• Aydın39 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçın PEKGÜZEL İle Çok Özel Röportaj
16 Mart 2014 Pazar 01:03

Yalçın PEKGÜZEL İle Çok Özel Röportaj

Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN'ın Ak Parti Efeler Belediye Başkan Adayı Yalçın PEKGÜZEL İle Çok Özel Röportajı Mart 2014

Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN'ın Ak Parti Efeler Belediye Başkan Adayı Yalçın PEKGÜZEL İle Çok Özel Röportajı Mart 2014

Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN'ın Ak Parti Efeler Belediye Başkan Adayı Yalçın PEKGÜZEL İle Çok Özel Röportajı

 

Yalçın PEKGÜZEL : Belediyecilik Bilim Uzmanıyım

Öncelikle böyle bir söyleyiş için Aydın Özel Haber'e, hem şahsınıza teşekkür ediyorum. Ben 1967 Aydın Çine doğumluyum. İlkokulu Çine'de okudum, ortaokulu İzmir'de okudum, liseyi Aydın Lise'sinde bitirdim ve daha sonra sırasıyla İTÜ ( İstanbul Teknik Üniversitesi ) makine mühendisliğini bitirerek, makine mühendisliği unvanını aldık. İktisat ve Kamu yönetimini bitirdim. Kamu yöneticisi unvanım var. Ayrıca daha sonra 2 tane mastır yaptım. Biri işletme mastırı yaparak İşletme Birim Uzmanı unvanım var, en son da yerel yönetimlerle yani belediyecilikle ilgili bir mastırım var. Belediyecilik birim uzmanıyım aynı zamanda. Bunun yanı sıra 2,5 yıla yakın Londra'da dil eğitimi aldım. Yani iyi derecede İngilizce öğrendim. O süreçte değişik yurt dışında çalışmalarda bulundum ve kendimi geliştirdim. Eğitim geçmişim bunun yanı sıra tabiki çok farklı konularda kendimi geliştirmem adına ne biliyim kişisel gelişim olsun, değişik sertifika programlarına katıldım değişik üniversitelerin. Bunları çok fazla yığınlarca olduğu için saymak gerekmiyor.

Yalçın PEKGÜZEL : Hem İlhami ORTAKİN Bey İle Hem de Hüseyin AKSU Bey İle Beraber Çalıştık

Siyaseti hayatımı derseniz 1992 yılından sonra Aydın'da okullardan sonra falan Aydın'a geldiğimde rahmetli babam o dönem Anavatan Partisindeydi o dönemden öncede ben Anavatan Partisinde bir dönem görev yaptım. Anavatan Partisinin Merkez İlçe Başkan Vekilliği yaptım. O dönemden sonra Aydın Belediyesi'nde bir dönem meclis üyeliği yaptım  hem İlhami beyle, hem de Hüseyin Aksu'yla  beraber çalıştık.

Yalçın PEKGÜZEL : Şehrimizi Marka Yapmak İçin Yola Çıktık

Tabi biliyorsunuz bu benim mevcut 17 ilçedeki bütün adayların içinde bu konuda Bilim Uzmanı olan, bu konuda mektepli, mürekkebini yalamış, arkadaşlardan birisiyim. Bu nedenle benim iş adamlığı duruşum var, iş adamlığı geçmişim var, ben 1992 yılında rahmetli babamızın ölmesiyle aile işletmemizi 2 kişiyle başladığımız bu işletmemizi şunda yaklaşık 400 kişiye yakın çalışanımızla beraber arkadaşlarımızla beraber, yolumuza devam ediyoruz. Ben sanayiciyim, iş adamıyım ,buradan çok iyi yeni bildirimler aldım, kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Bunu da nasıl şehrimize katkı sağlayabiliriz tabi öncelikle hep düşündüreceğim. Daha önce nasıl şirketimizi uluslararası alanda marka yaptıysak, şehrimizde bir yandan da marka yapmak adına yola çıktık.

Yalçın PEKGÜZEL : 3 Dönem Aydın Sanayi Odası Meclis başkanlığı yaptım. 

3 Dönem Aydın Sanayi Odası Meclis başkanlığı yaptım.  Aydın İşadamları Derneğinin Kurucularındanım. Buradaki sivil toplum örgütlerindeki bu deneyimlerimi de ortaya koyduğumda hem eğitimlerimiz, hem sanayi geçmişimiz, hem sivil toplum örgütçülüğümüzün yarısıyla harmanlanmış bilgi birikimimizle inşallah önümüzdeki dönem Efeler ilçemizde, bu Efeler ilçemizde biliyorsunuz mevcut Aydın Belediyesi'nin tam 60 katı büyüklüğünde bir Belediye. Yani bu Belediyemizin nitelik çok önemli bu seçimde artı, hem Efeler de hem büyük şehirde belediye başkanlarının niteliği bu seçimden sonra kurulacak alt yapı için de, hem de insan kaynakları anlamında, hem hizmet anlamında birikimli belediye başkanlarıyla yola çıkmak gerekiyor.

Yalçın PEKGÜZEL : 5 Dakika İyi Düşün 5 Dakika Rahat Et

Hatta ben bu anlamda vatandaşlarımıza 5 dakika iyi düşün 5 yıl rahat et tarzında sloganda söylüyoruz. Önümüzdeki süreçte tabiki çok mahalle bazında geliştirdiğimiz projelerimiz var. Bununla ilgili yaptığımız en önemli çalışma her mahallemizde hem muhtarlarımız hem mahalle partilerimizin temsilcileri hem de değişik yöntemlerle anketler yaptık ve mahallenin temel sorunlarını tespit ederek  her mahallede değişik projeler geliştirdik. Öncelikle her mahallemizin yeşil alanlarını bunun yanı sıra her mahallenin kendine göre güncel sorunları var.

Yalçın PEKGÜZEL : Stadyumu Kaldırıp Yeşil Alan Yapacağız

Büyük projelerimizde var tabi büyük şehirde yapacağız, hem de her mahallemizde.Bunları yavaş yavaş artık her mahalleye çalışma yapıyoruz. Bunları böyle Cumhuriyet Mahallesi'nde böylece ilk projemizi açıkladık. Bu neydi stadın kaldırılıp, yeşil alan haline getirilmesi. Mesela Cumhuriyet Mahallemizin en gözde projesi.

Yalçın PEKGÜZEL : Bulvarı Taksim İstiklal Caddesi Gibi Yapacağız

Mesela buradan Kurtuluş ve Güzelhisar Mahalleleri için  ilk defa açıklıyorum. İstiklal caddesi gibi bir yer yapıyoruz, bulvarı Menderes Bulvar'ını aslında biraz sonra tanıtım toplantısında  Büyükşehir'le beraber açıklayacaktım ama ilk defa seninle bu şekilde açıklamış olayım. Bulvarın yarısı trafiğe kapanacak, bu yarısının kapanan yerinin komple altı  otopark oluyor boydan boya 900 metresi uzunluğunda. Sol tarafı komple trafiğe devam edecek, burada otoparkta yol üstünde araba trafiğini kapatıyoruz, park etmeye kapatıyoruz, yani burada 3 gidiş geliş yol haline geliyor bulvarın sol tarafı aşağı inerken, sağ tarafı komple tramvay çalışacak bir boydan bir boya. 14 Sokak yine aynı şekilde geçiş izin veriyoruz yani 2 kademeli yer olacak.

Yalçın PEKGÜZEL : Bulvarı'ın Altı Otopark Olacak

Boydan boya bulvarın altı otopark olacak bir bölümü. Ağaçları da koruyarak müthiş bir proje bu bulvarı cazibe merkezi haline getirecek yani uzun zamandan beri bulvar esnafının, orada yaşayan insanların bir rahat nefes alabileceği yer yok. Burada her parkı koruyarak günlük esnafımızın park ihtiyacını mesela orada yer altındaki otoparkta uygulayacağımız model oradaki esnafa koruyacak şekilde olacak. Burada çok kısa parkları, çok ucuz yöntem olacak, uzun süreli parkları katlı otoparka sevk edilecek model geliştireceğiz. Yani orada koyup saatlerce,günlerce otoparka pek izin vermeyeceğiz. Bunlarla ilgili işte orada Güzelhisarla ve Kurtuluş'u hedefleyen bir projem. tabi o bütün Aydın'ı merkezi olacak, Aydın'ı bir cazibe merkezi haline getirecek, eski günlerini aratır. Bulvarda yaşayan insanlar herkesin çocuğunu alıp şöyle bir yürüyüş yapıp, rahat nefes alabileceği yeşili de koruyarak, ağaçları koruyacağız. Artı daha da güzel yerler yapacağız.

Yalçın PEKGÜZEL : Ulaşılabilir Bir Başkan Olmak İstiyorum

Tabi her mahallenin Girne'de ayrı bir, Yedieylül Mahallesi'nin de var. Onları burada açıklamam çok doğru olmaz, 1 kaç gün içinde dağıtacağız broşürleri, bunları önümüzdeki süreçte ayrıca Efeler'in proje tanıtımında sizinle paylaşacağız. İnşallah benim temel dileğim ve arzum senin aracılığınla da şunu ifade etmek istiyorum; ulaşılabilir bir başkan olmak istiyorum bu süreçte şunu gördüm vatandaş başkandan açıkçası en önemli istedikleri siyasetçiye karşı bir özgüvenleri azalmış, insanlarımız diyor ki; seçimden seçime biz ancak başkana ulaşabiliyoruz tarzında bir yaklaşımları var. Ben şunu ifade ettim ben başkan olarak her zaman vatandaşın içinde olacağım kapıları vatandaşa sürekli açacağım Aydın halkının bir eli, insanı, vatandaşı Aydın'lı bütün insanlarımız bana istediği zaman benim protokol harici bütün programlarım harici her noktada belediyedeysem kapımdan girip benle görüşebilecek. Bu konuda taahhüt imzaladım. Bunu neden yapıyorum vatandaşla iç içe olup sorunlarına daha iyi vakıf olmak adına yaptığım bir uygulama bu.

Yalçın PEKGÜZEL : Aydında Ekmeğini Kazanan Herkes Aydınlıdır

Tabiki bunun yanı sıra öncelikle şunu ifade etmek istiyorum benim için Aydın'da yaşayan, Aydın'da ekmeğini kazanan nerden gelirse gelsin her insan bir kere Aydın'lı bunu belirtmek istiyorum. Burada iktisadi ve sosyal anlamda 2 tane konuyu ifade etmem gerekiyor. Aydın Efeler Belediyesi'nin taşeronu istihdamı iş alması tedarikçileriyle, özellikle Aydın Ticaret Odası'na kayıtlı esnafımıza öncelik vereceğiz. Hem Mütahitlik anlamında hem hizmet anlamında değişik malzeme alımı anlamında ifade etmek istiyorum, ayrıca mevcut Aydın'da yaşayan Aydın'lı insanlarımızla beraber belediyemizi yöneteceğiz.

Yalçın PEKGÜZEL : Dışarıdan Belediye Başkan Yardımcısını Anlamış Değilim

Mesela ben mevcut arkadaşımızın dışarıdan belediye başkanının yardımcısını anlamış değilim. Aydın'da insan mı yok; İzmir'den bilmem nerden Aydın Belediyesi'ni kendi kadrosundan veya Aydın'da uzun yıllardır yaşayan insanlarımız var yani Aydın'ı bilen, kökeni neresi olduğu hiç önemli değil bunu açıkça ifade edeyim; çünkü bunun hiç bir rakiplerimiz kötü niyetli değil sanki birilerini ayrıştırıyormuşuz zannediyor. Benim için insanların dini, ırkı, mezhebi çok önemli değil, benim için bu memleketi seven, bu memlekette yaşayan, bu memlekette çoluğu çocuğuyla ekmeğini kazanan herkes Aydın'lıdır bunun altını çizmek istiyorum. Benim en son isteğim var arzum şehrimize katkı sağlayacaksak bu görevi hayırlıysa bize nasip etsin diyorum bu kadar benim söyleyeceklerim Adnan'cım.        

Yalçın PEKGÜZEL : Senin Eğitimli ve Gazeteci olman Hasebiyle Mahallene Katkı Sağlayacağını Düşünüyorum

Tabi ben seni uzun yıllardır seven bir Abinim, hayırlı olsun diyorum öncelikle demokratik bir yarış, sizin mahallede tabi güzel bir mahalle, eski bir mahalle tabi ki vatandaşımıza ulaşmak lazım, vatandaşımızla iletişim kurmak lazım. Sen eğitimli, hem de gazeteci olman hasebiyle katkı sağlayacağını düşündüğüm bir arkadaşımızsın. Ama diğer arkadaşlarını da hayırlısı olsun diyorum, hepinize demokratik yarış inşallah mahallemize vatandaşımıza herkese kim daha çok çalışırsa o alacak tabi bu seçimi. Önemli olan mahallemiz için kim hayırlısıysa ona nasip olsun diyorum, başarılar diliyorum. Sen eğitimli bir kardeşimizsin inşallah hayırlısı olur.

Aydın Özel Haber Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN'ın Ak Parti Efeler Belediye Başkan Adayı Yalçın PEKGÜZEL İle Çok Özel Röportajı Mart 2014

www.aydinozel.com

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1722 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim