• Aydın12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osman ESEN : Fayanslar Rum Parkesi +-
10 Ocak 2017 Salı 14:06

Osman ESEN : Fayanslar Rum Parkesi +-

AydınÖzel Gazetesi Muhabiri Osman ÇELİKKOL Hayyam Fasl-ı Mey Sahibi Osman ESEN ile Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi

AydınÖzel Gazetesi Muhabiri Osman ÇELİKKOL Hayyam Fasl-ı Mey Sahibi Osman ESEN ile Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi

Osman ÇELİKKOL : Biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Osman ESEN : Babamın Yanında Başladım

1968’de Söke’de dünyaya geldim. Rahmetli babam hizmet sektörünün içerisindeydi. Restaurantçı, lokantacı, çay bahçesi, kafeterya şeklinde birçok iş yaptı. Bizde babamızın yanında çalışıyorduk. Yeri geliyor bulaşıcılık yapıyordum, yeri geliyor garsonluk yapıyordum, yeri geliyor komilik yapıyordum.

Osman ESEN : Sahnelerin Tozunu Yutaraktan Buralara Kadar Geldik

Sonuçta babamızın işi, kendimizin işi idi. Hiç zoruma gitmeden bu işi yapıyorduk. Daha sonra yine sektör olarak hizmet sektöründe garsonluk yaptım, şeflik yaptım. Bu işin en altından tabiri caizse sahnelerin tozunu yutaraktan buralara geldik. Yine Aydında da farklı yerlerde çalıştım. İş olarak sevdiğim bir sektör.

Osman ESEN : Buradaki Avize Sistemi İstanbul Agora Meyhanesinde Var

Gittiğimiz yerlerde bu tarz mekanların beğendiğim köşelerin fotoğraflarını aldım. Örneğin bir yerin duvarı hoşuma gitmiştir duvarın fotoğrafını aldım. Buradaki avize sistemini İstanbul Agora Meyhanesinde bulunuyor. Yine İstanbul’daki birçok mekanı gezdim. Her gittiğim ilde dolaştığım mekanları fotoğrafladım. Daha sonra sigortacılık işine girdik eşim Nalan ESEN ile beraber ve halen daha yapmaktayız.

Osman ESEN : Burası 70 Yıl Önce Sinema idi

Oğlum Çağlar ESEN Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü bitirdi. Bitirdikten sonra baba ben okuduğum bölümün işini yapmayacağım dedi. Oda benim gibi bu tip hizmet sektörü işini seviyordu. Sonra böyle bir şey yapalım dedik. Bir karar aldık ve bu işe girdik. Aynı zamanda burası 70 yıl önce bir sinemaydı.

Osman ESEN : Kışın Sıcak Yazın Serin Bir Ortam

Duvarları 40 Cm. kalınlığında  blok duvarlardan oluşuyor. Bu nedenle izolasyonu gerçekten çok iyi. Kışın sıcak, yazın serin bir ortam sunuyor bizlere. Bizde Aydın’a güzel bir mekan kazandıralım dedik. Sonuçta herkes bir mekan açıyor herkes işletmecilik yapıyor fakat ben kendim farklı bir şey yapayım, farklı bir şeyler sunayım dedim. Ama dekorundan, ama sahnesinden, ama duvarlarından, işletme şeklinden gibi her şeyi farklı olsun istedik.

Osman ESEN : Kendilerimizi Yeniliyoruz

Şöyle bir durumda var; yeni açılan bir mekanın dört dörtlük olabilmesi ve oturması için tam 1 yıl sürer. Bu 1 yılı da geçirmesi gerekiyor. Bizim açılmamızdan bu yana 3 ay bir süre oldu. Fakat iyi bir yol haritamız var. Yavaş yavaşta müşteri portföyümüzde oluşmakta. Kalitemiz istediğimiz yere geliyor. Hizmet yönünden eksiklerimizi hızlı bir şekilde fark ederek misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak adına her geçen gün bir kez daha kendimizi yeniliyoruz.

Osman ESEN : Kaliteli Bir Sunum Kaliteli Bir Hizmet

Bunun yanında eşim Nalan ESEN ve oğlum Çağlar ESEN’in desteği çok fazla. Bir yerde aile işletmesi de diyebiliriz. Bar bölümüne bakan kardeşimiz oğlum’un arkadaşı. Aynı zamanda kuzeni de burada. Müdürümüz yine arkadaşım. Çalışanlarımızın hepsi yeğenlerimiz. Kısaca çalışan personelimizde bildiğimiz, tanıdığımız, güvendiğimiz kişiler. Bir aile ortamı, bir aile işletmesi havasında götürmeye çalışıyoruz. Yine amaçlarımızdan biride aile restaurant’ı oluşturmak. Kişilerin güvenle gelip eğleneceği bir mekan burası. Nezih bir ortama sahibiz. Burada misafirlerimiz her şeyden memnun kalacak şekilde hizmetlerimizi sunuyoruz. Kaliteli bir sunum, kaliteli bir hizmet.

Osman ÇELİKKOL : Hayyam Fasl-ı Mey bir marka mı ?

Osman ESEN : Ömer HAYYAM’dan Esinlenerek Yola Çıktık

Ömer HAYYAM’dan esinlenerek yola çıktık. Oğlumuzun bulduğu bir isim. Birçok isim düşündük. Bir işletmede bir mekanda isim çok önemlidir. Bulunan mekanın ismi ile uyumlu olacak ve orası ile özdeşleşecek. Ömer HAYYAM’ın şiir tarzında yazıları, rubaileri, rivayeleri ve bunların %80, %90 içmek ile alakalı. İçmek dediğimiz zaman aşırıya kaçmadan, kendini taşımasını bildiğin zaman sorun olmaz.

Osman ESEN : Derin Bir Anlam İçeriyor

Akabinde Hayyam Restaurant desem isim bana biraz soğuk geliyor. Fasl-ı dediğimizde fasıl, müzik, eğlence anlamında, Mey’de meyhanenin kısaltılmışı olarak karşımıza çıkıyor. İsmin patentini de aldık. Tasarım konusunda işinde gayet başarılı bir reklam firması ile çalıştık. Birçok tasarım içerisinden şuanda kullandığımız tasarımı ailem ile birlikte seçtik. Ortasında bulunan Y’leri kadeh şeklinde istedim. Birazda fikir alışverişinde bulunduk tasarımcı arkadaşımız ile. Fasl-ı’nın içerisinde müzik notaları var. Bir şarap şişesi ve içki aşağıya dökülüyor. Aslında düşünen bir insana derin bir anlam ifade ediyor.

Osman ESEN : Modern Salaş Bir Yer

Gerçekten hiçbir masraftan kaçınmadık. Fikirden, düşünceden, kullanılan malzemeden, dekorasyondan, masasından, sandalyesinde kısaca her şeyde bir emek söz konusu. İyi bir şey ortaya çıkarmaya çalıştık. Umarım buraya gelen misafirlerimizde aynı şekilde düşünüyorlardır. Birde günümüz insanları salaş yerleri seviyorlar. Bende burayı modern salaş olarak yaptırdım. Hatta modern salaş yapacağım dediğim de bana sormuşlardı nasıl bir şey olacak diye. Bende yaptıktan sonra bakarsınız demiştim.

Osman ESEN : Fayanslar Rum Parkesi

Mesela yerdeki fayans bölümünün ortası rum parkesi. Ben bunları İzmir’de bir fayans işletmesinde en unutulmuş, atılmış bir yerde buldum. Eğer İzmir’de bulamasaydım İstanbul’a gidip oradan bulmaya çalışacaktım. Diğer yandan burada bulunan tekerleri Manisa Akhisar’da özel siparişle yaptırdım. Gece saat 2’de o ustayı bulup dükkanını açmasını sağladım. Ben ebatlarını belirttim, ustamız yaptı. Köşemizde bulunan yeri bir şelale görünümü verdim. Yerleri çim varmış gibi yaptırttım. 

Devam Edecek…

Röportaj : Osman ÇELİKKOL

Hayyam Fasl-ı Mey'den 1 Gece İçin Tıklayınız.. [Foto Galeri] ...

_dsc6871.jpg_dsc6878.jpg_dsc6885.jpg_dsc6908.jpg_dsc6942.jpg_dsc6922.jpg_dsc6952.jpg_dsc6887.jpg_dsc6917.jpg_dsc6996.jpg

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1181 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim