkemizdeki süreç tabi ki canımı sıkıyordu her gün güne mutsuz bir şekilde uyanıyorsunuz, bir tarafta rejimi tehdit eden dikta bir yapı var tepede dedim ki elimi taşın altına koymam lazım ve ben daha fazla bekleyemem siyasete girmeliyim, halkı temsil edecek insanların sayısını artırmam gerekiyor, TBMM'de bu anlayışla 2015 yılı Ocak 15'inde emekli oldum mart sonunda da seçime girdim, 2 buçuk aylık bir çalışma sürecim oldu.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Önseçimde Aktif siyasetçiler gibi olmadığınız, Bürokrasiden geldiğiniz için zorlanacağınızı düşündünüz mü ?

 

Serap BARLAS : Siyasete Amatör Başladım Belkide

İlk başta kendimi anlatırım bütün ilçelere diye yola çıktım tabi ki Siyasetten gelmediğimiz için zorlanacağımızı pek düşünemedim, Ülkenin içerisinde bulunduğu durumu düşünüyorsunuz diyorsunuz daha fazla beklemeyeyim, bir dört sene sonrasını bekleyecek dönem değil çünkü Ülke riskli bir dönemde bürokrasiden geldiğimi çok tasavvur etmedim açıkçası, amatör başladım belki de Siyaseti takip ediyorsunuz ama işleyişi çok iyi bilmiyorsunuz orada biraz zorlanıyorsunuz.

 

Serap BARLAS : Ekip Halinde Çalışmadığım İçin Tektim

Örgütlere gidiyorsunuz, kendinizi anlatmaya çalışıyorsunuz, mesajlar çekiyorsunuz, halk sizi dinlesin tanısın istiyorsunuz, o süreçlerde ekip halinde çalışmadığım için tektim, bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine olmayı sevdiğim için bunun dezavantajlarını yaşadım.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Genelde bütün ilçeleri gezdiniz nasıl buldunuz teşkilatların tavırlarını sahip çıktılar mı bütün aday adaylarına ?

 

Serap BARLAS : Teşkilatlarımıza Neden Siyasete Girdiğimi Anlattım

Evet bütün ilce örgütlerimizi gezdim, ilk gittiklerimde onlar bana yabancı ben onlara yabancıyım, bir çoğu için böyle değilim yasadığım yerde biliniyorum, tanıdığım yüzler var diğer bölgelerde bana sahip çıktılar kucakladılar insanlarla bir araya geldik neden siyasete girdiğimi anlattım.

Serap BARLAS : Devlet Memurluğundan Gelmem Dezavantaj Oldu

Yasadiğim sıkıntı belki şöyle oldu şimdi Devlet Memurluğundan geliyorsunuz doğal olarak siyasette yeni bir yüzsünüz ve genelde gençlik yapılanmasından gelinmesi isteniyor, orada zorlanıyorsunuz, eleştiriler alıyorsunuz diyorsunuz ki benim devlet memuru olarak siyaset yapma özgürlüğüm yoktu.arkadaşlar diyorsunuz, dönem dönem bunun sıkıntılarını yasadım, bunları aşmaya çalıştım, kendimi onlara anlatmaya çalıştım, iknada ettim diye düşünüyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Şimdi tekrar seçim olacak aynı liste gidecek gözüküyor  ama olursa önümüzde ki milletvekili seçimlerinde artık tanınmış bir adaysınız artık bida ön seçim olduğunda daha güçlü girersiniz diye düşünüyorum.

 

Serap BARLAS : Bir Sonra ki Seçime Hazırlanacağız

Halkımız için ülkemiz için idaellerimizle yola devam edeceğiz, biz istiyoruz ki dürüst, liyakata önem veren, bilgiye önem veren, halkı layıkıyla temsil edicek insanların sayısı artsın mecliste istiyoruz, bu yüzdende üzerimize düşeni yapacağız bir sonraki seçime hazırlanacağız. Dr. Serap BARLAS olarak eksik olduğumuz alanlarda bilgiyle donanacağız bir sonraki seçimde tabanımız çok daha böyle tanıdık bildik bir Serap BARLAS'ı görecekler.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Büyükşehir Belediye Başkanımız partinizden kendisini başarılı buluyormusunuz ? Özlem hanımla dialoglarınız nasıl ?

 

Serap BARLAS : Özlem Hanım Son Derece Başarılı Bir Başkan

Özlem hanım son derece başarılı bir Belediye Baskanımız sayesinde ve Cumhuriyet Halk Partimiz sayesinde bir önceki dönemden daha iyi 4 milletvekili çıkardık, bu süreçte inanıyorum ki bu sayıyı 6 yapmamamız için hiçbir neden yok, Çalışmalarını takdirle ve beğeniyle seyrediyorum takip ediyorum, başarılı buluyorum Özlem Hanımı.

 

Adnan AYTAŞKIN :

AYDIN DA bir Havaalanı yeri var ancak uçak kalkışı yok.elli sene önce Mustafa ÇILDIR diye birisi bağışlamış hava alanı yapılması için TÜRKİYE nin bütün büyük sehirlerinde hava limanı var. Aydın da neden yok? olması gerekirmi sizce ?

 

Serap BARLAS : Havaalanı Arz Talep ile Alakalı Bir Durum

Aydın da tabi bu sanıyorum arz talep ile alakalı bir durum, simdi  bir bir buçuk saatlik mesafede izmir havaalanı var, Aydından uçuşlarda talep olursa gerçekleşir diye düşünüyorum ilerleyen süreçte.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Didim ile ilgili sorayım Didim Belediye Başkanımız partinizden nasıl çalışmaları ?

 

Serap BARLAS : Deniz ATABAY Didim'i Turizm Cenneti Yapmak İstiyor

Deniz bey gayet başarılı turizmci bir Belediye Başkanı turizm adına bişeyler yapmak istiyor didime, tabi  Büyükşehir yasasının getirdiği birtakım zorluklar bütün belediyelerimizde yasaniyor, o karmaşa birazcık var, Önümüzde ki süreçte sanıyorum bunlar biraz daha oturacak, Didim'i bir turizm cenneti haline getirmeye calısan bir Belediye Başkanımız var, bu anlamda kendisini beğeniyorum takdir ediyorum, Başarılar diliyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

CHP Genel Merkezi ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olur diğer yöneticiler olur görüşmeler yapıyor musunuz ? Görüştükleriniz varmı bu süreçle ilgili ?

 

Serap BARLAS : Partimize Her Zaman Hizmete Hazırız

Bu süreçte  Genel  Başkanımız çok yoğun olduğu için genel başkanımızla yüz yüze bir temasım olmadı, sadece telefonla bir dioloğumuz oldu, onun dışında Genel Başkan Yardımcılarımızla bir dialoglarımız oldu, biz partimize her zaman hizmete hazırız, bunu sürekli dile getirdik, Dr.  Serap BARLAS'ın  illa ki Milletvekili olması gerekmiyor, Milletvekili olmadan da Serap Barlas bir Hekim olarak direkt hasta muyene ederek oy alamadığımız bölgeye girip çalışmalar yapabilir, bunu Genel Merkeze ilettim, Sayın Genel başkan yardımcılarıma ilettim, önümüzde ki süreçte inşallah bunları değerlendireceklerini düşünüyorum, benim için önemli olan bizim için önemli olan bu ülkeyi şu dikta yapıdan kurtarmak Cumhuriyeti bir kere daha kurmak bir kere daha kazanmak.terör olaylarının bitmesi  barışın huzurun gelmesi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Benim sorularım bitti sizin söylemek istediğiniz işte kamuoyuna bizim aracılığımızla dile getirmek istedikleriniz bişeyler varsa son sözlerinizi alabilirmiyiz ?

 

Serap BARLAS : 1 Kasım'da Saltanat Ya da Cumhuriyet'e Sahip Çıkacağız

Halkımıza şöyle seslenmek istiyorum; 1 Kasım saltanatın kaldırıldığı bir tarih 1 Kasım bu nedenle çok önemli bu seçim farklı bir seçim burada ya Saltanata ya da Cumhuriyet e sahip cıkacağız. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi, halkın rejimi bir tarafta, bir tarafta da bir avuç saltanat meraklısının dikta faşizan bir rejim arzusu, Aynı zamanda terör olayları ülkemizin birliği ve bütünlüğü lütfen rica ediyorum bu seçimlerde neyi oyladığını cok iyi bilsin halkımız ona göre oylarını versinler, Cumhuriyeti bir kere daha sandıkta görelim, mührümüzü basalım, tesekkür ediyorum herkese saygılar sunuyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Tesekkür ederiz.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2708 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim