• Aydın36 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuşadası Fırıncılar Başkanı Mehmet ŞENOL İle Röportaj +
01 Ocak 2016 Cuma 16:51

Kuşadası Fırıncılar Başkanı Mehmet ŞENOL İle Röportaj +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Kuşadası Fırıncılar Derneği Başkanı Mehmet ŞENOL İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Ekim 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; Kuşadası Fırıncılar Derneği Başkanı Mehmet ŞENOL İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Adnan AYTAŞKIN :

Bkanım öncelikle nerelisiniz? Nerede doğdunuz? Kendinizden bahseder misiniz?

Mehmet ŞENOL : Fırıncılık Hayatıma İzmir Tire'de Başladım

Şimdi daha önce bana bu fırsatı verdiğiniz için size tesekkür ediyorum, işlerinizde basarılar diliyorum, ben 1966 İzmir Tire doğumluyum, Fırıncılık hayatıma İzmir Tire de başladım, 1978 yılında bu mesleğe basladığım tarih, tabi 12 yıl gibi bir işcilik yaptıktan sonra kendi iş yerimi açtım, İzmir Tire'de, bir 5 yıl İzmir Tire de çalıştıktan sonra Kuşadası'na nasip oldu yerlestik, eşim gereği, eşim buralıdır buraya yerlestik.

Mehmet ŞENOL : 1995 Yılında Kuşadasında Fırıncılığa Devam Ettim

Fırıncılığa 1990 yılında Tire'de başladıktan sonra 1995 yılında Kuşadasında icra etmeye basladım, tabi geldiğimiz konum bize Kuşadası Fırıncılar Derneğini kurdurdu, Kurucu üyelerden birisi benim, arkadaslarla bir araya geldik, şartlar öyleydi kurmak zorunda kaldık çünkü burada yerel yönetim var, Belediye var, Belediye sürekli fırıncıyla uğraşmak zorunda kaldı bizde bu birlikteliği kurmak için arkadasları biraraya getirip bu Derneği kurduk, basardıkta,

Mehmet ŞENOL : Halk Ekmek'te Çıkar İlişkisi Vardı

Şimdi geçmişte, geçmiş yönetim diyeyim ben, Halk Ekmeği kurdular,  halk ekmek kurduklarındada önce çıkar ilişkisi kendi adamlarına veripte ekmek sattırmaya başladıktan sonra biz bu birlikteliği daha da pekiştirdik, basardık, çünkü şimdi suanda halk ekmek denilen bir kurum var ama adı kurum.daha doğrusu, Kuşadası Belediyesi endeksli, işte geçmiş yönetimlerde zarar ettirdi bu fırıncıları tabi ben Dernek Başkanı olarak fırıncıların haklarını korumak zorundayım, bir yandan da halkı korumak zorundayım.

Mehmet ŞENOL : Özer Bey İle Halk Ekmeğe Çare Bulalım Dedik

Bu yönetimle yani Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı yönetimiyle bir araya gelip dedik ki, bu halk ekmeğe bir çare bulalım, nasıl çare bulalım? Hem halkımız zarar etmesin halkımız halk ekmeği yesin hemde firıncılar zarar etmesin.

Mehmet ŞENOL : Özer KAYALI Bana Proje İle Gel Dedi

Başkan Özer KAYALI bana Başkan sen nasıl proje üretceksen o proje ile gel, ben 3 tane proje ürettim, Belediye ye sundum bunu kendilerine, tabi bunlar kendiler düşündüler en uygun olanı bu sekilde yürümesiydi, ben size onlardan da bahsederim çünkü yani bu benim ürettiğim projeler bugün Aydın da üretilseydi Aydın fırıncısının başına bu olay gelmezdi veya Nazilli de üretilseydi bu proje yine bu sıkıntılar olmazdı, çünkü halkla esnaf arasında köprü olmak lazım eğer Oda Başkanıysan, Dernek Başkanıysan hele bizim meslekte.

Mehmet ŞENOL : Fırıncının Maliyetleri Çok Yüksek

Şimdi her şeyi adam ucuz satmak istemiyor ama ekmeği ucuz satmak istiyor, yani bizim mesleğimiz öyle meslekki 20 saat çalışıyorsun 20 saat sonucunda hakettiğin parayı alamıyorsun, işci fiyatları çok yüksek, hele sigorta şuanda sizde biliyorsunuz sigortası çok yüksek, bende mesala 10 tane çalışan sigortalı var, en küçük fırıncı benim Kuşadasında, 20 tane çalıştıran arkadaşlar var.

Mehmet ŞENOL : 10 Tane Halk Ekmek Noktası 17 Tane Olsun Dedik

Şu projeden şöyle ufaktan bahsedelim size şimdi Sayın Baskan Özer Bey'e ben dedim ki, kaç tane Kuşadasında  Halk Ekmek satıs noktası var, 10 tane, peki fırın kac tane var Kusadasında mahalleler dahil yani şuan mahalle olduk Güzelçamlı, Davutlar işte kirazlı 16 17 tane mahallemiz var, peki 10 tane değilde 16 - 17 tane satış yeri ister misiniz olsun mu diye sorduğum da tabi hoşuna gitti Sayın Belediye Başkanının olsun niye olmasın daha iyi olur dedi.

Mehmet ŞENOL : Her Fırında Halk Ekmek Köşesi Açalım Dedik

Peki şöyle yapalım Sayın Başkanım yani şimdi biz her fırın köşesinde Kuşadası Halk Ekmek projesi uygulanmaktadır diye yazalım, büfeleri kapatalım fırınlarda biz indirim  hatta şu günün şartlarından daha indirimli ekmek verelim, ihtiyaç sahiplerine dedik, projemiz buydu.

Mehmet ŞENOL : Hibe Ekmek Dağıtalım Dedim

Daha sonra şöyle yapalım dedim biz esnaf olarak hibe ekmek dagıtalım Belediye'ye, Belediye askı da ekmek koysalar bunlar kapıda ekmek yapsınlar yani zabıta alsın ihtiyaç sahiplerinin kapılarına asarak gitsin hibe para almadan bu işi yapalım dedik, tabi bu da onların ilgisini çekmedi.

Mehmet ŞENOL : Ekmeği Tek Kişi Verirse Tekelleşiyor

En son bu proje de kendileri  bize teklif ettiler, ben de bunu kabul ettim, dedim ki o zaman söyle yapalım peki sizin dediğiniz gibi olsun 10 tane degil de 16 tane her mahallede birer tane halk ekmek satış noktası kuralım fakat ekmeği de biz verelim, tek kişi vermesin, tek kişi verirse tekellesiyor bir kişinin tekelinde oluyor bütün fırıncı arkadaslara bu halk ekmek büfelerine ekmek versin hem daha adaletli olur, adam kaybettiği ekmeği büfelerden bulur yerine koyar, bir de saatleri düzene sokalım dedim.

Mehmet ŞENOL : Halk Ekmeğin İşletmesine Biz Talip Olduk

Sayın Belediye Başkanı da sağolsun bize yardımcı oldu bu şekilde büfelerin işletmesini dernek olarak biz talip olduk, ekmeği biz veriyoruz, hiç bir fırıncı arkadaşım da halinden şikayetçi değil çünkü kaybettiği ekmeği büfelerde buldu, insallah böyle devam etmesinden yanayız.

Mehmet ŞENOL : Belediye Başkanı Benim Kapı Komşum

Şimdi geçenlerde bir bayram töreninde tekrar beraberdik nasip oldu, burada İlçe Baskanvekili olduk, Belediye Başkanı ile sıksık görüşme nedenlerimiz oluyor, bazı haftalar beraber oluyoruz, kendisi biraz bizi sever çünkü aynı mahalle sakiniyiz karşı komşumuz.

Mehmet ŞENOL : Bizim Vatandaş İle Bir Sorunumuz Yok

Belediye Başkanımız bana Büyükşehir Belediyesi Kuşadası'na ekmek getirecek bu konuda ne düşünüyorsun dedi ? Bende valla biz projemize devam edelim bu şekilde Büyükşehir Belediyesi de koysun, O da devam etsin, talep varsa insanlar yesin, bizim vatandaş ile herhangi bir sorunumuz yok biz en başta dediğim gibi hem vatandaşın yanında olalım hemde meslektaşlarımızın yanında olalım dedik, sağolsun Belediye Başkanımız olumlu bir şekilde yürüyor, şuanda halimizden memnunuz hiçbir fırıncı arkadaş halinden şikayetçi değil zaten Halk Ekmek olması gerekiyordu ama adaletli bir şekilde olması gerekiyordu bunu Kuşadası Fırıncılar Derneği Başkanı olarak ben sağladım.

Adnan AYTAŞKIN :

Kaç Fırıncı Üyeniz Var ? Bütün Fırıncılar Derneğinize üye mi ? Oda Statüsünde misiniz ? Kuşadası Esnaf Odasından Memnun musunuz ?

Mehmet ŞENOL : Esnaf Odası Başkanı Fırıncının Yanında Olmadı

17 tane Üyemiz var, Bütün Fırıncılar Derneğimize üyedir, Oda olarak Kuşadası Esnaf Odasına üyeyiz, Oda olabilmemiz için belirli bir sayıda olmamız lazım şuan için yeterli değiliz, Sağolsun Kuşadası Esnaf Odası Başkanımız Halit ŞAKAR Başkan ben yıllardan beri tanırım, Belediye Meclis üyesi olduğu zamanlarda da ben ona gittim dedim ki Mecliste bizim ile ilgili oylamada Halk Ekmek konusunda Ret oyu verirsen sevinirim dedim ama maalesef çekimser oy kullandı hiçte Fırıncının yanında olmadı, biz Fırıncılar Derneği olarak Esnaf Odasına üyeyiz.

Adnan AYTAŞKIN :

Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI'yı nasıl buluyorsunuz ?

Mehmet ŞENOL : Kuşadası Şuanda Kan Ağlıyor

Valla benim siyasi görüşüm Milliyetçi Hareket Partisi ama Özer KAYALI'nın yaptığı hizmetlerden dolayı değerlendirirsek bir dönem öncesi Esat ALTUNGÜN döneminden daha iyi ama yeterli mi derseniz yeterli değil, çünkü inanın Kuşadası şuanda kan ağlıyor, az önce benim işyerime geldiniz, gördünüz 1 hafta 10 günden beri yani sürekli dile getiriyorum Belediye'yi arıyorum diyorum ki yol kapalı satışlarım düştü, çalışmayı hızlandıralım dediğim halde yol çalışması bu halde devam ediyor, yollar kazılmış, insanlar geçemiyor dün akşam bir araç çukura düştü,

Mehmet ŞENOL : Geçmiş Döneme Göre Özer KAYALI Daha İyi

Geçmiş dönemlere göre Özer Kayalı Başkan Esat ALTUNGÜN'e göre iyi çalışıyor, o nedenle herhangi bir şikayetimiz yok ama tabi Büyükşehir olmanında bence etkisi var, Büyükşehir olmadan bu Belediye kendisi hizmet etme çabası içersindeydi işte Büyükşehir olunca sanki Büyükşehirin yanında üvey evlat gibi Büyükşehir Belediyesinden çokta bir katkı geldiğini sanmıyorum.

Adnan AYTAŞKIN :

Milliyetçi Hareket Partisi 2. Başkanısınız, nasıl gidiyor parti çalışmaları ?

Mehmet ŞENOL : MHP Olarak Kuşadasında Çok İyiyiz

Hamdolsun şuan MHP olarak çok iyiyiz yani 24 Ocak Seçimleriyle geldik, ben daha önceki yönetimlerde de çok görev aldım, Osman TOSUN zamanında, Cemal SARI zamanında da görev aldım çünkü esnafım ve 20 yıldan beri Siyasetin içerisindeyim.

Mehmet ŞENOL : Mustafa BAYRAKTAR Yönetimi Çok İyi

MHP Kuşadası İlçe Başkanımız Mustafa BAYRAKTAR ile gelen yönetim gerçekten iyi bir yönetim, Kuşadasında yerli olması, yönetiminde esnaf olması burada halk kabul etmek zorunda kaldı gibi çünkü halk kabul etti, gittiğimiz her yerde siz tabi Gazeteci olduğunuz için söylüyorum, duyuyorsunuzdur gittiğimiz her yerde insanlar bize artık ya Milliyetçi Hareket Partisi bu sefer var, gerçekten MHP bu sefer bir yerlerde bunları duyuyoruz, gururluyuz, mutluyuz çünkü neden ben ilk defa Kuşadasında MHP'nin bu kadar gündeme geldiği bir dönem yaşıyorum çünkü ben 20 yıldan beri içerisindeyim, geçmişte de 2. Başkanlık yaptım, Mustafa BAYRAKTAR Başkanımız çok iyi, namuslu, dürüst bir arkadaş, geleceği parlak bir arkadaş, ben sadece İlçe Başkanlığında kalacağını sanmıyorum, inşallah hayırlısı olur.

Adnan AYTAŞKIN :

1 Kasım seçimlerinde Kuşadasından kaç Milletvekili çıkar ?

Mehmet ŞENOL : MHP Olarak 15.000 Oyu Yakalamak İstiyoruz

Sizlerde mutlaka takip ediyorsunuz, dışarıda hergün farklı insanlarla birliktesiniz, Kuşadasında biz geçen 7 Haziran döneminde oyumuzu artırarak çıktık, 17 İlçeden 2 İlçe var oyunu artıran biri Kuşadası diğeri Çine, biz inanıyoruz bizim beklediğimiz oy oranı bu değildi biz 10.285 oy aldık, 15.000 oy bekliyorduk, Kuşadasından o hedefimize ulaşamadık, Allahın izniyle inşallah 1 Kasımda 15.000 oy'u yakalayıp hakettiği yerde Milliyetçi Hareket Partisini temsil etme hakkını kazanacağız.

Mehmet ŞENOL : MHP Olarak 3 Milletvekili Çıkaracağımızı Düşünüyorum

Şuna da cevap vereyim, geçen dönemlerde tabi Milletvekili sıralamasını çok eleştiren arkadaşlar oldu, tabi ben içerisindeyim benim eleştirme hakkım yok, hiyerarşik düzeni çok iyi bilen bir insanım, halkın kabul ettiği adaylar bu dönem var, 1. sıra adayımızın Deniz DEPBOYLU'nun Bayan olması, bayanlardan çok büyük bir teveccüh aldı, 2. sıradaki adayımız Beliğ AZBAZDARBey'in 2 dönem Söke'den Belediye Başkanlığı yapması, sevilen bir çiftçi Aileden olması fevkalade çok güzel, Hilmi BOLATOĞLU Bey'in de genç ve dinamik olması ağzının laf etmesi biraz işe yaradı gibi geliyor, ben bu dönem 3 tane Milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum.

Adnan AYTAŞKIN :

Bizim klasik bir sorumuz var, Aydında Çıldır Havaalanı var ama uçuş iniş kalkışı yok, Mustafa ÇILDIR 50 sene önce arazisini bağışlamız, Büyükşehirler arasında Havaalanı olmayan gtek il Aydın, bunu neye bağlıyorsunuz ? Sizce gerekli mi ?

Mehmet ŞENOL : Aydında Havaalanı Olmaması Büyük Eksik

Tabi ki Aydında Havaalanı olmalı bu bence Aydın'ın büyük bir eksiği, yerel yönetimler bazında oranın patronu biliyorsunuz Cumhuriyet Halk Partisinde en büyük öncülüğü onun yapması lazım derken Ak Parti Hükümeti yapması lazım Belediyenin destek olması lazım, inşallah 1 Kasımda Ak Parti'yi göndeririz, Özlem Hanımda rahat çalışır ve Havaalanı hizmete girer.

Adnan AYTAŞKIN :

Kuşadası yazın kalabalık, kışın sakin oluyor sizin Fırın işleri nasıl gidiyor ?

Mehmet ŞENOL : 2 Tane Fırınım Var

Kuşadası yazın kalabalık, kışın sakin oluyor bu konuda büyük Fırıncılarda sorarsanız yarı yarıya yüzde 50 gibi bir etkiye sahip oluyor, şimdi benim şöyle bir anlayışım var, ben pek dağıtım yapma taraftarı değilim, yeni yaptığım yer ile bende 2 tane Fırın var, biri Sanayi de çeşit üretiyor diğer bulunduğumuz yerden çıkmak istiyoruz, 20 yıldan beri buradayım şuanda ana yolda bir Fırın yaptım, açılışına sizleri de davet edeceğim, 1 ay sonra açacağız.

Mehmet ŞENOL : Biz Malı Tezgahta Pazarlamak İstiyoruz

Biz sadece ürünlerimizi tezgahımızda, toptan değilde tezgahımızda pazarlamak istiyoruz, bizim zaten yaz kış diye bir şey kalmayacak, zaten ben çok yazlık müşterilere ekmek veremiyorum, çıkardığım adet belli, daha çoğaltsak malı bozcaz, ekmek düzgün çıkmayacak, onun için çok titiz davranıyoruz, Allah bereket versin diyelim benim işim iyi, Kuşadasında benim işim iyi, sadece benim işimin iyi olması değil inşallah herkesin işleri iyi olur.

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım bizim sorular bitti, sizin vatandaşlarımıza iletmek istediğiniz neler var ?

Mehmet ŞENOL : Kuşadası Birlik Olsun

Valla şimdi 20 yıldan beri bu topraklarda ekmek yiyoruz, burada esnafız, benim tek dileğim Kuşadasının birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için doğru bir karar vermesi 1 Kasım seçimlerinde inşallah hayırlısı olur çünkü şaunda geldiğimiz nokta çok kötü bir nokta her sabah kalktığımızda televizyonlardan izliyoruz 2 Şehit var, canımız acıyor, kanımız acıyor, inşallah ülkenin huzuru için 1 Kasımda sober verilsin 13 yıllık bir yönetime, yeni bir yönetim gelsin, ülkemizin önü açılsın, vatandaşlarımıza bunu söylemek istiyorum.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3598 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim