• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meydan Keşkek Sahibi İbrahim SEVER Röportajı +
03 Ocak 2016 Pazar 21:32

Meydan Keşkek Sahibi İbrahim SEVER Röportajı +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Genel Koordinatör Cemal Aydın ÖZPOLAT; Aydın Meydan Keşkek Genel Müdürü İbrahim SEVER İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Kasım 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Genel Koordinatör Cemal Aydın ÖZPOLAT; Aydın Meydan Keşkek Genel Müdürü İbrahim SEVER İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Abi öncelikle kendini tanıtır mısın ? Nerelisin, Nerede doğdun, Hangi eğitimleri aldın ?

 

İbrahim SEVER : Keşkek Yapmam İçin Teklifler Gelmeye Başladı

Ben İncirliova Osmanbükü köyünde doğdum, büyüdüm, Eğitim olarak ilkokulu bitirdim, Ortaokula 1 sene gittim, ondan sonra Çiftçilik yaptım yıllarca, Çiftçilik yaparken Keşkek yapmam için teklifler gelmeye başladı, Keşkek işine de yavaş yavaş başladım, başladık ama talep çoğalmaya başladı, demek ki Aydında eski yıllardan beri Keşkek sevgisi varmış yani özlerinde varmış.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Keşkek yapmaya ne zaman başladınız ?

 

İbrahim SEVER : 17 Yıldır Keşkek Yapıyorum

Biz Keşkek yapmaya başlayalı 16-17 yıl oldu, çoğu cemiyetlerde Keşkek yaptık biz hanım ile beraber, Düğünlere, Sünnetlere, o şekilde bu işi yürüttük geldik buralara kadar, 2002 yılında Emekli oldum, Çiftçiliği de bıraktım, bu işe devam ettik.

İbrahim SEVER : Bu İşin Tutacağını Hissettik

 Meydan Keşkek Lokantasını açmak için 7-8 ay önce bir karar aldık, Aydın Kent Meydanında köşe'de bir dükkanımız vardı, oraya olur mu acaba düşüncesiyle açtık, 3 ay gibi bir zaman içerisinde her geçen gün müşteri baya bir ilgi gösterdi, bu işin olacağını hissettik, geri dönüşün olacağını anladık.

İbrahim SEVER : Müşterinin Her Talebini Değerlendiriyorum

Bu işin tutacağını anladıktan sonra daha güzel bir mekan ve dekorasyon ile yan tarafa geçtik, burası da benim oğlanın tesisat dükkanıydı, aşağı yukarı 3 buçuk - 4 aydır buradayız ama bir tek Keşkek değil yani yaptığımız, şahsen ben müşterinin her talebini değerlendiriyorum ne istiyor müşteri, önce ben et yemeği falan yapmıyordum, sadece Keşkek, Yuvarlama, Kızartma türü şeyler yapıyordum.

İbrahim SEVER : Ürünlerimiz Odun Ateşinde Köyde Hazırlanıyor

Ürünlerimizin hepsi Köy'de hazırlanıyor, burada benim ocağım yok, burası Lokanta türü ama içeride benim yemek yapacak yerim yok, hepside zaten köyde yer ocağında odun ateşinde hazırlıyoruz, şimdi her müşteriden bir teklif almaya başladık, abi et yemeği koysak güzel olur, Lokantanızı beğeniyoruz ama hep sebze ağırlıklı olduğu için olmuyor Et Yemeği yemeye başka yere mi gideceğiz, böylece Et Yemekleri de koyduk, o da güzel Allah Bin Bereket versin.

İbrahim SEVER : Bizim İşimiz Sebze Ağırlıklı

Bizim işyerimiz sebze ağırlıklı Keşkek zaten başta olmak üzere Aydın'ın geleneksel Yemeklerinden Yuvarlamamızda biliyorsunuz bütün cemiyetlerde olan bir şey e bunun yanı sıra günlük Sebze Yemeklerinde çeşitlere yönelik Mevsimine göre Ispanak olsun, Kereviz olsun, değişik çeşitlerde yemekler koyarak o şekilde yürütmeye çalışıyoruz, Allah Bin Şükür müşteride rağbet gösterdi, müşterinin de ilgisini çekti köy yemeği olduğu için, yerimiz çok güzel, çok temiz, hijyenik bir yer, yemeklerimin hepsi zaten odun ateşinde olduğu için o ayrı bir tat.

İbrahim SEVER : Keşkek Konusunda Çok İddialıyım

Keşkeğimizi 17 yıldan beri yapıyorum yani Aydında benim üzerine Keşkek yapacak birini de tanımıyorum, Keşkek konusunda çok iddialıyım, Yemek konusunda bir iddiam yok ama biz kendimiz köy usulü, köyde evde ne yiyorsak ve onu Ocakta pişirip getiriyoruz onu vatandaşa ikram ediyoruz, yemeklerimiz o şekilde, yemeklerimizin kalitesini en iyi diyemem ama Köyde ne yiyorsak aynısını ona göre hazırlayıp geliyoruz, vatandaş ilgi gösteriyor, güzel olduğunu söylüyor, yiyor, içiyor, teşekkür ediyor.

İbrahim SEVER : Talep ve İstekleri Değerlendiriyoruz

Müşterilerimiz arada değişik şeylerde isteyebiliyorlar, hemen değerlendiriyoruz, vatandaş lahana sarması yapmaz mısınız diyor, yaparız, hemen 2 gün sonra lahana sarması getiriyoruz, bu tür talep ve istekleri değerlendiriyoruz, işlerimiz çok şükür, Allah eşten, dosttan, müşteriden razı olsun.

İbrahim SEVER : Kendimiz Çalışıyoruz, Yabancı Yok

Müşteri potansiyelimiz şuanda iyi, günden güne hem müşteri kalitemiz yükseliyor, hem de müşterimiz çoğalıyor, e tabi bununda etkisi kendimiz çalışıyoruz, benim gelinim var burada, arkadaşım var, yabancı insan ile çalışmıyoruz, güler yüzlü, temiz oluşumuz da etken oluyor, bu şekilde yürütüyoruz.

İbrahim SEVER : Keşkek Aydın'ın Bir Özlemiymiş

Bugüne geldik, 7 ay oldu açalı, 7 ay da hiç bir şeyin ulaşamayacağı hedefe ulaştık, dükkan açarsın 2 ay zarar edersin, ana parasını çıkarırsın bizim öyle bir şeyimiz olmadı, keşkek Aydın'ın bir özlemiymiş gibi ilk açtığımız günden bu güne kadar asıl müşteriyi çeken Keşkektir, baştacıdır.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Bugüne kadar başarılı olmanızda Aydın Kent Meydanına bakan bir işyeriniz olması da etkin olmuş mudur ? Sonuçta işyeriniz Aydın'ın göbeğinde meydanda bulunuyor.

 

İbrahim SEVER : Başarımımızın Sırrı Meydanda Olmamız

Başarımızda ki en önemli sebep işyerimizin Meydan da olması zaten, mesela ben bir ara sokakta olsaydım, bu müşteriyi mümkün değil toplayamazsın, her ne kadar Keşkeğin güzel olursa olsun, her şeyin güzel olsun, bu müşteri toplanmaz mı toplanır ama zaman içerisinde toplanırsın, onu zamana yayarsın, falan sokakta Keşkekçi var diyerek bulunur ama meydanda böyle bir şeye ihtiyaç yok adam görüyor, a burada Keşkekçi var diyor ve gelip Keşkeğini yiyor ama ara sokakta olsa bunu kimse bilemez, reklam yapılır ama tanıtımı zamana yayarsın ama bugün Aydın Kent Meydanında olmamız yüzde 50 bize avantaj sağlıyor.

İbrahim SEVER : Yemeklerimiz Zeytinyağlıdır

Başarımızın Yüzde 50 si de kendi yaptığımız işin güzelliğinden, büyün yemeklerim Zeytinyağlı, Tereyağını söylememe gerek yok Osmanbükü Tereyağında zaten ünlüdür, 15 TL pazarda yağlar var ben o yağları kullanmam, 25 TL, 28 TL benim kullandığım Tereyağı, bizim köyümüzün yağı mükemmeldir, Tereyağı, Yoğurt hakeza hayvan ürünleri mükemmeldir, onlarla beraber hepsini işçiliğini de birleştirdiğimiz zaman güzel bir tat sunabiliyoruz müşterilerimize, onlarda memnun, onlarda beğeniyorlar.

İbrahim SEVER : Müşteri Kaliteyi Biliyor

Zaten müşteri biliyor, yağın ne olduğunu, kalitenin ne olduğunu, hatta ve hatta yemeğin ocakta piştiğini ben söylemesem vatandaş biliyor zaten, anlıyor, çoğu insan anlıyor, ocakta pişmiş belli diyorlar, Odun ateşinde piştiğini biliyor vatandaş, kızartmam odun ateşinde ne varsa hepsi odun ateşinde pişer, 8-10 çeşit yemek yapıyoruz.

İbrahim SEVER : Yemekleri Hanım Yapar

Hanım o işin iyice ustası oldu, yemekleri hanım yapar kimseye elletmez, akşam 24:00 a kadar onun hazırlığını yaparız beraber doğramasını, şunu nu bununu beraber hazırlarız, sabah 4 buçuk 5 gibi kalkar, o ocakları yakar odunları yakar, hepsini hazırlar.

 

Adnan AYTAŞKIN :

O zaman her gün günlük yapıyorsunuz bütün yemekleri ?

 

İbrahim SEVER : Yemeklerimiz Günlük Yapılıyor

Yemeklerim günlük, kalan yemeği dahi biz ertesi gün servise çıkarmayız yani kalmıyor mu kalıyor tabi ki de ama servise çıkarmıyoruz, elimizden yettiği kadar o özeni gösteriyoruz, belki de vatandaş oradan da bize bu kadar teveccüh gösteriyor, alaka gösteriyor geldiği zaman tazeliği de önemli, önceki günkü yemeği vatandaşın önüne koyduğunda vatandaş bilmez mi bilir, tazecik yemeği 1 gün sonra yediğiniz zaman bayatlıyor, vatandaş seziyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3513 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim