• Aydın35 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP İncirliova İlçe Başkanı Ali ŞAHİN Röportajı +
04 Ocak 2016 Pazartesi 15:51

MHP İncirliova İlçe Başkanı Ali ŞAHİN Röportajı +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Genel Koordinatör Cemal Aydın ÖZPOLAT; MHP İncirliova İlçe Başkanı Ali ŞAHİN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Kasım 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Genel Koordinatör Cemal Aydın ÖZPOLAT; MHP İncirliova İlçe Başkanı Ali ŞAHİN İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Adnan AYTAŞKIN :

Başkanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız ? Nerelisiniz ? Nerede doğdunuz ? Hangi Eğitimleri aldınız ?

 

Ali ŞAHİN : Osmanbükü Köy Muhtarıyım

1969 Aydın doğumluyum, Osmanbükü köyünde ikamet ediyorum, aynı zamanda Osmanbükü Köy Muhtarıyım, İlkokulu okuduktan sonra Ortaokulu 3. sınıfta bıraktım, Çiftçiliğe devam ettim ancak 1998 yılında Ortaokul diplomamı aldım, dışardan bitirdim, şuanda açık öğretim Liseyi okuyorum, 2004 yılında Osmanbükü köyünde muhtar adayı oldum ve Muhtar seçildim, halen görevime devam ediyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Meslek olarak Çiftçilik mi yapıyorsunuz ? Nasıl çiftçinin durumu ?

 

Ali ŞAHİN : Çiftçilik Yapıyorum

Çiftçilik yapıyorum, Pamuk, Buğday, Mısır Çiftçiliği yapıyorum, köyde kendi arazilerim var, Çiftçilik yapıyorum, Çiftçinin durumu çok iyi değiliz aslında bizim şuanda Dünya ile tek boy ölçüşebileceğimiz alan Tarım ve Hayvancılık ama maalesef Tarım ve Hayvancılıkta, Hayvancılık biraz ilerleme durumunda, Hükümetin yanlış Politikaları ile destekleme bazında sadece kamuoyuna aktarılan bilgiler toplam bazda alınarak kişilere sanki çok Milyar Dolarlar Çiftçilere aktarılmış gibi gösteriliyor ancak bu prim bazında ürün sistemine dayalı katkılar olsa biz Çiftçiler adına daha iyi olacağı kanısındayım.

Ali ŞAHİN : Gübre'de KDV Kalktı mı ?

Şuanda Pamuk destekleme fiyatları prim normal ama bunun en az 1 TL olması kanısındayım eğer biz Avrupalı Çiftçiler ile rekabet etmek istiyorsak, 1 Kasım seçimleri öncesinde işte burada Sayın Vekilimiz Mehmet ERDEM'in sekreteri tüm Çiftçilerimize hemen hemen Çiftçilerimizin yüzde 80'ine arayarak işte Gübre'den KDV'yi kaldırdıklarını söylediler, bende o gün Yerel Gazetelerin birisinde bir açıklama yaptım, Tarım Kredi Kooperatifini aradım, Gübre'de KDV kalktı mı  ? Hayır Kalkmadı ki kalkmış olsa bile bize yazı gelmesi lazım, artı bizim depoya KDV ile giren Gübre KDV ile çıkar dediler, ben bunu basın açıklaması olarak açıkladığımda hiçbir yetkili kalkıp ta bize KDV kalkmadı bu konuda çalışma yapıyoruz dediler ama seçim önü tüm Çiftçilere KDV'yi kaldırdık dediler ben o günlerde şunu söyledim şuanda Çiftçinin KDV'si kaldırılsa bile Mart ayında devam edecek mi yoksa sadece belirli zamanlarda mı KDV kaldırılacak, çünkü şuanda Çiftçide Gübre tüketimi sıfır, maalesef sıfır, şuanda mevcut tarım ürünleri olsun, tüccarlardan alınan tüm gübreler KDV li olarak alınıyor.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Ziraat Odaları bu konularla ilgilenmiyor mu ?

 

Ali ŞAHİN : Ziraat Odalarının Yetkileri Artırılması Lazım

Şuanda bizim Yönetici arkadaşımızda Ziraat Odası Meclisinde Yönetim Kurulu Üyesi bu konuda bazı çalışmalar yapıyorlar ama ben Ziraat Odasının faaliyetlerinin yeterli olduğu kanısında değilim, bizim Ziraat Odalarımız ben istiyorum ki Memurun nasıl Sendikası varsa bizim sendikamız Ziraat Odaları olması lazım, Ziraat Odalarının yetkilerini artırmamız lazım ancak Ziraat Odalarının yetkilerini bizim sadece para toplama yetkisi olarak algılanıyor, diğer türlü hiç bir yetkisi yok, hiç bir etkinliği de yok. Türkiye geneline bakıldığında yanılmıyorsam 1963 senesinde Çiftçinin sendikalaşma hakkı elinden alınmış biz Çiftçiler olarak Sendikalaşma hakkımızın geri verilmesini istiyoruz, benim şahsi görüşüm budur.

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

İsrail'den gelen tohumlar, bu işin içersinde birisi olarak bu konuda ki görüşünüz nedir ?

 

Ali ŞAHİN : GDO'lu Ürünlerin Hepsine Karşıyım

Ben GDO'lu ürünlerin hepsine karşıyım ama bizim sadece 1 tane sadece TİGEM var, TİGEM ile ürettiğimiz tohumlar var, bunun yanında bazı birkaç firmamız bu konuda çalışma yapıyor, Genleriyle oynanmayan yerli ürünleri piyasaya sürmemiz lazım, Bugün şunu söyleyebiliyor bir Ziraat Mühendisi arkadaşımız Genleriyle oynanmayan bir Mısır tohumu dönümde 1 Ton'dan yukarı kesinlikle çıkamaz diyor, zaten daha önce bu konunun çalışmaları yapıldı Hükümet bazında ama yetersiz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

İlk Siyasi Hayatınız ne zaman başladı ?

 

Ali ŞAHİN : 1989 Yılında MHP Yönetimine Atamayla Geldik

Askerden 1989-1990 yılında geldim, hemen böyle bir Yönetim Kurulu boşluğu anında Milliyetçi Hareket Partisine Müteşebbis Kurul olarak geldik 17 kişi, atamayla geldik, Genel Merkez talimatıyla geldik, daha sonra seçilerek geldik ve 1999 yılına kadar devam ettik.

Ali ŞAHİN : Tarım Kredi Bölge Birliği Denetim Kurulu Üyesi Oldum

1999 yılında Tarım Kredi Merkez Birliği Delegesi'ne aday olmam sebebiyle mecburen MHP üyeliğinden istifa etmek zorunda kaldım, 1999 seçimlerinde seçilemeyecek yerden İl Genel Meclisi Üyesi adayı oldum, yedek İl Genel Meclisi üyesi oldum ve seçimler bittikten sonra hemen istifa ederek seçime girdik, kazandık, Tarım Kredi Bölge Birliği Denetim Kurulu üyesi olduk, Birlik Delegesi olduk, 2004 yılına kadar sürdü ve o zaman aynı zamanda Tariş'te de Birlik temsilcisi oldum İzmir'de.

Ali ŞAHİN : İlçe Başkan Adayı Oldum

2004 yılında Köyümüze Muhtar Adayı oldum, Muhtar seçildim, şuanda 3. dönem Muhtarlığıma devam ediyorum, geçen sene Kasım Aralık aylarında tam bu zamanlarda birkaç kişinin ısrarıyla İlçe Başkanı adayı olmam konusunda teklifte bulundular bende Hayır diyemedim.

Ali ŞAHİN : Kanun Değişti, Muhtarlar Siyaset Yapabilecek

Görüş istedik bu konuda hem Muhtar hem Başkan olabilir mi ? Muhtarlıktan ayrılmamız lazım mı gibisinden, Trabzon'da Valiliğe bu konuda görüş soruldu, Valinin de Muhtarların Siyasi Parti organlarında yer alması kanunen yasak değildir ancak Siyasi bir görüş olacağından dolayı iyi kanı oluşmamaktadır diye bir görüş sunmuş Vali, Valinin görüşü de kanun olarak geçerekten uygulandı ancak zamanında Ak Parti bu konuda seçilmiş Muhtarlar için Parti organlarında görev alabilir diye bir kanun çıkardı tam biz bu görüşü sorduktan sonra Mahalli İdareler Kanununda değişiklik yaptılar, bize yazı geldi hemen akabinde biz çalışmaya başladık, seçilmiş Muhtarlar parti organlarında görev alabilirler diye.

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Muhtar olarak Siyasi Parti İl başkanı yada İlçe Başkanı olan başka bir örnek var mı ?

 

Ali ŞAHİN : Hem Muhtar, Hem Başkan Olan Tek Kişiyim

Muhtar olarak İlçe Başkanı olan tek kişiyim, Şuanda Türkiye'de başka bir örneği daha yok, tekim, geçenlerde Metin Lütfi Baydar aradı beni Milletvekilimiz, herhalde onlarda benim nasıl hem Muhtar  hem de İlçe Başkanı olduğumu sordu, ben bu durumu kendisine izah ettim, O da yanılmıyorsam bizim bir arkadaşımız vardı, Nazilli Çobanhisar Muhtarı Şehmus arkadaşımız büyük ihtimalle Kuyucak İlçe Başkan Adayı yapacaklar gibi geldi bana, örnekler bundan sonra da çoğalabilir, hatta Bengitürk Televizyonu geldi Röportaj yaptık, orada haberlerde yayınladılar.

 

Cemal Aydın ÖZPOLAT :

Neden MHP'de Siyaset yapmayı tercih ettiniz ?

 

Ali ŞAHİN : Bu Davayı Ağabeyim'den Öğrendim

Ben çocukluk çağlarındayım, Ağabeyim ve Ağabeyimin arkadaşlarından bu davayı öğrendim, biz önce Ocak adına Koyun toplama işi benimdi, Bisikletle mahallelerde Koyun toplardım, Koyun derisi toplardım bu Koyun derilerinden bir yere yığardım ama Abimler Arkadaşları ile birlikte satarlardı Ocağa gelir elde ederlerdi.

Ali ŞAHİN : Şerif Temel Bize Kol Kanat Olmuştur

Bu davaya gelmemizde en büyük etkenlerden birisi burada Ülkücü Hareketin Duayenlerinden dediğimiz Şerif TEMEL bizlere kol kanat olmuştur ve bunun yanında işte Metin Hocalar, bizim rahmetli Mehmet Abimiz vardı köyde Allah Rahmet eylesin onların vasıtasıyla yani Ülkücü Harekette olan kişilerin hiç birinin bugüne kadar yanlış hareketini görmedim, en azından benim çevremdekilerin ve her zaman yardıma muhtaç olan kişilere yardım etmekte işte yardıma ihtiyacı olan kişilerle yardımlaşmakta kardeşlik ilişkilerinden, arkadaşlık, dost ahbaplık ilişkilerinden çok sıcak kendi aralarında bir iletişim kuruyorlar bu beni etkiledi dolayısıyla bizde yavaş yavaş bu davanın içerisine girerekten bu şekilde adım atmış olduk Siyasete.

Ali ŞAHİN : 10 Yıl Muhtarın Partisi Olmaz Dedik

Muhtarlığımızda Muhtar'ın Partisi olmaz dedik, Hükümet nerede biz oradayız hesabı Mecburen bu davamızdan 10 yıl uzak kalmış olduk, Sİyaset yapmadık hatta ben buraya ilk geldiğimde Milliyetçi Hareket Partisi İncirliova İlçe Başkan Adayı olduğumda Muhtar  10 yıldır neredeymiş gibi şeyler ile de karşılaştık.

Ali ŞAHİN : Ben Aday Olunca Diğer Arkadaşlar Çekildiler

Kongrede 4 yada 5 arkadaşımız vardı, arkadaşlarımız kendiliğinden feragat ederek bizim tarafımıza birleşerek adaylıktan çekildiler, biz şunu yaptık belki diğer ilçelerin hiçbirinde olmayan bir şeyi daha bu zamana kadar ilçe başkanlığı yapmış, İl Genel Meclis Üyesi olmuş, eski Ocak Başkanlığı yapmış, Meclis Üyeliği yapmış, halen Meclis Üyesi olan tüm arkadaşlarımızı biz İl Delegesi yaptık, az önce ahde vefadan bahsettik ya işte şuanda hiç bir İlçe Başkanımız küs değil bize, hiç bir Meclis Üyemiz küs değil bize, bir bu durumu İncirliova'da sağladık, tabi bunun yanında menfaat ilişkileriyle iş yapmış olanlar vardır bunlar bizi ilgilendirmiyor zaten.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Göreve geleli ne kadar zaman oldu ? Neler yaptınız ?

 

Ali ŞAHİN : Köylerimizi Tek Tek Ziyaret Ettik

Göreve gelişimizden bu yana Ocak ayının 16'sında 1 yıl olacak göreve geldiğimizde biz diğer siyasi partiler gibi yapmadık 15 kişi yönetim değil 29 kişilik bir yönetim uyguladık, ilk önce hemen en yakın köylerimizden başlayarak tüm köylerimizi 7 Haziran seçimleri gelmeden Ocak ayında başladık, 28 Köyümüzü, Mahallemizi tek tek dolaşarak kendimizi anlattık, dedik ki biz diğer siyasi partiler gibi olmayacağız.

Ali ŞAHİN : Sınırteke'de Tapu Sorununu Çözdük

Her gittiğimiz yerde köyün sorunlarını alıp işte bu köyde muhtar ile görüşüp bu köyde ne sorunlar var, yapılması gereken neler var, benim Muhtarlığım sebebiyle İl Özel İdarede tanıdığım Müdürlerimiz, Daire amirlerimiz olduğundan dolayı Sınırteke'de bir tapu olayı vardı yıllardan beri hemen hemen tesviye edilmiş ama tapular teslim edilmemiş, müteahhit bırakmış taşeron birisi almış, taşeron teslim etmiş, bunun takibi olmamış öyle kalmış, orada Hacı Amcanın birisi dedi ki Başkan ben sana bir şey soracam, bizim tapuların yerlerinde tesviyeler oldu, tapular teslim edilmedi bu tapuların akıbetini bize öğrenemiyoruz, Muhtarımız burada ararız hemen tapu Müdürünü aradım, Tapu Müdürü hemen yarın gelin, kontrol edelim, takipçisi olalım, geldik, takip ettik, telefon numarasını aldık, Müteahhidi aradık, Özel İdareye gittik, tapular teslim oldu, sadece kimse aramadığından dolayı öyle kalmış, Müteahhitte ilgilenmemiş, işi bitip duru tapuların teslim edildi.

Ali ŞAHİN : Köyler İle Belediye Arasında Köprü Oluyoruz

Mesela köylerde yapılabilecek ufak tefek Belediye ile ilgili onları hemen Belediye Başkanımıza, Başkan Yardımcılarına veya bu işlerden sorumlu Fen İşlerinde olsun, Zabıta da olsun bunlar ile ilgili hemen Başkan Yarımcılarına ileterek bu sorunların giderilmesini sağlıyoruz.

Ali ŞAHİN : Köy Köy Sorunları Not Alıp, Çözüyoruz

Biz yaptıklarımızı veya köylerimizin eksikliklerini not olarak alıyoruz, Örneğin Dereağzı köyüne gittik orada şu problem varmış yazdık, onların hangisi yapıldı 2. bir defa seçim olmadan dolaştık, bu yapılanları çizdik, yapılamayanları tekrar yeniden bunların yapılmasını sağladık.

Ali ŞAHİN : Kadın Kollarımızın Oluşturulmasını Sağladık

Köylerimize Kadın Kollarımız ile giderek tekrar Kadın Kollarımızın oluşturulmasını sağladık, bu köylerin köylerden çıkıp mahalle olmasından dolayı başıboşluk oldu, bu başıboşluk esnasında yeniden yapılanma gerçekleştirdik, bu yapılanmanın alt yapısını sağlamlaştırarak tekrar yeniden bu birlikteliği sağlama açısından köyleri yeniden dolaştık ve şuanda gerek köylerimizde gerek mahallelerimizde yapılabilecek işler ve kişilerin bizim Muhtar olmamız sebebiyle bizim kişilerin önünde bazı işleri yaptırdığımızdan dolayı bazı arkadaşlarda işte Başkanın tanıdığı vardır, o yaptırır diyerek geliyorlar sağ olsun biz hangi Siyasi partiden olursa olsun, bizim yanımıza gelen herkesin işini görmeye çalışıyoruz.

 

Adnan AYTAŞKIN :

İncirliova Belediyesi Partinizden, göreve başlayalı 19 ay oldu, İncirliova da güzel şeyler oluyor mu ?

 

Ali ŞAHİN : İncirliova'da Gelirler Çok Düştü

Büyükşehir yasası olmasından dolayı İncirliova'da gelirlerde çok büyük düşüşler oldu, Şuanda İncirliova Belediyesi kendi sınırları içerisinde 25 km2 daha genişledi, bu genişleme esnasında iş olarak çok büyüdü ama maddi olarak çok kısıtlandı, zaten bu Büyükşehir yasası Eyalet sistemine dönüşmenin bir ayağıdır, bu ayağı gerçekleştirdi Ak Parti bunu bilinçli olarak yaptı.

Ali ŞAHİN : Ak Parti Kendi Belediyelerine Destek Veriyor

Maalesef şuanda kendi Belediyesi olan Belediyelere olmadık yerlerden değişik haber göndererek iş gördürmekte Ankara'dan değişik sistemlerle para göndermekte maalesef ama gerek kendisinde olmayan Büyükşehirler de gerek küçük Belediyelerde paralar kısıtlı imkanlarda gönderiliyor.

Ali ŞAHİN : Belediyenin Gelirleri Yarı Yarıya Düştü

Daha önce ben bildiğim için söylüyorum, İncirliova'ya normalde rakamlar yanlış olabilir, 1 Milyar 600 Milyon para gelirken şuanda 25 km alan genişlemesine rağmen gelen para 800 Kusur Milyon evet yarı yarıya düşmüş durumda artı Yüzde 30 unu Büyükşehir alıyor, Yüzde 10 da diğer türlü gidiyor bu gelen paranın Yüzde 60 lık bir kısmı İlçe Belediyesinde kalıyor.

Ali ŞAHİN : Su Parası İncirliova'da Kalsa Gürşat KALE 2 Yılda Sorun Bırakmaz

İlçe Belediyesi sınırları içerisinde olan sadece Su Parası İncirliova Belediyesinde kalsa bizim Belediye Başkanımız Gürşat KALE'nin 2 sene sonra İncirliova da yapacak bir şey bırakmaz, çok kısıtlı imkanlarla şu anda İncirliova Belediyesi kurumsal bir kimliğe kavuştu, daha önce bildiğiniz bir af edersiniz yol geçen hanıymış, şuanda mecburen bazı şeyler satılarak elde edilen gelirler ile bir şeyler yapılmaya çalışılıyor, zaten gelen para maaşa anca yetiyor, hiçbir yatırım yapmaması lazım ki,

Ali ŞAHİN : Gürşat KALE Eski Borçları'da Ödüyor

Ben olsam yapar mıyım yapmam ama bizim Belediye Başkanımız eski borçları da ödüyor, eskiden Devlette devamlılık esastır da kimse ödediğine bakmaz, yaptığı işe bakar, şuanda gerçekten Başkanımızın başlatmış olduğu Kültürpark vardı orayı mükemmel yaptı işte Hilalparkı yine aynı.

Ali ŞAHİN : İncirliova Belediyesi Mükemmel Çalışıyor

Parke taş işleri başladı her mahallenin en acilinden başlayarak işlemler yapılıyor ve şuanda tüm köylerin Düğün Salonlarını düzenliyor, aşevi yapılıyor, böylece tüm köylerin eksiklikleri düzenlenecek, şuanda ben İncirliova Belediyesinin çok mükemmel çalıştığı kanısındayım, ha eksik yok mudur vardır, hata yok mudur vardır ama ben Milliyetçi Hareket Partisi olarak hizmet üreten  Belediyelerin en iyisi olduğu kanısındayım.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2947 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim