• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKÇAN Röportajı +
02 Ocak 2016 Cumartesi 21:24

Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKÇAN Röportajı +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Genel Koordinatör Cemal Aydın ÖZPOLAT; Aydın Efeler Belediye Başkanı Mehmet Mesut ÖZAKÇAN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Kasım 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Genel Koordinatör Cemal Aydın ÖZPOLAT; Aydın Efeler Belediye Başkanı Mehmet Mesut ÖZAKÇAN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız ? Nerelisiniz ? Nerede doğdunuz ? Hangi Eğitimleri aldınız ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Kuyucak İlçemiz Doğumluyum

22.09.1952  tarihinde Aydın'ın Kuyucak ilçesi doğumluyum, İlkokulu Kuyucak'ta okudum, daha sonra Aydın Merkezde Aydın Vakıflar Yurdunda kalarak Aydın Sanat Enstitüsü Elektrik bölümünden mezun oldum, Aydın Sanat Enstitüsünü de 1968-1969 Eğitim yıllarında Okul birincisi olarak bitirmiştim.

Mesut ÖZAKÇAN : Elektrik Mühendisiyim

Takiben İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesine girdim, 1973 yılında da İstanbul Yıldız Teknik'ten Elektrik Mühendisi olarak mezun oldum, 5 yıl boyunca Türkiye elektrik Kurumu Köy Elektrik İstasyonu 6. Bölge Müdürlüğü vardı Aydında Denizli, Muğla Aydın illerimizi de içine alan 5 yıl süreyle orada Mühendis olarak görevimiz oldu, daha sonra ayrıldım,

Mesut ÖZAKÇAN : 25 Yıl Serbest Mühendislik Yaptım

Piyasada Serbest Mühendislik, taahhüt işleri, proje işleriyle çorbamızı ekmeğimizi çıkarmaya çalıştık, 25 yıl süreyle Aydın piyasasında esnaf olarak hizmet vermiş olduk mesleğimiz ile ilgili, taahhüt işleri yaptık, trafo postaları, elektrik şebekeleri, Türkiye Elektrik Kurumu, İller Bankası, Köylerimizin, Beldelerimizin Sulama işleri gibi yine mesleğimiz ile ilgili konularda 25 yıl Ticaret taahhüt Mühendislik işleri çerçevesinde ekmeğimizi çıkardığımız serbest çalışma dönemimiz oldu, bu dönem içerisinde de Aktif olarak siyasetin içerisinde yer aldık.

 

Adnan AYTAŞKIN :

İlk Siyasi başlangıcınız ne zaman oldu ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : 1988 Yılında İl Yönetimine Girdim

Fiilen ilk siyasi başlangıç 1988 yılında oldu, daha doğrusu görev alışımız, merhum Tunç AYTUR'un İl Başkanı seçildiği yönetimde bende İl Yönetiminde yer aldım, o yönetimde Tunç AYTUR, Rahmetli Sadettin DEMİRAYAK, Allah Ömür versin Rauf DEĞİRMENCİ, Sadrettin KARGAN gibi isimlerden oluşan benimde içinde bulunduğum 15 kişilik bir İl Yönetim Kurulu vardı.

Mesut ÖZAKÇAN : İlk Görevim İl Saymanlığıydı

O zamanlar İl Yönetimleri İl Başkanı, İl Sekreteri ve İl Saymanı diye üst yönetim oluşurdu, ilk girdiğimde de İl Saymanı olarak görev almıştım, ondan sonraki her dönemde Parti İl Yönetiminde görev almaya devam ettim, daha sonra tüzük değişikliği ile İl Yönetiminde ve Merkez Yönetimde yapı değişikliği oldu, İl Eğitim Sekreterliği kuruldu, İl Başkan Yardımcılıkları kuruldu, daha sonraki dönemlerde de İl Saymanlığından sonra İl Eğitim Sekreterliği, İl Sekreterliği, İl Başkan Yardımcılığı 2 şer 3 er yıl her dönemde İl Yönetiminde bulundum

Mesut ÖZAKÇAN : 2 Dönem İl Başkanlığı Yaptım

En son 1995 ile 1998 arası 2 dönem diyebileceğimiz İl Başkanlığı yaptık Cumhuriyet Halk Partisinde, 1989-1994 yılları arasında Belediye Meclis Üyeliğimiz var Allah Rahmet Eylesin Cevat ALDEMİR döneminde o zaman SHP idi.

Mesut ÖZAKÇAN : 2002'de 1. Sıradan Milletvekili Seçildim

2002'de de bildiğiniz gibi Genel Seçimlerde Aydında 1. sıra Milletvekili Adayı olarak katıldığım seçimde 22. dönem Milletvekili olarak görev yaptık, Vekillik süresince de 5 yıl boyunca Parlamento da Plan Bütçe Komisyonu üyesi olarak bulundum, çok önemli görev ve hizmetlerimiz oldu orada da.

Mesut ÖZAKÇAN : Siyasette Hiç Bir Yere Talip Olmadım

Bu arada Siyasetten uzakta kenarda dururken bildiğiniz gibi 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile birlikte Aydın'ın Büyükşehir olması ile birlikte Efeler'e Aday olarak ihtiyaç duyuldu, ben hiç bir yere kendim isteyerek ben şuraya talibim, ben Siyasetten şuraya gelmek istiyorum, şuna ulaşmak istiyorum diye siyaset yapmadım, bana ihtiyaç olduğunda hep geldik görev yaptık.

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Efeler Belediye Başkan Adaylığı teklifini kim yaptı ? Bildiğim kadarıyla siz Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU ile birlikte Plan Bütçe komisyonunda görev yaptınız değil mi ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Efeler İçin Teklif Genel Başkan'dan Geldi

Efeler Belediye Başkan Adaylığı teklifini Genel Başkan dahil Partiden arkadaşlar yaptı, Özlem de dahil olmak üzere adaylık teklifi aldım. Şuan ki Genel Başkanımız ile birlikte 5 yıl aynı komisyonda görev yaptık, arkalı önlü oturuyorduk, bizim önümüzde Akif HAMZAÇEBİ ile Kemal KILIÇDAROĞLU onun arkasında Balıkesir Milletvekilimiz vardır Kemal DEVECİ ile ben oturuyordum. Ondan sonra diğer arkadaşlar da vardı 13 Milletvekiliydik biz komisyonda CHP'li olarak, yakın çalıştık yani.

Mesut ÖZAKÇAN : 22. Dönem En Verimli Çalışılan Hükümetti

22. Dönem parlamentosu hala konuşulur en verimli çalışmanın yapıldığı bir Hükümet dönemiydi 2 partili bir yapı vardı o zaman tabi İktidar Muhalefetin görüşlerini önerilerini dikkate alır, hatta muhalefet Milletvekili olarak bizleri dinlemeden komisyon karar vermezdi yani.

Mesut ÖZAKÇAN : Biz Demokrasiyi İçimize Sindiren Kültürü Aldık

Bakanlar da o dikkati gösterirdi işte Akif Bey ne diyor, enerji konusuyla ilgiliyse ÖZAKÇAN ne diyor diye dinlerdi, tabi o alışkanlık bende devam ediyor, gerçi yapımızda var bu demokratik anlayış ve uygulama dolayısıyla biz aileden başlayarak yaşamımızın her alanında o Demokrasiyi içimize sindirdiğimiz kültürü yaşama geçirmenin içinde olduk, oluyoruz, olmaya devam edeceğiz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Efeler Belediye Başkan Adayı oldunuz ? Rakiplerde güçlüydü ? Başarınızın sırrı nedir nasıl kazandınız ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Bizi Tanıyanlar Tanımayanlara Anlattı

Başarı tabi az önce de söyledim 25 yıl Aktif Siyaset içinde bulunmanın 25 yıl Aydında esnaf olarak hizmet etmiş olmanın yani sanayi esnafımızdan tutun Aydında Siyaset çevrelerine kadar bıraktığımız çok olumlu, güvenilir, dürüstlüğüyle öne çıkan bir kişiliğimiz vardı, daha çok uzlaştırıcı, daha çok ortak akla önem veren yani kişisel düşünce ve hedeflerden uzak Siyaseti çıkar ve menfaat aracı olarak görmeyen yapımız yaşadığımız 25 yıllık dönemde iz bırakmıştır, bizi tekrar tanıyanların tanımayanlara anlatmasıyla bu başarı sağlanmıştır diye düşünüyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım Seçileli şuan 19-20 ay civarı oldu, ilk yaptığınız şey veya en çok önemsediğiniz hizmetiniz ne oldu, yaptıklarınızı anlatır mısınız ? Birde Efeler Belediyesi yeni kurulduğu için o yapılanma dönemini anlatarak başlarsak daha iyi olur.

 

Mesut ÖZAKÇAN : Sıfırdan Belediye Kurduk

Yapılanma dönemi Efeler Belediyesi olarak biz sıfırdan yeni kurulan bir Belediye olarak göreve başladık işte Aydın'ın Büyükşehir olmasıyla birlikte hatta bu taşınır, taşınmaz mal dağıtımı konusunda Tüzel kişilik olarak var olmadığımız için dikkate dahi alınmamışız hiç bir şey de bırakılmamış bize oturacak bir makam, mekan ve bir binamız bile yoktu.

Mesut ÖZAKÇAN : Sarı Bina'nın Efeler'e Ait Olması Uygun Olurdu

Mevcut sarı bina diye bilinen yeri Büyükşehir kullanmaya devam etti ama aslında o binanın da Efeler'e ait olması uygun olurdu ama Büyükşehir'inde hizmet verecek oturacak bir alanı yoktu, mekanı yoktu.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Sarı Bina size ait, Büyükşehir sizin kiracınız mı ? Size kira mı ödüyor ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Mal Paylaşımında Biz Yoktuk

Hayır Sarı bina Aydın Büyükşehir Belediyesine ait orası da tabi bu mal dağıtım, paylaşım konusunda bizim hiç ortada var olmayışımız bizi çok mağdur bırakmış durumda mesela diğer ilçelerimiz böyle değil,

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Aydın Valiliği de mi size sahip çıkmadı ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Biz Bütün Birimlerimizi Yeniden Oluşturduk

Mal Paylaşımında Aydın Valiliği tarafından şöyle düşünülmüş olabilir biz Büyükşehir olacak Belediyeye bırakalım, Büyükşehir'de mutlaka yeni kurulacak İlçe Belediyesine de gerekli desteği her alan ve konuda mal ihtiyacı, araç ihtiyacı dahil destekleyecektir diye düşünülmüş olabilir o günün şartlarında ama maalesef biz bütün birimlerimizi, Müdürlüklerimizi yeniden oluşturduk, başlangıçta da en çok sıkıntı çektiğimiz konulardan birisi de imar konuları ile ilgiydi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Uzun süre Müteahhitler inşaat yapamadıklarını söyledikler o dönemde.

 

Mesut ÖZAKÇAN : İmar Bölümünde Sıkıntı Yaşadık

Efeler'de İnşaat sektöründe sıkıntı oldu 3-5 ay evet doğrudur, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden Ayla YÜKSEL Hanımı Şehir Plancısıdır, İmar Müdürlüğümüzde görevlendirmiştim ben onu sağ olsun geldi katıldı ama Belediyede ki o sistemi imar müdürlüğünde ki işleri iş bölümünü bir anda kurmak mümkün olmadı, yani o arkadaşımızda çok gayretli çok çalışkan çok düzgün, dürüst dört dörtlük bir arkadaşımızdı ama alışılmış Belediyede ki o ruhsatların verilmesinden iskanından imarından projelerin kontrolünden kabulünden plan tadilatlarının kabulüne kadar o konularda bir sıkıntı yaşadık.

Mesut ÖZAKÇAN : Sorunları Kısa Zamanda Düzelttik

Daha sonra zaman içerisinde inşaat sektörü, müteahhitler falan sektörün önünü tıkadınız falan filan diye eleştiriler getirmeye başladılar ama biz elimizden geleni yapmaya çalıştık sizlerde tanıksınız zaten elimizden geleni yaptık zaman içerisinde Müdürlüklerimiz sistem olarak oturduktan sonra yani artık bütün birimlerin işler hale geldiği teker döner hale geldiği çarklar döner hale geldiği ve inşaat ruhsatından iskan ruhsatına kadar işte proje tadilatları yönünden imarla ilgili zabıta ile ilgili bir sürü sorunlar yaşadık, bunları yoktan bir anda karşımızda bulduk sorunları ve yapılması gereken hizmetleri ama kısa bir zamanda düzelttik.

 

Mesut ÖZAKÇAN : Binamızı 1 - 1 Bucuk Ay'da Teşrif Ettik

Hatta şu binayı bile bir buçuk ay içerisinde bu hale getirdik, harap haldeydi yangından çıkmış gibiydi Efeler Belediyesinin şuan ki olduğu yer hatırlarsınız ve bir tek oturacak sandalyemiz koltuğumuz bile yoktu hepsini bildiğiniz gibi tefriş ettik,

Mesut ÖZAKÇAN : Zorunlu Hizmetlerimizi Aksatmadık

Efeler Belediyesi olarak ta bugüne kadar zorunlu hizmetlerimizin hiç birini aksatmadan sürdürmeye devam ediyoruz, temizlik hizmetinden, mezbaha hizmetinden, ilaçlamasından, Cenaze Defin hizmetlerine kadar hiç bir hizmetimizi aksatmadan devam ediyoruz yani bu anlamda tüm hemşerilerimizden de olumlu gördükleri takdir ettikleri mesajını da alıyoruz.

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Bizde Vatandaşlarımız ile görüştüğümüzde rahatlıkla ulaşılabilen bir Belediye Başkanı olduğunuzu söylüyorlar, gerek Ak Partili gerekse MHP'li Belediye Meclis Üyeleri ile görüştüğümüz zamanda onlar da aynısını söylüyorlar.

 

Mesut ÖZAKÇAN : Milletvekilliğinin Bile Geçici Olduğunu Yaşadık

Biz buraya hizmet için geldik, bu görevlerin gelip geçici olduğunu biliyoruz, Milletvekilliğinin bile geçici olduğunu yaşadık, gördük yani benim mevki makam hiç bir derdim olmadığını herkes bilir.

Mesut ÖZAKÇAN : Benim Telefonum 24 Saat Açıktır

Benim telefonum 24 Saat açıktır, Milletvekiliyken de açıktı, gecenin 3'ünde 4'ünde bile arayan olur, mutlaka cevap veririm eğer cevap veremeyecek durumda isem bile mutlaka gerekli notu alır arayanlara dönerim, iletişim konusunda bir kopukluğumuz yok, bizim kapımız, yüreğimiz, gönlümüz her zaman 24 saat açık hemşerilerimize, vatandaşlarımızın hizmetindeyiz, emrindeyiz, bu görevlere bizim talip oluşumuz gelişimizdeki temel düşünce de budur.

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Birgün Ak Partili Belediye Meclis Üyesi ile birlikteyiz, o dahi rakip olmasına rağmen adamın yüzünden nur akıyor dedi sizin için.

 

Mesut ÖZAKÇAN : Yüz Kalbin Aynasıdır Derler

Diğer partiden de olsa Meclis Üyelerimizin bizim için yüzünden nur akıyor demesi bizim için çok güzel, Yüz kalbin aynasıdır derler, o görüntüyü verebiliyorsak ne mutlu bize.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım Temizlik olsun, İlaçlama olsun, Mezbaha olsun, Cenaze olsun standart olan göreviniz olan hizmetleriniz, bunların dışında neler yaptınız ? Yeni görev alanınıza giren köyler var mesela oralara da hizmet götürebiliyor musunuz şuanda ? Sorunları nasıl bildiriyorlar size.

 

Mesut ÖZAKÇAN : Muhtarlarımız İle Sürekli İletişim İçerisindeyiz

Bazı hizmetler zorunlu olduğumuz bizim yerine getirmemiz gereken hizmetler zaten, Muhtarlarımız ile sürekli iletişim içerisindeyiz, yani biz Muhtarlarımız ile ilgili ayrı bir birim oluşturduk burada sadece Muhtarlarımız ile iletişimi sağlayan Muhtarlarımız ile ilişkileri sürdüren 2 elemanda görevlendirdik.

Mesut ÖZAKÇAN : Muhtarlarımıza 200 TL Ödenek Çıkarttık

Köylerimiz de Muhtarlıklarımızın kırtasiyeden, Telefon Parası, Su Parası vs. giderlerini karşılamak üzere aylık 200 TL ye kadar bir yardım destek kararı da çıkardık meclisimizden tabi Muhtarlıklarımıza Belediye olarak nakit yardımı yapamıyoruz, ancak dediğim gibi o gider kalemleriyle ilgili harcamalarını karşılamak üzere onların faturalarını dosyalarını onlarla sürekli iletişim içerisinde olan arkadaşımız yerine getiriyor tüm muhtarlarımıza elimizdeki bu imkanı sağladık.

Mesut ÖZAKÇAN : Kuyucular Köyünde Park Açtık

Onun dışında köyde Okul'un ihtiyacından Cami'nin temizliğine kadar köylerimize park yeşil alan yaratma konusunda mesela en son Kuyucular köyümüzde çok güzel bir park açtık, şehir merkezimizde ki park oyun gurupları neyse orada da aynı olan yarattık yani köye girerken sanki Aydın'ın merkezinde bir mahalleye giriyormuşçasına bir durumla karşılaşıyorsunuz ?

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Bu park ve diğer hizmet götüreceğiniz köyleri ne şekilde belirliyorsunuz ? Mesela Kuyucular köyüne yapmışsınız ? Belirli bir kıstaslar var mı yoksa nedir ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Kuyucular Kültür Sanat Festivali Yaptık

Park yapacağımız mahallelerimizde belirli bir kıstasımız yok Kuyucular Köyünün park yapımı için alanları vardı, sosyal, kültürel etkinlikleri de çok olan bir köy Kuyucular köyü, oradaki Heykeltraş arkadaş kültür sanat dalında bir hareket kazandırmış köye, köy sakinlerine, hatta kültür sanat festivali yaptılar bende katıldım, çok güzel ressamlar, heykeltraş'ların katıldığı bir etkinlikti.

 

Mesut ÖZAKÇAN : Köylerimize Parke Taşı Döşedik

Köylerimizin yol parke taş talepleri var, bugüne kadar gerçekten tam rakamı da çıkartamadım ama çok önemli yol yapım çalışmamız oldu köylerde yani Camilerimizin temizliğine kadar ulaşmaya çalışıyoruz, Danişment köyümüz vardır, 30 yıldır Camimizin minaresi yoktu, yaptık.

Mesut ÖZAKÇAN : İlçe Belediyeleri Sosyal Kültürel Sanatsal Etkinlik Yapıyor

Büyükşehir Yasası ilçe Belediyelerini daha çok toplumcu hizmetlerin yapılması için bütçe oluşturduğu bir yasa çıkartılmış yani bizim şimdi az önce söyledim eski Aydın Belediyesine 56 köy 5 Belde daha katılmış, nüfusu 100.000 artmış, görev hizmet alanı 30 kat artmış, bütçesi yarıya düşmüş olan bir ilçeyiz.

Mesut ÖZAKÇAN : Büyük Yatırımlar Büyükşehir'ce Yapılacak

Yani o bakımdan büyük yatırımlar makro yatırımlar daha çok Büyükşehir'ce gerçekleştirilmesi öngörülmüş İlçe Belediyeleri de toplumcu Sosyal Kültürel Sanatsal etkinliklerle toplumla iç içe zorunlu hizmetlerin yürütülmesi isteniştir.

Mesut ÖZAKÇAN : Kızılcaköy'de Kültür Sanat Evimiz Var

Kültür Sanat evlerimiz var, Kızıcaköy de açtık, ayrıca eğitim çalışması da yapıldı orada yapılmaya da devam ediliyor, yaz boyunca Kızılcaköy gibi bir köyümüzde Öğretmenlerimizde hem sportif faaliyetlerinde çocukların sahip çıkılması adına hem de müzemsi bir bölüm yarattık orada yani eski kullanılmış karasabanlardan tutunda heybesinden semerinden kıyafetlerine kadar halkımızın eski elinde olup ta verdiklerinden bir sergimizde var Kızılcaköy'de.

Mesut ÖZAKÇAN : Hasanefendi Mahallesin'de Kültür Sanat Evimiz Var

Yine Hasanefendi Mahallesinde Kültür Sanat evi açtık, orada da hem üretime dönük çalışmalar yapılıyor, Eğitim çalışmaları yapılıyor, el işleri, el sanatları, İngilizce kursları, Aile danışmanlığı Kadınlarımıza yönelik bir etkinlik, yine Efeler Mahallemizde Kültür Sanat ile ilgili halk oyunlarına kadar güzel eğitimler veriyoruz.

Mesut ÖZAKÇAN : Manolya Parkı Projemiz Var

Manolya Parkı diye bilinen Atatürk Bulvarında ki parkı da oradaki Balıkçıları çıkarttık, boşalttırdık, Manolya parkında da bir projemiz var, önümüzdeki günlerde onu gerçekleştireceğiz, orada Sanat Cafe gibi bir cafe de oluşacak.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Sizde Manolya Parkında 50 Kuruşa mı vereceksiniz çayları başkanım ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Manolya Parkında Kermeslerde Yapılacak

Belediyemizce işletilmesi halinde tabi vatandaşa yük olmayacak, rahat gelip gidip hoşça vakit geçireceği bir ortam olsun istiyoruz, kar amaçlı değil de tabi Belediyelerin bu tür imkanlarını vatandaşa yaratması sunması ihtiyaç görev öyle dediğim gibi güzel de bir mekan ve alan olacak orası Kermeslerinde yapılacağı bir yer olacak.

Mesut ÖZAKÇAN : 2 Senedir Memleketten Geldik Etkinliği Yapıyoruz

Mesela memleketten geldim etkinliği var, 2 senedir yapıyoruz bir onu, Ülkemizin Doğu, Güneydoğu, Karadeniz, değişik yörelerden gelen ürünlerimiz oldu 2 sene üst üste yaptık, hem ürünleri, gıdalarında teşhir edilip pazarlandığı güzel bir etkinlik oluyor.

Mesut ÖZAKÇAN : Küçük'te Olsa Etkinlikler Yapıyoruz

Yine İmamköy'ümüz de Atatürk Büstümüzden, Aydın Sanat sokağında ki Kubilay anıtına kadar gerçekleştirdiğimiz yani mütevazi, küçükte olsa etkinlikler yapıyoruz.

Mesut ÖZAKÇAN : Bosnalı ve Efeler Konağı'na Restorasyon Yapıyoruz

Yine Bosnalı Konağını Vilayet Konağı üstünde satın aldığımız restorasyonuna başladığımız bir bina var eski tescilli tarihi bir bina onu eski şekline dönüştürmek üzere bir çalışmamız devam ediyor bir de Cihanoğlu Camisinin o tarafında ki Efeler Konağı diye bilinen orada başladık proje ve restorasyon çalışmasına.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanı ben diğer Belediye Başkanlarımızla da Röportaj yapıyorum biliyorsunuz ? İlk etap neresi bizim alan neresi Büyükşehir'in alanı belki bu kargaşa 6 ay 1 senede çözüldü, çözülmeye çalışılıyor, bu durum Efeler de ne aşamada, Yol yapılıyor, Büyükşehir'in yapacağı yollar var, sizin yapacağınız yollar var, Netleşti mi son durum nedir ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Ayrım Yapmadan Hizmet Ettik

Biz başından beri Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyesi diye bir ayrım yapmadan vatandaşlarımızın hizmetinde bulunmaya çalıştık.

Mesut ÖZAKÇAN : 4.000 Mt. Kadar Park Alanları İlçe Belediyelerinde

Meclis kararlarıyla protokoller ile belirlenen görev sorumluluk yetki alanları belirlenmiş durumda 4.000 m2 ye kadar park alanları ilçe Belediyelerine ait onun üstündekiler Büyükşehir Belediyesine ait falan, gerçi bu konular hala tartışılıyor ama bütün park alanlarının ilçe belediyelerine ait olması gerektiği yönünde bir Danıştay kararı var falan deniliyor, bunları da ortaya çıkartıp takip edeceğiz bakacağız.

Mesut ÖZAKÇAN : 12 Mt. Kadar olan Yollar İlçe Belediyelerinde

İşte 12 metreye kadar yol genişliği olan yerlerde İlçe Belediyelerince her türlü hizmet Temizlik vs. olacak 12 metrenin üstündekiler Büyükşehir'e ait falan deniliyor, şimdi 12 metrenin üzerindeki yolların temizliği ile yeni başladı Büyükşehir yani 1 buçuk seneden 2 seneye varan bir süre var bugüne kadar İlçe Belediyesi olarak hep biz gerçekleştirdik, bize ait sorumlu olmadığımız yerlerinde hizmetini Efeler İlçemizde yerine getirmeye çalıştık.

Mesut ÖZAKÇAN : İşgaliyeleri Büyükşehir Alıyordu, Tekrar İlçelere Bırakıldı

Onun dışında işgaliyeler şimdi Büyükşehir alıyormuş, tekrar İlçelere bırakıldı, başından beri görev sorumluluk yetki konusunda tabi hem vatandaşımızın anlayıp kavraması hem de Belediyelerin çalışanlarının kavraması yönünde sorun ve sıkıntılar yaşanıyor, zamana ihtiyaç var tabi bütün bu yenilenmenin getirdiği görev sorumluluk yetki ile ilgili algı zaman içinde anlaşılacak.

Mesut ÖZAKÇAN : Boru Patlıyor Vatandaş Bizi Arıyor

Mesela su ile ilgili sorun oluyor vatandaş bize geliyor beni arıyor, su faturasıyla ilgili ne bileyim, evde boru patlıyor beni arıyorlar, diyorum bizim işimiz değil ASKİ ile ilgili yetkililere ulaşın ulaşamıyorsanız bir aramaya çalışalım falan çözüm bulmaya çalışıyoruz, gerçekten bizimde işimiz değil bir boru patladığı zaman, bir kanalizasyon sorunu varsa ASKİ diye devasa bir kurum oluştu, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Büyükşehire bağlı olarak hizmet veren çalışan.

Mesut ÖZAKÇAN : Büyükşehir'in İşi de Kolay Değil

Büyükşehir de bulunan arkadaşlar içinde kolay değil Büyükşehir'in de büyük bir görev hizmet sorumluluğu var, yani Karacasu'dan Buharkent'ten Didim'e kadar uzanan bütün İlçelere, Köylere, Beldelere hepsinde ki kendi görev sorumluluk ve yetki alanlarıyla ilgili hizmeti götürme zorunluluğu var, kolay değil bu, zaman içerisinde sistem ve kurumlar oturdukça talep ve ihtiyaçların anında karşılandığı bir süreç içerisine girilecektir diye düşünüyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU hanım ile benim duyduğum Kuşadası, Söke, Didim ve Efeler Belediyeleri ile bazı görev dağılımlarından kaynaklı olması lazım sıkıntısı olduğu söyleniyor, Bu konuda neler söylemek istersiniz ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Sıkıntılar Varsa Bile Aşılacaktır

Bu konuda zaman içinde yaşanan sorunlar sıkıntılar  varsa bile aşılacaktır, daha uyum içinde daha verimli hale ilişkiler çalışmalar daha uygun hale gelecektir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Valimizle ile ilgili görüşmeleriniz, Aydın valiliğinin yatırım izleme politikaları ve destekleri var mı ? veya köstekleri var mı yaptığınız hizmetlerden?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Valiliğimizinde Yapacak Bir Şeyi Yok

Tabi Valiliğin bir köstek olma gibi anlayışı duruşu olmaz olamazda şu anda Valiliğimizin de yapacak bir şeyi yok, tabi mülki amirdir Vali, Valimizle de belediyelerin diğer tüm kurumların iyi ilişkilerin içinde olması gerekir. Bizimle ile ilgili olumsuz bir davranışı, duruşu, tavrını ben bu güne kadar görmedim.

 

Adnan AYTAŞKIN:

Bina konusunda basında çıkan bir demeç vardı valimizin size destek ile ilgili bu konu hakkında bir şey söyler misiniz ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Valilik Arsa Konusunda Yardımcı Olacağını Söyledi

Yeni Belediye Binası konusunda değil yer ve arsa bina yapacak yerimiz yok Sayın Valim dediğim zaman o konuda yardımcı olacaklarını söylemişlerdi herhangi bir gelişme şu ana kadar yok fakat bu Danıştay'ın verdiği karar doğrultusunda malların taşınır taşınmazlığını yeniden dağıtılması konusunda gündeme gelmesi ihtimali  var sanıyorum bu aşamada Efeler İlçesi Efeler Belediyesi olarak bizde masada olacağız, çünkü varız şimdi o zaman dikkate alınacaktır olursa Sayın Valimizin desteği o zaman olur tahmin ediyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN:

Başkanım birde Türkiye de büyük şehirlerde sadece Aydında havalimanı yok 50 küsür sene önce Mustafa ÇILDIR arazi vermiş ama yapılsın diye bunun olmamasının sebebini neye bağlıyorsunuz ayrıca hava limanı yapılması gerekli mi ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Aydın Havaalanı Konusunda Beklenti İçinde

Hava limanı olur yada hava alanı olur biliyorsunuz havalimanı daha uluslar arası hizmet veren ölçüler diyelim havaalanı da olabilir aslında Aydının tarımsal ve sanayi yönüyle kalkınması ulaşımın hava yoluyla bu kadar kolay ulaşılabilir olduğu bir ortamda Aydının da bu imkandan yararlanılması gerekir fakat bu güne kadar Iğdır a varıncaya kadar havalimanları yapıldı Aydın ilimiz bu konuda bir beklenti içinde.

 

Mesut ÖZAKÇAN : 

Aydın Büyükşehir olmasına rağmen tabi en son olarak biliyorsunuz bu Çıldır Havaalanı da Türk Hava Yollarına 25 yıllığına planlı uçuş akademisi adı altında bir çalışma yapmak üzere verildi şimdi Havaalanlarını Türk Hava Yolları yapmaz, yatırımcı bir şirket değil Türk Hava Yolları Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü var yani bu yatırımlar onların marifetiyle gerçekleştirilir tabi Devlet Hava  Meydanları Genel müdürlüğü böyle bir projeyi gündeme almadan da gerçekleştirmez.

Mesut ÖZAKÇAN : Havaalanı Şimdiye Kadar Yapılmalıydı

Şimdiye kadar yapılmalıydı Havaalanına kavuşmalıydı Aydın tabi özellikle Sanayi Odamız, Ticaret Odamız, Ticaret Borsası, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın yoğun talebi var ben hatırlıyorum Vekillik dönemimizden beri Havaalanı deyince böyle gülerlerdi bu kurumların yönetici arkadaşlarımız bu güne kadar gerçekleşmedi ve en son olarak da Hava Yollarının 25 yıllığına kiraya verilmiş durumda

 

Adnan AYTAŞKIN :

İçerde kiracı varken, bu Hava Meydanlarının da oraya yatırım yapması zor bu konu hakkında ne diyeceksiniz ?

 

Mesut ÖZAKÇAN : Havaalanı İçin Belediye Olarak Ne Gerekiryorsa Yaparız

Havaalanını Tabi Hükümet istedikten sonra yapar, yeter ki istensin ama bu güne kadar bu yönde bir irade bir tercih oluşmadı sanıyorum pistin uzatılmasıyla iş halledilecek sanıyorum ama pist de bir türlü uzatılmıyor tabi Havaalanının kendine göre bir idari yapısı var şartları var bütün bunların da oluşturulup gerçekleştirilmesi lazım, Türk Hava Yolları Uçuş Akademisine 25 yıllığına verilmemiş olsaydı belki iş daha kolay gerçekleşebilirdi diye düşünüyorum ama geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı  geldi sanıyorum, nasıl bir vaad de bulunduğu ne gibi bir sonuç ve değerlendirme noktasına gelindiğini bilemiyorum. Gerçekleşirse hepimiz Aydınlı olarak mutlu oluruz memnun oluruz. Belediye olarak bizim üzerimize düşecek, yapmamız gereken ne varsa bizi ilgilendiren üzerimize düşen her konuda hazır olduğumuzu bilinmesini isteriz.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4290 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim