• Aydın25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Cavit BİRCAN İle Çok Özel Röportaj
24 Ekim 2014 Cuma 00:54

Prof. Dr. Cavit BİRCAN İle Çok Özel Röportaj

Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ADÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Cavit BİRCAN İle Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi..

Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ADÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Cavit BİRCAN İle Çok Özel Röportaj Gerçekleştirdi..

Cavit BİRCAN : Gıda Mühendisiyim
 
10.10.1971 tarihinde Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladım. Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldum. 
 
Cavit BİRCAN : Doktoramı ABD’de Tamamladım
 
Milli Eğitim Bakanlığı bursunu birincilikle kazanarak ABD’de Ohio-State Üniversitesi’nde 1995-2001 yılları arası yüksek lisans ve doktora eğitimimi tamamladım. 
 
Cavit BİRCAN : 2011 Yılında Profesör Oldum
 
Bu eğitimlerin ardından Adnan Menderes Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde sırasıyla Yardımcı Doçent (2002-2006), Doçent (2006-2011) ve 2011 yılından bu yana da aynı birimde Profesör olarak görev yapmaktayım. Ulusal ve uluslararası dergilerde birçok bilimsel makalem ve bu makalelere yapılan çok sayıda atıfım bulunmaktadır.
 
Cavit BİRCAN : Rektör Yardımcılığı Dahil Birçok Tecrübem Var
 
Üniversitemizde Bölüm Başkanlığı, Beden Eğitimi Yüksekokul Müdür Vekilliği, Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Vekilliği, çeşitli fakülte ve yüksekokullarda yönetim kurulu üyelikleri, Öğrenci Toplulukları Yönetim Kurulu Başkanlığı, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği, Üniversite Genel Sekreter Vekilliği, Rektör Danışmanlığı ve iki buçuk yıla yakın süreyle Rektör Yardımcılığı gibi birçok akademik ve idari görevlerde bulundum. Özellikle Rektör Yardımcılığı yaptığım süreçte üniversitemizin birçok sorunu ile 
birebir yüzleşerek Üniversitemizi daha iyi tanıma fırsatını buldum.
 
Cavit BİRCAN : Eşim Avukat ve 2 Çocuk Babasıyım
 
Evli ve “Talha ve Efnan” isminde iki çocuk babasıyım. Eşim Hatice BİRCAN 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve 2013 yılında da Aydın’da Avukatlık mesleğini icra etmeye başladı.
 
Cavit BİRCAN : Üniversitemizi Adil ve Şeffaf Yöneteceğim
 
Üniversitemizin daha adil ve daha şeffaf yönetilmesi taraftarıyım. Sorunların çözülemediği ya da ertelendiği bir üniversite yönetimi değil, hızlı ve etkin bir şekilde sorunların üzerine giden,  çözümsüzlük değil, çözüm üreten bir yönetimi hedefliyorum. İnsanların özgürce kendilerini ifade edebildiği, kimsenin ötekileştirilmediği, akademik liyakata, uyumlu çalışmaya ve 
başarıya göre görevlendirmelerin yapıldığı, sorunların ortak akıl ve mantık çerçevesinde özgürce tartışılabildiği bir yönetim anlayışının hakim olmasını benimsiyorum.
 
Cavit BİRCAN : Kurumsal Aidiyet Duygusunu Geliştireceğiz
 
Kampüsümüzün bir yaşam alanı haline getirildiği, kalitenin her alanda hüküm sürdüğü, araştırmanın ve araştırmacıların desteklendiği, başarının ödüllendirildiği, kurumsal aidiyet duygusunun geliştirildiği, girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artırıldığı, üniversitemize sağlanan kamu finansman kaynaklarının belirlenen hedefler doğrultusunda etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanıldığı, üniversitemize ciddi katkı sağlaması beklenen iktisadi kuruluşların (iktisadi işletme, döner sermaye, vakıf vb.) faaliyetlerinin yürütülmesinde şeffaf, hesap verilebilir, ahlaki, vicdani ve toplumsal bir sorumlulukla hareket edildiği bir üniversite yönetim anlayışını esas alıyorum.
 
Cavit BİRCAN : Aydın’ımızın Sorunlarına Duyarlı Bir Üniversite Benimsiyorum
 
Uluslararası düzeyde nitelikli eğitim ve araştırma faaliyetleri sonucunda ürettiği bilgi ve değerlerle topluma katkıda bulunan bir üniversite oluşturmak ve öğrencilerimizi geleceğe güvenle hazırlamak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Bu anlamda genelde evrensel, özelde ülkemiz ve Aydınımızın sorunlarına duyarlı bir üniversite yaklaşımını benimsiyorum. Bunun için ulusal ve uluslararası paydaşlar yanında Aydınımızın dinamiklerinin de hesaba katıldığı, sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket etmenin öneminin farkındayım. Birimlerin kendi kararlarını alabileceği, huzurun ve rahat çalışma ortamının herkese eşit ölçüde ve adilce sağlandığı bir yönetim anlayışıyla hep birlikte üniversitemizi kalkındırabileceğimizi düşünüyorum.
 
Cavit BİRCAN : Üniversitemize KALİTE Gelecek
 
Adnan Menderes Üniversitesinde şuan öğretim üyelerinin, öğrencilerin en çok yakındığı konudur kalite yani hızlıca aşağı doğru çekilen bir trend var. Bizim yapmak istediğimiz şey Öğrenci, Ar-Ge ve Öğretim Üyesi odaklı bir çalışmayı getirmek. Niceliksel olarak büyümeyi neredeyse tamamladık sayılır artık yeter bu büyümenin kontrol altına alınması lazım her şeyi baştan organize etmemiz lazım, yeniden düşünerek yapılması gerekiyor bu yüzden bizim yapacağımız iş kaliteyi ön plana çıkartıcı çalışmalar olacak.
 
Cavit BİRCAN : Teknoloji Transfer Ofisleri ve Teknokent Kurulacak
 
Biz üniversitemiz bünyesinde Teknokent, Teknoloji transfer ofisleri’nin kurulmasını önemsiyoruz. Aynı zamanda öğretim üyelerimizin daha çok yayın üretebilmeleri için desteklenmeleri gerektiğine inanıyoruz. Özellikle sosyal bilimlerde çalışan öğretim üyelerimiz üniversitemizin desteklerinden yeterince yararlanamıyorlar. Bu branşlarda uluslararası düzeyde yayın yapmak daha zor, mevcut durumda arkadaşlarımız yurtdışında kongre ve sempozyum gibi bilimsel toplantılara katılımlarında yeterince destek alamıyorlar, biz bu sorunun üstesinden geleceğiz.
 
Cavit BİRCAN : Çok Küçük Sorunları Halledememiş Bir Üniversiteyiz
 
Öğretim üyeleri artık ufak tefek problemlerden çok bıkmış durumdalar, ne yazıkki çok küçük sorunları bile halledememiş bir üniversiteyiz. Üniversitemizin birçok yerleşkesinde internet problemimiz var, öğretim elemanlarının rahat çalışma ortamlarını dahi sağlayamadığımızı görüyoruz. Sadece öğretim üyelerimiz değil öğretim elemanlarımızın ve idari personellerimizin bile odalarında ısıtma-soğutma sisteminin olmadığı yerleşkelerimiz var. İnsanlar sıcaktan çalışamadıklarını ifade ediyorlar. 
 
Cavit BİRCAN : Üniversitemizde Bazı Şeyler Ön Plana Çıkmak Zorunda
 
Adnan Menderes Üniversitesi bazı şeylerini ön plana çıkarmak zorunda yani bir şey yapmamız gerekiyor bir şeyler becermemiz gerekiyor bir şeylerde ön planda olmamız gerekiyor insanlar mutsuz. İnsanlar işe gelirken ayaklarının geri geri gittiğini ifade ediyorlar. Biz insanların çalışmaktan mutluluk duyacağı bir üniversite ortamını oluşturmak istiyoruz. Öncelikle huzur ortamını sağlamamız lazım.
 
Cavit BİRCAN : Fakültelerin Altyapı Problemlerini Halletmemiz Lazım
 
Mevcut ve yeni kurulan fakülte ve yüksekokullarımızın altyapı sorunlarını biran önce çözmemiz gerekiyor. Bu sorunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Üniversitemizin üzerindeki ataleti kaldırmamız lazım..
 
Cavit BİRCAN : Yeni Fakülteler Açmak Yerine Standartları Artıracağız
 
Bizim öncelikle kurulmuş olan birimlerimizi düzeltmemiz lazım. Sadece fakülte ya da yüksekokul açmakla sorunlar çözülmüyor. Eğitim kalitemizi düşürmememiz lazım. Ben kişisel olarak kendi evladımı yollamak istemeyeceğim hiçbir bölümü açmak istemiyorum. Buraya gelen çocukların hepsi bizim çocuğumuz. O sorumlulukla hareket etmemiz lazım. 
 
Cavit BİRCAN : TUBİTAK Verilerine göre Üniversitemiz İlk 50 de yok
 
TÜBİTAK'ta 2014 yılı girişimci ve yenilikçi üniversite listeleri açıklandı. Bu listedeki üniversiteler 23 ayrı kritere göre belirlendi. Bu kriterler arasında patent başvuruları, Sanayi 
 
Üniversite iş birliği, SCI yayınları gibi kriterler var. Ne yazık ki bu listede biz üniversite olarak yokuz.
 
Cavit BİRCAN : Bizden Sonra Kurulan Üniversiteler Bile İlk 50 ye Girdi
 
Bu ilk 50 ye giren Üniversiteler arasında birçok Üniversite var, hatta bizden sonra kurulan bazı üniversitelerin dahi bu listeye girdiğini görüyoruz. Bu durum beni çok üzüyor. Üniversite olarak her türlü kabiliyete sahibiz. Her branşta çok iyi öğretim üyelerimiz var, bizde bunu başarabilecek güçteyiz.
 
Cavit BİRCAN : En büyük ekonomik değer yeni bilgi üretmektir
 
En büyük ekonomik değer yeni bilgi üretmektir. Sosyo-ekonomik olarak güçlü olan ülkelerin bu konuma gelmelerinde üniversitelerin payı büyüktür. Aydın’ın var olan alt yapısını değerlendirerek bilgi tabanlı ekonomiyi oluşturma gayreti içerisinde olacağız. Ürettiğimiz 
bilginin ticari olarak da değerlendirilmesi ve bunun teşvik edilmesi gerçekten çok önemli. 
 
Cavit BİRCAN : Var Olan Kapasitemizi Ortaya Çıkaracağız
 
Bugün dünyada çok önemli teorileri ortaya atan insanlar var. Örneğin Samuel Huntington Clash of Civilizations Medeniyetler Çatışması diye bir kitap yazdı ve bütün dünya bunu tartıştı. Bizimde sosyal bilimler alanında çok değerli öğretim üyelerimiz var. Sadece bu öğretim üyelerimizi harekete geçirmemiz lazım. Ben bu noktada genç akademisyenlerimizden tutun ömrünü bilime adamış öğretim üyelerimize varıncaya kadar bunu başarabileceklerine inanıyorum. Önemli olan şey akademisyenlerimizi bu konuda cesaretlendirebilmek ve destekleyebilmek.
 
Cavit BİRCAN : Altyapısı İyi Kurulan Fakülteler Başarılı Oluyor
 
TUBİTAK'ın belirlediği bu 50 Üniversitenin olduğu listeye bizde üniversite olarak girebiliriz. Önemli olan sürekli iyileştirme içerisinde olabilmek. Gelişen şartlara uyum sağlayabilmek. Kaliteyi devamlı geliştirilmesi gereken bir süreç olarak görüyorum. Ben özellikle bu noktada genç akademisyenlerimize güveniyorum. Öğretim üyelerimizi küstürmememiz ve teşvik etmemiz lazım. 
 
Cavit BİRCAN : Değerlerimizi Küstürmememiz Lazım
 
Tıp fakültesinde çok ciddi Doktorlarımız var, çok zor işleri becerebilen hatta diğer illerden bile hasta çekebilen öğretim üyeleri var bu değerleri bizim küstürmememiz gerekiyor Eğitim  Fakültesinde, Fen Edebiyat Fakültesinde ve diğer fakülte ve yüksekokullarımızda inanılmaz çalışmalar var biz bunlara destek vereceğiz. Çalışmak isteyen öğretim elemanlarımızın önüne 
bürokratik engellerin konmaması, aksine yardımcı olunması gerekiyor. 
 
Cavit BİRCAN : Tüm Adaylara Başarılar Diliyorum
 
Rektörlük seçimlerinin üniversitemizi birleştiren bir süreç olması dileğiyle tüm aday olan arkadaşlarıma başarılar diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
 
 
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ( ADÜ ) Rektör Adayı Prof. Dr. Cavit BİRCAN İle Çok Özel Röportaj
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2566 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim