• Aydın20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hasan MUTİ İle Çok Özel Röportaj
15 Mart 2013 Cuma 22:32

Hasan MUTİ İle Çok Özel Röportaj

MHP Aydın Eski İl Başkanı Hasan MUTİ İle Çok Özel Röportaj - Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ın Röportajı.. Nisan 2013

MHP Aydın Eski İl Başkanı Hasan MUTİ İle Çok Özel Röportaj - Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ın Röportajı.. Nisan 2013

Hasan MUTİ : 
MHP'de 20 Sene de Her Kademede Yer Aldım
 
1993 yılında Milliyetçi Hareket Partisi'nin Kurucu İl Yöneticisi oldum, 1993 yılında başlayan bu görevim öncelikle İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Muhasipliği ve daha sonra 9 yıla yakın İl Başkan Yardımcılığı ve son 5 yılda da MHP Aydın İl Başkanı olarak devam ettim, 2003 - 2006 ve 2009 yıllarında ve 2012 de büyük Kurultay Delegeliğim oldu ve 20 mayıs 2012 tarihinde de oluşan konsensüs sonucunda koltuğumu şaunki MHP Aydın İl Başkanı Sayın Fevzi Köse'ye devrettim. Şuanda sadece Milliyetçi Hareket Partisinde birikimi olan ve bize müracaat edildiğinde elimizden gelen her türlü hizmeti yapmaya çalışan bir partiliyim.
 
Hasan MUTİ : 
Başarısız Bir İl Başkanı Olarak İtham Edildik
 
2007 seçimlerinde 3 Milletvekili çıkarmış bir teşkilatın MHP Aydın İl Başkanı olarak başarılı görülmediğimiz gibi 2011 seçimlerinde 3 ten 1 Milletvekiline düştüğümüz zaman Başarısız bir İl Başkanı olarak itham edildik.
Hasan MUTİ : Başarı oyları  5 e katlamak ise Başarılıyım
2009 yerel seçimlerinde partimiz 1999 ve 2004 te 5.000 - 6.000 oy alırken yerel seçimlerde Aydın Belediye Başkanlığında sizinde söylediğiniz gibi ilk defa 25.000 civarında bir oy ile 850 oy ile Belediye Başkanlığını kaçırıyor, kaybediyor eğer başarı Aydın Belediye Başkanlığını almak ise biz Başarısızız ama Başarı oyları 5 e katlamak ise o konuda sizin dediğinize ben katılıyorum ama bizde maalesef kriterler farklı yorumlanıyor.
 
Hasan MUTİ : Hüseyin AKSU ile Çıkmasaydık Belki Belediyeyi Alırdık Diyen Var
 
İşte adam diyor ki Hüseyin Bey ile çıkmasaydık belki Aydın Belediyesini biz alırdık, bu tartışılır belki de Hüseyin Bey ile çıkmasaydık 25.000 Oy da alamazdık ki ben ondan eminim, belki de 10.000 oy da kalırdık, çünkü 2007 nin rüzgarı 2009 a tesir etmiş olabilir ama yerel seçimlerde adaya münhasır seçim olduğu için oylarımızın 25.000 e çıkmasında ben Hüseyin Aksu'nun katkısının olduğunu düşünüyorum ve bizimde o dönem için ortaya koyabileceğimiz en ideal adaydı, biz bu anlamda çaba sarf ettik.
 
Hasan MUTİ : MHP'de Elini Taşın Altına Sokmayan Arkadaşlar Var
 
Partimizin içersinde taşın altına elini hiç bir zaman sokmayan arkadaşlarımız işte kıl payı yüzde 1 oranıyla Aydın Belediye Başkanlığı'nı kaçırmamız ve 8 Belediye Meclis Üyesi çıkarmamızı başarısızlık olarak nitelendiriyorlar o anlam çıkıyor, Başarımıdır ? Başarısızlık mıdır ? Birisine göre başarı birisine göre başarısızlık şuanda hala daha insanlarımız 2009 yılında kaçan Belediye Başkanlığına yanıyorlar.
 
Hasan MUTİ : MHP Efeler Belediyesinde 25.000 Oy'dan Az Alırsa bu Başarısızlık Olur
 
MHP'nin Aydın Merkez Efeler Belediyesi içersinde artık 25.000 oyu vardır bundan sonraki İl Başkanı Fevzi KÖSE yada İlçe Başkanı Mehmet UYSAL'ın görevi 25.000 oyu daha yukarılara çıkarmaktır, bunun aşağısı Başarısızlık olur çünkü artık biz çıtayı 25.000 e dayadık hiç kimse MHP yi artık Aydın yerel siyasetinde yok sayamaz, saymamalıdır.
 
Hasan MUTİ : MHP Oyları Dikine Olan Belki de Tek Siyasi Partidir
 
Ben 1994 Yerel seçimlerini de yaşadım, 1995 Genel seçimlerini yaşadım, 1999 hem Yerel hem de Genel seçimleri, 2002 Genel seçimleri, 2004 Yerel Seçimleri, 2007 Genel Seçimleri, 2009 Yerel Seçimleri ve 2011 Genel Seçimlerini yaşadım, bu kadar seçim yaşamış birisi olarak şunu açıklıkla ifade ediyorum ki MHP oy grafiği dikine olan belki de tek siyasi partidir.
 
Hasan MUTİ : MHP'de Fedakarlık Yapması Gereken Kişi Konumuna Düştüm
 
2002 de MHP Aydın İl Başkanlığına Aday olmamam için telkinde bulundular diyemem ama partimizin içinde bulunduğu ortam Türkiye'nin şartlarında birlik ve beraberlik noktasında fedakarlık yapması gereken kişi konumuna düştüm ben, o anlamda bu fedakarlığı benim yapmam gerekiyordu bunu da tabana hissettirebilmemiz lazımdı bu şu anlama geliyor ben alabileceğim kongrede fedakarlık yapıyorsam, partimize şimdiye kadar emeği geçmiş arkadaşlarımızın da fedakarlıkla dışarıda kalanlarında artık parti saflarına geri dönmeleri gerektiği imajını vermek istedim
 
Hasan MUTİ :  2009 Seçimlerinden Sonra AKP ve CHP İl Başkanları İle Konuştuk
 
Ben İl Başkanı iken 2009 yerel seçimlerinden sonra AKP İl Başkanı Sadık Bey ve Kenan Özcan Bey  ile oturduk yani nasıl yaparız ama CHP nin İl Başkanı Tunç Aytur ve Yöneticileri ile de oturduk yani 2009 yerel seçimlerde ortaya çıkan netice maalesef herhangi bir partiye yeterli sayıda çoğunluk vermiyordu.
 
Hasan MUTİ : AKP ve CHP arasından CHP'yi Seçtik
 
2009 da ve o zaman İl Genel Meclisindeki arkadaşlarımıza da ben bunları anlattım ve dedim ki Ak Parti böyle düşünüyor CHP böyle düşünüyor nasıl dersiniz, o zaman oy birliğiyle Mecliste CHP ile beraber hareket etme kararı aldı arkadaşlar çünkü bir siyasi parti var muhalefet partisine muhalefet etmek her zaman çok olumlu olmaz, iktidar partisine muhalefet edilir ama bu muhalefetin dozunu iyi ayarlamak gerekir kaldı ki yerelde yüz yüze bakıyoruz. 
 
Hasan MUTİ : İl Genel Meclisinde 2+2+1 diye Bir şey Konuşmadık
 
CHP deki o zaman Tunç Aytur ile oturduk benim yanımda da o zaman İl Genel Meclisinden Mustafa Baştuğ Bey var, belli ilkelerde hiç bir şekilde yazılı bir metnin altına imza koymadan karşılıklı güven ve sağduyuya bağlı olarak bazı şeyler konuştuk, bu konuştuklarımızdan bazıları da söylendiği gibi 2+2+1 falan noktasında değil biz o zaman İl Genel Meclis Başkanlığını dönüşümlü her yıl dönüşümlü yapalım dedik, ilk yıl CHP de 2. yıl MHP de 3. yıl CHP de dedik Tunç Bey her sene olmaz bu iş başımızı ağrıtır bunu 2 yılda bir yapalım noktasında ve biz koalisyonun büyük ortağı olduğumuz için ilk 2 yıl biz yapalım ondan sonraki 2 yıl siz yaparsınız dedi ve 5. yılın üzerinde pek durmadık çünkü yerel seçimlerin genel seçimlerin tam zamanında yapılmadığı bilinen bir sistemde buna karar vermek uygun değildi, 2 yıl sonra Meclis Başkanlığı bize geçti. 
 
Hasan MUTİ : Barkan Kalınomuz MHP'yi Tehdit Eder, Şantaj Yapar Gibi Konuştu
 
CHP Aydın İl Başkanı Barkan KALINOMUZ'un siyaset tarzı o olabilir ama ben üzüntü duydum açıkçası MHP yi tehdit eder gibi, şantaj yapar gibi işte MHP İl Genel Meclisi Başkanlığını geri vermez ise adrese dayalı ihaleleri açıklarız gibi yok şöyledir, böyledir bir tehdit vari sözlerden sonra artık İl Başkanlarının bir araya gelip te İl Genel Meclisi Başkanlığı konusunda söyleşide bulunması, konuşması ortadan kalkmış olur yani keşke bu sürece girilmemiş olsaydı o makamlarda bulunan insanlar ağızlarından çıkan kelimeyi nerelere gidiyor ona göre söylemelidirler onun için çok dikkatli olmalılar ağızlarından çıkan söz kendilerini bağlamıyor temsil ettiği grubu bağlıyor ve partiyi bağladığı için üsluba biraz dikkat etmek lazım.
 
Hasan MUTİ : CHP li yetkililer gerekeni yapacaktır
 
CHP'nin kendi meselesidir bu anlamda o seçime hile karıştıran İl Genel Meclis Üyesi Fahri ÇETİN hakkında CHP'nin gerekli işlemi yapacağına inanıyorum, öyle olması da gerekir neticede sayılar değişiyor ama yerler değişmiyor, encümen seçimlerinde aldıkları oyun sayısına göre sıralama yapılır, 1-2-3-4 diye tabi o konuda bizzat yaşamadığım, şuan İl Başkanı da olmadığım için bir şey söyleme yetkisinde değilim ama gördüğüm kadarıyla CHP'nin O arkadaş hakkında soruşturma başlattığını duydum, öyle de olması gerekir yani orada bir siyasi düşünceyi temsil eden kişilerin en azından dürüst ve güvenilir olması lazım eğer buna şüphe düşürüyorsanız CHP'yi bağlayan bir konudur o zaman CHP'nin yetkililerinin mutlaka gerekli işlemleri yapacağına inanıyorum.
 
Hasan MUTİ :  2009 İl Kongresi dışında hiç bir zaman Aday Olmadım
 
2007 Genel Seçimlerinden sonra İl Başkanlığına da talip olmadım ben Sayın Nedim Güraydın Bey istifa ettikten sonra Genel Merkezin talimatıyla yönetim kendi içerisinden oylama yapsın bir İl Başkanı çıkarsın noktasında bir talimat gelince arkadaşlarımız bizi uygun gördüler bize verdiler görevi bizde aldık elimizden geldiği kadar taşımaya gayret ettik, şimdide aynı şekilde şimdiye kadar ben hiç bir yere aday olmadım 2009 kongresini biraz da ayrı tutuyorum çünkü orada farklı düşünceler vardı, farklı siyasi hamleler vardı İl Başkanlığına ben o zaman kendim talip oldum, aday oldum.
 
Hasan MUTİ : Ben Hiç Bir Yere Aday Değilim, Teşkilatım Görev Verirse O'nu Ayrı Tutuyorum
 
 Efeler Belediyesi için Ne Büyükşehir Belediyesi için zaten İl Genel Meclis Üyeliği kalkıyor herhangi bir talebim, başvurum, hevesim yada müracaatım olmayacak ama teşkilatımız bu konuda görev vermek konumunda kalırsa onu ayrı tutuyorum yalnız benim hiç bir yere aday olmayacağımı ifade ediyorum, ben ne Belediye Başkanlığı için ne Belediye Meclis Üyeliği için aday değilim ama teşkilatımız bize görev verirse olacaksın kardeşim derse onu da zamanı geldiğinde değerlendirmek lazım. 
 
Hasan MUTİ : Aydın Büyükşehir Olunca daha da Önemli Hale Geldi
 
Önümüzdeki yerel seçimler Aydın Büyükşehir olunca daha da önemli hale geldi, tabi ki partinin bütün dinamiklerini bu partinin içerisindeki bütün insanların bir ve bütün olma mecburiyet doğuyor bu sadece MHP için geçerli değil diğer siyasi partiler içinde bakacak olursak aynı şekilde onun için arkadaşlarımızın veya şuan ki teşkilat yönetici arkadaşlarımızın ne düşündüğünü şuan için söylemek çok zor daha 1 yıldan az kaldı aşağı yukarı 11 ay kaldı yerel seçimlere bunun hazırlıkları mutlaka ki yapılıyordur büyük bir ihtimal siyasi kulislerde belirli isimler bir yerlere yaklaştırılmaya başlanmıştır.
 
Hasan MUTİ :  Aydın'ın Büyükşehir'e Hazır Olduğunu Düşünmüyorum
 
Büyükşehir mutlaka ki insanların refah düzeyini yükseltecek bir olgudur ama Aydın Büyükşehir olmalı mı derseniz ben buna Aydın'ın daha hazır olduğunu düşünmüyorum, sosyal olarak, siyasal olarak ve ekonomik olarak değerlendirildiğinde Aydın'ın İzmir gibi İlçeleri iç içe girmiş bir yapısı yok mesela bir Çankaya, Konak Basmane gibi ilçelerin birbirinin içine girmişliği yok bir bakıyorsun Buharkent ile Didim arası 240 km, Nazilli, Kuşadası ve Söke gibi İl büyüklüğünde ilçeleri olan ve birbirlerine de belirli bir mesafede olan yerler var. 
 
Hasan MUTİ : Özlem Çerçioğlu 2009'daki Ortamı İstiyor ama Kazın Ayağı Öyle Değil
 
İnşallah bizde öyle bekliyoruz, Aydın Büyükşehir seçimlerinde Ali Uzunırmak, Özlem Çerçioğlu ve Mehmet Erdem yarışırsa 2009 ortamı sağlanmış olur, Aydın Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu'nun da oraya götürmek ister gibi bir tarzı var, AKP'den Mehmet Erdem MHP'den Ali Uzunırmak çıksın karşıma diyen CHP'den de Sayın Özlem Çerçioğlu 2009 ortamını sağlayıp, sağdaki oylar AKP ve MHP tarafından paylaşılıp CHP mevcut oylarıyla Belediye Başkanı olmak ancak bu sefer kaz'ın ayağı öyle değil. 
 
Hasan MUTİ : MHP'nin En İdeal Büyükşehir Adayı Ali UZUNIRMAK
 
MHP açısından değerlendirirsem bizim için en ideal adayın Ali Uzunırmak olduğunu düşünüyorum. MHP Yerel seçimlere vermiş olduğu önemi vurgulamak açısından 1990 lı yıllardan beri Aydın Siyasetine damga vurmuş olan Sayın Ali Uzunırmak'ın hem Ak Parti mensuplarının içerisinde, hem CHP'de hem de DP'de ki dostları vasıtasıyla kabul göreceğini düşünüyorum.
 
Hasan MUTİ : Ak Parti'de Mustafa SAVAŞ ismini Duydum
 
Ak Parti Büyükşehir adayı olarak Milletvekili Mehmet Erdem konuşuluyor diye siz söylüyorsunuz ama ben farklı şeyler de duyuyorum, ben Mustafa SAVAŞ Bey'i duydum ama olur mu olmaz mı bilemiyorum şuan.
 
Hasan MUTİ : Efeler Belediyesi için Recep TANER İdeal Adaydır
 
MHP açısından yorumlayacak olursam Efeler Belediyesi için eski Milletvekilimiz Recep TANER'i, Aydın Büyükşehir Belediyesi adaylığı için ise Milletvekilimiz Ali Uzunırmak Bey'in ideal adaylar olacağını düşünüyorum. Bunun aynı zamanda partide birlik ve beraberliği sağlayacağını düşünüyorum, sağda solma kalmış aktif olarak Siyaset yapmayan bütün arkadaşlarımızın da yerel seçimlerde iddia ile ortaya çıkmış kazanma şansı olan adaylar ile yola çıkmanın moral ve şevkiyle seçimlere ortak olacağını düşünüyorum.
 
Hasan MUTİ : Ben 40 Yıllık Ülkücüyüm
 
Şunu açıklıkla söyleyebilirim ben 40 yıldır Ülkücüyüm 73 yılında Ülkü Ocaklarına girdim 13 yaşındaydım şuan 53 yaşındayım 40 yıllık Ülkücü tabirini doğruluyorum, Ülkücüleri iyi tanıdığımı söyleyebilirim.
 
Hasan MUTİ : Ülkücüler İnanırsa MHP Aydında Belediye'yi Alır
 
Ülkücülerin bir özelliği şudur : Eğer bir Ülkücü inanırsa başaramayacağı şey yoktur O inancı Ülkücüye vermek lazım yani şunu söylemeye çalışıyorum, MHP Mensupları MHP'nin bahsettiğimiz adayları ile seçime ortak olabileceğine kanaat getirilerse bu seçimleri MHP alır, çok iddialı konuşuyorum Parti bu seçimi alır ama mensuplarına ve Ülkücülere o inancı verebilecek çabaların olması gerekiyor inandıktan sonra Ülkücü için imkansız hiçbir şey yoktur ben bunu açıklıkla söylüyorum.
 
Hasan MUTİ : Ortaklar Belediye Başkanı Ümmet Bey Halkın Beğenisini Kazandı
 
Ortaklar Belediye Başkanımız Ümmet Bey bizim gençlik yıllarından beri arkadaşımız 2004'te Ortaklar Belediyesini kazandıktan sonra Hayrettin Başkan ile 2009 da Ümmet Bey ile tekrar Ortaklar Belediyesi'ni kazandık çok güzel hizmetler verdi aynı zamanda Germencik Ziraat Odası Başkanlığı'da yapıyor ve Ortaklarda hakikaten hem yapmış olduğu ucuz konutlar ile hem de şimdi ki yeraltı ve yerüstü yaptığı hizmetler ile halkın beğenisini kazandı. 
 
Hasan MUTİ : AKP'ye Tek Başına İktidar Şanstı ama Kullanamadı
 
O partilere bakıyoruz ortada hiçbir şey yok, AKP yi farkı değerlendirmek lazım, Siyasi hareket içerisinde 1983 yılındaki ANAP ile benzeyen bir tarzda siyaset arenasına girdi, aralıksız 12 yıldır da tek başına İktidar, bu bir şanstır aslında ama pek şanstan bahsedebileceğimiz günleri yaşamıyoruz.
 
Hasan MUTİ : Yüzümüzün Eskimesinden Dolayı Bazı Arkadaşlarımız Dışarıda Kalıyordu
 
Mutlaka ki biz yalnız yaşamıyoruz Milletvekillerimizle, eski Milletvekillerimizle, Teşkilat Mensuplarımızla veya yöneticilerimizle beraber böyle bir sohbet oldu ve bu konuyu değerlendirdiğimizde bu çok konuşulması ve detaylandırılması gereken bir dönemdi o dönem yani bakıyorsunuz ki bizim yüzümüzün eskimesinden dolayı bazı arkadaşlarımız dışarıda kalıyor veya 2007 deki kongreden dolayı bazı arkadaşlarımız bize karşı kongre kaybetmiş psikolojisiyle teşkilata gelip gitmemeye başladılar, bu anlamda benim bu kişileri defalarca davet etmeme ve kendilerini ziyaret etmeme rağmen soğuk duruyorlardı bizim geri çekilmemiz acaba bunları tekrar geriye çeker mi düşüncesi bende hakim oldu yani önemli şuanda geldiklerini söyleyemem ama bizim düşüncemiz halisti, bizim düşüncemiz o anlamda tabi o partiye gelmeyenleri bağlar artık ben çünkü üzerine düşen görevi yaptığıma inanıyorum artık şimdi top benim yüzümden partiye gelmeyenlerin partiye gelmesinde top onlarda.
 
Hasan MUTİ : 20 Yıldır Siyasette Yöneticilik Yaptım
 
Siyasette hırs olmalı mı? Mutlaka ki olmalı, zaten siyasi hırs olmazsa çekilmez zaten, ben 1993 yılında 33 yaşındaydım şuanda 53 yaşındayım 20 yıla yakın bir dönemdir ben siyasi parti yöneticiliği belki biraz abartı gelecek size ama çocuklarımla sayılı kahvaltıda birlikte olduğum günler vardır, çocuklarımla bir tatil yapma şansım olmadı benim, yapabilir miydim ha yapabilirdim belki de bakıyorum ben günümüz siyasi parti yöneticilerine adam yazın kendisini tatildeyim ilan ediyor, izindeyim ben diyor çekip gidiyor 1 ay izin yapıyor biz sorumluluk taşıyan insanlar olarak ben bunu yapamadım çünkü benim örnek olmam gereken kişiler vardı eğer bir İl Başkanı 1 aylık tatile giderse yöneticilerin hiçbiri durmaz, ben o anlamda kendi özel yaşantımızdan da fedakarlık yapmak gerekiyor denirse de ben bunun fazlasını da yaptım, belki de çocuklarımın büyüdüğüne bile ben birebir şahit olamadım maalesef bu benim içimde bir uhdedir ben 2009  kongresinde şunu söyledim ben daha hayatımda eşimi ve çocuklarımı alıp Bulvarda 3 kere tur attığımı daha hatırlamıyorum, 1 kere gitmişimdir ama 3 olmamıştır bu neden kaynaklanıyor bu belkide bizim gençlik yıllarımızda bize fazlasıyla verilen idealist düşünce olabilir, algısı olabilir işimizi layıkıyla yapabilmenin tasası sorumluluğu olabilir o anlamda yaptık ama geriye baktığımızda pişmanlık duyacağım hiçbir şeye de imza atmadığımı ben biliyorum açıkçası.
 
Hasan MUTİ : Büyükşehirden Köylüye bir takım yükler getirecek
 
İlçeleri birbirine girmiş olan şehirler için Büyükşehir olmak bir avantaj getirecektir çünkü İmar bütünlüğü getirecektir bu aynı zamanda ama Aydında bakıyorum Köşk'ün Sarıçam Köyündeki bir vatandaşın Büyükşehirli olmasından dolayı kazanabileceği bir edinim yok kaldı ki üstüne daha bunun Büyükşehir in getirmiş olduğu bir takım yükler geliyor, adam evinin bahçesine ahır yapmış 2 tane inek besliyor orada affedersiniz ve o ineklerin sütünden yoğurdundan kendisinin evinin geçimini sağlıyor adamın başka yeri de yok evinin altında yapmış bir dam orada yapıyor bunları şimdi Büyükşehirli olan Sarıçam Köylüsü Büyükşehir Yasasına göre bu damını Mücavir alan dışına çıkarmak zorunda yada damını iptal etmek zorunda bunun getirecek olduğu bir takım eksi düşünceleri göz önünde tutarsak Aydın'ın büyükşehir olmasında çok bir menfaat yok.
 
MHP Aydın Eski İl Başkanı Hasan MUTİ İle Çok Özel Röportaj - 
 
Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ın Röportajı.. Nisan 2013
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1636 defa okunmuştur
YORUMLAR
???
neval kavcar
Akşener'e "başbakanım" diyenler, peşine takılanlar şimdi mal paylaşımına mı girdiniz?önce günah çıkarın, Aydın'ı mahvettiniz. Ali Bey belediye bşk adayı olacak, Depboylu'da vekil mi?
24 Ekim 2020 Cumartesi 23:45
176.236.103.98
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim