• Aydın34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yıldız Lokantası Sahibi Ergün YILDIZ İle Röportaj +
01 Ocak 2016 Cuma 20:35

Yıldız Lokantası Sahibi Ergün YILDIZ İle Röportaj +

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Yıldız Lokantası Genel Müdürü Ergün YILDIZ İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Mart 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN; Yıldız Lokantası Genel Müdürü Ergün YILDIZ İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

Adnan AYTAŞKIN : Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Nerelisiniz, nerde doğdunuz, hangi eğitimleri aldınız?

 

Ergün YILDIZ : Yıldız Lokantası 1976 da Kuruldu

Ben Aydınlıyım. 1965 yılında Ovaeymir doğumluyum. 1976 yılından beri bu işyerimiz Yıldız Lokantasında bulunuyorum. Yıldız Lokantasını 1976 yılında rahmetli Babam kurdu. O zaman ben daha 12-13 yaşlarındaydım.

 

Adnan AYTAŞKIN : Kuruluş hikayesini anlatır mısınız? Nasıl oldu, o zaman bu sektöre girmeyi nasıl düşündünüz?

 

Ergün YILDIZ : Bulaşık Yıkayarak Başladım

Daha önceden başka bir yerde bulaşık yıkıyordum. Madran kahvesinin yanında bir lokanta vardı. 1975 yılında orada 6, 7 ay kadar çalıştım. Sonrasında da orayı bırakınca tabii mecburen babamın işi olduğu için buraya geldim. Burada tabii başka şeyler yapmak istedim. Lokantacılığın ana temeli bulaşıktan başlamak lazım. Ben de bulaşık yıkayarak babamın işyerinde işe başladım. Bu işlere başlamak için önce eğitimi oradan almaya başladık.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aşçılığı babanızdan mı öğrendiniz?

 

Ergün YILDIZ : Aşçılığı Rahmetli Babamdan Öğrendim

Aşçılığı Babamdan öğrendim, başka aşçılık eğitimim yok. Sadece babamdan öğrendim. Babam 24 Mart 1993 tarihinde vefat etti ve 1993 yılından beri Yıldız Lokantasının ikameti benim üzerimde.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydın'da güzel bir lokantanız var. Bu başarıyı nasıl sağladınız? Neler yaptınız? 1993 yılından beri olan değişiklikleri anlatır mısınız? Yani teknoloji değişti herşey değişti, sizde ne gibi değişimler oldu?

 

Ergün YILDIZ : Başarı İçin Disiplin Şart

Başarımızın sırrı zamana ayak uydurmaya çalışıyoruz, Teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyoruz, Çağ değişti. Zamanın çağına ayak uydurmak lazım. En başta değişim için disiplin lazım, disiplin şart.

 

Adnan AYTAŞKIN : Peki size özel yemekleriniz var mı? Yani sadece biz bu yemeklere farklı bir konseptte sunuyoruz dediğiniz?

 

Ergün YILDIZ : Sulu Yemek ve Ev Yemeklerimiz Var

Çorbalarımızdan ayak paça meşhurdur bizim. Aydın'da bu kalitede sadece bizde var. Bazı arkadaşlar beyin koyuyoruz diyor. Bizde tas kebabı , yaprak sarma, keşkek yani geleneksel ve normal ev yemekleri var, ızgara olarak Yıldız Lokantasında sadece Köfte var, Sulu Yemekler ve ev yemekleri ağırlıklı çalışıyoruz. Yemeklerimiz Akşam 5 Sabah 5 te servise çıkıyorlar. Yıldız Lokantasının kapanma saatleri de bu koşullara bağlıdır.

 

Adnan AYTAŞKIN :Aydın'da sizin sektörünüzle ilgili neler söyleyeceksiniz? Mesela fiyatlar lokantalara göre çok değişiyor. Kalite de mesela çok değişiyor. Bu konuda düşünceleriniz neler?

 

Ergün YILDIZ : Herkesin Kendine Göre Bir Fikri Var

Bizim Lokantacılık sektöründe herkesin kendine göre bir fikri var. Aydın Lokantacılar Odasında da yönetimdeyim yani fiyat listesi zaten geçen günlerde görüşüldü. E şimdi et'in kilosu 30 TL oldu artık, 30 TL olunca mecburen insanda bir bocalama yapıyor. Kelle paça 6, 7 TL idi fakat şimdi 13, 14 TL oldu. Maliyet yükseldikçe bizde de sıkıntı oluyor. Bazı arkadaşların dükkanları kendisinin değil. Kira verecek olunca sıkıntı büyük oluyor. Et fiyatları baya sıkıntılı bu günlerde. Arkadaşların da bu konuda tavırları büyük.

 

Adnan AYTAŞKIN : Et fiyatları demişken, Büyükşehir Belediyesi Ege Et açtı. Herhalde kasaplara göre daha uygun fiyata veriyor.

 

Ergün YILDIZ : Ege Et'te Et Fiyatları Pek Uygun Değil

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Ege ET'te fiyatlar ucuz diyorlar ama pek uygun değil. Geçen haftalarda açıldı. Ben açıldığı gün akşamüzeri gittim. Et fiyatları Pek uygun değil. Yani uygun olan tek şey kıyma fiyatları. Et fiyatı 30-31 TL civarı. Lokantalara biliyorsunuz gelenler daha çok et yiyor. Ot yemeği yedikten sonra evimde de yerim diyorlar. Yani % 90'ı ettir gelme sebepleri.

 

Adnan AYTAŞKIN : E artık işyerinde çocuklarınız da yetişti.

 

Ergün YILDIZ : Yıldız lokantası 3 Kuşağa Yetişti

Yıldız Lokantasında çocuklarımızda yetişti her aşamayı geçti, yavaş yavaş artık biz de onlara bırakacağız bu işi, Babadan oğula kaldı şimdi de Dede'den toruna kalacak 39 senedir hizmetimizi hiç ara vermeden sürdürüyoruz. Yıldız Lokantası 3 kuşağa yetişti. Çocuklarda Lokantacılık mesleğinde bulaşıkçılıktan yetişti. Önce bulaşık yıkarsın, önce orayı göreceksin, öğreneceksin. Daha sonra mutfağa girer yardımcı olurken öğrenirsin aşçılığı, garsonluk yaparsın, bizim iş yerimizde yetişen personel her aşamadan geçer.

 

Adnan AYTAŞKIN :Lokantacılar odasının yönetimindesiniz aynı zamanda Ali beyle birlikte. Nasıl gidiyor? Ali beyi değerlendirir misiniz? Odanızın faaliyetlerdeki durumunu destekliyor musunuz?

 

Ergün YILDIZ : Ali ONGAN Başkanımız Tecrübeli

Aydın Lokantacılar Odası olarak Ali ONGAN Başkanlığında bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Aydın Lokantacılar Odası üyelerimizden kimisinin sıkıntısı oluyor, yardımcı oluyoruz. Tabii bizde daha yeniyiz. Bu sene yeni yönetimde bulunuyoruz. Bu konuda Aydın Lokantacılar Odası Başkanımız Ali Abi tecrübeli, biraz daha deneyimli. Daha önce bir Başkan Vekilliği var. 6 yıl boyunca Oda'nın Başkanvekilliğini yaptı,benim bildiğim kadarıyla. Zaten deneyimli olduğu için biz onunla birlikte olalım dedik. Daha önce de böyle yöneticiydim. Eski yönetimde yedekteydim. E artık asil olalım dedik.

 

Adnan AYTAŞKIN : Üyelerinizin dertleriyle mi ilgileniyorsunuz?

 

Ergün YILDIZ :  Sıkıntısı Olan Üyelerimize Yardımcı Oluyoruz

Aydın Lokantacılar Odası Başkanlığı olarak yardıma ihtiyacı olan sıkıntısı olan oda üyelerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Elimizden gelen bir şey varsa yardımcı oluyoruz. Aydın Lokantacılar Odası olarak Denetim Mekanizmasını biz bilemiyoruz daha önce Sağlık Müdürlüğü denetliyordu şuanda Zabıta denetliyor.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydın'la ilgili birkaç soru soralım. Biz gazete olarak da bir reklam çalışmamız var. Kendimiz reklam da yapıyoruz gazetemizde. Sivil toplum örgütlerini biraraya getirmeye çalışıyoruz. Aydın'da havalimanı olmalı mı sizce?

 

Ergün YILDIZ : Aydında Havalimanı Olmalı

 

Adnan AYTAŞKIN :  Çıldır havalimanı arazisi hazır. 50 sene önce Mustafa ÇILDIR'dan arazi alınmış ama hayata geçirilmemiş. Türkiye'de 56 tane havalimanı varken Aydın 25 Büyükşehire girerken neden havalimanı yok sizce? Olması gerekli mi?

 

Ergün YILDIZ : Aydında Havalimanı Kesinlikle Olmalı

Bence Aydında Havalimanı kesinlikle olmalı, şuana kadar olmaması büyüklerimizin bir eksiği. Bence olması da gerekli. Eşin dostun ziyarete gelse ne yapıyorsun İzmir'e gidiyorsun onu almak için. İstanbul'a gideceksin, İzmir'e gidiyorsun. Arabanı kilitleyip orada işini görüp geleceksin. Burada olsa daha iyi olmaz mı ulaşım? Aydın Büyükşehir oldu şuanda Havalimanını kaldırır diye düşünüyorum. Aydın'a sürekli dışarıdan gelip  dışarıya giden çalışanlarımız var, bence bir denemeden olmaz, Aydın Çıldır Havaalanı öylece kaldı, doğru değil mi ? Şuan orada Özel Hareket var sanırım

 

Adnan AYTAŞKIN : Şu an uçuş okulu açıldı. THY'nin okulunda 250, 300 pilot yetişiyor. Ama bunun da Aydın' a faydası yok. Pilotlar dışarıdan geliyor. Hocalar dışarıdan geliyor gidiyorlar. Hatta orada bir de tesis yapacaklarmış, yeme içme herşey. Hani şimdi geliyorlarsa bu sayede dışarı da çıkmayacaklar.

 

Ergün YILDIZ : Üniversite'nin Aydın'a Faydası Var

Çıldır Havalimanında ki Türk Hava Yollarının Uçuş okulu Üniversite gibi değil şimdi bunun üniversitenin Aydın'a faydası yok mu? Bence var. Okulun öğrencileri geziyor. Muhakkak aç gezmiyor. Ama yemek yiyor ama tost yiyor ama çay içiyor ama kahve içiyorlar. İlla ki bir yere gidecek Üniversite öğrencileri.

 

Adnan AYTAŞKIN :Aydın'da belediye başkanlarımızı nasıl buluyorsunuz?

 

Ergün YILDIZ : Belediye Başkanlarımızdan Memnunuz

Aydında Büyükşehir  Belediye Başkanımız Özlem ÇERÇİOĞLU şimdilik güzel işler yapıyor bir sıkıntı yok. Efeler Belediye Başkanımız Mesut Bey de iyi yeni olmasına rağmen biraz daha tabii tecrübe kazanacak.

 

Adnan AYTAŞKIN :Birlik başkanınız Selahattin ÇETİNDOĞAN Beyle ilgili de bir çalışmalarınız oluyordur.

Ergün YILDIZ : Birlik Başkanımız Selahattin Bey İyidir

Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanımız Selahattin Bey ile de Tabii muhakkak çalışmalarımız oluyor. O konuyla daha çok Aydın Lokantacılar Odası Başkanımız Ali Abi ilgileniyor. Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahattin Bey iyi değerli bir abimizdir. Yıllardan beri tanışıyoruz. O da buraya gelir ben de onun oraya gittiğim zaman bir çay kahvesini içerim.

 

Adnan AYTAŞKIN : Müşteri potansiyelinize baktığım zaman  hangi sektörden daha çok gelenler oluyor? Protokolden mi sanayiden mi esnaftan mı?

 

Ergün YILDIZ : Müşteri Potansiyelimizi Memurlar Oluşturuyor

Bizim buraya Yıldız Lokantasına daha çok memur kesim geliyor. Öğretmen, Belediye memuru, Bankacılar. Esnaftan biraz daha düşük bir müşteri potansiyeli var artık ama yok değil.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydın'da ekonomiyi nasıl görüyorsunuz? Dediniz ya esnaf biraz daha düşük ki esnafın durumu biraz daha düşük olduğu için mi memurlar geliyor? Neden yani rakamlarınız uygun mu?

 

Ergün YILDIZ : Yemek Fiyatlarımız Normal

Yıldız Lokantasında yemek  fiyatları normal yani çok pahalı da değil çok ucuz da değil tabii ki orta halli. Çünkü zaten pahalı bir şey satamazsınız ki ucuza satsan da maliyeti kurtarmaz, zarar edersin.

 

Adnan AYTAŞKIN : Kaliteli ürün kullandığınız zaman fiyat yükseliyor ama yani.

 

Ergün YILDIZ : Bütçe Olarak Aydın'ın Durumu İyi

Lokantacılık sektöründe süreklilik konusunda esnaf etkileniyor. Esnaf hiç Lokantamızda yemiyor değil. Esnaf bir gün geliyor, üç gün geliyor haftada. Her gün gelemiyor. Biz isteriz her gün gelsin. O da bütçeyi zorluyor herhalde. Ama bütçe olarak Aydın'ın durumu iyi.  Aydın'da daha çok emekliler var. Bir polis, doktor gelse yani burada görev yapan burada kalıyor, gitmek istemiyor. Burayı seven kalıyor. Ondan dolayı Aydın'da açılım yok gibi geliyor bana bir Denizli gibi.

 

Adnan AYTAŞKIN : Aydın'da işsizlik çok olmasına rağmen göç yok. Şöyle de birşey var ki işsizlik çok olan yere göç olmaz. Bir karadenizde bir iç anadoluda işsizlik var ve göç gitmiyor. Aydın'da hem işsizlik çok hem de acayip göç alıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

 

Ergün YILDIZ : Aydın'a Gelen Ayrılmak İstemiyor

Aydında işsizliğin çok olmasına rağmen yoğun göç almasını Aydın'ın güzel olmasına bağlıyorum. Diyorum ya buraya gelen görev yapan ayrılmak istemiyor. Kıyı kesim olduğundan da tercih ediliyor. Kuşadası Didim... Tam ortada bölgede Denizli İzmir Muğla tam ortada.. Ulaşım her yere kolay. Kışın kar yağmaması soğuk olmaması, yazın da sıcak oluyor ama çok boğucu sıcak yok. Rahatsız etmiyor sıcaklık. O yüzden tercih ediliyor Aydın bence.

 

Adnan AYTAŞKIN : Son olarak Aydınlı hemşehrilerinize  bizim aracılığımızla söylemek istedikleriniz neler?

 

Ergün YILDIZ : Müşterilerimize Teşekkür Ediyoruz

Yıldız Lokantası olarak bizi tercih ettikleri için Aydınlı halkımıza teşekkür ediyoruz. Herkesten memnunuz bir sıkıntımız yok. Gelenden de Allah razı olsun gelmeyenden de. Bizim yapacağımız bir şey yok normalde herkes gelmeye çalışıyor ama bütçeye bağlı. Aydın gerçekten güzel bir şehir., Aydın'ı seviyorum.

 

Adnan AYTAŞKIN : Çok mekan açılıp kapanıyor peki siz 39 yıllık mekansınız. Bunun açıklaması nedir?

 

Ergün YILDIZ : Disiplin ve biraz da kalite lezzet damak tadı. ben ona bağlıyorum..

Adnan AYTAŞKIN : Teşekkür ediyorum..

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 7769 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim