• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP Kuşadası Meclis Üyesi Hayati ATLI Röportajı +
14 Ocak 2016 Perşembe 00:32

MHP Kuşadası Meclis Üyesi Hayati ATLI Röportajı +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; MHP Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Hayati ATLI İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Aralık 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; MHP Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Hayati ATLI İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Hayati Bey öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız? Nerelisiniz, nerede doğdunuz hangi eğitimleri aldınız?

 

Hayati ATLI : Kuşadasında Esnafım

Kuşadası’nda doğdum. Atadan Kuşadası’nın yerlisiyim. Kaya Aldoğan Lisesi Ortaokul bölümü mezunuyum. Kuşadası’nda esnaflık yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN: 

Esnaflık derken kaç yıldır esnafsınız ve hangi sektöresiniz?

 

Hayati ATLI : 3 Yaşından Beri Çalışıyorum

1964 doğumluyum yani 52 yaşındayım. Üç yaşında babama sefer tasında yemek götürmeye başlamışım bana anlatılan o. O günden sonrada dükkanda geçti ömrümüz. Baba mesleğimiz Beyaz Eşya, Mobilya zaman içerisinde kendi adıma değişik sektörlerde iş yerleri açtım. Şuanda da Market İşletmeciliği yapıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Siyasi hayatınız ilk nasıl başladı? MHP’nin meclis üyesisiniz şuanda.

 

Hayati ATLI : Lütfi Suyolcu Döneminde Siyasete Girdim

Bundan 25 yıl önce Lütfü SUYOLCU’nun ikinci Belediye Başkanlığı döneminde baba dostu, müşterimiz de olması sebebiyle yerel seçimlerde onu desteklemiştim, Yanında yer almıştım. O dönemde Lütfü SUYOLCU Demokrat Parti’den aday olmuş biz de parti dışında desteklemiştik, Lütfü SUYOLCU’nun kendisiyle olan münasebetimiz sebebiyle. O zaman da Lütfü SUYOLCU ilk siyaset tohumlarını attı bize, Ondan sonra siyasete bir yakınlık hissetmeye başladık.

Hayati ATLI : Yerel Televizyon Kurduk

Daha sonra Kuşadasının yerel televizyonunu kurduk, Yerel televizyonlar ve radyolar yasası çıktığı dönemde. Partiler gelip giderken o zamanlar Milliyetçi Hareket Partisinin adayı da geldiğinde o dönem Sehap AKIN İlçe Başkanımızdı, Osman TOSUN’da yardımcısıydı. Sehap AKIN o dönem Belediye Başkan adayıydı onlarla sık sık röportaj yapardık canlı yayınlar yapardık.

Hayati ATLI : İlçe Başkan Adayı Oldum

O dönemde Sehap AKIN ile aramızda geçen bir konuşmamızdan sonra ben aktif siyasete Milliyetçi Hareket Partisi’nde devam etme kararı aldım. O günden sonra ki ilk kongre sürecinde yönetim kurulu üyeliği teklif edildi. O dönemden beri yaklaşık 20 yıldır Milliyetçi Hareket Partisi’nde aktif siyaset yapıyorum. Genel merkez delegeliğim oldu. İlçe başkanlığı adaylığım oldu. Bir oyla kaybettim kongrede. Belediye başkanlığı adaylığım oldu bu süreçte. Şimdi de Belediye Meclis Üyesi olarak partime hizmet ediyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Milliyetçi Hareket Partisi’ni temsil eden bir meclis üyesi var Kuşadası’nda o da sizsiniz, Kuşadası Belediyesini yakından takip ediyorsunuz. Kuşadası belediyesini başarılı buluyor musunuz?

 

Hayati ATLI : Belediyecilik Yaşayan Bir Mekanizma

Kuşadası Belediyesinin Başarılı olduğu konular tabi ki var. Eksik olduğu yerlerde var. Vatandaşın talepleri bitmez, bitmeyecekte çünkü Belediyecilik yaşayan bir mekanizmayı idare etmektir, benim pratik yoldan anladığım kadarıyla. Belediyecilik sadece imar, yol yapmak, su vermek değildir. Belediyecilik başlı başına yaşayan bir mekanizmayı yani şehri zaman içerisinde güzelleştirebilmek, geliştirebilmektir.

Hayati ATLI : Özer KAYALI Sistematik Bir Belediye Kurmaya Çalışıyor

Bu çerçevede Belediyemizin şu ana kadarki Büyükşehir yasasından doğan bazı pürüzlerden çekincelerden dolayı yetersizliklerden dolayı Büyükşehrin dahil olduğu bölümler küçük şehrin müdahil olduğu bölümler yüzünden yetersiz kaldığı konular olduğunu düşünüyorum. Benim şahsi fikrim bunları pratik çözümlerle çözebilecek iken Belediye Başkanı Sayın Özer KAYALI sistematik bir Belediye kurmaya çalışıyor anladığım kadarıyla fakat bu zaman alan yıllar sürebilen bir süreç. 18- 19 ay oldu belediye hala bir sisteme girme süreci içerisinde.

Hayati ATLI : Özlem ÇERÇİOĞLU Başarılı Bir Başkan

Büyükşehir yasası oldu, Aydın Büyükşehirde başarılı olan bir Belediye Başkanı var, Özlem ÇERÇİOĞLU şehir içerisinde halkın gözünde bu böyle. Fakat öbür tarafından baktığınızda ilçelerde bu işin içine girince tamamen fiyaskoya dönüştü yetersiz kalındı, müdahalelerde gecikiliyor. En basitinden ben Kuşadası’nda meclis üyesi olarak Büyükşehirle ilgili problemler her önüme çıktığında mutlaka bir müdahale şekilde

Hayati ATLI : Kanalizasyona Anında Müdahale Edilmesi Gerekiyor

Büyükşehire  müdahale etmeye çalıştığında geri dönüyor planlamamızda var, programımızda var yapacağız fakat şehir yaşayan bir olaydır. Gününde ve saatinde müdahale edilmesi gerekiyor. Bir kanalizasyon patladığında Kuşadası’nda o kanalizasyona anında müdahale edilmesi gerekirken bu gecikebiliyor. Fakat büyükşehir çalışmalarının içinde en başarılı olanlardan biri de kanalizasyon hizmetleri birimi çünkü büyükşehir kurulduğundan beri en hızlı kurulan en çabuk faaliyet gösteren birimi Büyükşehirin fakat yetişemediği günler oluyor. Onun dışındaki tüm birimlerde aksamalar oluyor.

Hayati ATLI : Büyükşehir Bize Eksi Getirmiştir

En basitinden hastane açıldı o hastanenin açılacağı ilk günden inşaatı sürecinden o hastanenin önünde hala bir yaya geçidi bile olmayan, yaşlıların, hastaların banketten  atlayarak minibüs durağından geçtiği ve her gün binlerce şikayetin alındığı bir hastanemiz var minibüsten inip vatandaş geçemiyor, engellilerin oradan hastaneye ulaşması imkansız. Bu çerçevede bile eksiklikler çok fazla bu sebepledir ki büyükşehir yasası Kuşadası için tamamen eksik yanlış bir şeydir. Kuşadası  çünkü doğu güneydoğu illerinden değildir. Kuşadası farklı yapıda bir şehirdir. Büyükşehir bundan dolayı bize artı değil eksi getirmiştir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Milliyetçi hareket partisinin genç bir ilçe başkanı var Kuşadası ‘nda.Birlikte hareket ediyorsunuz mutlaka. Nasıl gidiyor çalışmalarınız?

 

Hayati ATLI : Mustafa Bayraktar Başarılı Bir Arkadaşımızdır

Mustafa başkan genç dinamik, elinden geleni sonuna kadar yapmaya çalışan, ekibiyle birlikte çabalayan bir arkadaşımız. Acemiliği vardır fakat mutlaka atlatacaktır çünkü yönetim kurulu üyesi olmadan ilçe başkanlığı yapmış bir arkadaşımızdır. Dolayısıyla eksikleri olmakla birlikte başarılı ve iyi niyetli bir arkadaşımızdır. Önümüzdeki süreçte daha başarılı olacağına partimizi daha güzel noktalara getireceğine de inanıyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Partinizin genel merkez yönüyle sıkıntıları da var bu konuda ne söylemek istersiniz.

 

Hayati ATLI : Kongre Süreci İşlemesi Gerekir

Genel başkan değişimiyle ilgili teşkilattan, alt yapıdan talepler var, beklentiler var. Mutlaka da olması gerekir. Benim düşüncemde bu yönde. Mutlaka bir kongre süreci işlenmesi gerekiyor. Siyasi partiler kanunundaki bir eksiklikten kaynaklanan bir problemdir her partinin de problemidir bu.  Aynı problem CHP’de de vardır, iktidar partisinde de vardır fakat çok güçlü bir iktidar partisi olduğu için dile getirilememektedir cesaret edilememektedir.

Hayati ATLI : Genel Başkanların Kendini Kanıtlaması Önemli

Bizim de partimizde kongre beklentileri vardı. Kongrenin olmasını ardından bu konuda talepler doğmuştur haklı bir taleptir mutlaka ve mutlaka Genel Başkanların yerlerini sabitlemesi için kendilerini kanıtlaması adına bunlar mecburidir. Bunlara hayır demek yanlıştır, teşkilattaki heyecanı sağlar. Bu yüzden kongrelerin zamanında yapılmasının sorunların zamanında dile gelmesinde fayda vardır.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Esnaf olarak esnaf odasına mı bağlısınız ticaret odasına mı? Başarılı buluyor musunuz bir katkısı var mı size?

 

Hayati ATLI : Ticaret Odasını Başarılı Buluyorum

Ticaret odasına bağlıyım. Yasalarla sınırlı belirli yapabilecekleri, yaptırabilecekleri, yapabildikleri. Ticaret Odası Başkanımız bu konuda sık sık toplantılar düzenlemekte benim gibi Meclis Üyesi olan ve olmayan bütün arkadaşlarımızı aylık olağan toplantılarına davet etmekte ve fikirlerimizi almaktadır. Bu sadece Meclis Üyesi olduğum süre içinde değil daha önceden beri gelen Başkanın bir uygulamasıdır,  hoş bir uygulamadır, fikirlere açıktır bu çerçeve başarılı buluyorum. İstekler talepler partilerde ve Belediyede olduğu gibi ticarette de geçerlidir. Daha  fazlası da yapılabilir daha iyi olabilir.

 

Adnan AYTAŞKIN :

Geçmişte önemli bir projeye imza atmışsınız ondan da bahsedebilir misiniz?

 

Hayati ATLI : Kuşadası Sevdalısıyız

Siyasete bakış açımız sadece Milliyetçi Hareket Partisi lehine değil bizim. Şehrin lehine olabilecek her türlü ilgi alaka oy gözetmeden hesap etmeden görevimizi yaparız. Öncelikli olarak şehrimizin milliyetçisiyiz. Kuşadası sevdalısıyız.

Hayati ATLI : Eski Devlet Hastanesinin Yapımında Katkımız Oldu

Sonuç olarak da geçtiğimiz Hükümet ortağı olduğumuz dönemde Kuşadası’nda kan davasına dönen hastane olayımız vardı. Her dönem gelen Belediye Başkanı farklı partiden olduğu için sürekli ötelenen ve yapılamayan bir hastanemiz vardı. 20 - 25 senedir yapılamıyordu. Küçük Sağlık Ocağı gibi bir hastanemiz vardı o dönemlerde. Hükümet ortağı olduğumuzda büyük depremi yaşadığımız Körfez Depremi’ni yaşadığımız süreçte Milliyetçi Hareket Partisi olarak Sağlık Bakanı Osman DURMUŞ a  gide gele, kapısını aşındırarak söz almıştık yazdırmıştık tabelasına da hastaneyi şu tarihte teslim alacağız diye.

Hayati ATLI : Sağlık Bakanlığı Bizdeydi

Hastaneyi tabelasına yazdığı tarihte de bitirdik ki o süreçte hükümet ortağıydık sağlık bakanlığı bizim elimizdeydi. Fakat bunun yanında da diğer Bakanlıklarda da olan ilişkimizde Kuşadası’nın lehine olabilecek her şeye müdahale ettik. Tabi buradaki Devlet Hastanesi yeni yapılan Devlet Hastanesi değil bir önceki Devlet Hastanesi. Bunun yanında çevre yolumuz yoktu bizim o dönemde çevre yolu ile ilgili baskılarımız oldu.

Hayati ATLI : Kuşadasının Su Problemini Çözdük

Kuşadası’nın bir diğer problemi de suydu. Kuşadası’nda her yaz iki, üç ay bazen dört aya varan su problemlerimiz olurdu. Bir iki gün olmaz üç gün olurdu, üç dört gün olmaz beş gün olurdu. Saatli kullanılabilen bir suyumuz vardı. O dönemde ilçe yönetiminde üç dört arkadaşla Ankara’ya yaptığımız bir ziyarette bu işin yetkililerinin sorumlularının kim olduğunu bulduk. Milletvekillerimizden rica ettik randevu alındı. Gittiğimizde öğrendik ki Ağustos Eylül ayında Kuşadası’na gelecekmiş su çıkarmaya sondaj açmaya.Biz bunu kabul etmiyoruz dedik su açılacak dedik. Belediye Anavatan partisinin Fuat AKDOĞAN’dı o dönemde. Ki  belediyeyle alakamız yoktu, meclis üyemizde yoktu, belediyenin haberi de yoktu. Fakat biz orada o gün iki gün orada kalıp o vatandaşın başında bekleyip sondaj makinaları Kuşadası’na gitmeden biz buradan gitmeyeceğiz diyerek bekledik ve sonra sondaj makinalarının Ada’ya geldiğini öğrendiğimizde geriye döndük. O günden beri de Kuşadası’nda su problemi yaşanmadı  çünkü üç - beş sene de bir kuyular açılıyor iken bizim baskımızla üç tane kuyu açıldı.

 

Adnan AYTAŞKIN:

Sizin bizim aracılığımızla söylemek istediğiniz duyurmak istediğiniz bir şey var mı?

 

Hayati ATLI : Yol, Su Temizlik Belediyenin Asli Görevidir

Belediyecilikle ilgili bir şeyler söylemek isterim. Belediyeciliğin asli görevleri vardır öncelikli olarak da görevi yol, su, temizlik gibi hizmetlerdir. Bunları yaptığı için hiçbir belediyeci övünemez. Şu anda maalesef benim gördüğüm çok büyük bir hata, yanlış yönlendirme diye düşünüyorum. 

Hayati ATLI : İnsanın Aklıyla Dalga Geçiyorlar

Yıllardır başarılı diye bilinen Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne Kuşadası’nda ve diğer ilçelerde ben kendi adıma Aydın Büyükşehir belediyesi olsam utanç duyacağım bir afiş. Adnan Menderes Bulvarı’nın asfalt çalışmalarından dolayı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU’na teşekkür ederiz diye bir afiş. Bu resmen insanların aklıyla dalga geçmektir.

Hayati ATLI : Bu Düşünceyi Hakaret Kabul Ederim

Ama ben Özlem Hanımın bunları düşünüp de yapacağını tahmin etmiyorum çünkü ben öyle bir düşünceyi hakaret olarak kabul ederim. Etkili bir makamda olan seçilmiş bir insan. Sanırım bunları gözden kaçırıyor, yanlış yönlendiriliyor ya da reklam dairesi bu şekilde puan kazanıldığını sanıyor. Ama insanların aklıyla dalga geçmektir diye düşünüyorum ben. Bunlar olabilecek şeyler değil bunlar bizim asli görevimiz.

Hayati ATLI : Asli Hizmetleri Yapmak Marifet Değildir

Ben muhalefet bir meclis üyesi olarak bana gelen talepleri belediyeye götürdüğümde bana teşekkür için gelen insanları daha bugüne kadar evet ben yaptım benim sayemde oldu deme hakkım yoktur çünkü bunlar benim görevim seçilirken de bunları yapmak için seçildim. Başkanlarda bunun için seçiliyor en iyi hizmeti vermek için seçiliyor. Bu  konuda ne Özer  başkanın ne de Özlem Hanımın böyle bir hakkı yok bizim partimizin Belediye Başkanları için de geçerlidir bu. Asli görevlerini yapmak marifet değildir.

Hayati ATLI : Belediyecilik Hizmetleri İle Övünülmez

Belediyecilik hizmetleri dışında artı bir şey yapabiliyorsan bu övünülecek bir şeydir. Ben bugün 20 seneyi aşkın senedir bu işi yapıyorum. Milletin çeşmelerinden içilebilecek su akarken biz içilebilecek suyu boşverin hala daha çeşmelerden su akıyor mu akmıyor mu onun muhabbetini yapıyorsak yanlış yoldayız diye düşünüyorum.

Hayati ATLI : Kuşadası Belediyesi Bir Şeyler Yapıyor

Fakat bildiğim bir şey var Kuşadası Belediyesi muhalif olmam ile birlikte iyi niyet çerçevesinde yetebildiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyor. Büyükşehir ayağına tökez olarak takılmıştır. Bende Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyesi olarak doğru olan her şeyin başından beri söylediğim gibi yanındayım yanlış olan şeylerin de karşısındayım.

Hayati ATLI : Mezarlıktan Yol Geçme Problemimiz Var

Bugünlerde gündemde olan mezarlıktan yol geçme problemimiz var. O ilk günlerde getirildi meclisten bir şekilde geçmişti sonra geri adım atıldı. Ben muhalefet meclis üyesi olduğum için kuruldan geçen bazı şeyleri bizim 30 - 40 saniye içerisinde mecliste görüp görüp karar vermek zorunda olduğumuz yetişemediğimiz durumlar oluyor. Bu şekilde belediye evet oradan yol geçmek zorunda, çevre yolu sebebiyle yol yoktur. Evet buradan yol geçmek zorunda diyor.

Hayati ATLI : Pazaryeri Yanlış Yere Yapılmıştır

Buradan yol geçmek zorunda olmasının sebebi oraya o yatırımların yapılmasıdır. Paldır küldür bir pazar yeri yapılması önceki Belediyenin bir karar alıp da 15 gün içerisinde yaptı diye orada tarihi bir mezarlığın yerinden kaldırılması ve yahut da bir kısmının yol için iptal edilmesi oradaki mezarların taşınması en azından orada ölüleri olanlara saygısızlıktır diye düşünüyorum. Bunun başka bir şekilde mutlaka bir çözümü vardır, üst geçit olur, tek yön uygulaması olur her türlü çözüm mutlaka üretilir. Dediğim gibi şehirler yaşayan bir organizmadır ben gidipte üç liraya mal edebileceğim bir şeyi on üç liraya mal edeyim ki zihniyetiyle giderseniz evet oradan yol geçmesi lazım yedi metrelik deyip üç gün sonra ki gelen belediyede planda ondört metre görünüyor deyip o da bir yedi metre  daha açarsa ne olacak.

Hayati ATLI : 3 Gün Önce Gömdüğümüz İnsanlar Var

Daha üç gün önce gömdüğümüz insanlar var o mezarlığa yani eski, sahipsiz bir mezarlık olur ki daha önce yaşandı bu mezarlığın karşı tarafında son durak kafe diye bir yer daha önce mezarlıktı fakat oraya onlarca yıl mezar açılmadı, ölü gömülmedi ondan sonra iptal edildi. Burada biz daha üç gün önce cenazeleri gömerken bu yanlış bir uygulama olur.

Hayati ATLI : En Büyük Problem Trafiktir

Kuşadası'nın en büyük problemi trafik problemidir ve en son kendini gösterdiği nokta orasıdır. Herşeyi belirli bir merkezde toplayıp yığıp ondan sonra da çözüm üreteceğiz diye uğraşıyoruz.  Üst geçit olabilir, alt geçit olabilir veyahut da  tek yön uygulamasıyla oradaki trafik azaltılabilir ki bunları biz belediyeye bir komisyon çalışması,  önerge olarak verdik fakat Büyükşehire geçince Büyükşehir pek dikkate almadı.

Hayati ATLI : Tarfiğin Çözümü Mezarlar Değildir

Çevre yolu ile ilgili yine aynı şekilde ölümler oldu bir sürü o konuyla ilgili komisyon kurduk ki yetkili olmamamıza rağmen tavsiye niteliğinde yine dikkate alınmadı. Bunların çözümü kimseye zarar vermeden, üzmeden sıkmadan mutlaka bulunabilir. Bugün milyarlarca para sağa sola harcanırken mecbursa bunları yapmak ki bence mecbur değil. Belediyeye göre mecbur ama bana göre değil niye çünkü oradaki yapılan pazaryeri tamamen yanlış bir planlamadır o kadar yoğun trafiğe, insan akının olduğu o nokta karşılamaz çünkü kavşak noktasıdır, yanında emniyet binası vardır bu yoğunluğu kaldırmaz. Her halukarda orada bir trafik sıkışıklığı yaşanacak ama çözümü mezarlar değildir diye düşünüyorum.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4124 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim