• Aydın39 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim Bir Sen Başkanı İsmail YİĞİT İle Röportaj +
01 Ocak 2016 Cuma 21:10

Eğitim Bir Sen Başkanı İsmail YİĞİT İle Röportaj +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Eğitim Bir Sen Aydın Şube Başkanı İsmail YİĞİT İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Haziran 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Eğitim Bir Sen Aydın Şube Başkanı İsmail YİĞİT İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN : İsmail Hocam öncelikle kendinizi tanıtır mısınız ? Nereli siniz ? Nerede doğdunuz ? Eğitim hayatınızı anlatır mısınız ?

 

İsmail YİĞİT : 5 Sınıflı Bir Okulda Okudum

Aydınlıyım, 20 Nisan 1972 tarihinde Yenipazar'ın Hacıköseler vardır tepede orada doğdum, 5 sınıflı bir okulda okudum orada Hacıköseler İlkokulunu, daha sonra Ailemizden okuyan kimse yoktu, Babam beni de okutmayacaktı işte 4 çocuklu bir Ailenin 1 oğluyum, buralarda erkek çocuğun kıymetini bilirsiniz, birde çiftçi olunca, daha sonra ben İmam'ın yanına Kuran öğrenmeye gidiyordum, İmam da Babamı ikna etmiş ben bununla ilgilenemiyorum, Kuran Kursuna gönderelim diye 1 sene Kuran Kursuna gittim, Kuran Kursu Öğretmenimde bu çocuk telef olmasın istiklal vaat ediyor bunu İmam Hatip'e gönderelim demiş, O da Babamı ikna etmiş ondan sonra Çine İmam Hatip Lisesine gittim, okulu birincilikle bitirdim. Oradan da Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği'nin kazandım ve 4 yıl sonra mezun oldum.

 

Adnan AYTAŞKIN : Öğretmenlik hayatınızdan bahseder misiniz ?

 

İsmail YİĞİT : İlk Görev Yerim Ağrı Patnos

1994 yılında ben Üniversitesi bitirdim Eylül ayında atamalar vardı, 19 Eylülde göreve başladım Ağrı'nın Patnos ilçesine atandım, o zamanlar gerçekten Terör dönemleriydi herkes aman gitme, etme, tutma ama bizim gitmeme gibi bir şansımız yoktu ayrıca Kader'e inanan bir insanım ve gittim buradan, ben Üniversite 3. sınıfta evlenmiştim eşimle, 30 günlük bir çocuğum vardı o zaman, daha önce Öğretmenler gidiş geliş yapıyorlarmış ben Kuşkaya köyüne gittim yerleştim, Çocuğumla ve Ailemle birlikte yerleştim çokta memnun kaldım Allah onlardan razı olsun, 4 yıl Askerlikle birlikte Ağrı'da görev yaptım daha sonra eş bölge tayininden Aksaray'a geldim, 5 yıl Aksaray'da görev yaptıktan sonrada 2003 yılından beri Aydında görev yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN : Sendikacılığa ne zaman başladınız ?

 

İsmail YİĞİT : Onların Bizden Başka Şansı Yoktu

Genelde hep kıyıda köşedeki okullarda kırsal kesimde Öğretmenlik yaptım kendimde kırsal kesim çocuğu olduğum için seviyordum da köylerde çalışmayı, Köy çocuklarına hizmet etmek bana ayrı bir haz veriyor çünkü onları da hep öğrencilerime söylemişimdir onların bizden başka şansı yok yani şehirde olsa yada zengin çocuğu olsa onlar özel ders alır dershaneye gider ama kıyıda köşedeki okullardaki çocukların böyle bir şansı olmadığı için onlara faydalı olmayı daha çok önemsedim.

 

İsmail YİĞİT : Germencik Temsilciliği Yaptım

Uzun yıllar bir Sendika ile şunla bunla uzun yıllar irtibatım olmadı Aydın'a geldikten sonra ilk kez bir ilçe merkezinde Germencik'te görev yaparken Sendika ile muhatap oldum zaten ben Eğitim Bir-Sen düşüncesinde bir insandım sadece dediğim gibi daha önceden tanışmak fırsat olmadı. 2007 yılının başında Eğitim Bir-Sen'e geçtim hemen akabinde ilçe temsilcisi oldum Germencik'te.

 

İsmail YİĞİT : 2014 Aydın Şube Başkanı Oldum

Benim bir özelliğim vardır bir iş yapıyorsam güzel yaparım hayatta hiç bir konuda hesap içersine girmem, işte girdik görevimizi güzel yaptık demek ki arkadaşlarımızın sevgisini kazandık daha sonra ardından Denetleme Kuruluna seçildim, Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptım, daha sonra Aydın Şube Seçimlerine girdik yönetime seçildim ve Şube Sekreteri olarak görev aldım, bu dönemde de 2014 Kasım ayında Eğitim Bir-Sen Aydın Şube Başkanı seçildim.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydın'ın Eğitim Durumundan bahseder misiniz ? Aydın Eğitim açısından iyi durumda mı ?

 

İsmail YİĞİT : Aydın İnsanı Eğitime Çok Önem Veriyor

Sendika dolayısıyla ben bütün köylere varıncaya kadar Aydında ki okulları dolaşma fırsatım oldu, o yüzden çok iyi gözlemleme şansıda buldum, gerçekten Aydın insanı Eğitime çok önem veriyor, bunda hiç bir kuşku yok, Aydınlı Veliler boğazından kısıyor ama eğitimden kısmıyor Aydında böyle bir yapı var, gerçektende ben Veliler adına Aydında eğitimin geleceğinden umutluyum çünkü insanlar eğitime önem veriyor bu güzel birşey,

 

İsmail YİĞİT : Aydın Çok Hızlı Göç Alıyor

Aydın'ın bir sorunu var, göç alıyor, hızla göç alıyor daha düne kadar Aydın'ın nüfusu 80.000 di, merkez nüfus ben Aydın'ın 70.000-80.000 nüfuslu olduğu yılları daha çok uzak yıllar olarak görmüyorum biliyorsunuz, Aydın o kadar hızlı nüfus alıyor ki ve bu dışarıdan gelen vatandaşlarımız genelde belirli bölgelerde toplanıyorlar işte o yüzden bölgeler arasında bir farklılık var, dışarıdan göç eden vatandaşlar eğitimi çok önemsemiyorlar.

 

İsmail YİĞİT : Ailesi İle Görüşemediğimiz Öğrenciler Oluyor

Bazen oluyor Öğretmeniz sonuçta 2 yıl boyunca Öğretmenlik yapıp ta Annesini Babasını tanımadığımız, tanımadan okuldan ayrıldığımız durumlar oluyor şimdi bir okulda Müdür Yardımcılığı yaptım bir Öğrencinin Babasını 5-6 kere çağırmama rağmen Babası okula gelmedi işte böyle olunca sıkıntı oluyor, birde böyle durumlarda ne oluyor mesela bazı Veliler kendi mahallesinde ki Okula çocuk göndermiyor işte Merkezde ki okullara gönderiyor, dolayısıyla Merkezde ki Okulların öğrenci sayısı 40-45'i buluyor ama öteki taraftaki okullarda da Öğrenci sayısı 15-20 lerde dolaşıyor, böyle bir sorunu var Aydın Eğitiminin.

 

İsmail YİĞİT : Aydın Eğitimde İstenilen Seviyede Değil

Şimdi ben şunu söyleyebilirim şuan Aydın'ın eğitimi olması gereken seviyede mi hayır değil her şeye rağmen olması gereken seviyede değil, bunun farklı sebepleri var 1. si Aydın'ın hızla göç alması 2. si son 10-15 yılda gerçekten bu bina anlamında diğer anlamlarda bütün Ortaokullarda tamamlanacak bildiğim kadarıyla bu sene Fatih Projesi donanım anlamında çok şey değişti ama Müfredat anlamında da çok ilerleme kaydedemedi Türkiye mesela Meslek Liselerine getirilen katsayı kaldırıldı ama öteki taraftan bakıyorsunuz Meslek Liselerinin Müfredatı değiştirilmedi bu konu gerçekten çocuklarımızın önünde hala bir engel olarak duruyor, bunlara neşter vurulması gerekiyor dolayısıyla Aydını bütün Türkiye'nin istenilen seviyeye gelmesi için.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydında yetkili sendika oldunuz ? Eğitim Bir Sen birçok il de yetkili sendika mı yoksa sizin Aydında özel bir başarınız mı bu ?

 

İsmail YİĞİT :  Aydında Yetkili Sendika Olduk

Eğitim Bir-Sen olarak yetkili Sendika olmadığımız Türkiye'de 12 İl var şuan Aydında yetkili sendika ilk kez olduk, Aydında yetkili sendika olmak bizim için gerçekten başarıdır, bugün Üniversite ile birlikte Mayıs ayına göre konuşuyorum 3.857 üye sayısına ulaştık bu bize gelmiş geçmiş Aydın'ın en büyük Sivil Toplum Örgütü olma payesi veriyor, böyle bir sayı başka yok yani bu anlamda çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum Allah'a Hamdolsun, diğer İllerimizde çok başarılı ama ben Aydın ölçekli konuşuyorum.

 

İsmail YİĞİT : Sendikamızda Üyeleri Kategorize Etme Yok

Başarımızda mutlaka konjonktürün etkisi vardır ama sendika olarak durduğumuz yer bu başarıda önemli bir etkendir onun gözden kaçmaması gerekiyor, şöyle değerlendirilirse yanlış olur işte şu sebepten dolayı bu sendika büyüdü hayır, sadece 1 sebep değil bakın ben bu sendikaya 2007 yılında üye oldum 3 ay içersinde hatta 3 gün sonra İlçe Başkanı oldum, 6 Ay sonra Denetleme Kurulu Başkanı oldum, 3 Buçuk yıl sonra Şube Yönetimine seçildim yani bizim sendikamızda üyeleri kategorize etme diye birşey yok, başka bir sendikada diğer büyük sendikalarda böyle birşey mümkün değildir dolayısıyla biz insanlarımız arasında ayrım yapmayan bunlar çok önemli şeylerdir bakın insanları görüşüne görünüşüne göre kategorize etmeyen ayrıca bütün bu toplumun değerlerini önemseyen bir sendikayız, dolayısıyla başarılı oluyoruz, insanlara kendimizi anlatıyoruz, Öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları tarafından da takdir görüyoruz, kabul ediliyoruz.

 

Adnan AYTAŞKIN : Memursen Başkanlığına Adaymısınız ?

İsmail YİĞİT : Memur-Sen Başkan Adayı Olmayı Düşünüyorum

Ben Memur-Sen Başkanlığına Adaylık konusunda kendi ekibimle görüştüm Yönetim Kurulumla ve Yönetim Kurulumda da Memur-Sen'e bağlı sendikalar içinde de en çok üyeye sahip olduğumuz için Abilik rolünü Eğitim Bir-Sen olarak üstlenmemiz gerektiğini söylüyoruz işte diğer Sendikalar ile de irtibat halindeyiz onlarda Teveccüh gösterirlerse Aydında Memur-Sen'i bir adım ileriye daha taşıyabilmek için Başkanlığa aday olmayı düşünüyorum. Seçimler 30 Hazirana kadar yapılmış olacak bu arada bu seçimide tamamlayacağız inşallah.

 

Adnan AYTAŞKIN : Büyükşehir olupta Havalimanı olmayan tek şehir Aydın, ülkemizde 50 kusur Havalimanı olduğu halde Aydında yok bunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

 

İsmail YİĞİT : Aydında Havaalanı Olması Lazım

Mesela bizim Haftasonu Balkanlarda Üsküp'te İl Başkanları toplantımız vardı, Orada Arnavutluk, Kosava ve Makedonya'yı da dolaşma fırsatımız oldu, şimdi orada şunu gördük mesela ben oraya gideceğim İstanbul aktarmalı gidiyoruz onun için ya İzmir'e gideceğim ya da Denizli Havalimanı'na gideceğim çünkü Muğla, İzmir ve Denizli'de Havalimanı var ama Aydında yok aslında Aydında çok güzel bir Havaalanı yerimiz var yani niye açılmıyor niye açılamıyor bilemiyorum bunu bende merak ediyorum açılması lazım mı tabi ki açılması lazım. Şimdi bakın biz İstanbul'a gittik gidiş gelişim 160 TL ye mal oldu bana yani ben İstanbul'a Otobüs ile gitsem de aşağı yukarı bu rakamlar yani şuanda Uçak biletleri de çok uygun rekabetten dolayı gerçekten çok uygun o yüzden Aydın insanımızın da ben bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünün dolayısıyla biran evvel tabi ki Aydında da Havaalanı olması lazım. Var bir Havaalanımız var biran evvel eksikler giderilerek Havaalanının bir an evvel faaliyete geçirilmesini arzu ediyorum bende.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2902 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim